کد خبر: ۳۷۵۸۶
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۵
ارسال به دوستان
ذخیره
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان گفت: کشفیات قاچاق کالا در این استان طی سه ماه سال جاری ۶۰۲ میلیارد و ۴۶۶ میلیون ۱۷ هزار ریال و در سه ماهه سال قبل ۲۹۳ میلیارد و ۸۴۶ میلیون و ۱۷۳ هزار ریال گزارش شده که در بخش ارزش ریالی ۱۰۵ درصد داشته است.

رشد ۱۰۵ درصدی کشفیات قاچاق کالا و ارز در کرمان

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان گفت: کشفیات قاچاق کالا در این استان طی سه ماه سال جاری ۶۰۲ میلیارد و ۴۶۶ میلیون ۱۷ هزار ریال و در سه ماهه سال قبل ۲۹۳ میلیارد و ۸۴۶ میلیون و ۱۷۳ هزار ریال گزارش شده که در بخش ارزش ریالی ۱۰۵ درصد داشته است.

جواد صادقی  با بیان اینکه هر کالایی که مسیر قانونی را از تولید تا عرضه طی نکند قاچاق محسوب می شود، افزود: انواع مسکرات، تجهیزات ماهواره ای، لوازم آرایشی و بهداشتی، مواد محترقه، دارو، لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی، فراورده های نفتی، مواد غذایی و پارچه و منسوجات از جمله این کالاهاست.

وی تاکید کرد: هرچه توانمندی و ظرفیت ها در راستای اشتغالزایی و رونق تولید سوق پیدا کند از آمار قاچاق کالا کاسته می‌شود و از سوی دیگر توجه به معیشت مناطق محروم راهکار کاهش این نوع قاچاق محسوب می شود.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان با بیان اینکه محورهای مبارزه با قاچاق کالا و ارز در راستای پیشگیری بنا شده است اظهار داشت: قاچاق کالا اقتصاد کشور را دچار مشکل می کند.

وی به برنامه های هفته مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کرمان اشاره کرد و ادامه داد: غبارروبی گلزار شهدا صبح امروز با حضور فرمانده انتظامی استان و جمعی مسئولان و مدیران عضو کمیسیون برنامه ریزی هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا در نخستین روز از این هفته انجام شد.

صادقی افزود: رسانه ها بازوان تواند مدیران هستند و عملکرد دستگاه های اجرایی از طریق رسانه ها به اطلاع مردم می رسد.

وی اظهار داشت: ۱۲ تیر سال ۸۱ سالروز فرمان مقام معظم رهبری در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دستور تشکیل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز است و از این تاریخ برنامه، سیاست و استراتژی مشخصی در این حوزه آغاز و پیگیری شد و تاکنون اقدامات اساسی در این بخش انجام شده از سوء استفاده ها جلوگیری کرده است.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان با بیان اینکه نقاط ضعف موجود در برخی از تولیدات ملی موجب فراهم آمدن بستر قاچاق کالا و ارز و سوء استفاده می شود و به تولیدات ملی ضربه وارد می کند به ایجاد سامانه های مختلف به ویژه سامانه جامع انبارها اشاره و تصریح کرد: این سامانه مسیر تولید تا مصرف کالا را قابل رصد و پایش می کند و با صدور بارنامه های الکترونیکی دست سوء استفاده گران را کوتاه می کند.

وی افزود: سازمان صمت نیز به صورت جدی سامانه جامع انبارها را در استان کرمان پیگیری می کند و شرکت پخش فراورده های نفتی نیز سامانه های سوخت گیری را راه اندازی کرده که از این طریق چرخه تولید تا مصرف تولیدات و مواد سوختی قابل پیگیری است و این اقدام موجب موفق تر بودن برنامه های مبارزه با قاچاق سوخت در استان کرمان شده است.

وی به موقعیت جغرافیایی کرمان و کریدور قاچاق کالا بودن این استان اشاره کرد و افزود: این استان با قاچاق سوخت و دام درگیر است لذا با جدیت از خروج دام پیشگیری می شود زیرا در قیمت گوشت تاثیر بسزایی دارد.

صادقی ادامه داد: در حوزه برنامه ریزی نیز کمیسیون های استانی از سال ۹۰ به عنوان کمیسیون های برنامه ریزی هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا نام گرفتند و کار نظارتی ستادی انجام می دهند.

وی تصریح کرد: هر ساله استراتژی و سیاست هایی به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ابلاغ می شود و کمیسیون های استانی و شهرستانی نیز این سیاست ها را به زیرمجموعه های خود ابلاغ می کنند و بر اساس همان سیاست ها کمیسون های استانی برنامه ریزی می کنند که هماهنگی دستگاه های عضو کمیسیون استانی می تواند در مقابله با قاچاق کالا و ارز تاثیرگذار باشد لذا هر چه نظارت قوی تر باشد میزان سوء استفاده ها کمتر می شود.

وی افزود: جلسات اصلی کمسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به ریاست استاندار کرمان انجام و نشست های شهرستان ها نیز به ریاست فرمانداران برگزار می شود ادامه داد: کارگروه پرونده های ملی و مهم نیز به قاچاق های سازمان یافته می پردازد و کارگروه پیشگیری و مقابله با قاچاق مواد نفتی نیز اقدامات پیشگیرانه در این حوزه را انجام می دهد.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان گفت: کارگروه پیشگیری از وقوع جرم، کارگروه فرهنگی، تبلیغی و پژوهشی، تبصره سه ماده ۵۰، کارگروه پیشگیری و مقابله با قاچاق احشام و دام، کارگروه اطلاعات و عملیات و کمیته جلوگیری از رسوب تعیین تکلیف کالاهای مکشوفه قاچاق، زیرمجموعه این کمیسیون هستند و این کارگروه ها را برگزار و موضوعات را پیگیری می کند.

