کد خبر: ۳۷۵۳۸
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۷
ارسال به دوستان
ذخیره
قیمت مرغ طی چند روز گذشته در کرمان به بالاترین نرخ خود از ابتدای سال‌جاری رسید و با قیمت هر کیلو ۱۷ هزار تومان عرضه شد. ستاد تنظیم بازار کشور قیمت هر کیلو ۱۵ هزار تومان را برای مصرف‌کننده‌ی مرغ تعیین کرده است. معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان  گفت که ظرف چند روز آینده قیمت مرغ در کرمان نیز به مصوب کشوری می‌رسد، اما با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و قیمت نهاده‌ها، قیمت‌های قبلی مرغ تکرار نخواهد شد.

قیمت مرغ طی چند روز گذشته در کرمان به بالاترین نرخ خود از ابتدای سال‌جاری رسید و با قیمت هر کیلو ۱۷ هزار تومان عرضه شد. ستاد تنظیم بازار کشور قیمت هر کیلو ۱۵ هزار تومان را برای مصرف‌کننده‌ی مرغ تعیین کرده است. معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان  گفت که ظرف چند روز آینده قیمت مرغ در کرمان نیز به مصوب کشوری می‌رسد، اما با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و قیمت نهاده‌ها، قیمت‌های قبلی مرغ تکرار نخواهد شد.
به گزارش فردای کرمان،سینا خسروی با اشاره به دلیل افزایش قیمت مرغ از ابتدای سال‌جاری بیان کرد: «افزایش قیمت مرغ یک موضوع کشوری است، دلیل اصلی آن هم اتفاقی است که اواخر سال گذشته رخ داد؛ مرغداران با توجه به عید نوروز و افزایش هر ساله‌ی تقاضا در این بازه‌ی زمانی، بالاترین میزان جوجه‌ریزی را انجام داده بودند اما شیوع کرونا و تعطیلی رستوران‌ها، تالارها و آشپزخانه‌ها و نیز کاهش مصرف خانوارها، سبب شد بحران عرضه ایجاد شود».
وی توضیح داد: «در فروردین‌ماه بالاترین میزان عرضه وجود داشت و در مقابل تقاضا به شدت کاهش پیدا کرده بود و در نتیجه مرغ با نازل‌ترین قیمت در فروردین ماه عرضه شد و حتی به ۱۰ هزار تومان برای مصرف کننده هم رسید که به تولیدکننده آسیب زد».
معاون بازرگانی سازمان صمت استان کرمان افزود: «کاهش شدید قیمت مرغ به سرمایه در گردش مرغداران ضربه زد و در نتیجه جوجه‌ریزی دوره‌ی بعد در کشور دچار چالش شد و تولید کاهش یافت».
وی ادامه داد: «کمترین میزان جوجه‌ریزی در فروردین‌ماه اتفاق افتاد که نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کاهش داشت، در اردیبهشت‌ماه کاهش ۲۵ درصدی تولید را نسبت به سال قبل داشتیم و در خردادماه با کاهش ۱۵ درصدی تولید نسبت به خرداد ماه ۹۸ مواجه شدیم».
خسروی با بیان این‌که پیش‌بینی می‌کنیم حدود دو هفته شرایط بازار مرغ خاص خواهد بود، گفت: «روز گذشته قیمت مرغ در کرمان به بیش از ۱۷ هزار تومان رسید اما قیمت در کشور رو به کاهش است و به ۱۵ هزار تومان مصوبه‌ی ستاد تنظیم بازار خواهد رسید، اما با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و قیمت نهاده‌ها، قیمت‌های قبلی مرغ تکرار نخواهد شد».
وی اظهار کرد: «در شرایط عادی که کرونا نباشد و نهاده‌‌ها به راحتی در اختیار تولیدکننده قرار بگیرد قیمت مصرف‌کننده به ۱۵ هزار تومان می‌رسد اما در حال حاضر ما در شرایط غیرعادی هستیم و تولید در سه ماه ابتدای سال به شدت کاهش یافته است».
معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان ادامه داد: «در استان کرمان در حال حاضر کاملا تحت تاثیر استان‌های صادرکننده‌ی مرغ هستیم، بیش از ۷۰ درصد نیاز استان را وارد می‌کنیم و در نتیجه هر تصمیمی که در یزد و اصفهان اخذ شود ناچار به رعایت آن هستیم زیرا در غیر این‌صورت بازار خالی می‌شود و مرغ به کرمان نمی‌رسد».
وی بیان کرد: «قیمت مرغ مصوب ستاد تنظیم بازار کشور ۱۵ هزار تومان است و یک درصدی را در اختیار ستاد تنظیم بازار استان‌ها گذاشتند تا با توجه به شرایط، بتوانند تغییراتی را انجام دهند».
خسروی توضیح داد: «به دلیل این‌که این تصمیم در کشور به تازگی اخذ شده چند روزی زمان می‌برد تا یک ثبات در بازار کشور ایجاد شود».
وی خاطرنشان کرد: «برای تنظیم بازار، مرغ منجمد توزیع شده و با توجه به قیمت ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان که توسط پشتیبانی امور دام کشور برای تحویل به عامل فروش تعیین شده و حاشیه‌ی پایین سود آن با عرضه‌ی ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان، سبب شده استقبالی از سوی مغازه‌داران صورت نگیرد، اما به هر روی در حال توزیع است».
معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: «هر چند سلیقه‌ی مصرف‌کننده‌ی کرمانی مرغ منجمد نیست و اگر فاصله‌ی قیمتی حتی دو تا سه‌هزار تومان باشد سعی می‌کند مرغ گرم خریداری کند، اما استقبال هرچه بیشتر از مرغ منجمد، می‌تواند بازار را با سرعت بیشتری به تعادل برساند».

