کد خبر: ۳۷۶۸۴
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۷
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان اعلام کرد:
سید وحید احمدی طباطبایی گفت: احتمال بستری شدن افراد مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت ویژه (ICU) یک نفر از هر ۱۶ هزار نفر بوده اما در مورد بیماری آنفلوآنزا، یک نفر از هر ۱۰۴ هزار نفر است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: احتمال بستری شدن افراد مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت ویژه (ICU) یک نفر از هر ۱۶ هزار نفر بوده، اما در مورد بیماری آنفلوآنزا، یک نفر از هر ۱۰۴ هزار نفر است.

سید وحید احمدی طباطبایی، با اشاره به مواردی که باعث پیک کرونا در کشور و استان کرمان شده است، گفت: عادی سازی شرایط یکی از دلایل افزایش شیوع ویروس کرونا در کشور بود ضمن آنکه به دلیل مسایل اقتصادی، مجبور به بازگشایی اصناف و ادارات بودیم که همین امر سبب حضور مردم در مجامع عمومی گردید که خود در انتقال ویروس در سطح جامعه موثر بود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: از سوی دیگر مردم به خاطر شرایط قرنطینه، از در خانه ماندن، خسته شده بنابراین بی‌محابا و بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی از منزل خارج می‌شوند که در اوج گیری ویروس کرونا نقش موثری داشته است.

وی با تاکید برآنکه در بیماری‌هایی که درمان خاص یا واکسن ندارند، رفتار اجتماعی مردم در کنترل و پیشگیری آن بیماری موثر است، تصریح کرد: کرونا اکنون در همه جای کشور شیوع پیدا کرده و دیگر کاری به روستا و شهر ندارد، اما در ابتدا، چون در شهر‌ها ازدحام بیشتر بود شیوع ویروس در شهر‌ها افزایش پیدا کرد، ولی اکنون، چون در روستا‌ها و شهر‌های کوچک مراسم عزا و عروسی برگزار می‌شود، شیوع ویروس را در روستا‌ها شاهد هستیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به این سوال که آیا صحت دارد که ممکن است ۷۰ درصد ایرانی‌ها به کرونا مبتلا شوند؟ اظهار کرد: اگر ۷۰ درصد مردم بگیرند یک ایمنی گروهی و دسته جمعی پیدا می‌شود که این موضوع از یک جهت خوب است، زیرا مثل این می‌ماند که واکسن زده شده باشد، ولی آن چیزی که در این بین مهم بوده، این است که این ۷۰ درصد در چه بازه زمانی مبتلا شوند و اگر در مدت کوتاهی تعداد زیادی به کرونا مبتلا شوند دیگر بیمارستان‌ها پاسخگوی مراجعه کنندگان نخواهد بود.

وی افزود: با این موضوع خیلی فاصله داریم، زیرا در برخی نقاط ۱۵ تا ۲۰ درصد و در برخی مناطق حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

احمدی طباطبایی در خصوص استفاده از واکسن آنفلوآنزا با توجه به فرا رسیدن فصل پاییز نیز به ایسنا، گفت: واکسن آنفلوآنزا را فقط گروه‌های خاص (افراد زیر ۵ سال، افراد بالای ۶۰ سال، زنان باردار و افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای می‌باشند) توصیه می‌شود که استفاده کنند و سایر افراد جامعه نیازی به زدن واکسن آنفلوآنزا ندارند همچنین باید به این نکته نیز توجه داشت که واکسن آنفلوآنزا به هیچ عنوان افراد را در برابر ویروس کرونا مصون نمی‌کند.

وی در خصوص اینکه آیا می‌توان به داروی جدیدی که برای درمان کرونا در اروپا مجوز گرفته است امیدوار بود؟ بیان کرد: هنوز دارویی برای درمان و مقابله با ویروس کرونا که تایید شده سازمان بهداشت جهانی باشد، به بازار نیامده است، ولی باید امید داشته باشیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود  از تفاوت‌های ویروس آنفلوآنزا با کرونا سخن به میان آورد و اظهار کرد: آمار و ارقام نشان می‌دهد که میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کووید ۱۹ نسبت به آنفلوآنزا بیشتر و سرایت‌پذیری این ویروس نیز به نسبت به آنفلوآنزا بیشتر است.

وی به مقایسه بیماری کرونا با آنفلوآنزا پرداخت و عنوان کرد: ویروس کووید ۱۹ از هر یک نفر، به ۲.۵ نفر قابل انتقال است، اما در مورد آنفلوآنزا هر یک نفر بیمار، ۱.۷ نفر را می‌تواند مبتلا کند ضمن آنکه دوره پنهان بیماری کرونا ۲ تا ۱۴ روز بوده، ولی این دوره کمون برای آنفلوآنزا ۲ روز است.

احمدی طباطبایی افزود: فاصله بین شروع علائم و حداکثر عفونت‌زایی در بیماران مبتلا به آنفلوآنزا، ۲ روز خواهد بود، اما در کرونا همان روز می‌باشد، اما درصد افراد مبتلا به کرونا و افراد مبتلا به آنفلوآنزا که علایم حفیف دارند بالاست همچنین احتمال بستری شدن افراد مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت ویژه (ICU) یک نفر از هر ۱۶ هزار نفر بوده این در حالی است که در بیماری آنفلوآنزا، یک نفر از هر ۱۰۴ هزار نفر می‌باشد.

