کد خبر: ۳۷۵۳۰
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۲
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مطرح کرد:
علیرضا گلستانی در پاسخ به این پرسش خبرنگار گفتارنو که میزان ساخت وساز در کرمان در طی این مدت چه تغییری داشته است، گفت:هر سال بین یک میلیون تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار متر مربع ساخت و ساز انجام می‌شود که امسال نیز به همین میزان ساخت و ساز انجام شده و انتظار رشد آن نیز می‌رود.
افزایش عوارض ساختمانی عملا تاثیری در  کاهش ساخت و ساز نداشت/ قیمت ملک 2تا 4برابر شد
گفتارنو/گروه اقتصاد
:بعد از مصوبه شورای شهر مبنی بر افزایش عوارض صدور پروانه ساخت و ساز و سایر عوارض مربوطه، انتقاداتی زیادی از سمت کارشناسان، اصحاب رسانه و فعالان عرصه ساخت و ساز بر این تصمیم وارد شد، پایه اصلی تمامی این انتقادات بر پایه تاثیرات این افزایش نرخ بر روند ساخت و ساز می‌چرخید.
با این حال بعد از گذشت دوسال از این مصوبه، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اعلام کرد که نه تنها این عوارض تاثیری بر کاهش میزان ساخت و ساز نداشته است بلکه در چند ماهه آتی انتظار افزایش ساخت و ساز نیز می‌رود.
علیرضا گلستانی در پاسخ به این پرسش خبرنگار گفتارنو که میزان ساخت وساز در کرمان در طی این مدت چه تغییری داشته است، گفت:هر سال بین یک میلیون تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار متر مربع ساخت و ساز انجام می‌شود که امسال نیز به همین میزان ساخت و ساز انجام شده و انتظار رشد آن نیز می‌رود.
گلستانی در دفاع از عملکرد شهرداری کرمان به پرداخت حقوق کارکنان شهرداری در موعد مقرر اشاره کرد و ادامه داد: برای مدیریت شهر اولین اصل اقتصاد است و اینکه پول داشته باشید، شهرداری‌ها از منابع دولتی بی بهره اند.
او معتقد است که بار اصلی افزایش عوارض در قسمت ساختمان‌های چند طبقه است که عملا صاحبان آن‌ها نیز تمکن مالی دارند و متضرر نشده اند.
اگر چه گلستانی بر این نکته تاکید دارد که افزایش عوارضی همچون صدور پروانه و تراکم تاثیری در کاهش ساخت و ساز نداشته است، اما این نکته را هم متذکر شد که در شرایط کنونی ساختمان قیمت واقعی خودش را پیدا کرده است و هم تراز خودرو افزایش قیمت داشته است.
افزایش قیمتی که شاید خود دلیل ورود نقدینگی به این عرصه و سرمایه گذرای بیشتر افراد در این حوزه باشد. حال آنکه به گفته او قیمت مسکن نسبت به چهار سال قبل در کرمان دو تا چهار برابر شده، است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان همچنین در پاسخ به این پرسش که دیدگاه نظام مهندسی ساختمان نسبت به تقاطع‌های غیر هم سطحی همچون میدان آزادی و باغ ملی چیست، اظهار داشت که اساساً بحث پل سازی و زیر گذر درحیطه مسئولیت این سازمان نیست، اما از دید یک شهروند معتقد است که مشکل اصلی نداشتن نقشه راه و برنامه ریزی بلند مدت برای شهر است.

هیچ اهرم اجرایی برای مقابله با نماد‌های رومی و یونانی نداریم
گلستانی در ادامه در خصوص سبک معماری حاکم شده بر ساختمان‌های شهری که تا حدی به سمت و سوی نماد‌های معماری‌های رومی و یونانی رفته است اظهار داشت که اگرچه وظیفه سازمان نظام مهندسی ترویج معماری اسلامی است، اما این سازمان هیچ گونه اهرم اجرایی برای این امر ندارد.
او همچنین اشاره‌ای به فضای حاکم برخیابان‌ها و پیاده راه‌ها کرد و گفت:یکی از حقوق شهروندی این است که خانه ایمن و فضای زیبای شهری داشته باشیم، اما هم اکنون کمتر خیابانی می‌بینید که وقتی از آن عبور می‌کنید از دیدنش لذت ببرید، حتی اگر ساختمان‌ها زیبا باشند پیاده راه‌ها به درستی کار نشدند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان اینکه یک قاعده بد بهتر از بی قانونی است، نسبت به ایجاد ضوابط سیما و منظر شهری اعلام امیدواری کرد و اعلام کرد که تا زمانی که نگاه مصلحت اندیشی بر نگاه فنی غالب شود کار درست انجام نمی‌شود و مسائل فنی و تخصصی فدای مصلحت اندیشی می‌شود.