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

عامل قتل یک خانواده در شهرستان قلعه گنج، دستگیر شد

کرونا طی ۲۴ ساعت جان ۸ کرمانی را گرفت/۷۰ نفردیگر به جمع بستری شدگان اضافه شدند

شناسایی 6هزار و 605دانش آموز بازمنده از تحصیل در ریگان و رودبار جنوب/برخی از این دانش آموزان به دلیل نداشتن پول کتاب، ترک تحصیل کرده بودند

تعیین حق ویژه‌ای برای معلمین استثنایی/باید به سمت ترکیبی شدن مدارس گام برداریم

بستری بیماران کرونایی در سالن بحران صنعت مس/تالارهای پذیرایی از 17تیرماه وقت مراسم به کسی ندهند

58 درصد حوادث کار، ناشی از خطای انسانی است

ایجاد 650 پایگاه اوقات فراغت به صورت مجازی/ساختمان فعلی دانشگاه فرهنگیان کرمان جوابگوی ظرفیت پذیرشی دانشجویان نیست

رشد ۱۰۵ درصدی کشفیات قاچاق کالا و ارز در کرمان

تامین نقدینگی همچنان بزرگترین مشکل واحدهای تولیدی است

آتش‌سوزی در 15 هکتار از مراتع راویز رفسنجان

پربازدید ها

مرغداران رغبتی برای جوجه ریزی و تولید ندارند/60تا 70درصد مرغ مورد نیاز استان، از استان های همجوار وارد می شود/در تامین مرغ وابسته تر شدیم

مدیرعامل بانک کشاورزی ایران:مهلت 5 ساله به کشاورزان برای پرداخت تسهیلات داده شود

افزایش بیش از ۱۰ درصد قیمت کالا تخلف محسوب می‌شود

تامین نقدینگی همچنان بزرگترین مشکل واحدهای تولیدی است

جزئیات پیش فروش تابستانه ایران خودرو اعلام شد

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

بحران پذیرش بیمار در سیرجان/ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کرونا در سیرجان تکمیل شد   ( نظر)

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان: این بحث که ما بیماری را بگیریم که ایمنی ایجاد کنیم یک توصیه علمی نیست/ستاد کشوری موج دوم کرونا را تایید نکرده است/ کسی به اسم کریمی نمی‌شناسم   ( نظر)

برای 36 نفر در پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی دستور جلب صادر شد/اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین الملل   ( نظر)