وی درباره میزان مرگ و میر آنفلوآنزا و کووید ۱۹در افراد زیر ۶۵ سال نیز گفت: ۰.۶ تا ۲.۸ درصد مرگ‌های ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در افراد زیر ۶۵ سال رخ داده این درحالی است که در آنفلوآنزا این عدد به ۸۰ درصد می‌رسد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره مدت زمان تاثیر این بیماری بر افراد بیان کرد: با توجه به اینکه این بیماری جدید بوده لذا هنوز مشخص نیست که علایم آن تا آخر عمر در بدن افراد مبتلا شده باقی می‌ماند یا خیر، اما تاکنون موارد نشان می‌دهد که بسیاری از افراد مبتلایی که کاملا خوب شده و بهبود پیدا کرده اند، هیچ مشکلی جانبی دیگری ناشی از ابتلا به این بیماری تا این لحظه نداشته‌اند.

وی معتقد است که ایران در مقایسه با کشور‌های توسعه یافته در امر مبارزه با ویروس کرونا ضعیف عمل نکرده است اظهار کرد: علی‌رغم مشکلات اقتصادی و تحریم‌های که اقتصاد کشور را ضعیف کرده، اما باید انصافا عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران در مقابله با این ویروس خوب عمل کرده ضمن آنکه در استان کرمان نیز به واسطه اتخاذ و اجرای تصمیمات مناسب در ستاد استانی مقابله با کرونا، عملکرد قابل قبولی در مقابله این ویروس داشته ایم.

احمدی طباطبایی برلزوم حفظ فاصله فیزیکی توسط مردم حتی در خانه تاکید کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه در فصل گرما به سر می‌بریم و مردم در منازل از سیستم‌های سرمایشی استفاده می‌کنند به شدت توصیه می‌کنیم در هنگام استفاده از کولر، تهویه‌ای در نظر گرفته و حتما یک پنجره و درب را باز نگه دارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: ویروس کرونا در هوا نیست و درنتیجه از طریق هوا نیز ویروس به منازل نفوذ نخواهد کرد بلکه ویروس از طریق دست‌ها، دهان و بینی به داخل خانه‌ها نفوذ کرده بنابراین علاوه بر نظافت و شست و شوی مرتب دست‌ها و گندزدایی سطوح، بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی در خانه‌ها تاکید داریم ضمن آنکه توصیه اکید می‌شود در صورت ضرورت حضور در مهمانی‌ها و اجتماعات، مردم از ماسک استفاده کنند.
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

آیین روز خبرنگار به صورت مجازی برگزار می شود

۲۵مگاوات نیروگاه خورشیدی وارد مدار کرمان می‌شود

میل نقدینگی به سمت کرمان

بانوان کاراته کای کرمانی به مقام سوم کشوری رسیدند

مس کرمان به لیگ برتر نزدیک شد

تهویه مطلوب، فاصله گذاری و استفاده از ماسک در باشگاه‌ها الزامی است

تحلیل بنیادی شرکت گروه اقتصادی کرمان خودرو با نماد "خکرمان"

طرح اقدام ملی مسکن مشابه طرح مسکن مهر نیست/ بسیاری از هزینه‌ها در طرح اقدام ملی مسکن بر عهده متقاضیان است

مدیرکل شهرسازی کرمان: پروانه ساختمانی طرح اقدام ملی مسکن مشمول ۵۰ درصد تخفیف می‌شود/۴۰۰ واحد مسکن مهر با پیشرفت بالای ۸۵ درصد در کرمان باقی مانده است

مراسم عزاداری تاریخی منزل سادات خوشرو به دلیل لزوم حفظ سلامت مردم لغو شد

پربازدید ها

۴۰۹ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بسستری هستند/۱۴ نفر دیگر جان باختند

بخشدار لاله زار :شهرداری ورود به منطقه تحت نظارتش را ممنوع کند/شهردار لاله زار:نمیتوانیم مانع حضور مردم در فضای آزاد شویم

نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی در روستاها /آغاز نظارت بر نحوه اجرای پروتکل‌های بهداشتی در مطب‌ها و آزمایشگاه‌ها از هفته جاری

مدیرکل مدیریت بحران کرمان:زمین لرزه کهنوج خسارت نداشت

گورخر ایرانی در حفاظتگاه مردمی رفسنجان مشاهده شد

۸۰ درصد معتادان متجاهر مبتلا به کرونا هستند

واژگونی پژو در محور جیرفت ۲ کشته برجا گذاشت

۴۱ بیمار جدید کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان بستری شدند

براساس آمار پنجشنبه و جمعه نمی‌توان گفت که روند اپیدمی صعودی یا نزولی شده/مردم در ایام تعطیلات کمتر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند/اگر روند تا آخر هفته همچنان نزولی باشد می‌توان گفت که موج دوم اپیدمی کنترل شده

۸۰ درصد افرادی که به عنوان متجاهر جمع آوری و به مراکز تحویل داده می شوند، چندباره دستگیر می شوند/خروجی پاک شده کمی داریم/خانواده نه تنها نقشی در جلوگیری از اعتیاد ندارد ، بلکه طلبکار حاکمیت می شود که چرا فرزند ما معتاد شد؟

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

شناسایی ۵ مورد کاوازاکی در بین کودکان کرمانی   ( نظر)

نمایندگان در چارچوب وظایف تعریف‌شده خود عمل کنند/ یک نماینده مجلس مرجع اعلام خبر انتصاب فرماندار نیست   ( نظر)

هیأت عاشورای کرمان، مراسم عزاداری محرم خود را تعطیل کرد   ( نظر)

فرماندار راور:در ۴ روز گذشته ۴ زلزله در منطقه راور رخ داده است/کانون زلزله اخیر ۳۷ کیلومتر روستای هروز بود   ( نظر)