کد خبر: ۳۷۶۴۱
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۲
ارسال به دوستان
ذخیره
یادداشت :
 محمد طبیبیان، اقتصاددان  در یادداشتی تلگرامی نوشت: اینجانب بعنوان یک شهروند نه سر پیاز، نه ته پیاز و نه مخالف دولت، نه موافق دولت هستم و ایرادهایی هم به کارکرد دولت دارم و دلسوزی نیز. طبعا شرایط اقتصادی موجب نگرانی بسیار است و افراد بسیاری در اندیشه و تلاش برای درک شرایط و احیانا طرح چاره هستند.

 محمد طبیبیان، اقتصاددان  در یادداشتی تلگرامی نوشت: اینجانب بعنوان یک شهروند نه سر پیاز، نه ته پیاز و نه مخالف دولت، نه موافق دولت هستم و ایرادهایی هم به کارکرد دولت دارم و دلسوزی نیز. طبعا شرایط اقتصادی موجب نگرانی بسیار است و افراد بسیاری در اندیشه و تلاش برای درک شرایط و احیانا طرح چاره هستند.

در خبرها بود که گروهی از نمایندگان محترم نامه‌ای به رییس‌جمهور نوشته و علت شرایط فعلی را جویا شده‌اند. می‌پرسند؛ چرا قیمت ارز بالا می‌رود؟، چرا قیمت مسکن بالا می‌رود؟، چرا قیمت ارزاق بالا می‌رود؟، چرا درصد بالاتری از  مردم به زیر خط فقر فرو می‌روند؟

پرسش‌های به‌جایی است. اما باید جواب را پرسنده هم بداند و پرسنده در جایگاهی است که باید جزیی از راه‌حل هم باشد. اما نوع بحث در گذشته، هم به صورت کشش و کوشش سیاسی برای بی‌اعتبار کردن طرف مقابل بوده و هم برای کسب محبوبیت بین مردم.

گویی مردم تصور می‌کنند کسانی خیرخواه هستند و کسانی در طرف مقابل خیرخواهی قرار دارند. آنانی خیرخواه هستند که سخنرانی آتشین و دلسوزانه و پر از شداد و غلاظ و خصومت با دشمنان واقعی و فرضی مطرح و چنین مواضعی اتخاذ می‌کنند.

شاید این شیوه دیگر جواب ندهد. بسیاری از مردم دیرهنگام، اما بالاخره این ترفند را غیرمعتبر یافته‌اند. چنین نیست که در جایی یک شیر مثل شیر آب یا کلید مثل کلید برق بوده که دولت آن را باید بپیچاند و یا دستور و بخشنامه و حکمی هست که باید صادر می‌شد تا مشکلات حل شود و کوتاهی شده است. مشکل ارز با تنبیه ارزفروشان، با محدودیت واردات با دستور بانک مرکزی به صراف‌ها حل نمی‌شود.

اینجانب نمی‌دانم آیا این مسئولین بر کرسی‌های جدید یک نگاه به روند رشد نقدینگی انداخته‌اند و از خود پرسیده‌اند دقیقا به چه دلیل  از زمان ناصرالدین‌شاه که بانک ایجاد شد تا مثلا چهارسال پیش در همه این سال‌ها اگر حجم نقدینگی به صد واحد رسیده، چرا در حدود فقط چهار سال همان میزان صد واحد به آن اضافه و دوبرابر شده و در دولت‌های قبل نیز کم‌وبیش به همچنین. قیمت‌ها بالا می‌رود به همین دلیل.

آقایانی که بر سر وزیر خارجه فریاد می‌زنند و سخنرانی او را قطع می‌کنند، عنایت ندارند که قیمت ارز بالا می‌رود به دلیل اینکه دولت در سیاست‌خارجی ناکام مانده است و تحریم‌ها افزایش یافته؛ به چه دلیل؟

برجام بهترین دستاورد دولت آقای روحانی بود؛ بر اساس هر ضابطه کار مهمی هم بود. نبایستی پرسید آیا دلایل داخلی هم برای شکست آن وجود داشته؟

آن بزرگواری که از وزیرخارجه می‌پرسد کشورهای مثلا  "دوست" موجودی ارزی ما که نزدشان هست را چرا پس نمی‌دهند؛ آیا واقعا نمی‌دانند چرا؟ آیا وزارت‌خارجه اهرمی برای گرفتن این منابع در اختیار دارد؟

اگر این مانورها نمایش کسب وجاهت بین مردم است؛ احتمال قوی بی‌نتیجه است. زمان آن است که برنامه جامعی با همکاری بخش‌های مختلف حکومت و بر اساس اصول کارشناسی و دوری از شعارپردازی و شیوه‌های من‌درآوردی تکراری و زیانبخش تدارک شود.

