کد خبر: ۳۸۰۹۶
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۵
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی/دبیرکل انجمن پسته ایران مطرح کرد:
اردیبهشت ماه بود که خبر باقیماندن ۱۰۲ هزار تن پسته در انبار‌های کشور که البته قریب به 75 هزارتن آن هم در انبار های استان بود رسانه ای شد  که اظهارنظرهای متفاوتی در خصوص دلیل باقی ماندن این حجم از پسته در انبارهای استان توسط کارشناسان و اعضای انجمن پسته ایران را در پی داشت؛ از بالا رفتن قیمت ارز و پیمان سپاری ارزی گرفته تا بورس پسته و کرونا، اما همه بر یک جمله اتفاق نظر داشتند، آن هم تاثیر بورس پسته بر کاهش صادرات پسته از مهرماه تا دی ماه که از آن به جهت کریسمس و عید چینی ها به دوره طلایی فروش یاد می شد.

گفتار نو/مرضیه قاضی زاده: اردیبهشت ماه بود که خبر باقیماندن ۱۰۲ هزار تن پسته در انبار‌های کشور که البته قریب به 75 هزارتن آن هم در انبار های استان بود رسانه ای شد  که اظهارنظرهای متفاوتی در خصوص دلیل باقی ماندن این حجم از پسته در انبارهای استان توسط کارشناسان و اعضای انجمن پسته ایران را در پی داشت؛ از بالا رفتن قیمت ارز و پیمان سپاری ارزی گرفته تا بورس پسته و کرونا، اما همه بر یک جمله اتفاق نظر داشتند، آن هم تاثیر بورس پسته بر کاهش صادرات پسته از مهرماه تا دی ماه که از آن به جهت کریسمس و عید چینی ها به دوره طلایی فروش یاد می شد.
حال اما کمتر از یک ماه به آغاز فصل برداشت محصول جدید پسته مانده است و همچنان بورس پسته به عنوان چالش پیش رو مطرح است، موضوع دیگر نیز مربوط به بخش نامه جدید بانک مرکزی است که اگر چه تنها چند روز از ابلاغ آن گذشته است اما نگرانی های بسیاری را برای صادرکنندگان و فعالان اقتصادی به دنبال داشته است.
بر مبنای این بخش نامه که در تاریخ 2تیرماه از سمت بانک مرکزی ابلاغ‌شده است صادرکنندگان ملزم به برگشت ارز به قیمت نیمایی خواهند بود که با توجه به قیمت 18 تا 19هزارتومانی نرخ نیمایی، این قیمت قریب به 4 هزار تومان با قیمت ارز آزاد تفاوت دارد. پیش از این رئیس هیئت‌مدیره انجمن پسته ایران در رابطه با تأثیر بخش‌نامه جدید بانک مرکزی بر صادرات پسته، به گفتارنو گفته بود که اگر قرار باشد به این منوال باشد،‌ پسته خریدوفروش نمی‌شود ، صادرات تعطیل می‌شود و ما دوباره به وضعیت 4 ماه قبل برمی‌گردیم.
دبیرکل انجمن پسته ایران در خصوص میزان پسته باقیمانده از سال قبل و برآورد برداشت پسته در سال جاری می گوید:درحال حاضر 60هزار تن پسته موجود است و 180هزار تن تولید امسال خواهد بود که از این مقدار 98هزار تن مربوط به استان کرمان حواهد بود.
حسین رضایی با تاکید بر تاثیر تفاهم نامه بانک مرکزی وانجمن پسته در اردیبهشت ماه می گوید:اگر بخش نامه جدید بانک مرکزی پسته و خرما را مستثنا کند ما مسئله مان حل خواهد شد . ما با روش صادرات در مقابل واردات در دو ماه گذشته نتیجه بسیار خوبی دیده ایم و هیچ مشکلی نداشته ایم.
به گفته رضایی از فروردین تا تیرماه امسال، ۳۵ هزار تن پسته به کشورهای خارجی صادر شد که رشد ۲۳۵ درصدی نسبت به مدت مشابه چهار ساله سال گذشته را نشان می دهد. همچنین قیاس صادرات پسته در خرداد ماه و تیر ماه سال گذشته نشان می دهد که صادرات در خرداد ماه 2برابرو در تیر ماه 3 برابر بوده است.
او در خصوص تاثیر این حجم از پسته بر بازار پسته و کاهش احتمالی قیمت پسته ، می گوید:اگر ما سیاست های عرضه مان را به درستی اعمال کنیم و بخش نامه خلق الساعه اعمال نشود،مشکلی پیش نمی آید.
دبیر کل انجمن پسته ایران در پاسخ به این سوال که چه راهکار ها و تدابیری برای جلوگیری از تاثیرات بورس پسته بر روند صادرات پیش بینی شده است، می گوید:ما در ماهنامه انجمن به طور کامل به بحث بورس پردخته ایم و در مرداد ماه و شهریور ماه به طور کامل برای تولید کنندگان روشن می کنیم که بورس پسته چیست و چه تاثیراتی دارد.
رضایی همچنین در پاسخ به نگرانی های موجود در خصوص کارگران فصلی برداشت پسته و تاثیر این سفرها در انتشار کرونا، می گوید:این موضوع در جلسه ای در ستاد پسته رفسنجان مطرح شد و قرار شد تا پروتکلی را پژوهشکده پسته با همکاری دانشگاه علوم پزشکی آماده شود تا بر مبنای آن شیوه انجام کار در ترمینال ها و باغات مشخص شود.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