گلستانی در پاسخ به این انتقاد که تخصص شهرسازی به حاشیه رفته و بحث‌های شهرسازی را سایر تخصص‌ها انجام می‌دهند، گفت:مکاتباتی با شورای شهرو شهردرای انجام شده و موضوع درحال بررسی است و اصلاحاتی هم صورت گرفته است، به گونه‌ای که تهیه نقشه‌های تفکیکی زمین‌ها که پیش از این توسط هر مهندسی اعم از تخصص‌های عمران انجام می‌شد، هم اکنون تنها توسط تخصص معماری و شهرسازی صورت می‌پذیرد.

مقررات ملی ساختمان به طور کامل اجرایی نمی‌شود
به گفته رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان بعد از زلزه بم، استان کرمان در بحث مقاوم سازی سازه‌ها خیلی خوب پیش رفته است و توانسته که در ظرف ۷ سال گذشته دوبار رتبه اول رعایت مقررات ملی کشور را اخذ کند، اما خود او نیز به این نکته اذعان دارد که ۲۲ مبحث مقررات ملی ساختمان به طور کامل اجرایی نمی‌شود واجرای این مقررات در بحث تاسیسات ساختمان و بهینه سازی مصرف انرژی مغفول مانده است.
گلستانی در خصوص مقاومت ساختمان‌های ساخته شده در کرمان گفت:ساختمان‌هایی که ساخت آن‌ها به قبل از سال ۸۰ بر می‌گردد در زمینه مقاومت در مقابله زلزله براساس آیین نامه‌های امروز مقاوم نیستند، اما این مسئله الزاما به معنی عدم مقاومت ساختمان نیست.
او البته این نکته را هم اضافه کرد که کماکان روند ساختن ساختمان‌های بدون مقاومت ادامه دارد وعملا امکان تخریب این ساختمان‌ها نیز وجود ندارد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در ادامه صحبت هایش با قیاس وضعیت حاشیه نشینی و ساختمان‌های این منطقه با سایر نقاط کشور گفت:حاشیه نشینی در کرمان در مناطقی همچون الله آباد وضعیت بهتری نسبت به سایر کشور دارد و وضعیت مقررات ایمنی ساختمان درکرمان نسبت به کشور مطلوب‌تر است.

۹۰ درصد ساختمان‌ها ضوابط کم توان‌ها و سالمندان را ندارند
گلستانی با بیان اینکه درساخت ساختمان‌ها و معابر به سالمندان و کم توان‌ها توجه نشده است، گفت: تقریبا ۹۰ درصد ساختمان‌ها ضوابط کم توان‌ها و سالمندان را ندارند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان اینکه نظارت و طراحی ساختمان بخش مهمی است، اما مهترین بخش اجرای طرحی است، گفت: باید جایی ثبت شود چه کسی ساختمان را اجرا کرده تا سرمایه افراد هدر نرود، با این مسئولیت تکلیف روشن شده وبه کسی که خلاف کند، رسیدگی می‌شود.
گلستانی تصریح کرد: وقتی فرد صاحب صلاحیت ساختمان را اجرا کند، برای اجرای تاسیسات الزام می‌شود تا از افراد دوره دیده استفاده کند که کیفیت اجرا را افزایش داده و موجب اشتغال پایدار برای هموطنان می‌شود.
او با بیان اینکه ما نمی‌گوییم چه کسی صالح است و چه کسی صالح نیست، تاکید کرد:در حال حاضر وضعیت طوری شده که دوستان فکر می‌کنند ما تعیین صلاحیت می‌کنیم در صورتیکه صلاحیت افراد توسط وزارت راه و شهرسازی مشخص می‌شود.

