کد خبر: ۳۸۰۳۷
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
ارسال به دوستان
ذخیره
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:
مهدی شفیعی گفت: در مجموع در کل استان به‌ طورمتوسط ۶۰ تا ۶۵ درصد مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند که این میزان بسیار کم است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در مجموع در کل استان به‌ طورمتوسط ۶۰ تا ۶۵ درصد مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند که این میزان بسیار کم است.

به گزارش ایسنا،مهدی شفیعی، وضعیت استان کرمان را به لحاظ شیوع کرونا قرمز دانست و گفت: کم یا زیاد شدن آمار بستگی به ایام تعطیلات دارد زیرا مردم کمتر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و روی آمار دو روز گذشته (روزهای پنجشنبه و جمعه) نمی‌توان گفت که روند اپیدمی صعودی یا نزولی شده و براساس آمار هفتگی مشخص می‌شود که وضعیت هر منطقه چگونه است.

وی ادامه داد: اگر روند تا آخر هفته همچنان نزولی باشد می‌توان گفت که موج دوم اپیدمی کنترل شده است و انتظار ما این است که روند نزولی شود زیرا مردم حدود سه هفته‌ای است نکات بهداشتی را بیشتر رعایت می‌کنند و گفتنی است که نتیجه رفتار مردم سه هفته بعد مشخص می‌شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان این مطلب که هیچ نقطه‌ای در استان وضعیت سفید به لحاظ شیوع کرونا وجود ندارد، تصریح کرد: شاید این هفته که شاخص‌های آماری استان تحلیل می‌شود، منطقه سفیدی داشته باشیم اما در حال حاضر اکثر نقاط استان در وضعیت قرمز و نارنجی و فقط یک یا دو شهرستان ما وضعیت زرد دارند.

وی در بخش دیگری از گفت و گوی خود با ایسنا داشتن دوره کمون را ماهیت بیماری‌های عفونی دانست و بیان کرد: کرونا یک بیماری عفونی واگیردار است و یک دوره پنهان دارد و وقتی ما بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت نکنیم این بیماری طی دو یا سه هفته پس از گذراندن دوره کمون، شیوع انفجاری را آن در جامعه مشاهده خواهیم کرد و این اتفاق نیز در رعایت کردن می‌افتد به ‌طوری‌که اگر مردم توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند زنجیره انتقال این ویروس قطع می‌شود.

شفیعی با تاکید برآنکه اگر مردم رعایت نکنند افزایش تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ انفجاری خواهد شد، عنوان کرد: در شرایط کنونی محدودیت دیگر هیچ کمکی به شکستن زنجیره انتقال ویروس نمی‌کند و محدودیت‌ها صرفا برای مکان‌هایی که آلوده نشده اعمال می‌شود و اکنون اعمال محدودیت شاید آسیب‌های دیگری از جمله اقتصادی و معیشتی را به مردم وارد کند.

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به احساس مسئولیت هر فرد اظهار کرد: مردم در شرایط کنونی باید با این رویکرد به اطراف خود نگاه کنند که همه به این ویروس آلوده بوده پس باید توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند و اگر این دید و این نگاه در جامعه وجود داشته باشد، می‌توانیم زنجیره انتقال ویروس را قطع کنیم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به این سوال که براساس گفته رییس جمهور از هر سه نفر تقریبا یک نفر به کرونا مبتلا شده باشد، و آیا این موضوع را تایید می‌کنید؟ به ایسنا گفت: هر کسی یک تفصیری دارد و این خیلی به لحاظ علمی غیرقابل استناد نیست اما به هر حال از هر ۱۰۰ نفر مبتلا حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر آنها بدون علامت و حدود ۳۰ تا ۴۰ نفر دارای علائم حفیف تا متوسط و حدود ۱۰ تا ۱۵ نفر نیز دارای علایم شدید بوده به طوری که در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند لذا براساس ورودی‌های بیمارستان‌ها می‌توان تعداد مبتلایان را تا حدودی تخمین زد.

وی افزود: برای تحمین دقیق از تعداد مبتلایان نیاز به این داریم که اپیدمی مقداری جلو برود و وقتی موج آن کامل شود می‌توان تعداد مبتلایان را برآورد کرد و هنوز چون در استان کرمان به پیک کامل نرسیدیم نمی‌توان میزان مبتلایان را تخمین زد.

کش مکش کرونا و مردم

شفیعی در پاسخ به این سوال که آیا از کرونا شکست خورده ایم؟ عنوان کرد: نمی‌توان گفت که به طور دقیق از کرونا شکست خورده ایم زیرا با بیماری سر و کار داریم که می خواهد خودش را در جامعه حفظ کند و جامعه نیز می خواهد سلامت خود را حفظ کند و شکست نمادی است که در زمان همه‌گیری با حجم بسیار گسترده‌ای از مرگ و میرها روبرو باشیم و بیماری کاملا از کنترل خارج شده باشد اما خوشبختانه در شرایط کنونی بیماری از کنترل هر چند که افزایش موارد فوتی و مبتلا داشته و طغیان کوچک آن را تجربه می‌کنیم، خارج نشده است.

