کد خبر: ۳۸۱۶۳
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۴
ارسال به دوستان
ذخیره
یک روانشناس بالینی:
داریوش امانی با تاکید بر اینکه کرونا ویروس، یک واقعیت تلخ است اظهار کرد: سیستم بهداشتی و اجرایی جامعه کمک می کند تا با این واقعیت تلخ روبرو شویم. ترس از این واقعیت برای انجام اقدامات خودمراقبتی و پیشگیرانه نیاز است اما نباید میزان این ترس به گونه ای باشد که حال خودمان را بد کند.

یک روانشناس بالینی با تاکید بر رعایت روانشناختی و مراقبت های روانشناختی برای حفظ تعادل در شرایط کنونی گفت: معتقدیم یکی از نکات بسیار مهم در مواجه با ویروس کرونا مدیریت مهارت های هیجانی و چگونگی برخورد با اضطراب و استرس است که به همه توصیه می شود در این شرایط این نحوه برخورد و مدیریت را بیاموزند.

به گزارش ایسنا، داریوش امانی درباره مراقبت از سلامت روان در برابر با کرونا اظهار کرد: در این ایام لزوم مهارت های روانشناختی در زندگی خودش را به خوبی به ما نشان داده است.

وی با تاکید بر اینکه کرونا ویروس، یک واقعیت تلخ است اظهار کرد: سیستم بهداشتی و اجرایی جامعه کمک می کند تا با این واقعیت تلخ روبرو شویم. ترس از این واقعیت برای انجام اقدامات خودمراقبتی و پیشگیرانه نیاز است اما نباید میزان این ترس به گونه ای باشد که حال خودمان را بد کند.

این روانشناس بالینی با تاکید بر اینکه نگرانی و اضطراب بیش از حد، به طور مستقیم سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد اظهار کرد: کرونا به خودی خود ترسناک است اما اگر اضطراب به این پدیده اضافه شود به ضرر ما تمام خواهد شد.

امانی با اشاره به اینکه انسان ها موجوداتی هستند که مدل یادگیری آنها یا تجربی شخصی و یا تجربی از مدل دیدن در دیگران است افزود: باید از این تجربه ها درس بگیریم ضمن آنکه تاکید داریم که این درس گرفتن نباید به این معنا باشد که از حالت تعادل خارج شویم زیرا خارج شدن از حالت تعادل، سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی با تاکید بر رعایت روانشناختی و مراقبت های روانشناختی برای حفظ تعادل در شرایط کنونی گفت: معتقدیم یکی از نکات بسیار مهم در مواجه با ویروس کرونا مدیریت مهارت های هیجانی و چگونگی برخورد با اضطراب و استرس است که به همه توصیه می شود در این شرایط این نحوه برخورد و مدیریت را بیاموزند.

این روانشناسی بالینی افزود: مهارت همدلی یکی دیگر از درس هایی است که باید در این ایام به آن توجه ویژه داشته باشیم. منظور از مهارت همدلی این است که وقتی می بینیم کسی هیجانات منفی دارد باید سعی کنیم با او ارتباط برقرار کرده تا هیجان آن کمتر شود.

امانی با اشاره به اینکه کادر درمان تحت فشار زیادی هستند افزود: متاسفانه کسانی که هستند با نزدن ماسک و عدم رعایت مسائل بهداشتی، فشار روانی مضاعفی را به کادر درمانی وارد می کنند که شاید در جامعه این موضوع به صورت ملموس حس نمی شود اما معتقدیم دیدن رفتار ما باید همدلانه باشد.

وی درباره نحوه برخورد با کودکان نیز در این شرایط گفت: خوشبختانه الگوی رفتاری کودکان بزرگترها و افراد هم رده های آنها هستند و چون اکثریت جامعه بر زدن ماسک تاکید دارند، احتمال اینکه کودکان مقاومتی در زدن ماسک داشته باشند، کم است اما اگر رعایت مسائل بهداشتی از سوی والدین کودک جدی نباشد احتمال اینکه آنها نیز به اهمیت زدن ماسک و رعایت مسائل بهداشتی توجه داشته باشند، کم خواهد بود.

