کد خبر: ۳۸۱۸۱
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۶
ارسال به دوستان
ذخیره
قاسمی متذکر شد: «بر این اساس، یک سلسله سیاست‌های انقباض پولی، مدیریت حاشیه سود و به طور مشخص در بازار بورس، بازارها را آرام می‌کند، ولی ما هنوز رکود را خواهیم داشت. »

بازارها چگونه رام می‌شود؟ » این سوال این روزهای اقتصاد ایران است. از سال ۹۰ تاکنون، سه بار اقتصاد ایران دچار عدم تعادل‌هایی شده است که در نهایت باعث شده که نرخ دلار این روزها بالای ۲۱ هزار تومان، سکه بالای ۱۰ میلیون تومان و طلای ۱۸عیار به بالای یک میلیون تومان صعود کند. بازار مسکن هم بماند که چند برابر شدن قیمت‌ها منجر به این شده که بنا به گزارش‌های رسمی، قیمت متوسط هر واحد مسکونی به حدود ۲۱ میلیون تومان رسیده است. در این میان، در بازار خودرو، دیگر پراید را با قیمت‌هایی کمتر از ۸۰ میلیون تومان نمی‌توان خرید.

این روند باعث شده که این سوال در ذهن عموم مردم و بسیاری از تحلیلگران قرار گیرد که بازارها را چگونه می‌تواند آرام و رام کرد؟ اگرچه در روزهای گذشته عبدالناصر همتی، رییس‌کل بانک مرکزی وعده داده که «قیمت دلار پایین می‌آید و قیمت ۲۴ هزار تومان واقعی نیست. »

تغییر سیاست‌ها به سیاست‌های انقباض پوالی

سیامک قاسمی، کارشناس اقتصادی در این خصوص عنوان کرد: «اقتصاد ایران برای کنترل نوسانات در بازارهای مختلف به یک سلسله سیاست‌های انقباض پولی نیاز دارد و باید بتواند در بازارهایی که حداقل مدیریت آن دست دولت است، سودآوری آن‌ها را مدیریت کند. »

وی افزود: «کسی که وارد بازار بورس می‌شود، همین‌که بیشتر از تورم سود کند، یعنی بورس کار خود را کرده و توانسته بخشی از نقدینگی جذب کند و از دارایی افراد در مقابل تورم محافظت کند. »

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: «این در حالی است که وقتی در یک عدم تعادل در یک فصل ۱۴۸ درصد سود در یک بازار می‌دهید، یعنی دو عدم تعادل جدی به جامعه نشان می‌دهید؛ هم در اقتصاد واقعی و هم در اقتصاد بازارهای موازی که دارندگان دارایی تلاش خود را کنند تا عقب‌افتادگی را جبران کنند. »

قاسمی متذکر شد: «بر این اساس، یک سلسله سیاست‌های انقباض پولی، مدیریت حاشیه سود و به طور مشخص در بازار بورس، بازارها را آرام می‌کند، ولی ما هنوز رکود را خواهیم داشت. »

وی در پاسخ به این پرسش که چرا زمانی که چشم‌انداز بازارها چنین دیده می‌شد، در اردیبهشت‌ماه نرخ سود بانکی ۱۵ درصد شد؟ تصریح کرد: «هدفمند این اتفاق افتاد تا بازار سرمایه رونق پیدا کند. »

این کارشناس اقتصادی گفت: «می‌گویند ما برای مقابله با رکود چنین کاری را کرده‌ایم، ولی مگر رکود با یک سلسله سیاست‌های پولی رفع می‌شود؟ »

قاسمی عنوان کرد: «رکود اقتصاد ایران ناشی از تحریم است. مگر در سال‌های گذشته در رکود نبودیم. رکود اقتصاد ایران حتی ناشی از کرونا نیست، کرونا، رکود را تشدید کرده است. »

وی تصریح کرد: «سیاست‌های پولی انبساطی در شرایط تحریم منجر به رونق نمی‌شود، بلکه سفته‌بازی را افزایش می‌دهد. در اقتصاد ایران، تحریم و سیاست‌های انبساط پولی به شدت در حال لطمه زدن هستند. »

ابزار حفظ دارایی افراد

در این میان، مجید سلیمی‌بروجنی، تحلیلگر اقتصادی تاکید کرد: «بخشی از ریسک‌های سیاسی و نیز نا اطمینانی‌هایی که در حوزه اقتصاد وجود دارد، باعث خواهد شد که دارندگان دارایی به سمت بازارهای مختلف که احتمال سودآوری دارند، بروند و به هر میزان نگرانی‌ها کاهش پیدا کند، وضعیت بازارها آرام خواهد بود. »

وی افزود: «عامل مهمی که باعث می‌شود افراد وارد بازارهای گوناگون شوند، ترس از دست دادن ارزش پول‌شان است. به همین دلیل تلاش می‌کنند با وارد شدن به بازارهای گوناگون، ارزش سرمایه خود را حفظ کنند. »

این تحلیلگر اقتصادی پیشنهاد کرد: «در این شرایط، دولت و بانک‌مرکزی می‌تواند نسبت اوراقی همچون اوراق مصون از تورم منتشر کند تا بخشی از دغدغه این گروه از افراد را پوشش دهد و در عین حال، این موضوع حجم تقاضا در بازارها را کاهش خواهد داد. »

سلیمی‌بروجنی متذکر شد: «به عبارتی، سیاست‌گذار با استفاده از ابزارهای مختلف می‌تواند مانع از اثرگذاری ریال بر بازارهای دارایی شود. »

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم

لزوم نگاه جدی‌تر مدیران ارشد کشوری به حل بحران‌های استان کرمان/ مصوبات ستاد بحران در شهرستان بافت باید با جدیت پیگیری شود

رشد ۱۳۱ در صدی سود تلفیق سال ۱۳۹۹ نسبت به سال مشابه قبل و تخصیص سود ۲۰۰ ریالی به هر سهم

واژگونی خودرو در محور بردسیر به باغین 2 کشته و 3 مصدوم بر جای گذاشت

سیل اخیر به ۲۰۰ منزل مسکونی کرمان خسارت وارد کرد

مردم خوزستان ناراحتی خود را بروز دادند هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت/ در همه جا از جمله مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی نیز باید اصل را بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های باشد

تفاوت در عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد مختلف

کشف ۶۰۰ کیسه ۵۰ کیلویی کود شیمیایی قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در رفسنجان

بیش از ۶۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال کرمان واکسن کرونا دریافت کردند

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم   ( نظر)

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر   ( نظر)

قتل در یک جشن تولد در ریگان؛ قاتل کمتر از یک ساعت دستگیر شد   ( نظر)

استاندار کرمان: وضعیت کرونا در کرمان بسیار نگران کننده است   ( نظر)