کد خبر: ۳۷۵۶۰
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۶
ارسال به دوستان
ذخیره
حشمت الله فلاحت پیشه نماینده ادوار مجلس با اشاره به کلید خوردن تحرکات انتخاباتی برخی چهره ها با هدف حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰،از جمله محمود احمدی نژاد، گفت: افراد و گروه‌های مختلف سیاسی حق دارند تا برای حضور در انتخابات تلاش کنند و منعی نباید برای حضور آنها وجود داشته باشد. اصولا حضور فردی مانند آقای احمدی نژاد و یا هر چهره دیگر در امر انتخابات دارای ایراد نیست و حتی شاید باعث افزایش مشارکت مردم در پای صندوق‌های رأی نیز بشود، اما واقعیت امر این است که صحبت درباره انتخابات با مردم در شرایط کنونی بیشتر آنها را دل‌زده می‌کند.

فلاحت‌پیشه: شاید شورای نگهبان احمدی‌نژاد را برای ۱۴۰۰ تایید کند/برخی نمایندگان مجلس یازدهم بخاطر کهولت سن توانایی کار دو ساعته را هم ندارند/با طیفی از سیاسیون مواجه ایم که عمر کاری آنها سی سال قبل تمام شده

حشمت الله فلاحت پیشه نماینده ادوار مجلس با اشاره به کلید خوردن تحرکات انتخاباتی برخی چهره ها با هدف حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰،از جمله محمود احمدی نژاد، گفت: افراد و گروه‌های مختلف سیاسی حق دارند تا برای حضور در انتخابات تلاش کنند و منعی نباید برای حضور آنها وجود داشته باشد. اصولا حضور فردی مانند آقای احمدی نژاد و یا هر چهره دیگر در امر انتخابات دارای ایراد نیست و حتی شاید باعث افزایش مشارکت مردم در پای صندوق‌های رأی نیز بشود، اما واقعیت امر این است که صحبت درباره انتخابات با مردم در شرایط کنونی بیشتر آنها را دل‌زده می‌کند.

وی افزود: باید بپذیریم یکی از معدود شاخصه‌های سیاسی که در جامعه ما وجود دارد؛ بحث انتخابات است. مردم ما سال‌هاست با سیاستمدارانی مواجه هستند که از آنها طلب رأی می‌کنند، بدون اینکه پیش از این تکانه‌ای در زندگی عادی آنها ایجاد کرده باشند. زمانی که بسیاری از مسائل و مشکلات مردم ما همچنان حل نشده باقی مانده، صحبت از انتخابات به نوعی یک امر نامتعارف در اذهان مردم است.

فلاحت پیشه با اشاره به راهکار هایی برای جلب رضایت مردم جهت شرکت در انتخابات آینده، گفت: کشور ما در شرایط کنونی به دو اقدام نیاز دارد. اول اینکه دولت و مجلس در کنار هم تلاش کنند تا مشکلات موجود در زندگی مردم را رفع کنند و دوم اینکه؛ نامزدهای انتخاباتی در سال آینده با ارائه برنامه‌های قوی و تخصصی با مردم سخن بگویند.

این چهره سیاسی درخصوص اوج گرفتن تحرکات احمدی نژاد و اطرافیانش و هدف دار بودن آنها به منظور شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: عملکرد آقای احمدی نژاد در زمان تصدی دولت دارای ضعف‌هایی بود که نمی‌توان آنها را انکار کرد، اما باید بپذیریم که دولت ایشان در برخی از شاخصه‌ها خوب عمل می‌کرد. برای مثال سفرهای استانی رییس‌جمهور سابق از جمله نقاط قوتی بود که در دولت کنونی وجود ندارد.  البته اینگونه نیست که بگوییم دولت آقای روحانی نقاط قوت ندارد، بلکه دولت کنونی نیز در بخش‌هایی از کار خود قوی عمل کرده است.

فلاحت پیشه تصریح کرد: جالب اینجاست همواره در عرصه‌های انتخابات شاهد هستیم برخی از سیاسیون که در دوران مسئولیت خود عملکرد متوسط رو به پایین داشتند، دوباره خود را در معرض آرای مردم قرار می‌دهند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که در کشورهای توسعه یافته افراد و چهره‌ها بر اساس یک عمر سیاسی مشخص وارد فاز مسئولیت می‌شوند و بعد از مدتی نیز عرصه را برای ورود نفر بعدی خالی می‌کنند.

