کد خبر: ۳۷۹۵۴
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۵
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل بهزیستی استان کرمان مطرح کرد:
وی افزود: اینکه هنوز خیال ما درباره اعتیاد راحت نیست به این دلیل بوده که تخصصی، فنی، دلسوزانه و خیرخواهانه به این موضوع نگاه نکرده‌ایم و هر کسی به سلیقه خود کار کرده است و این انتقاد به سیستم حاکمیت و مدیران وارد است که در موضوعات اجتماعی سلیقه‌ای و متفرق کار کرده‌ و متاسفانه به قصد ارائه گزارش و نه به قصد گره‌گشایی کار کرده‌ایم.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: در مسائل اجتماعی اگر بخواهیم با مردم شفاف باشیم، نباید آدرس غلط بدهیم. باید در بیان واقعیت‌های اجتماعی صادقانه عمل کنیم و مسایل اجتماعی را کتمان نکرده بلکه باید عریان مطرح کنیم.

به گزارش ایسنا،عباس صادق‌زاده، با بیان این مطلب که پایین بودن سواد اجتماعی از یک سو و مسائل اقتصادی از سوی دیگر حساسیت هایی در جامعه ایجاد کرده است گفت: به عنوان یک کنشگر اجتماعی اذعان می‌کنم اگر تخصصی، فنی، دلسوزانه و خیرخواهانه به موضوعات اجتماعی مردم ورود نکنیم شرایط در پیش‌رو بحرانی خواهد بود و وخامت این شرایط مسایل متعدد دیگری را رقم خواهد زد و در آن زمان دیگر کار از کار گذشته و ما دیگر توان مدیریت آنها را نخواهیم داشت، کما اینکه نسبت به برخی از مسایل دیر جلو رفتیم.

وی بر لزوم توجه ویژه به مسایل، مشکلات و آسیب‌های اجتماعی تاکید کرد و ادامه داد: مسائل اقتصادی و مسائلی که مردم در گذشته، حال و آینده به آن نیاز داشته و ما به عنوان متولیان کمتر به آن توجه کردیم، موجب ایجاد رخدادهای اجتماعی متنوع و متعدد خواهد شد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به بحث اعتیاد عنوان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ما همواره راجع‌ به اعتیاد کار کردیم و اعتیاد در همه صنوف و دستگاه‌ها مسئله اول بوده به طوری که در امر مبارزه با اعتیاد ۳۷۰۰ شهید تقدیم کرده‌ایم و این جوانانی که شهید شدند سرمایه‌های بزرگ اجتماعی بودند اما با این حال هنوز هم دغدغه ما اعتیاد است.

وی افزود: اینکه هنوز خیال ما درباره اعتیاد راحت نیست به این دلیل بوده که تخصصی، فنی، دلسوزانه و خیرخواهانه به این موضوع نگاه نکرده‌ایم و هر کسی به سلیقه خود کار کرده است و این انتقاد به سیستم حاکمیت و مدیران وارد است که در موضوعات اجتماعی سلیقه‌ای و متفرق کار کرده‌ و متاسفانه به قصد ارائه گزارش و نه به قصد گره‌گشایی کار کرده‌ایم.

صادق‌زاده معتقد است: در مسائل اجتماعی اگر بخواهیم با مردم شفاف باشیم، نباید آدرس غلط بدهیم. باید در بیان واقعیت‌های اجتماعی صادقانه عمل کنیم و مسایل اجتماعی را کتمان نکرده بلکه باید عریان مطرح کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما مدیران خیلی اشتباه کرده ایم. آزمون و خطا به ویژه در مسائل اعتیاد و حوزه درمان و ... زیاد داشته درحالی که هزینه زیاد کرده ایم.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان اظهار کرد: در بسیاری از حوزه‌های اجتماعی کار زیاد و هزینه زیادی کرده‌ایم اما نتیجه‌ای که باید می‌گرفتیم را نگرفتیم و اگر امروز به بعد کارشناسانه موضوعات اجتماعی دنبال نشود، تبعات سخت‌تری را در آینده شاهد خواهیم بود.

وی با ابراز تاسف از شیوع اعتیاد در بین جوانان اعلام کرد: متاسفانه امروز شاهد اعتیاد وسیع در گروه‌های وسیعی از جامعه هستیم و شواهد نگران کننده‌ای از افزایش اعتیاد دختران وجود دارد .

صادق‌زاده با بیان این مطلب که اعتیاد به مواد صنعتی در دانشجویان بالا رفته است، عنوان کرد: اعتیاد در بین زنان به دلیل پایین بودن سواد اجتماعی و اینکه مطرح می شود مصرف شیشه تاثیر خوبی در پوست و لاغری دارد؛ روند صعودی پیدا کرده و این درحالی است که پزشکان متخصص بارها و بارها از مضرات این ماده افیونی سخن گفته‌اند منتهی هنوز کسی آن را نپذیرفته است و جامعه‌ای که حرف یک آرایشگر را قبول می‌کند اما حرف یک پزشک متخصص را قبول نمی‌کند، نشان‌دهنده یک فاجعه‌ای است

