کد خبر: ۳۷۶۵۹
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۴
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرعامل آبفای استان کرمان خبر داد:
مدیرعامل آبفای استان کرمان با اشاره به تنش آبی استان کرمان اظهار کرد: در ۱۲ شهرستان استان با تنش آبی شدید روبرو هستند و این ۱۲ شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند که ۶۵ درصد جمعیت شهری استان را در بر می گیرد ضمن آنکه ۲۳ درصد جمعیت استان کرمان در وضعیت سبز و مابقی در وضعیت زرد قرار دارند.

۱۲ شهرستان استان با تنش آبی شدید روبرو هستند
مدیرعامل آبفای استان کرمان با اشاره به تنش آبی استان کرمان اظهار کرد: در ۱۲ شهرستان استان با تنش آبی شدید روبرو هستند و این ۱۲ شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند که ۶۵ درصد جمعیت شهری استان را در بر می گیرد ضمن آنکه ۲۳ درصد جمعیت استان کرمان در وضعیت سبز و مابقی در وضعیت زرد قرار دارند.

به گزارش ایسنا،محمد طاهری در جلسه بررسی مسایل و مشکلات آب شرب شهر کرمان گفت: ظرفیت تولید آب شهر کرمان حدود ۲۰۰۰ لیتر بر ثانیه است که این نیز به شراط آن بوده که هیچ اتفاقی در سامانه آبرسانی رخ ندهد ضمن آنکه همه چاه‌ها نیز در مدار باشند.

وی با بیان این مطلب که تا ابتدای تیرماه با کمترین مشکلات، مسئله آب شهر کرمان را تاکنون رفع کرده‌ایم، تصریح کرد: نیاز آب شهر کرمان براساس جمعیت و حاشیه نشین‌ها، ۳۰۰۰ لیتر بر ثانیه است که هر چه به تابستان نزدیک‌تر می‌شویم با مشکلات بهره‌برداری از منابع آبی روبرو می‌شویم زیرا با ورود به فصل گرما و روشن شدن کولرهای آبی میزان مصرف آب شهر نیز افزایش پیدا می‌کند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان از وجود حدود ۲۳۰ هزار واحد مسکونی در شهر کرمان خبر داد و بیان کرد: در شهر کرمان حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار کولر آبی روشن می‌شود که در چند روز اخیر به دلیل افزایش دمای هوا، کولرها به صورت ۲۴ ساعته روشن بودند که باید مدنظر داشت که ظرف ۶ ساعت کولرهای آبی در سطح شهر ۳۰ هزار مترمکعب آب مصرف می‌کنند که این مهم توان تامین و ذخیره ما را می‌گیرد و ما را با مشکل روبرو می‌کند.

وی اشاره به شیوع ویروس کرونا و شستن زیاد دست‌ها را یکی دیگر از علل افزایش مصرف آب در کشور و استان کرمان دانست و اظهار کرد: حاشیه نشینی روز به روز رو به افزایش است و نارضایتی عمده این روزهای ما از وضعیت افت فشار آب در برخی مناطق نیز مربوط به حاشیه نشین‌ها بود.

طاهری به علل افت فشار آب در برخی نقاط شهر کرمان در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: افزایش دما و در نتیجه مصرف زیاد از کولرهای آبی، شیوع بیماری کرونا و همچنین دو حادثه در سیستم شبکه آبی شهر به دلیل قطعی برق در روزهای ۱۰ و۱۱ تیرماه موجب شد تولید ما کاهش یابد و با توجه به طول حدود ۲۰۰۰ کیلومتری شبکه آب و گستردگی شهر کرمان، با مسئله افت فشار در روزهای اخیر روبرو بودیم که تا دوباره بتوانیم این خلاء را برطرف کرده و به حالت نرمال برسانیم، مدتی زمان خواهد برد

وی با بیان اینکه امروز هیچ نقطه ای از شهر کرمان قطعی آبی نداشته است، تصریح کرد: منطقه سیدی از گنبد جبلیه به سمت آرامستان جدید تا چهارراه سیدی براساس هیچ استاندارد و شاخصی ساخت و ساز نشده است و اکنون نیز جمعیت بسیار زیادی در این منطقه ساکن شده‌اند و یکی از نقاط چالشی و اساسی شهر کرمان است.

