کد خبر: ۳۷۶۷۹
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۴
ارسال به دوستان
ذخیره
فریدون فعالی اظهار کرد: بیش از ۵۰۰۰ نفر در حوزه گردشگری استان کرمان بیکار شدند و نیروهای متخصص و آموزش دیده در صنعت هتلداری تعدیل شده اند. به گفته او درصد اشغال هتل های استان در سه ماهه اول امسال از میانگین ۸۰ درصد در سه سال گذشته به ۷.۲ درصد رسیده است.

بیکاری 5هزار نفری فعالین گردشگری پس از کرونا/خسارت 28میلیارد  تومانی هنر بافندگی طی سه ماه

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: بیش از ۵۰۰۰ نفر در حوزه گردشگری استان کرمان بیکار شدند و نیروهای متخصص و آموزش دیده در صنعت هتلداری تعدیل شده اند.

به گزارش ایسنا،فریدون فعالی امروز ۱۹ تیرماه در پنجاه و دومین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان اظهار کرد: باید نگاه به بخش گردشگری استان اصلاح شود و نیاز به نگاه ویژه و خاص در این بخش داریم.

وی با اشاره به اینکه ۵۴۶ واحد گردشگری در استان کرمان داریم که ۴۰۴۸ نفر نیز در این بخش شاغل هستند، افزود: در مجموع ۸۵۹۸ شاغل مستقیم و ۲۵ هزار و ۷۹۴ نفر شاغل غیرمستقیم در بخش واحدهای اقامتی استان داریم.

فعالی تصریح کرد: ۱۶۶۰ میلیارد تومان سرمایه گذاریِ در دست اقدام در گردشگری استان داریم و داریم ۲۱۲۵ تخت به ظرفیت استان اضافه می کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان بیان کرد: ۷۰ هزار نفر شاغل در بخش صنایع دستی، ۳۰۰ فروشگاه صنایع دستی، ۷۴ رشته فعال صنایع دستی و ۵۰ آموزشگاه در این بخش داریم و آثار ملی ثبت شده استان کرمان ۷۲۰ و آثار ثبت جهانی هفت مورد است.

وی اظهار کرد: داشته های بسیار خوبی در شهرستان های استان کرمان داریم که با گوشه نگاهی به آنها می توان خیلی از چالش ها را حل کرد.

فعالی در ادامه گفت: ورود گردشگران داخلی به استان کرمان در سال ۹۶ بیش از ۳ میلیون و ۳۲۰ هزار نفر، در ۹۷ میزان سه میلیون و در سال گذشته ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بوده ضمن اینکه در سال جاری در فروردین هیچ ورودی نداشتیم، اردیبهشت ۶۵۶۵ نفر و خرداد ۵۵۴۸ نفر که آمار این دو ماه افرادی هستند که برای کار و بیزینس به استان آمده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان بیان کرد: آمار ورودی گردشگران خارجی به استان در سال ۹۶ تعداد ۳۸۴۱۷ نفر، در ۹۷ تعداد ۲۸۴۵۷ نفر و ۲۹ هزار و ۷۲۳ نفر در سال ۹۸ بوده و امسال در فروردین صفر، اردیبهشت ۲۳ و خرداد ۳۰ نفر گردشگر خارجی به کرمان آمده و در مجموع سهم کم استان کرمان از گردشگران خارجی در شان استان نیست در حالی که داشته های استان کرمان خیلی بیشتر از استان های همجوار ماست.

وی اظهار کرد: سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی ۶.۸ درصد، در اشتغال داخلی ۷.۳ درصد و در صادرات کشور هشت درصد است.

فعالی گفت: درصد اشغال هتل های استان در سه ماهه اول امسال از میانگین ۸۰ درصد در سه سال گذشته به ۷.۲ درصد رسیده و درصد اشغال یک ساله هتل ها، در سه سال گذشته متوسط ۳۵ درصد است که کمتر از ۶۰ درصد صرفه اقتصادی ندارد.

وی با اشاره به اینکه توسعه گردشگری یکی از راه های توزیع فرصت های شغلی است، افزود: فرصت از دست رفته در بخش گردشگری دیگر به دست نمی آید و سرمایه گذاری در این بخش با ریسک بیشتری نسبت به سایر بخش هاست و یک اظهار نظر سیاسی کل مجموعه را مشکل مواجه می کند و امنیت منطقه به خطر بیفتد، گردشگر در خانه می نشیند و این صرفا مربوط به ایران نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان گفت: برگشت به چرخه حیات در حوزه گردشگری طولانی تر و فرار از بار منفی حاصل از فعالیت تاسیسات و حضور در مکان های گردشگری با مقاومت جوامع همراه خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: ۳۴۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خسارت وارد شده به بخش گردشگری استان کرمان ناشی از شیوع ویروس کرونا است.

فعالی اظهار کرد: بیش از ۵۰۰۰ نفر در حوزه گردشگری استان کرمان بیکار شدند و نیروهای متخصص و آموزش دیده در صنعت هتلداری تعدیل شده اند.

