کد خبر: ۳۷۹۰۳
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۶
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی/واکنش مشاور استاندار به اطلاع‌رسانی‌های نمایندگان از انتصابات:
مشاور استاندار کرمان در امور رسانه و روابط عمومی با تأکید بر این نکته که برای انتصابات تا زمانی که حکمی صادر نشده و امضا نشده امکان اطلاع‌رسانی وجود ندارد، گفت: در انتصابات باید اطلاع‌رسانی رسمی صورت بگیرد. ممکن است گزینه‌هایی مطرح می‌شود، اما این گزینه‌ها باید مصاحبه دهند و رزومه‌شان بررسی شود.
نمایندگان در چارچوب وظایف تعریف‌شده خود عمل کنند/این شیوه اطلاع‌رسانی غیرحرفه‌ای است/ یک نماینده مجلس مرجع اعلام خبر انتصاب فرماندار نیست
 
گفتارنو/مرضیه قاضی زاده:۲۳ تیرماه بود که شهباز حسن‌پور، نماینده مردم سیرجان و بردسیر خبر انتصاب ابوذر عطاپور فرماندار فعلی شهرستان جیرفت از سوی استاندار کرمان به‌عنوان فرماندار ویژه سیرجان را رسانه‌ای کرد. البته به نظر می‌رسد که رئیس مجمع نمایندگان استان چندان با این انتصاب موافق نبوده است چراکه به گفته خودش علی‌رغم میل باطنی بر انتخاب فرماندار غیربومی، به نظر استاندار کرمان احترام گذاشته است.
تیرماه به اتمام رسید و چند روزی هم از مردادماه می‌گذرد و کماکان خبری از این انتصاب نیست، موضوعی که خارج از چرایی تأخیر، این سؤال را ایجاد می‌کند که چرا مسئله‌ای که در حیطه وظایف وزارت کشور و استاندار است را یک نماینده مجلس اطلاع‌رسانی کرده است.
البته ازاین‌دست اظهارنظر‌های نمایندگان مجلس کم هم نیست، خصوصاً در مجلس جدید. پیش‌ازاین نیز نماینده مردم رفسنجان و انار که از او در رسانه‌ها به‌عنوان رئیس دفتر محمدتقی مصباح یزدی نام‌برده می‌شود در نشست مطبوعاتی خود اعلام کرده بود که هیچ برنامه‌ای برای تغییر مدیران شهرستان ندارد.
حجت‌الاسلام حسین جلالی که با پیشنهاد ختم قرآن کریم، به سوژه داغ رسانه‌ها تبدیل‌شده بود در اظهارنظری جدید گفته است که عدم دخالت دیگر نمایندگان در حوزه استحفاظی رفسنجان رعایت قانون است، قانون به ما می‌گوید حوزه استحفاظی هر شهرستانی برای خود آن شهرستان محترم است و من در مجمع نمایندگان استان این موضوع را مطرح کردم.
این پیشنهاد او که با موافقت مجمع نمایندگان استان نیز روبه‌رو شده است عملاً دست سایر نمایندگان استان را از معدن مس سرچشمه کوتاه کرد چراکه بنا به این پیشنهاد صرفاً مسئولان و مدیران رفسنجان در این حوزه باید دخالت کنند و دیگران نباید بدون مشورت و نظر نماینده در حوزه استحفاظی یکدیگر دخالت کنند.

در انتصابات باید اطلاع‌رسانی رسمی صورت بگیرد
مشاور استاندار کرمان در امور رسانه و روابط عمومی با تأکید بر این نکته که برای انتصابات تا زمانی که حکمی صادر نشده و امضا نشده امکان اطلاع‌رسانی وجود ندارد، گفت: در انتصابات باید اطلاع‌رسانی رسمی صورت بگیرد. ممکن است گزینه‌هایی مطرح می‌شود، اما این گزینه‌ها باید مصاحبه دهند و رزومه‌شان بررسی شود.
عباس تقی زاده ادامه داد:در این پروسه نظر مشورتی نماینده‌ها گرفته و در کنار آن سایر نظر‌ها از مراجع دیگر هم اخذ می‌شود. پیشنهاد به وزارت کشور به جهت هماهنگی ارسال و در آنجا حکم فرماندار امضا می‌شود. تا زمانی که این اتفاق نیفتاده، استانداری، روابط عمومی استانداری و یا معاون سیاسی نمی‌تواند این مسئله را اعلام کند چراکه حکم جنبه قطعی ندارد.
تقی زاده در خصوص تبعات این شیوه اطلاع‌رسانی غیراصولی، اظهار داشت:مطرح‌شدن نام این افراد می‌تواند به آن‌ها ضربه بزند چراکه انتظاراتی ایجاد می‌شود. لذا اخلاقی‌تر است که این موضوعات تا زمانی که قطعی نشده است، اعلام نشود.
او همچنین خاطرنشان کرد: وقتی یکجایی شایعه‌ای مطرح می‌شود که فرماندار یک شهرستان قرار است تغییر کند و یا قرار است به‌جای دیگری منتقل شود، خودبه‌خود امور به‌صورت قبل انجام نمی‌شود و یا ممکن است اقتدار او در شهر همانند گذشته نباشد.
تقی زاده متذکر شد:برای انتخاب فرماندار و سفر مقامات مثل وزرا و رئیس‌جمهور و سایر مقامات استان کرمان نیز مشخص است که باید چه کسی اطلاع‌رسانی کند. مثلاً برای سفر رئیس‌جمهور به یک استان حتی روابط عمومی استانداری اجاره اطلاع‌رسانی ندارد و این را باید روابط عمومی و دفتر رئیس‌جمهور اعلام کند. این مسئله حتی به ما ابلاغ‌شده است و به خاطر همین امر نیز ما درزمینهٔ مورد مشابه ورود پیدا نکردیم، اما شاهد هستیم که برخی از افراد و به‌ویژه نماینده‌های مردم استان در مجلس شورای اسلامی مصاحبه می‌کنند و مشابه این خبر‌ها را اعلام می‌کنند.

