کد خبر: ۳۸۲۲۰
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۶
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی/ رئیس اتحادیه فرش و صنایع دستی کرمان :
رئیس اتحادیه فرش و صنایع دستی کرمان می‌گوید:چند روز پیش ما در همین زمینه با آقای حسین زاده جلسه داشتیم. ایشان گفتند که شایسته نیست که در بازار مسگر ها، مس زنجان و اصفهان فروخته شود. من همان جا هم گفتم که درمغازه‌های فرش فروشی هم فرش کاشان و تبریزو شهر‌های دیگر هست. محسن اشرف در ادامه می‌افزاید: این موضوع به سلیقه مشتری ارتباط دارد، ما هم مس تولیدی استان را در بازار داریم و هم مس دیگر استان‌ها را تا در مغازه‌ها تنوع جنس وجود داشته باشد.

گفتارنو/مرضیه قاضی زاده: بعد از صحبت‌های معاون صنایع‌دستی استان کرمان در دومین جلسه‌ی گروه کاری میراث‌فرهنگی استان بود که نگاه‌ها به سمت وضعیت صنعت مسگری کرمان و بازار مسگر‌ها جلب شد.
کاظم حسین زاده در آن جلسه با بیان اینکه هنر مسگری کرمان رو به منسوخ شدن است، گفته بود که زیبنده نیست که در بازار مسگری کرمان، کالا‌های ترکیه و هند و پاکستان عرضه شود.
او مشکلات فنی از جمله به‌روز نبودن محصولات تولید شده مسی در استان را از دلایل عدم توسعه صنعت مسگری در کرمان دانسته بود.
بعد از این جلسه، اما گزارش‌های بی شماری از بازار مسگر‌های کرمان منتشر شد اساس کلی این گزارش‌ها برنبود کوره مسگری و قلم‌زنی روی مس در حجره‌های بازار کرمان و فروش صنایع دستی اصفهان و زنجان در بازار‌های کرمان بود؛ به عبارت دیگر گزارش‌ها حاکی از این مسئله بودند که کرمان که پیش از این مهد هنر‌های مسی بوده است حال به بازاری برای فروش صنایع مسی دیگر استان‌ها تبدیل شده است.
رئیس اتحادیه فرش و صنایع دستی کرمان با اشاره به صحبت‌های معاون میراث فرهنگی به گفتارنو می‌گوید: چند روز پیش ما در همین زمینه با آقای حسین زاده جلسه داشتیم. ایشان گفتند که شایسته نیست که در بازار مسگر ها، مس زنجان و اصفهان فروخته شود. من همان جا هم گفتم که درمغازه‌های فرش فروشی هم فرش کاشان و تبریز و شهر‌های دیگر  هست.
محسن اشرف در ادامه می‌افزاید: این موضوع به سلیقه مشتری ارتباط دارد، ما هم مس تولیدی استان را داریم و هم مس دیگر استان‌ها را تا در مغازه‌ها تنوع جنس وجود داشته باشد.
رئیس اتحادیه فرش و صنایع دستی کرمان در پاسخ به این پرسش که چند درصد از مس‌های بازار مسگر‌ها مربوط به کرمان است، می‌گوید:حداقل ۵۰ درصد از مس‌های بازار مربوط به کرمان است، این مس‌ها صرفا در کرمان تولید می‌شود و در هیچ جای ایران نمونه اش نیست، ظروفی من جمله سرویس غذاخوری و دیس و ... که بیشتر جنبه کاربردی دارد تا صرفا تزئینی.
اگر چه گزارش‌های منتشر شده حاکی از خاموش شدن صنعت مسگری در کرمان است، اما اشرف می‌گوید که هم اکنون ۱۰ کارگاه مسگری در کرمان فعال هستند و اکثریت آن‌ها نیز در اطراف و حاشیه شهر قرار دارند.
اشرف با بیان اینکه از قبل از کرونا قرار بوده است که مسئولان میراث فرهنگی و آقای فعالی از ۵ الی ۶ کارگاه تولیدی ظروف کرمانی دیدن کنند، می‌گوید: مثل اینکه آقایان هنوز وقتشان اجازه نداده است.
به گفته او در مجموع این ۱۰ کارگاه ماهانه بالغ بر ۱۰ تن ظروف مسی تلید می‌کنند که ۲۰ درصد از تولیدیشان را برای مغازه خود میسازند و ۸۰ درصد باقی را به دیگر مغازه‌های کرمان فروخته و یا به شهر‌هایی دیگری من جمله شیراز، بندر عباس، مشهد و حتی تبریز می‌فرستند.