این روانشناسی بالینی با تاکید بر اینکه باید کودکان را مطلع کنیم که خطری وجود دارد اما باید به آنها بفهمانیم که می توان با رعایت مسائل بهداشتی این ویروس را کنترل کرد اظهار کرد: صبحت های با کودکان نه باید خیلی وخیم و نه باید خیلی بی اهمیتانه باشد و می توان با گفت و گو با زبان خود کودک درباره این شرایط با او صبحت کرد.

وی با اشاره به اینکه جای مدیریت استرس و هیجان اینجا است افزود: در مدیریت استرس سوال می شود که چقدر باید اخبار و چه نوع اخباری را پیگیری کرده و این اخبار را به چه میزانی در ذهن خودمان چرخاند. مدیریت هیجان فقط مربوط به ترس نیست بلکه هیجانات مثبت نیز باید کنترل شود.

امانی با اشاره به اینکه در این روزها نیز اتفاقات مثبتی بر ما رخ می دهد که متاسفانه آنها را نادیده می گیریم افزود: همین که سالم هستیم، روزانه می توانیم به سر کار برویم و خانواده سالمی در کنار ما هستند یک هیجان شادی است که متاسفانه در میان این همه استرس فراموش شده است. خوشحالی باید در روان ما باشد و نباید آن را فراموش کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

این فرمانده ارتش ایران همکلاس صدام بود

روحانی: کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته‌های اخیر، نگران کننده است

فرمانده سپاه: هر کسی را که در ماجرای ترور سردار سلیمانی نقش داشته، می‌زنیم؛ این یک پیام جدی است

واکسن‌های آنفلوآنزا موجود در بازار تقلبی هستند/واکسن آنفلوآنزا برای زنان باردار رایگان خواهد بود

میراث:هیچ اقدامی در بحث توریست درمانی در کرمان نشده است/ شهردار: به عنوان سد معبر همراهان بیمار را جمع‌آوری نمی‌کنیم

تأثیر 35 تا 40 درصدی تحریم‌ها عدد کمی نیست/ طبق قانون اساسی هیچ مقامی نمی‌تواند هیچ شهروندی را اجبار کند که از حزبی بیرون برود/ در تدوین سه طرح انتخاباتی مجلس با من مشورتی نشده/ بهتر است قوانین مجلس مبتنی بر لوایح باشد/هر یک روزی که وزیر صمت نداشته باشیم بهره‌وری‌های زیادی از دست می‌رود

تالار بزرگ کرمان باید حتما دهه فجر به بهره برداری رسد/در پرداخت صورت وضعیت های این پروژه مشکلی وجود ندارد

آمار اشتغال ایجاد شده با آمار ثبت شده در سامانه رصد همخوانی ندارند/ فقط ۹ هزار شغل طی ۶ ماه در شهرستان کرمان ایجاد شده که زیبنده نیست/مسئولین دستگاه‌های اجرایی با جدیت، عمل به تعهدات را پیگیری کنند/ در کار سرمایه گذاران سنگ اندازی نکنید

هیچ فشاری بر مودیان از سوی استان پذیرفته شده نیست/ در ۹۵ شاخص توسعه استان کرمان پایین تر از متوسط کشور است/تقاضای کرمان برای تامین ۷۵۰ میلیون دلار منابع جهت اجرای پروژه های پتروشیمی بافت و پلاسمای خون/۷۴۲ واحد تولیدی راکد و نیمه راکد در استان کرمان داریم/بخش عمده مشکل این واحدها تامین مالی است

بازرگان بین المللی و عازم کانادا کلاهبردار از آب درآمد/ اخاذی چند میلیاردی با وعده پوشالی ازدواج

پربازدید ها

بازرگان بین المللی و عازم کانادا کلاهبردار از آب درآمد/ اخاذی چند میلیاردی با وعده پوشالی ازدواج

واکسن‌های آنفلوآنزا موجود در بازار تقلبی هستند/واکسن آنفلوآنزا برای زنان باردار رایگان خواهد بود

میراث:هیچ اقدامی در بحث توریست درمانی در کرمان نشده است/ شهردار: به عنوان سد معبر همراهان بیمار را جمع‌آوری نمی‌کنیم

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)