الکترونیکی شدن فرآیند‌های سازمان موجب شفافیت عملکرد می‌شود
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کرمان بیان کرد: الکترونیکی شدن فرآیند‌های سازمانی را دنبال می‌کنیم که با شیوع کرونا این اتفاق سریع‌تر رخ داد و برنامه داشتیم در سه ماهه دوم امسال کار را اجرا کنیم که با شیوع کرونا از فروردین ماه کار را آغاز کرده ایم که با این اتفاق اعمال سلیقه حذف و موجب شفافیت عملکرد می‌شود.
او اظهار کرد: در دوره جدید هیئت مدیره نظام مهندسی، فرآیند‌های سازمانی مستند می‌شود و برای نخستین بار برای ارتقاء سطح مشارکت اعضاء که ۴۰ تا ۵۰ درصد اعضاء بانوان هستند، کمیسیون بانوان را راه اندازی کردیم و عملکرد خوبی داشته اند.
گلستانی گفت: با تشکیل کمیسیون انرژی، بحث مدیریت مصرف انرژی را دنبال می‌کنیم که این فعالیت‌ها ناشی از سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است و در قانون برنامه ششم باید سالانه پنج درصد از هدر رفت انرژی کاسته شود که تاکنون در این زمینه تقریبا عملکردی نداشته ایم.
او تصریح کرد: اهمیت مدیریت مصرف انرژی و محیط زیست اینقدر زیاد است که یک اصل قانون اساسی به آن اختصاص داده شده است.
گلستانی با اشاره به اینکه بازرسی‌های آسانسور‌ها توسط اداره استاندارد انجام می‌شود و هنوز به سازمان نظام مهندسی ساختمان واگذار نشده است گفت:علی رغم آیین نامه‌های موجود در این عرصه هنوز نتوانستیم دوستان را مجاب کنیم که بازرسی آسانسور و نظارت بر آن با سازمان نظام مهندسی است و بایستی از این امر پیروی شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

عامل قتل یک خانواده در شهرستان قلعه گنج، دستگیر شد

کرونا طی ۲۴ ساعت جان ۸ کرمانی را گرفت/۷۰ نفردیگر به جمع بستری شدگان اضافه شدند

شناسایی 6هزار و 605دانش آموز بازمنده از تحصیل در ریگان و رودبار جنوب/برخی از این دانش آموزان به دلیل نداشتن پول کتاب، ترک تحصیل کرده بودند

تعیین حق ویژه‌ای برای معلمین استثنایی/باید به سمت ترکیبی شدن مدارس گام برداریم

بستری بیماران کرونایی در سالن بحران صنعت مس/تالارهای پذیرایی از 17تیرماه وقت مراسم به کسی ندهند

58 درصد حوادث کار، ناشی از خطای انسانی است

ایجاد 650 پایگاه اوقات فراغت به صورت مجازی/ساختمان فعلی دانشگاه فرهنگیان کرمان جوابگوی ظرفیت پذیرشی دانشجویان نیست

رشد ۱۰۵ درصدی کشفیات قاچاق کالا و ارز در کرمان

تامین نقدینگی همچنان بزرگترین مشکل واحدهای تولیدی است

آتش‌سوزی در 15 هکتار از مراتع راویز رفسنجان

پربازدید ها

مرغداران رغبتی برای جوجه ریزی و تولید ندارند/60تا 70درصد مرغ مورد نیاز استان، از استان های همجوار وارد می شود/در تامین مرغ وابسته تر شدیم

مدیرعامل بانک کشاورزی ایران:مهلت 5 ساله به کشاورزان برای پرداخت تسهیلات داده شود

افزایش بیش از ۱۰ درصد قیمت کالا تخلف محسوب می‌شود

تامین نقدینگی همچنان بزرگترین مشکل واحدهای تولیدی است

جزئیات پیش فروش تابستانه ایران خودرو اعلام شد

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

بحران پذیرش بیمار در سیرجان/ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کرونا در سیرجان تکمیل شد   ( نظر)

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان: این بحث که ما بیماری را بگیریم که ایمنی ایجاد کنیم یک توصیه علمی نیست/ستاد کشوری موج دوم کرونا را تایید نکرده است/ کسی به اسم کریمی نمی‌شناسم   ( نظر)

برای 36 نفر در پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی دستور جلب صادر شد/اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین الملل   ( نظر)