مدیرعامل شرکت آبفای استان کرمان افزود: در شهرک شهید مطهری نیز جمعیت کثیری در ساختمان های مسکن مهر و سایر ساخت و سازهای این شهرک مستقر هستند که عموما آپارتمان‌هایی می باشند که در ساخت و ساز آنها پیش‌بینی برای مخزن نشده و یا محازن آنها استاندارد نصب نشده‌اند.

وی با بیان این مطلب که در مجموع هم اکنون بحث آب شرب شهر کرمان تا حدودی مدیریت شده اما همچنان محله شیشه گر و یکی دیگر از محلات لوله‌های آب رها هستند، تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۸ تانکر آب کرایه کرده و به مناطق حاشیه نشینی شهر کرمان به صورت رایگان سرویس می‌دهیم که این اقدام بار مالی زیادی برای ما ایجاد کرده است.

طاهری در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد آب شرب شهر کرمان از منطقه قریه‌العرب تامین می‌شود، عنوان کرد: ۱۱ کیلومتر خط انتقال آب به شهر کرمان اجرا و ۵ حلقه چاه آب نیز در این منطقه به بهره‌برداری رسیده و وارد مدار شده‌اند که تاحدودی مشکل آب شرب شهر کرمان حل شده است.

وی بیان کرد: چاه‌های دشت حسین آباد اکنون ۲۰ لیتر بر ثانیه آب از آنها خارج می‌شود ضمن آنکه باید عنوان کرد که حدود ۸۰ درصد چاه‌های دشت جوپار و حسین آباد مقرون به صرفه برای استخراج آب نیستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان در واکنش به برخی اظهارات مبنی براینکه شرکت آبفا، آب بالا شهر را تامین می‌کند و قطعی آب مربوط به پایین شهر است، اظهار کرد: در شبکه توزیع آب شهر امکان دست بردن نیست و اینکه ما به بالاشهر آب بدهیم و به پایین شهر آب ندهیم کاملا ناصحیح است زیرا شبکه آبرسانی یک شبکه هوشمند نیست که بداند مشترکش ثروتمند است یا فقیر!

وی با انتقاد شدید از مشکلاتی که حاشیه نشین‌ها برای شهر ایجاد کرده اند عنوان کرد: ۱۵۰ هزار نفر در حاشیه‌های شهر کرمان برداشت آب غیرمجاز دارند.

طاهری درباره جیره‌بندی آب در شهر کرمان نیز گفت: براساس تجربیات گذشته، در زمان جیره‌بندی مصرف آب چند برابر می‌شود لذا جیره بندی مشکلات ما را بیشتر می‌کند و اعتقادی به جیره بندی آب نداریم.

وی با اشاره به تلاش شرکت آبفای استان برای خرید چند حلقه چاه آب اظهار کرد: طی سه سال متوالی به دنبال خرید یا اجاره چاه آب بودیم که تاکنون موفقیت چندانی در این زمینه نداشتیم لذا اگر فردی چاه آبی در بین منطقه نگار و بهرامجرد به ما حتی به مدت ۲۰ روز اجاره ‌دهد، اعلام کند ما آن را فوری اجاره خواهیم کرد.

مدیرعامل آبفای استان کرمان با اشاره به تنش آبی استان کرمان اظهار کرد: در ۱۲ شهرستان استان با تنش آبی شدید روبرو هستند و این ۱۲ شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند که ۶۵ درصد جمعیت شهری استان را در بر می گیرد ضمن آنکه ۲۳ درصد جمعیت استان کرمان در وضعیت سبز و مابقی در وضعیت زرد قرار دارند.