وی درباره میزان رعایت مسائل بهداشتی از سوی مردم بیان کرد: اکنون در شهرهای بزرگ استان کرمان از جمله شهر کرمان و زرند و براساس بازدیدها و رصدهای صورت گرفته، حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد مردم توصیه‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند البته این میزان رعایت کم است و باید به ۸۵ درصد برسد و در شهرهای کوچک حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد و در روستاها  خیلی کمتر رعایت می شود لذا باید در شهرهای کوچک و روستاها نیز این رعایت مسائل بهداشتی به میزان ۸۵ درصد برسد تا بتوانیم زنجیره انتقال ویروس را قطع کنیم و در مجموع در کل استان به‌ طورمتوسط ۶۰ تا ۶۵ درصد مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند که این میزان بسیار کم است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در ادامه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص برگزاری مراسمات ماه محرم عنوان کرد: پروتکل‌های بهداشتی برای برگزاری این مراسم بر عهده ستاد ملی مقابله با کرونا گذاشته شده است و به محض ابلاغ آن به استان‌ها آن را براساس شرایط استان این توصیه‌ها را بومی‌سازی و اجرا خواهیم کرد.

وی از پیش‌بینی خود از روزهای آینده کرونا در استان کرمان سخن به میان آورد و گفت: اگر اتفاقات غیرپیش‌بینی شده‌ای رخ ندهد و مردم همچنان مسایل بهداشتی را رعایت کنند؛ پیش‌بینی می‌کنیم یک سیر کاهشی را در روزهای آتی در استان تجربه کنیم.

شفیعی خطاب به مردم اظهار کرد: با بیماری سر و کار داریم که دارو و واکسن ندارد و راه انتقال آن نیز مشخص است و تنها راه کنترل آن مراقبت های خود مردم است که مبتلا نشوند و زنجیره انتقال قطع شود بنابراین حتما زدن ماسک در خارج از محیط منزل، شستشوی مکرر دست‌ها ماندن در خانه همچنان از مهمترین اقداماتی است که باید از سوی مردم رعایت شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کرمانی‌ها از تسهیلات مشاغل آسیب دیده از شیوع کرونا استقبال نکرده اند

بهره برداری از باغ سالار کلانتر کرمان تا پایان سال

تاثیرات ثانویه ویروس بر مغز بیشتر از اثر عفونت های مستقیم است/بیماران کووید ۱۹ مستعد مبتلا به سکته مغزی هستند

تسهیلات مربوط به کرونا طی دو قسط به حساب متقاضی واریز خواهد شد

خبرنگاران در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس و بحران‌ها نقش اساسی را داشته و دارند

خبرنگار هیچ‌گاه حرفه‌ی خود را به مسائل مادی گره نمی زند

آموزش از اولویت‌های دولت آموزش برای ارتقای سطح کیفی مطبوعات دانست

خانه دینیار به عنوان محل جدید موزه مطبوعات و دفتر خانه مطبوعات انتخاب شد/ رسانه‌های کرمان در عرصه اطلاع‌رسانی همپای تغییرات حرکت کنند

وظیفه خود می دانم برای حل مشکلات اصحاب رسانه به خانه مطبوعات کمک کنم/ رسانه‌ها با نقد منصفانه شرایط را برای سیاست‌گذاری درست ایجاد کنند

رسالت خبرنگاران در نشر اخبار حوزه نظم و امنیت ارزشی دو چندان دارد

پربازدید ها

بستری 66 بیمار جدید کرونا در استان/تعداد کل جان‌باختگان به 510 نفر رسید

گلایه رییس هیات مدیره خانه مطبوعات از شهردار کرمان

مدارس غیرانتفاعی فقط شهریه ثابت دریافت کنند/ فعلا هیچ هزینه بابت سرویس مدارس دریافت نخواهد شد

انتقال غیرقابل پیش‌بینی ویروس کرونا از طریق هوا

سرانه فضای آموزشی کرمان ۳.۹ مترمربع از متوسط کشوری پایین‌تر است

۱۲ پرونده قتل توسط شوراهای حل اختلاف کرمان به صلح و سازش ختم شد/تعداد پرونده های منجر به صلح و سازش در سال جاری ۷۹۷ فقره بوده است

اهالی رسانه سهم مهمّی در موضع گیری های کلان ایفا می کنند/دادگستری کل استان حامی و پشتیبان فعالیت های قانونی اصحاب رسانه خواهد بود

تاثیرات ثانویه ویروس بر مغز بیشتر از اثر عفونت های مستقیم است/بیماران کووید ۱۹ مستعد مبتلا به سکته مغزی هستند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)