وی بار دیگر با تاکید  بر پایین بودن میزان سواد اجتماعی جامعه گفت: وقتی که فردی داروی دست ساز و ماده مخدر را از دست یک فرد عادی در آرایشگاه بگیرد و مصرف کند اما صحبت ها و ویزیت یک پزشک متخصص را نپذیرید، نشان دهنده آن است که سواد اجتماعی در جامعه بسیار پایین بوده و مصیبت جایی است که سواد اجتماعی بین خواص جامعه نیز پایین است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان درباره میزان اعتیاد در بین دختران ادامه داد: آمار ما براساس مراکز درمان ترک اعتیادمان است. به‌طور مثال در یکی از مراکز به صورت تصادفی ۳۰ پرونده را بیرون کشیدیم که ۱۶ مورد آن مربوط به دختران زیر ۲۵ سال بود که متاسفانه تعداد بیشتر آن دختران نیز زیر ۲۰ سال بوده که بیشتر آنها از خانواده‌های متوسط و تقریبا بالای جامعه هستند.

صادق‌زاده بیان کرد: براساس تجربیاتمان اعتیاد به مواد صنعتی در خانواده‌های متمول بیشتر است زیرا سهول مصرف، سهول وصول و صحبت از وصف خوبی مصرف این مواد بیشتر است.

وی بیان کرد: نرخ شیوع اعتیاد در کشور ۵.۳ درصد است و در استان کرمان ۸.۶ درصد است گفتنی است که شیوع به معنی اعتیاد نیست بلکه شیوع به‌ معنی عادی شدن اعتیاد در بین جامعه است ضمن آنکه باید عنوان کرد که استان کرمان در زمینه اعتیاد جزء استان‌های اول کشور نیست به‌طوری‌که در برخی از سال‌ها رتبه دوازدهم کشوری را داشته است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان عنوان کرد: مصرف مواد سنتی در استان کرمان بیشتر از صنعتی است اما در دو سال اخیر قشر جوان به سمت مصرف صنعتی روی آورده است.

وی بیان کرد: اگر تدبیر اساسی اندیشیده نشود، در دو سال آینده مصرف شیشه افزایش پیدا می کند زیرا افغانستان رو به فرآوری تریاک آورده و لابراتورهای تولید شیشه را در تعداد زیاد راه‌اندازی کرده است و دیگر فرآورده‌های تریاک را صادر می‌کند به طوری که در گذشته در طول سال ممکن بود تنها ۱۰۰ کیلوگرم شیشه در کشور کشف شود اما امسال تاکنون نزدیک به ۶۰۰ کیلوگرم شیشه کشف شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کرمانی‌ها از تسهیلات مشاغل آسیب دیده از شیوع کرونا استقبال نکرده اند

بهره برداری از باغ سالار کلانتر کرمان تا پایان سال

تاثیرات ثانویه ویروس بر مغز بیشتر از اثر عفونت های مستقیم است/بیماران کووید ۱۹ مستعد مبتلا به سکته مغزی هستند

تسهیلات مربوط به کرونا طی دو قسط به حساب متقاضی واریز خواهد شد

خبرنگاران در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس و بحران‌ها نقش اساسی را داشته و دارند

خبرنگار هیچ‌گاه حرفه‌ی خود را به مسائل مادی گره نمی زند

آموزش از اولویت‌های دولت آموزش برای ارتقای سطح کیفی مطبوعات دانست

خانه دینیار به عنوان محل جدید موزه مطبوعات و دفتر خانه مطبوعات انتخاب شد/ رسانه‌های کرمان در عرصه اطلاع‌رسانی همپای تغییرات حرکت کنند

وظیفه خود می دانم برای حل مشکلات اصحاب رسانه به خانه مطبوعات کمک کنم/ رسانه‌ها با نقد منصفانه شرایط را برای سیاست‌گذاری درست ایجاد کنند

رسالت خبرنگاران در نشر اخبار حوزه نظم و امنیت ارزشی دو چندان دارد

پربازدید ها

بستری 66 بیمار جدید کرونا در استان/تعداد کل جان‌باختگان به 510 نفر رسید

گلایه رییس هیات مدیره خانه مطبوعات از شهردار کرمان

مدارس غیرانتفاعی فقط شهریه ثابت دریافت کنند/ فعلا هیچ هزینه بابت سرویس مدارس دریافت نخواهد شد

انتقال غیرقابل پیش‌بینی ویروس کرونا از طریق هوا

سرانه فضای آموزشی کرمان ۳.۹ مترمربع از متوسط کشوری پایین‌تر است

۱۲ پرونده قتل توسط شوراهای حل اختلاف کرمان به صلح و سازش ختم شد/تعداد پرونده های منجر به صلح و سازش در سال جاری ۷۹۷ فقره بوده است

اهالی رسانه سهم مهمّی در موضع گیری های کلان ایفا می کنند/دادگستری کل استان حامی و پشتیبان فعالیت های قانونی اصحاب رسانه خواهد بود

تاثیرات ثانویه ویروس بر مغز بیشتر از اثر عفونت های مستقیم است/بیماران کووید ۱۹ مستعد مبتلا به سکته مغزی هستند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)