کد خبر: ۳۸۲۲۸
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۵
ارسال به دوستان
ذخیره
به گفته سفیر فرانسه در بیروت، مکرون قصد دارد تماس‌هایی با حزب الله داشته باشد، به این دلیل که فرانسه با وجود فشار‌های آمریکا، بریتانیا و هم پیمانان اروپایی اش، مخالف قرار گرفتن حزب الله در لیست احزاب تروریست است، اما همزمان، مکرون اعلام کرده است که تلاش هایش در این زمینه را به ترامپ هم ابلاغ کرده و با اعتراض او مواجه نشده است.

قاسم عزالدین در المیادین نوشت: به نظر می‌رسد تعهد رئیس جمهور فرانسه برای توقف فروپاشی و انفجار در لبنان، نشان دهنده گرایش دولت‌های غربی و دولت ترامپ است. اما ظاهرا روی تلاش‌های حزب الله برای مقابله با فساد طبقه سیاسی و دولت حساب کرده است.

به گزارش انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: به گفته سفیر فرانسه در بیروت، مکرون قصد دارد تماس‌هایی با حزب الله داشته باشد، به این دلیل که فرانسه با وجود فشار‌های آمریکا، بریتانیا و هم پیمانان اروپایی اش، مخالف قرار گرفتن حزب الله در لیست احزاب تروریست است، اما همزمان، مکرون اعلام کرده است که تلاش هایش در این زمینه را به ترامپ هم ابلاغ کرده و با اعتراض او مواجه نشده است.

فاجعه لبنان در پایتختش بیروت، باعث برانگیختن احساسات انسانی در ملت‌هایی می‌شود که به دنبال همبستگی و فریادرسی هستند. اما همزمان، فرصت مناسبی است برای منافع دولت‌هایی که در صدد استفاده از این فرصت انسانی برای گسترش نفوذ خود هستند. فرانسه هم در صدر این دولت‌هایی است که قصد دارد آنچه را در لبنان و سوریه از دست داده، در لبنان به دست آورد و ظاهرا در خاورمیانه کشور دیگری جز لبنان، برای توسعه نفوذ فرانسه باقی نمانده است.

درگیری جغرافیایی سیاسی در شرق دریای مدیترانه بین ترکیه و فرانسه، در شدیدترین مراحل خود قرار دارد، علاوه بر اینکه فرانسه نگران ورود چین به بندر بیروت است، بویژه پس از آنکه چین با مانع آمریکا و اسرائیل در بندر حیفا مواجه شد.

در همین رابطه، فرانسه با ترامپ و اماراتی تلاقی یافته است که به دنبال گسترش نفوذ خود در بنادر شرقی هستند. اما دلایل استراتژیک عمیق‌تر برای این تلاقی‌ها، به شکست ترامپ در تکیه اش بر محاصره و شدید‌ترین تحریم‌ها برای به تسلیم واداشتن ایران مربوط می‌شود. گذشته از اینکه رئیس جمهور آمریکا در وضع قوانینی برای اروپا، چین و روسیه در زمینه تعاملشان با ایران، موفق نبود.

تحریم‌های ایالات متحده بیشتر باعث تعمیق روابط بین ایران و چینی شد که ارزش معاملات اقتصادی آن‌ها به بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار می‌رسد. همچنین این تحریم‌ها اروپا را به سمت مرحله تازه‌ای از روابط با ایران سوق داده و باعث شد ترامپ هم به امضای توافق با ایران و کره شمالی، در صورت پیروزی در انتخابات، متعهد شود. در همین چارچوب، ترامپ آمادگی خود برای شرکت در کنفرانس پاریس با موضوع لبنان و کمک به آن را اعلام کرد.

رویا‌های استراتژیک سیاسی در مورد آنچه دولت‌های عربی «صلح برای شکوفایی» می‌نامند، به حال خود باقی می‌ماند، اما به عقب باز می‌گردد، همانطور که در جریان توافق هسته‌ای چنین شد. این دولت‌ها اعتقادات راسخی دارند مبنی بر اینکه آزادی منابع مالی خارجی در سرمایه گذاری و تجارت آزاد و تجارت در بازار‌های بین المللی، دیر یا زود موجب صلح با اسرائیل و تسلیم شدن تمام دولت‌ها در برابر شروط بازار و موسسات بین المللی برای حمایت از استقرارشان می‌شود.

