کد خبر: ۳۷۹۷۴
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۳
ارسال به دوستان
ذخیره
یادداشتی در باب زمين‌ لرزه‌ گلباف و سيرچ كرمان در سال بحراني 1360
در اثر آن شهر گلباف ويران شد و 1100 نفر كشته و 4000 نفر زخمي بر جاي گذاشت. دقيقا 46 روز پس از آن در ساعت 20:52 روز سه‌شنبه 6 مرداد 1360 زلزله‌اي موجب ويراني سيرچ و چهارفرسخ شد و 1300 نفر كشته و و حدود 5000 نفر زخمي شدند و 85 درصد شهر هم تخريب شد.

تراژدي مردمان كرمان با زمين‌لرزه‌ها ادامه دارد

عکس تزئینی است

مهدي زارع در اعتماد نوشت: 
در سال 1360 دو زمين‌لرزه مخرب به فاصله زماني 47 روز در استان كرمان رخ داد و باعث تخريب مناطق گلباف، سيرچ و چهارفرسخ شد. زمين‌لرزه اول در روز 21 خرداد 1360 ساعت 7و 24 دقيقه صبح با بزرگاي 6.7 با گسلش سطحي به طول 16 الي 20 كيلومتر در راستاي شمالي جنوبي و در راستاي گسل شناخته شده گلباف همراه بود.
در اثر آن شهر گلباف ويران شد و 1100 نفر كشته و 4000 نفر زخمي بر جاي گذاشت. دقيقا 46 روز پس از آن در ساعت 20:52 روز سه‌شنبه 6 مرداد 1360 زلزله‌اي موجب ويراني سيرچ و چهارفرسخ شد و 1300 نفر كشته و و حدود 5000 نفر زخمي شدند و 85 درصد شهر هم تخريب شد.
زلزله سيرچ 20و52 دقيقه عصر رخ داد و موجب گسلش سطحي به طول حدود 65 كيلومتر شد. اين زلزله‌ها در بحبوحه تحولات مهم سياسي خرداد تا مرداد 60 رخ داد. 30 خرداد 1360 سالروز شورش مسلحانه سازمان منافقين، 31 خرداد 1360 رأي مجلس شوراي اسلامي به عدم كفايت سياسي رييس‌جمهور وقت بني‌صدر و در همان روز شهادت دكتر مصطفي چمران وزير دفاع در جبهه دفاع مقدس، ششم تير ترور آيت‌الله خامنه‌اي امام جمعه تهران و نماينده امام در شوراي عالي دفاع و هفتم تير انفجار تروريستي در محل حزب جمهوري اسلامي به دست منافقين و شهادت آيت‌الله بهشتي و يارانش، دوم مرداد دومين دوره انتخابات رياست‌جمهوري ايران و انتخاب محمدعلي رجايي به عنوان دومين رييس‌جمهور و ۸ شهريور شهادت رجايي رييس‌جمهوري و باهنر نخست‌وزير به همراه گروهي از اعضاي هيات دولت در انفجار دفتر نخست‌وزيري.
اينها مهم‌ترين اتفاقات سياسي و نمادي از ناپايداري سياسي در حوالي قبل و بعد از رخداد زلزله‌هاي گلباف و سيرچ كرمان و در كشوري است كه همزمان درگير جنگ تحميلي ارتش بعثي عراق هم بود. در اين صورت مي‌توان تصور كرد كه اين دو زلزله و مديريت سانحه با چه چالش‌ها و سختي‌هايي در آن بهار و تابستان سال 60 رخ داده است.
منطقه گلباف و سيرچ در استان كرمان محل رخداد زمين‌لرزه‌هاي مهمي در قرن بيستم بوده است. زلزله 14 تير 1327 گلباف، زلزله 12 شهريور ماه 1348 سيرچ، زلزله 21 خرداد ماه 1360 گلباف، زلزله 6 مرداد ماه 1360 سيرچ، زلزله 29 آبان ماه 1368 جنوب گلباف، زلزله 23 اسفند ماه 1376 گلباف، زلزله 28 آبان ماه 1377 شهداد و زمين‌لرزه 12 دي ماه 1377 گلباف.
به ياد دارم كه صبح روز 6 دي ‌ماه 1382 و حدود 26 ساعت بعد از رخداد زلزله 5 دي ماه 82 بم خانمي از تشنگي در جلوي مسجد جامع بم بيتاب بود و در همان كنار خيابان جنازه‌هايي كه لاي پتو‌ها پيچيده شده و... از ميان آوار‌هاي ريخته شده در كوچه‌اي عبور كرديم و رسيديم به حسينيه‌اي كه حالت يك سالن سوله را داشت و پيرمردي در جلوي در ايستاده بود و اجازه ورود به داخل حسينيه را نمي‌داد.
جلو رفتيم، مسوول تيم شناسايي، آقاي دكتر عشقي گفت كه ما از پژوهشگاه بين‌المللي زلزله هستيم و در تيم‌مان متخصصان حاضرند و در حال بازديد تخصصي، اگر اجازه دهيد ما به داخل بياييم و از نظر فني هم بازديدي از حسينيه داشته باشيم. پيرمرد با اين سخنان نرم شد و در را گشود و فقط به تيم ما اجازه ورود داد و بلافاصله پس از ورود ما با خونسردي(ظاهري) و تسلط، شروع به تعريف كرد كه «بله! من خودم بازنشسته وزارت كشور هستم و در زلزله‌هاي خرداد و مرداد 1360(گلباف و سيرچ) از بچه‌هاي استانداري كرمان بودم كه به مهندس مرعشي، [معاون] استاندار وقت كرمان در بازديد و رسيدگي به وضع مناطق زلزله‌زده گلباف و سيرچ كمك مي‌كرديم و كاملا با كارهاي شما كه جنبه فني و تخصصي دارد و در حال مطالعه منطقه هستيد، آشنايي دارم... و البته... اينجا هم حسينيه‌اي است كه من متولي آن هستم و...».
ناگهان بدون اينكه توالي جملاتش قطع شود و همان طور پي‌درپي كه توضيح مي‌داد به سمت چپ خودش و به سوي كارگري كه مشغول كندن زمين كف حسينيه در حدود 5-4 متري او بود، اشاره كرد و گفت:...«بله! و... اين هم جنازه‌هاي دخترم و دامادم هست كه تا صبح زنده بودند(... و ناگهان به‌ شدت زد زير گريه... و همان طور كه زار زار مي‌گريست، ادامه داد:...) تا صبح با بچه‌ام صحبت مي‌كردم... ولي صبح هر دو كه مجروح بودند، كشته شدند... حالا هم مشغول تدفين هر دو هستيم» و ما هم به ‌شدت متاثر شديم.
من شوكه شده بودم كه اين بنده خدا كه ابتدا ظاهرا خيلي مسلط و سر حال از سوابق كاري خود در زلزله‌هاي گلباف و سيرچ سخن مي‌گفت حال ناگهان از نظر عاطفي و رواني فروريخت. و اين تراژدي مردمان كرمان همچنان با زمين‌لرزه‌ها ادامه دارد.