به‌طورکلی، از دست دولت در طول یکسال باقیمانده کار چندانی ساخته نیست. چه برسد که از اطراف مورد حمله هم قرار گیرد. اما یکسال هم در چنین شرایطی، دوره‌ای نیست که بتوان به روزمرگی و تنش و کشش و کوشش گذراند.

در نتیجه، اهمیت هماهنگی همدلی و کار مشترک بر اساس سنت‌های پایدار خردورزی که همان علم است (اقتصاد، دیپلماسی، سازماندهی حزبی و سیاسی، مدیریت شایستگان و...)، بیش از پیش محسوس است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

واکسن روس کرونا،در حال دریافت تاییدیه سازمان جهانی بهداشت

جهانگیری:صندوق ETF دارا دوم در بورس مورد حمایت قاطع دولت است

مهلت ثبت سفارش کتاب‌های درسی تا ۳۱ مرداد تمدید شد

بخشوده شدن قاتلی در پای چوبه دار

عملکرد مدیر یک دستگاه را نباید به ‌پای حاکمیت نوشت/ رسانه ها باید نارسایی‌ها را اعلام کنند

۵۱ مورد قطعی کرونا در شبانه روز گذشته در بیمارستان‌های استان بستری شدند/۱۵ نفر دیگر جان باختند

چرا در ایران با کارکردن نمی‌شود به جایی رسید؟

ورزش کبدی و کشتی اجازه فعالیت ندارند/هیچ تاریخی برای برگزاری رقابت‌های کشتی اعلام نشده است/ شنا و ماساژهمچنان ممنوع است

رشد ۱۷ درصدی کلاهبرداری اینترنتی در کرمان/مجرمین به سمت کلاهبرداری‌های اینترنتی متمایل شده‌اند

رشد ۱۷ درصدی انهدام باندهای قاچاق مواد مخدر در استان

پربازدید ها

مرجع اصلی تصمیم گیری، ستاد ملی مدیریت کرونا است/صحبت‌های بنده ربطی به تصمیم گیری درباره مراسم ماه محرم نداشت

مراجعه مردم و شکایات آنها به بازرسی و دیگر بخش‌های استانداری،نشانه خوب کار نکردن دستگاه‌های اجرایی است/استانداری به جای کار ستادی و سیاستگذاری باید کم کاری برخی دستگاه‌های اجرایی را جبران کند/ اگر سیستم اداری کارش را درست انجام دهد فکر استاندار برای توسعه آزاد می شود

واکنش سیاسیون به سخنان فتاح

رئیس‌جمهور:اگر بگوییم محرم عزاداری نباشد مردم دلگیر می‌شوند

توئیت معنادار مشاور روحانی درباره بنیاد مستضعفان

استخر و جکوزی توهم است، از سرنوشت فرشها بگویید/ در دوره احمدی نژاد، دوبار دفتر آیت الله هاشمی و کاخ مرمر را آتش زدند/به غیر از کاخ مرمر یک کاخ به دفتر رییس جمهور، دیگری به دفتر معاون اول رییس جمهور و سومی هم به قوه قضاییه اختصاص داشت

اگر او در مسیر جبران اشتباهات گذشته جدی باشد از آن استقبال می‌کنیم /ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا، به منظور استفاده انتخاباتی از ایران‌هراسی است

پیغام شورای نگهبان به احمدی نژاد درمورد انتخابات ۱۴۰۰:به افرادی که در گذشته رد صلاحیت شده‌اند، توصیه می‌کنیم در انتخابات ۱۴۰۰ ثبت نام نکنند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)