برگزیدگان اولین جشنواره فیلم کرمان معرفی شدند

بخش وسيعي از درآمدهاي حاصله در کشور وارد خزانه نمي‌شود

14 محدوده جدید اکتشافی داریم/ با تکنولوژی 55 سال گذشته در معادن کار می‌کنیم/حمل و نقل ریلی استان برای جابه‌جایی مواد معدنی باید توسعه پیدا کند

انتظار حمایت از معادن داخل کشور منطقی نیست/زغال سنگ کرمان باید کیفیت را افزایش دهد/ ذغال سنگ کرمان باید به‌موقع به سمت اصفهان منتقل شود

رای می‌آورد/ رزم‌حسینی برنامه ده ساله بنویسد

سید حسین مرعشی: این ها از خدا نمی‌ترسند/محمد هاشمی:عملکرد هرکسي در تاريخ ثبت و ضبط است

مجلس یازدهم به جای ارائه طرح جدید، لایحه جامع انتخابات را بررسی کند

وزارت کشور موانع اداری فعالیت احزاب را برطرف کند/ طرح مجلس برای تغییر نوع نظارت انتخابات شوراها باعث ایجاد نگرانی شده است؛ دولت با این طرح مخالفت کند/ سخنان مدافعان این طرح که می‌گویند شوراها تحت نظارت نیستند درست نیست

قیمت سکه بهار آزادی ۱۲ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان

آسوشیتدپرس:سخنرانی روحانی آتشین بود،آمریکا تسلیم ایران خواهدشد

پربازدید ها

قیمت سکه بهار آزادی ۱۲ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان

آسیب‌شناسی صادرات کشور در شرایط امروز

قیمت و ویژگی های اولین پیکاپ کرمان موتور مشخص شد

14 محدوده جدید اکتشافی داریم/ با تکنولوژی 55 سال گذشته در معادن کار می‌کنیم/حمل و نقل ریلی استان برای جابه‌جایی مواد معدنی باید توسعه پیدا کند

انتظار حمایت از معادن داخل کشور منطقی نیست/زغال سنگ کرمان باید کیفیت را افزایش دهد/ ذغال سنگ کرمان باید به‌موقع به سمت اصفهان منتقل شود

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)