نمایندگان در چارچوب وظایف تعریف‌شده خود عمل کنند
مشاور استاندار کرمان در امور رسانه و روابط عمومی با تأکید بر غیرحرفه‌ای بودن این شیوه از اطلاع‌رسانی نمایندگان استان، اظهار داشت:این موضوع ازلحاظ اطلاع‌رسانی یک پدیده غیرحرفه‌ای است، به این دلیل که وظایف نماینده‌ها مشخص است و وظایف مدیران اجرایی، استاندار، وزارت کشور و قوه مجریه هم مشخص است لذا بهتر است که ما در چارچوب وظایف تعریف‌شده خودمان عمل کنیم.
تقی زاده بابیان اینکه در کشور ما بعضی چیز‌ها به‌قدری تکرار شده که همه فکر می‌کنند که ایراد ندارد، اذعان داشت:رسانه‌ها باید بدانند که یک نماینده مجلس مرجع اعلام خبر انتصاب فرماندار نیست. ممکن است نماینده طرف مشورت قرارگرفته باشد و گزینه‌ای را پیشنهاد داده باشد، اما درنهایت تصمیم گیر در استان، استاندار و وزارت کشور است و متأسفانه این رویه نه در استان ما و نه حتی در کشور رعایت نمی‌شود.

او با اشاره به شرایط موجود در کشور طولانی شدن انتخاب فرمانداران و معاون هماهنگی امور اقتصادی استان کرمان، گفت: ما سعی می‌کنیم تا جای ممکن این اصول اطلاع‌رسانی که به ما ابلاغ‌شده است را رعایت کنیم و این انتظار راداریم که بقیه هم رعایت کنند، ولی طولانی شدن معرفی فرمانداران و یا طولانی شدن معرفی معاون اقتصادی در استانداری کرمان انتظاری در جامعه رسانه‌ای ایجاد کرده که به من هم منتقل‌شده است.

طولانی شدن انتصاب‌ها، منجر به شایعات و شبه خبر‌ها می‌شود
تقی زاده ضمن به‌حق دانستن خواسته مردم و جامعه رسانه‌ای برای معرفی و انتصاب هر چه سریع‌تر مسئولین استانی، گفت:این موضوع ازنظر من یک انتظار به حقی است، اما در این زمینه ما صرفاً می‌توانیم بگوییم که گزینه‌هایی مطرح و در حال رسیدگی است و در صورت نهایی شدن اعلام خواهد شد.
او ادامه داد: من شخصاً اعتراف می‌کنم به نسبت زمان زیادی صرف انتخاب و انتصاب بعضی پست‌ها شده و این‌یکی از عواملی است که منجر به ایجاد شایعات و شبه خبر‌ها در این زمینه می‌شود و حتی منجر به اظهارنظر‌های مختلف می‌شود. به‌هرحال وقتی‌که یک نماینده ازلحاظ ارزش‌های خبری شهرت دارد و اظهارنظرش مهم هست، مسلماً موردتوجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد.
تقی زاده خاطرنشان کرد:ما در فرایند اطلاع‌رسانی باید پایبند به قواعد تعریف‌شده باشیم و  درعین‌حال فرایند‌های گزینش و انتصاب را در یک بازه زمانی منطقی انجام دهیم تا جلوی شایعات و حواشی گرفته شود.
این استاد ارتباطات، کرونا و انتخابات مجلس را از دلایل احتمالی تأخیر در انتصابات استانی دانست و در این رابطه اظهار داشت: شاید ترجیح وزارت کشور این بوده است که نماینده‌های جدید انتخاب شوند و اگر قرار است تا انتصابی درجایی صورت بگیرد ترجیحاً با هماهنگی نمایندگان جدید انجام شود. همچنین شیوع بیماری کرونا باعث شد که برخی از امور از اولویت خارج شوند چراکه مهار بیماری در اولویت قرار داشته است.