تحرکات مکرون و اشاره‌های آمریکا در مورد لبنان و منطقه، حاکی از آن است که غرب به مرحله پیش از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای بازگشته است و دلیل این بازگشت، تنگنای غرب در مورد نداشتن قدرت برای تاثیرگذاری در تحولات جامعه بین الملل است.

به طور کلی، تجارب تعامل غرب با ایران و حزب الله در طول ۴ دهه اخیر نشان می‌دهد آنچه در مورد برخی دولت‌ها برای ورود به آغوش گرم غرب، برای تامین منافع آن صدق می‌کند، قابل انطباق بر ایران و مقاومت نیست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

تالار بزرگ کرمان باید حتما دهه فجر به بهره برداری رسد/در پرداخت صورت وضعیت های این پروژه مشکلی وجود ندارد

آمار اشتغال ایجاد شده با آمار ثبت شده در سامانه رصد همخوانی ندارند/ فقط ۹ هزار شغل طی ۶ ماه در شهرستان کرمان ایجاد شده که زیبنده نیست/مسئولین دستگاه‌های اجرایی با جدیت، عمل به تعهدات را پیگیری کنند/ در کار سرمایه گذاران سنگ اندازی نکنید

هیچ فشاری بر مودیان از سوی استان پذیرفته شده نیست/ در ۹۵ شاخص توسعه استان کرمان پایین تر از متوسط کشور است/تقاضای کرمان برای تامین ۷۵۰ میلیون دلار منابع جهت اجرای پروژه های پتروشیمی بافت و پلاسمای خون/۷۴۲ واحد تولیدی راکد و نیمه راکد در استان کرمان داریم/بخش عمده مشکل این واحدها تامین مالی است

بازرگان بین المللی و عازم کانادا کلاهبردار از آب درآمد/ اخاذی چند میلیاردی با وعده پوشالی ازدواج

بی‌ارتباطی معنادار دروس دانشگاهی با نیاز واقعی بازار کار نگران کننده است

کارگزاران ‌از ‌ لاریجانی حمایت نمی‌کند/مهم‌ترین اولویت کشور، توسعه اقتصادی است/طبقه متوسط در حال نابودی و متلاشی‌شدن است/حتی کسانی که جمهوری اسلامی را قبول ندارند باید سعی کنند برای ایران از مشکلات موجود بکاهند

کاهش چشم گیر صادرات و واردات استان در سه ماهه اول امسال/خودروسازان استان کرمان نتوانستند واردات خود را انجام دهند/ از اول تیر سه نمایشگاه برگزار کردیم

جفا به بازرگان

مواجهه پارلمان اصولگرایان با مسئله‌ای به‌نام شفافیت/‌مدعیان شفافیت در جلسه غیرعلنی

واکسن آنفلوانزا هفته آینده در داروخانه‌های استان کرمان توزیع می‌شود

پربازدید ها

کارگزاران ‌از ‌ لاریجانی حمایت نمی‌کند/مهم‌ترین اولویت کشور، توسعه اقتصادی است/طبقه متوسط در حال نابودی و متلاشی‌شدن است/حتی کسانی که جمهوری اسلامی را قبول ندارند باید سعی کنند برای ایران از مشکلات موجود بکاهند

مواجهه پارلمان اصولگرایان با مسئله‌ای به‌نام شفافیت/‌مدعیان شفافیت در جلسه غیرعلنی

جفا به بازرگان

آمار اشتغال ایجاد شده با آمار ثبت شده در سامانه رصد همخوانی ندارند/ فقط ۹ هزار شغل طی ۶ ماه در شهرستان کرمان ایجاد شده که زیبنده نیست/مسئولین دستگاه‌های اجرایی با جدیت، عمل به تعهدات را پیگیری کنند/ در کار سرمایه گذاران سنگ اندازی نکنید

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)