این چهره سیاسی که سابقه چند دوره حضور در پارلمان را دارد درباره احتمالات مطرح شده پیرامون تایید صلاحیت احمدی نژاد از سوی شورای نگهبان، گفت: بنده نمی‌توانم در خصوص نوع تصمیم‌گیری اعضای شورای نگهبان نظر قطعی ارائه بدهم زیرا روند «تأیید» و یا «رد صلاحیت» در آن نهاد سازوکار مختص به خود را دارد، اما اگر به حافظه تاریخی خود رجوع کنیم افرادی را پیدا خواهیم کرد که گاهی در یک دوره رد و در مرحله‌ای دیگر توانسته‌اند از شورای نگهبان اذن ورود به عرصه انتخابات را اخذ کنند. با این تفسیر می‌توان گفت شاید آقای احمدی نژاد نیز بتواند به عنوان یک کاندیدا در انتخابات سال ۱۴۰۰ حضور داشته باشد.

فلاحت پیشه در پاسخ به این سوال که اگر احمدی نژاد از سد شورای نگهبان عبور می‌کند، آیا این احتمال وجود دارد که بخشی  از اصولگرایان دوباره به سمت او تمایل پیدا کنند؟، افزود: افراد حاضر در جریانات سیاسی ایران جزو فرصت طلب ترین بازیگران سیاسی هستند. متاسفانه همین نگاه فرصت طلبانه باعث شده تا در کشور ما احزاب به معنای واقعی شکل نگیرند. در کشور ما جریانات سیاسی به این دلیل که نمی‌خواهند زیر بار تعهد بروند، تبدیل به قاتلین احزاب شده‌اند، زیرا ماهیت «حزب» بر این اصل استوار است که در برابر فعالیت‌ها و وعده‌های داده شده پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: امروز جریانات سیاسی موجود در ایران منافع فردی و درون سیستمی خود را ارحج  بر منافع مردم می‌دانند. افراد حاضر در این جریانات در مناصب رده بالای حاکمیتی قرار دارند و اگر برای مدتی نیز از گردونه خارج شوند، بار دیگر با طمع و یا حتی عقده‌های جدید پا به عرصه می‌گذارند. متاسفانه این دیدگاه منفعت طلبانه کار را از توافق‌های پشت پرده به تبانی کشانده و در این وسط نیز باید شاهد قربانی شدن حقوق مردم در میان شعارهای تو خالی این دست از سیاسیون در ایام انتخابات باشیم.

وی تاکید کرد: با این تفاسیر، از سیاسیون فرصت طلب حاضر در کشور هیچ چیزی بعید نیست و این احتمال وجود دارد که شاید آنها به سمت آقای احمدی نژاد نیز بروند.

فلاحت پیشه درباره حضور چهره های جوان در انتخابات ریاست جمهوری آینده گفت: دموکراسی دارای دو سقف مشخص است. اول اینکه یک بازیگر در عالم سیاست دایره‌ای تعریف شده در حوزه اختیارات دارد و دیگر اینکه سیاستمداران از یک زمان محدود برای انجام کار خود بهره‌مند هستند که در کشور ما بر اساس برنامه‌های توسعه‌ای این زمان در حدود ۸ سال در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: با یک نگاه کارشناسی می‌توان گفت که در کشور ما امر دموکراسی دارای نقص  است. زیرا افرادی در مناصب حاکمیتی حضور پیدا می‌کنند که اصولا قائل به دو سقف مذکور نیستند. امروز در جمع سیاسیون  کشور ما افرادی حضور دارند که به دلیل کهولت سن حتی نمی‌دانند چه صحبتی را خطاب به چه فردی بیان می‌کنند. متاسفانه زمانی هم که از این افراد انتقاد کنیم، به سرعت واکنش جدی نشان می‌دهند. حضور همین افراد و اصرار آنها برای ورود به مجلس یازدهم نیز عاملی شد تا برخی از نمایندگان کوشا و کاربلد مجلس دهم از دور خارج شده و جای آنها برخی افراد بنشینند که حتی توانایی کار دو ساعته در طول روز را ندارند.