وی تاکید برآنکه برای آب استان کرمان باید فکر اساسی شود، تصریح کرد: برای استان کرمان و مخصوصا شمال استان باید یک برنامه اضطراری، یک برنامه کوتاه مدت و یک برنامه بلند مدت داشته باشیم و ما در شرکت آب و فاضلاب دستمان کوتاه است

طاهری با اشاره به هزینه‌های سنگینی که بر دوش شرکت آب و فاضلاب گذاشته شده است اظهار کرد: باید این سوال را مطرح کرد که این ۲۰۰۰ کیلومتر شبکه آبی شهر کرمان با چه اعتباری نگهداری می شود؟ بیش از ۲۵ میلیارد تومان به شرکت برق بدهکار هستیم و تعمیر ماشین‌آلات بخش آب و فاضلاب روستای کمر ما را شکسته است.

وی باردیگر با انتقاد از ساخت و سازهای بدون حساب و کتاب در شهر کرمان بیان کرد: از میدان آزادی تا هتل پارس و خیابان امام جمعه تا چندی پیش تنها خانه های ویلایی بوده‌اند اما امروز ۹۰ درصد آنها به پروژه‌های ۱۰ طبقه تبدیل شده‌اند که این شبکه و سامانه آبرسانی قطعا در دراز مدت پاسخگوی این نوع ساخت و ساز نخواهد بود.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

واکسن روس کرونا،در حال دریافت تاییدیه سازمان جهانی بهداشت

جهانگیری:صندوق ETF دارا دوم در بورس مورد حمایت قاطع دولت است

مهلت ثبت سفارش کتاب‌های درسی تا ۳۱ مرداد تمدید شد

بخشوده شدن قاتلی در پای چوبه دار

عملکرد مدیر یک دستگاه را نباید به ‌پای حاکمیت نوشت/ رسانه ها باید نارسایی‌ها را اعلام کنند

۵۱ مورد قطعی کرونا در شبانه روز گذشته در بیمارستان‌های استان بستری شدند/۱۵ نفر دیگر جان باختند

چرا در ایران با کارکردن نمی‌شود به جایی رسید؟

ورزش کبدی و کشتی اجازه فعالیت ندارند/هیچ تاریخی برای برگزاری رقابت‌های کشتی اعلام نشده است/ شنا و ماساژهمچنان ممنوع است

رشد ۱۷ درصدی کلاهبرداری اینترنتی در کرمان/مجرمین به سمت کلاهبرداری‌های اینترنتی متمایل شده‌اند

رشد ۱۷ درصدی انهدام باندهای قاچاق مواد مخدر در استان

پربازدید ها

احتمال استفاده از مصلی برای برگزاری کنکور

پنج شهرستان جنوبی استان کرمان صاحب دادگاه کیفری شدند

طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۱ نفر در استان به دلیل ابتلاء به کووید ۱۹ جان باخته‌اند/۶۶ مورد جدید بستری

بیمارستان باهنر به صورت مستقیم بیماران کرونایی را پذیرش نمی‌کند

تاثیرات ثانویه ویروس بر مغز بیشتر از اثر عفونت های مستقیم است/بیماران کووید ۱۹ مستعد مبتلا به سکته مغزی هستند

عامل ضرب و جرح مامور اورژانس ریگان دستگیر شد

کله پاچه و سیرابی بز وحشی، شکارچیان متخلف را لو داد

پیام تسلیت سیدحسین مرعشی به مناسبت درگذشت همسر مرحوم حاج سیدرضا خوشرو

کرونا یک واقعیت تلخ است/مهارت برخورد با اضطراب و استرس را بیاموزیم

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان:حل و فصل اختلافات و پیگیری پروندهای حقوقی و کیفری جامعه فرهنگیاناز اهداف این تفاهم نامه است

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)