برچسب ها: زلزله ، گلباف ، سیرچ ، کرمان ، تراژدی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

انتقال غیرقابل پیش‌بینی ویروس کرونا از طریق هوا

بستری 66 بیمار جدید کرونا در استان/تعداد کل جان‌باختگان به 510 نفر رسید

مدیر شعب بانک مسکن استان کرمان: بانک مسکن در طرح احیا بافت فرسوده تا سقف ۲۲۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌کند/رشد 70درصدی پرداخت تسهیلات در سه ماه نخست سال جاری

مدیرکل استاندارد: ۲۱۱ واحد تولیدی در تیر ماه مورد بازرسی قرار گرفت

استاندار کرمان: بالندگی رسانه‌ای از عوامل مهم تکامل جوامع است

دبیر کمیسیون کشاورزی اتاق کرمان: جزئیات طرح و تعرفه‌های صادرتی مشخص نباشد، کشاورزی قراردادی در مرحله طرح باقی می‌ماند/حداقل ۶ ماه قبل به تجار در خصوص تعرفه‌های صادراتی گفته شود/ ستاد تنظیم بازار نگاه تک بعدی دارد

۱۲ پرونده قتل توسط شوراهای حل اختلاف کرمان به صلح و سازش ختم شد/تعداد پرونده های منجر به صلح و سازش در سال جاری ۷۹۷ فقره بوده است

۴۴ هزار و ۳۳۳ نفر در طرح اقدام ملی مسکن این استان ثبت نام کرده اند/ تامین آب اراضی اقدام ملی مسکن در ضلع شرقی کرمان همچنان پابرجا است

گلایه رییس هیات مدیره خانه مطبوعات از شهردار کرمان

مدارس غیرانتفاعی فقط شهریه ثابت دریافت کنند/ فعلا هیچ هزینه بابت سرویس مدارس دریافت نخواهد شد

پربازدید ها

کرونا ظرف ۲۴ ساعت جان ۱۲ نفر را در کرمان گرفت

کوتاهی برخی مسئولان باعث بروز مشکل حاشیه نشینی شده است/ترک فعل از سوی مسئولان را پیگیری و به دادستان اعلام می‌کنیم/دلیل اکثر آسیب‌های سطح جامعه نبود نظارت اولیه دستگاه‌های متولی است

یک متخصص زنان و زایمان:امکان انتقال کرونا از مادر به جنین وجود دارد/مادران باردار به معاینه های دوره‌ای خود ادامه دهند

انجام تست کرونا در ۹۰ دقیقه

غرق شدن یک جوان در سد بردسیر

قتل دایی به دست خواهر زاده‌اش در سیرجان

پلیس راهنمایی و رانندگی مخالف اجرای مسیر دوچرخه در خیابان سپه است/ در اجرای این طرح اشکالات فنی وجود دارد /قبل از اجرای این مسیر، بهتر بود موضوع در شورای ترافیک استان مطرح شود

سریع‌ترین روش تشخیص ابتلا به کرونا تنها با یک تنفس

بستری 66 بیمار جدید کرونا در استان/تعداد کل جان‌باختگان به 510 نفر رسید

دستگیری ۲سارق به عنف در کرمان/اعتراف به هشت مورد اخاذی از شهروندان

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)