نماینده سابق مجلس گفت: امروز کشور ما با طیفی از سیاسیون مواجه است که عمر کاری آنها سی سال قبل تمام شده، اما این افراد هنوز در وادی سیاست حضور دارند. بنده به صراحت می‌گویم کسانی که در کشور ما فریاد غربی بودن مفهوم حزب را سر می‌دهند، به صورت غیر مستقیم به مردم ظلم می‌کنند. زیرا در نبود احزاب قوی مسائلی همچون تبانی‌های سیاسی، در قدرت ماندن افراد نالایق، بده بستان‌های آسیب‌زا، اعمال خلاف منافع ملی و حتی گسترش رانت شکل می‌گیرد.

فلاحت پیشه در پاسخ به این سوال که پیش‌بینی شما این است که میدان دار انتخابات ۱۴۰۰ نیز این افراد خواهند بود؟، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که با وضع موجود ما شاهد یک دور باطل باشیم که پیش از نیز وجود داشت. مردم کشور ما آنقدر نجیب هستند که به خاطر میهن خود و مقابله با تهدیدات خارجی موجود دوباره به پای صندوق‌های رأی می‌روند، اما این دست از سیاستمداران با اعمال و شعارهای توخالی خود، هر روز مردم ما را مأیوس‌تر می‌کنند.

وی تاکید کرد: بنده امیدوار هستم افراد متعهد و متدین حاضر در دولت کنونی و مجلس جدید تلاش کنند تا شرایطی را به وجود بیاورند که مردم نسبت به تعیین سرنوشت خود در انتخابات بیش از پیش ترغیب شوند و جریانات سیاسی نیز با وجود بده بستان‌های موجود در میان خود تلاش کنند تا در سال ۱۴۰۰ برای رفع مشکلات مردم با هم مبارزه کنند. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

عامل قتل یک خانواده در شهرستان قلعه گنج، دستگیر شد

کرونا طی ۲۴ ساعت جان ۸ کرمانی را گرفت/۷۰ نفردیگر به جمع بستری شدگان اضافه شدند

شناسایی 6هزار و 605دانش آموز بازمنده از تحصیل در ریگان و رودبار جنوب/برخی از این دانش آموزان به دلیل نداشتن پول کتاب، ترک تحصیل کرده بودند

تعیین حق ویژه‌ای برای معلمین استثنایی/باید به سمت ترکیبی شدن مدارس گام برداریم

بستری بیماران کرونایی در سالن بحران صنعت مس/تالارهای پذیرایی از 17تیرماه وقت مراسم به کسی ندهند

58 درصد حوادث کار، ناشی از خطای انسانی است

ایجاد 650 پایگاه اوقات فراغت به صورت مجازی/ساختمان فعلی دانشگاه فرهنگیان کرمان جوابگوی ظرفیت پذیرشی دانشجویان نیست

رشد ۱۰۵ درصدی کشفیات قاچاق کالا و ارز در کرمان

تامین نقدینگی همچنان بزرگترین مشکل واحدهای تولیدی است

آتش‌سوزی در 15 هکتار از مراتع راویز رفسنجان

پربازدید ها

مرعشی: موقعیت اصلاح‌طلبان هیچ شباهتی به انتخابات ۸۴ ندارند/همه دوستانی که در انتخابات مجلس شرکت نکردند، امروز علاقمندند که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند/مشکل اصلاح‌طلبان فاصله‌ای است که بین آنها و حاکمیت وجود دارد

عضو کمیسیون آموزش مجلس:برخی مدیران آموزش و پرورش هم مدرسه داری می‌کنند و هم سیاستگذار هستند/برای حل تعارض منافع با نظارت دوگانه آموزش و پرورش و کمیسیون آموزش باید به سمت نظارت‌های دقیق برویم

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

بحران پذیرش بیمار در سیرجان/ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کرونا در سیرجان تکمیل شد   ( نظر)

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان: این بحث که ما بیماری را بگیریم که ایمنی ایجاد کنیم یک توصیه علمی نیست/ستاد کشوری موج دوم کرونا را تایید نکرده است/ کسی به اسم کریمی نمی‌شناسم   ( نظر)

برای 36 نفر در پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی دستور جلب صادر شد/اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین الملل   ( نظر)