رئیس اتحادیه فرش و صنایع دستی کرمان، البته این نکته را متذکر می‌شود که ۹۰ درصد تولیدات مسی کشور مربوط به باقی استان هاست و سهم کرمان تنها ۱۰ درصد است.
اشرف در پاسخ به علت تولید پایین کرمان می‌گوید:اصفهان جمعیت شهرش زیاد است و یک شهر توریستی است و کشش این حجم از تولید را دارد، کرمان با حومه خود جمعیتش ۶۰۰ هزار نفر است در صورتیکه اصفهان ۳.۵ میلیون نفر جمعیت دارد و متقاضی کار زیاد است.
او در ادامه می‌افزاید: تنها حدود ۲۰۰ کارگاه‌های قلم زنی درمیدان نقش جهان است، اما کرمان در این حد نیست گردش اقتصادی و خرید و فروش در این حد نیست که چنین مسئله‌ای وجود داشته باشد و حال که مشکلات اقتصادی و رکود هم بر بازار حاکم شده است کسی دیگر به سمت آموزش مسگری نمی‌رود.
رئیس اتحادیه فرش و صنایع دستی کرمان در خصوص چرایی عدم ورود مسگران کرمانی به توسعه این صنعت و و ساخت ظروف تزئینی می‌گوید:این ظرف‌ها معمولا سه تیکه است یک پایه، یک درب و یک بدنه دارد، در زنجان برای ساخت این ظروف کار‌ها تقسیم شده و یک کارگاه صرفا درب را تولید می‌کند و کارگاه دیگر بدنه را و بعد در یک کارگاه دیگر ظروف به هم وصل می‌شوند، ولی در کرمان هنوز این روحیه همکاری شکل نگرفته است.
اشرف در ادامه می‌افزاید: اکثرا مدیران این کارگاه هاهم جوان هستند و ریسک سرمایه گذاری در کار‌هایی که برای تولید نیاز به ماشین آلات دارد را نمی‌کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

میراث:هیچ اقدامی در بحث توریست درمانی در کرمان نشده است/ شهردار: به عنوان سد معبر همراهان بیمار را جمع‌آوری نمی‌کنیم

تأثیر 35 تا 40 درصدی تحریم‌ها عدد کمی نیست/ طبق قانون اساسی هیچ مقامی نمی‌تواند هیچ شهروندی را اجبار کند که از حزبی بیرون برود/ در تدوین سه طرح انتخاباتی مجلس با من مشورتی نشده/ بهتر است قوانین مجلس مبتنی بر لوایح باشد/هر یک روزی که وزیر صمت نداشته باشیم بهره‌وری‌های زیادی از دست می‌رود

تالار بزرگ کرمان باید حتما دهه فجر به بهره برداری رسد/در پرداخت صورت وضعیت های این پروژه مشکلی وجود ندارد

آمار اشتغال ایجاد شده با آمار ثبت شده در سامانه رصد همخوانی ندارند/ فقط ۹ هزار شغل طی ۶ ماه در شهرستان کرمان ایجاد شده که زیبنده نیست/مسئولین دستگاه‌های اجرایی با جدیت، عمل به تعهدات را پیگیری کنند/ در کار سرمایه گذاران سنگ اندازی نکنید

هیچ فشاری بر مودیان از سوی استان پذیرفته شده نیست/ در ۹۵ شاخص توسعه استان کرمان پایین تر از متوسط کشور است/تقاضای کرمان برای تامین ۷۵۰ میلیون دلار منابع جهت اجرای پروژه های پتروشیمی بافت و پلاسمای خون/۷۴۲ واحد تولیدی راکد و نیمه راکد در استان کرمان داریم/بخش عمده مشکل این واحدها تامین مالی است

بازرگان بین المللی و عازم کانادا کلاهبردار از آب درآمد/ اخاذی چند میلیاردی با وعده پوشالی ازدواج

بی‌ارتباطی معنادار دروس دانشگاهی با نیاز واقعی بازار کار نگران کننده است

کارگزاران ‌از ‌ لاریجانی حمایت نمی‌کند/مهم‌ترین اولویت کشور، توسعه اقتصادی است/طبقه متوسط در حال نابودی و متلاشی‌شدن است/حتی کسانی که جمهوری اسلامی را قبول ندارند باید سعی کنند برای ایران از مشکلات موجود بکاهند

کاهش چشم گیر صادرات و واردات استان در سه ماهه اول امسال/خودروسازان استان کرمان نتوانستند واردات خود را انجام دهند/ از اول تیر سه نمایشگاه برگزار کردیم

جفا به بازرگان

پربازدید ها

هیچ فشاری بر مودیان از سوی استان پذیرفته شده نیست/ در ۹۵ شاخص توسعه استان کرمان پایین تر از متوسط کشور است/تقاضای کرمان برای تامین ۷۵۰ میلیون دلار منابع جهت اجرای پروژه های پتروشیمی بافت و پلاسمای خون/۷۴۲ واحد تولیدی راکد و نیمه راکد در استان کرمان داریم/بخش عمده مشکل این واحدها تامین مالی است

بی‌ارتباطی معنادار دروس دانشگاهی با نیاز واقعی بازار کار نگران کننده است

کاهش چشم گیر صادرات و واردات استان در سه ماهه اول امسال/خودروسازان استان کرمان نتوانستند واردات خود را انجام دهند/ از اول تیر سه نمایشگاه برگزار کردیم

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)