او البته متذکر شد که بهتر است تا دولت در سال پایانی خود باقدرت به کار خود ادامه داده و فرایند انتصابات را تسریع کند چراکه هر چه فرایند انتصاب‌ها کوتاه‌تر شود و پست‌هایی که خالی مانده سریع‌تر پر شود بهتر خواهد بود چراکه باید بپذیریم که وقتی درجایی فرمانداری استعفا کرده و حضور ندارد خودبه‌خود برخی از امور دچار کندی می‌شود.

استاندار وقت زیادی برای طرح‌های اقتصادی و امور اقتصادی می‌گذارد
مشاور استاندار کرمان در امور رسانه و روابط عمومی در پاسخ به چرایی تأخیر ۴ ماهه در انتصاب معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان و تبعات این امر، گفت: تلاش استاندار کرمان این بوده است که نبود برخی فرمانداران و یا حتی استعفای معاون اقتصادی خللی در کار ایجاد نکند و الآن هم امور معاون اقتصادی را ایشان انجام می‌دهند.
تقی زاده ادامه داد: در ۴ ماهی که از استعفای دکتر دهقان گذشته است گزینه‌هایی مطرح‌شده‌اند و برخی از گزینه‌ها به مراحل بعدی نرفتند و برخی هم خودشان قبول نکردند چراکه سال پایانی دولت است و این مسئله وجود دارد که مسئولیت خیلی درازمدت نیست.
او بابیان اینکه شهادت می‌دهم که دائماً انتخاب گزینه‌ها برای مسئولیت‌هایی که خالی مانده است در حال انجام است، گفت: برخی از مراحل زمان‌بر است و امیدواریم که زودتر حل شود و معاون هماهنگی اقتصادی استاندار هم به‌زودی معرفی شود چراکه همه می‌دانند که اقتصاد اولویت اول دولت است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مجلس یازدهم به جای ارائه طرح جدید، لایحه جامع انتخابات را بررسی کند

وزارت کشور موانع اداری فعالیت احزاب را برطرف کند/ طرح مجلس برای تغییر نوع نظارت انتخابات شوراها باعث ایجاد نگرانی شده است؛ دولت با این طرح مخالفت کند/ سخنان مدافعان این طرح که می‌گویند شوراها تحت نظارت نیستند درست نیست

قیمت سکه بهار آزادی ۱۲ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان

آسوشیتدپرس:سخنرانی روحانی آتشین بود،آمریکا تسلیم ایران خواهدشد

پرستاری با خطر آمیخته است/ هشتاد درصد پرسنل بخش ریه به کرونا مبتلا شدند/ مرگ بیمار 16 ساله خیلی برایم سخت بود

احمد یوسف زاده چهره سال هنر انقلاب اسلامی استان کرمان معرفی شد

آسیب‌شناسی صادرات کشور در شرایط امروز

بخور جوش شیرین و گلاب عوارض دارد/هرگونه علائم سرماخوردگی را در فصل پاییز، کرونا فرض کنید

قیمت و ویژگی های اولین پیکاپ کرمان موتور مشخص شد

از گذشته خود پشیمان نیستم/ از جمع ۲۵ نفره ما ۱۹ نفر شهید شدند/ در صورت بروز اختلاف حاج قاسم فصل الخطاب بود/ شهید مغفوری الگویم است

پربازدید ها

هراس از ليدربودنِ رئيس دولت اصلاحات

تکذیب معرفی رزم حسینی به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت

تحریم‌ها در دراز مدت نمی‌تواند ادامه پیدا کند

معاون اول رئیس جمهور بعدی زن باشد

فرماندار وقت کرمان دو خودرو برای ما تدارک دید و همراه ما کرد/تنها دارایی ما همین دو خودرو بود که تیپ ثارالله را راه اندازی کردیم

آیت الله هاشمی بنا داشت جنگ را تمام کند/قطعنامه به امام تحمیل نشد؛ تشخیص امام بود/ آمریکا قطعا وارد جنگ با ایران نمی‌شود

واکنش سردار حاجی زاده به تهدیدات ترامپ برای حمله نظامی به ایران

روحانی اصولگرا: اصلاح‌طلبان بیایند اصولگریان هم به سمت گزینه پخته بروند

فعال سیاسی اصولگرا: اصلاح طلبان شانس خوبی برای انتخابات ۱۴۰۰ دارند

یک جوان روستایی از کرمان تبدیل به حاج قاسم سلیمانی شد/ برخی‌ها تلاش دارند تا با استناد به خطایی که در یک جمعی صورت گرفته، دفاع مقدس را به بی‌تدبیری متهم کنند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)