وی افزود: در زمینه پیشگیری و نظارت نیز کمیسیون نظارت و پیگیری بر اجرای طرح هایی مانند طرح برخورد با برندهای محرز پوشاک قاچاق در سطح عرضه و راه اندازی ایست بازرسی موقت و سیار، پیگیری و نظارت مستمر بر دستورالعمل های پیشگیری از قاچاق دام به خارج از کشور و نظارت بر جابه جایی و انتقال دام در داخل استان و در این رابطه اقدامات مقابله ای انجام می شود.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان اظهار داشت: یکی از اقداماتی که در این کمیسیون با جدیت پیگیری می شود تقویت و تجهیز ایستگاه های ایست بازرسی استان است و شناسایی مسیرهای ورود و خروج کالاهای قاچاق در مبادی ورودی و خروجی و پیگیری و نظارت بر رسیدگی به پرونده های قاچاق سازمان یافته ملی و مهم از بدو تشکیل تا اجرای احکام است.

وی افزود: ۲۳ اولویت بر اساس چهار رکن مورد نظر مقام معظم رهبری در سال جهش تولید پایه‌گذاری می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر در مناطق مرزنشین وضعیت معیشتی مردم بهبود پیدا کند در جلوگیری از معضل قاچاق بسیار موثر است عنوان کرد: مبارزه با دلالان ارز یکی دیگر از وظایف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان با اشاره به اینکه استقرار پلیس امنیت اقتصادی در مبادی رسمی یکی دیگر از راهکارهای جلو گیری از ورود کالای قاچاق است گفت: دستاوردهای سامانه‌های رهگیری تاکنون بسیار خوب بوده است و موفق عمل کرده‌اند.

منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

انتقال غیرقابل پیش‌بینی ویروس کرونا از طریق هوا

بستری 66 بیمار جدید کرونا در استان/تعداد کل جان‌باختگان به 510 نفر رسید

مدیر شعب بانک مسکن استان کرمان: بانک مسکن در طرح احیا بافت فرسوده تا سقف ۲۲۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌کند/رشد 70درصدی پرداخت تسهیلات در سه ماه نخست سال جاری

مدیرکل استاندارد: ۲۱۱ واحد تولیدی در تیر ماه مورد بازرسی قرار گرفت

استاندار کرمان: بالندگی رسانه‌ای از عوامل مهم تکامل جوامع است

دبیر کمیسیون کشاورزی اتاق کرمان: جزئیات طرح و تعرفه‌های صادرتی مشخص نباشد، کشاورزی قراردادی در مرحله طرح باقی می‌ماند/حداقل ۶ ماه قبل به تجار در خصوص تعرفه‌های صادراتی گفته شود/ ستاد تنظیم بازار نگاه تک بعدی دارد

۱۲ پرونده قتل توسط شوراهای حل اختلاف کرمان به صلح و سازش ختم شد/تعداد پرونده های منجر به صلح و سازش در سال جاری ۷۹۷ فقره بوده است

۴۴ هزار و ۳۳۳ نفر در طرح اقدام ملی مسکن این استان ثبت نام کرده اند/ تامین آب اراضی اقدام ملی مسکن در ضلع شرقی کرمان همچنان پابرجا است

گلایه رییس هیات مدیره خانه مطبوعات از شهردار کرمان

مدارس غیرانتفاعی فقط شهریه ثابت دریافت کنند/ فعلا هیچ هزینه بابت سرویس مدارس دریافت نخواهد شد

پربازدید ها

کرونا ظرف ۲۴ ساعت جان ۱۲ نفر را در کرمان گرفت

زمان برگزاری امتحانات نهایی نوبت شهریورماه اعلام شد

کوتاهی برخی مسئولان باعث بروز مشکل حاشیه نشینی شده است/ترک فعل از سوی مسئولان را پیگیری و به دادستان اعلام می‌کنیم/دلیل اکثر آسیب‌های سطح جامعه نبود نظارت اولیه دستگاه‌های متولی است

صدور کیفرخواست برای ۲۱ متهم پرونده اداره کل غله/متهم اصلی ۱۹ میلیارد ریال به اضافه ۳۸۵ سکه اختلاس و رشوه دریافت کرده است

شیب ابتلا در جنوب استان نزولی شد/۷۰ درصد فوتی‌های کرونا در سن بالای ۷۰ سال بودند

قربانی ۱۹۶۰ دام و توزیع آنها در بین ۲۰ هزار خانواده از عید سعید قربان /خدمات ما برای مردم نه سیاسی، نه مذهبی و نه قومی است

فقدان مهارت‌های زندگی دلیل ارتکاب جرم کودکان/بازداشت یکی از نوجوانان این مجموعه به دلیل بدهی مالی

مدارس غیردولتی کرمان در شرف ورشکستگی قرار دارد/شهر کرمان‌ از نظر فضای فیزیکی مدارس مشکل دارد/برخی کلاس‌ها با ۳۸ نفر دانش‌آموز تشکیل می‌شوند

بیش از ۴۷ هزار نخ سیگار قاچاق در کهنوج کشف شد

یک متخصص زنان و زایمان:امکان انتقال کرونا از مادر به جنین وجود دارد/مادران باردار به معاینه های دوره‌ای خود ادامه دهند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)