وی تصریح کرد: پیشنهاد این است بسته های حمایتی دولت از اسفند ۹۸ تا اردیبهشت امسال که برای واحدهای آسیب دیده از کرونا بود تا پایان سال تمدید شود و سه درصد پرداخت شده بیمه بیکاری به ازای نیروی کار تعدیل شده به کارفرمایان حوزه گردشگری برگشت داده شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به اینکه خواستار پرداخت تسهیلات بلندمدت و کم بهره به فعالان گردشگری و صنایع دستی هستیم، افزود: باید منابع اعتباری را به صورت ویژه در بخش گردشگری تعریف کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه کمبود اعتبارات حوزه گردشگری در سطح ملی و استانی، نبود موزه فرش و ... از مشکلات بخش گردشگری است گفت: در شرایط کنونی تصمیم گیری در حوزه گردشگری سخت است و نمی توانیم برنامه ریزی جامعی داشته باشیم و آنچه که اکنون در دنیا مطرح است، شرایط کنونی کنترل و زندگی با کرونا را با رعایت اصول و موازین بهداشتی ادامه بدهیم.

فعالی تصریح کرد: در حال حاضر محدودیتی برای حضور گردشگران در استان کرمان نگذاشته ایم اما به عنوان مثال دهیار روستا اجازه نمی دهد افراد وارد روستا و مکان گردشگری بشوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: ۷۰ هزار صنعتگر در استان کرمان داریم مشکل این حوزه عدم تکمیل زنجیره ارزش است و تنها ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار در سال ۹۸ صادرات داشتیم که چمدانی بوده است.

 در این جلسه اعلام شد در پی شیوع ویروس کرونا، کاهش چشمگیر تقاضا و خرید فرش استان، کاهش صادرات در عید نوروز رخ داده و به تولید در زمان قرنطینه، معضل انباشت محصول و عدم بازگشت سرمایه را در بین تولیدکنندگان فرش داریم.

گفتنی است: اعلام شد در ایام شیوع کرونا طی سه ماه حوزه هنر بافندگی استان کرمان ۲۸ میلیارد و ۶۹۲ میلیون تومان خسارت دیده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

افراد واجد شرایط شهریورماه واکسن آنفولانزا بزنند

ابوذر عطاءپور گزینه فرمانداری سیرجان نیست/استعفای فرماندار بافت پذیرفته نشده

رئیس کانون انجمن صنف کارگران ساختمانی:۶۰ درصد کارگران ساختمانی بیکارند/برخی از افراد ۶ ماه است که کار ندارند/نه بیمه بیکاری گرفتیم و نه تسهیلات کرونا/استاد کار، کارگری می‌کند

آیین روز خبرنگار به صورت مجازی برگزار می شود

۲۵مگاوات نیروگاه خورشیدی وارد مدار کرمان می‌شود

میل نقدینگی به سمت کرمان

بانوان کاراته کای کرمانی به مقام سوم کشوری رسیدند

مس کرمان به لیگ برتر نزدیک شد

تهویه مطلوب، فاصله گذاری و استفاده از ماسک در باشگاه‌ها الزامی است

تحلیل بنیادی شرکت گروه اقتصادی کرمان خودرو با نماد "خکرمان"

پربازدید ها

دبیرکل انجمن پسته ایران:35هزار تن پسته از ابتدای سال تا تیر ماه صادر شد

مالیات خانه های خالی به ۶ تا ۱۸ برابر افزایش یافت

معاون اشتغال اداره کار:واحد‌های صنفی و خویش فرما‌ها تا ۱۵ مرداد ماه برای ثبت نام تسهیلات فرصت دارند/مبلغ تسهیلات برای هر واحد صنفی ۶ میلیون تومان است/بازپرداخت دو ساله و سود تسهیلات ۱۲ درصد است

صنایع‌دستی اصفهان در بازار مسگران کرمان

چک برگشتی مانع دریافت تسهیلات کرونایی نیست

یک تحلیلگر اقتصاد: در شرایط فعلی سیاست‌های پولی انبساطی هیچ کارکرد مثبتی ندارند

میل نقدینگی به سمت کرمان

تحلیل بنیادی شرکت گروه اقتصادی کرمان خودرو با نماد "خکرمان"

طرح اقدام ملی مسکن مشابه طرح مسکن مهر نیست/ بسیاری از هزینه‌ها در طرح اقدام ملی مسکن بر عهده متقاضیان است

۲۵مگاوات نیروگاه خورشیدی وارد مدار کرمان می‌شود

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

شناسایی ۵ مورد کاوازاکی در بین کودکان کرمانی   ( نظر)

نمایندگان در چارچوب وظایف تعریف‌شده خود عمل کنند/ یک نماینده مجلس مرجع اعلام خبر انتصاب فرماندار نیست   ( نظر)

هیأت عاشورای کرمان، مراسم عزاداری محرم خود را تعطیل کرد   ( نظر)

فرماندار راور:در ۴ روز گذشته ۴ زلزله در منطقه راور رخ داده است/کانون زلزله اخیر ۳۷ کیلومتر روستای هروز بود   ( نظر)