کد خبر: ۳۸۲۶۱
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی/ یک دکترای زلزله شناسی مطرح کرد:
۱۱ رخداد زلزله تنها در هفته گذشته رخ داد، به عبارت دیگر در هفته گذشته کمتر روزی بود که استان کرمان نلرزد. یکشنبه راور، دوشنبه زرند و فاریاب و لاله زار و سیرچ و راور، سه شنبه راور و نجف شهر و کوهبنان، چهارشنبه بم و جمعه کوهبنان لرزید.

زمین لرزه‌های بزرگ در آینده دور از انتظار نیست/گسل زنگی آباد قابلیت زلزله ۶ ریشتری را دارد/زلزله ها‌ی منطقه هجدک، پس لرزه‌های زلزله قبل اند

گفتارنو/مرضیه قاضی زاده:۱۱ رخداد زلزله تنها در هقته گذشته رخ داد، به عبارت دیگر در هفته گذشته کمتر روزی بود که استان کرمان نلرزد. یکشنبه راور، دوشنبه زرند و فاریاب و لاله زار و سیرچ و راور، سه شنبه راور و نجف شهر و کوهبنان، چهارشنبه بم، جمعه کوهبنان لرزید.
شدت لرزه ها، اما اکثرا در محدوده ۳ ریشتر قرار داشت و خسارت جانی و مالی به همراه نداشت، اما فراوانی این زلزله‌ها  این سوال را ایجاد کرده که آیا باید انتظار یک زلزله شدیدتر در استان کرمان را داشت ؟
دکترای ژئوفیزیک و استادیاردانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته ماهان با اشاره به این نکته که این زلزله‌ها در مناطق مختلفی در استان روی داده اند به گفتارنو می‌گوید:با توجه به اینکه این زلزله‌ها در قسمت‌های مختلف استان بوده اند، نمی‌توان گفت که مربوط به یک گسل بوده اند.
محمدرضا سپهوند می افزاید:ما در یک منطقه لرزه خیز در کشور زندگی می‌کنیم، لذا باید انتظار زلزله‌های خرد را داشته باشیم، به عبارت دیگر اکتیویتی منطقه ایجاب می‌کند که ما خرد لرزه‌هایی را همیشه داشته باشیم، هر چند زمین لرزه‌های بزرگ در آینده دور از انتظار هم نیست.
سپهوند معتقد است که اگر چه نسبت دادن بعضی از زلزله‌ها به پس لرزه‌های زلزله‌های قبلی دور از انتظار نیست، اما نمی‌توان گفت که دقیقا همین مورد و این زلزله‌ها صرفا پس لرزه هستند.
او در ادامه می‌افزاید: با توجه به اینکه یک زلزله بزرگ در روز‌های گذشته در منطقه هجدک داشتیم، این احتمال را می‌دهیم که لرزه‌هایی که در آن منطقه رخ می‌دهد پس لرزه‌های آن زلزله باشند، اما نمی‌توان با قطعیت گفت که این‌ها بیانگر یک زلزله بزرگ در آینده هستند و یا نیستند.
این دکترای زلزله شناسی در این رابطه تصریح می‌کند: نبود اطلاعات کافی در لرزه خیزی منطقه باعث می‌شود که ما نتوانیم تشخیص دهیم که این زلزله‌ها را می‌شود به یک اکتیویتی آینده و یک زلزله آینده نسبت داد یا نه. چرا که اگر بخواهیم این را با دقت بگوییم به یک شبکه لرزه نگاری لوکال روی گسلی که بر رویش حساسیت است، نیاز داریم.

گسل زنگی آباد قابلیت زلزله ۶ ریشتری را دارد
سپهوند در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به گسل‌های نایبند و زنگی آباد می‌گوید: برای نایبند زلزله‌ای به بزرگی بیش از ۷.۵ ریشتر را در نظر گرفته ایم، ولی هیچ دلیلی برای حرکت این گسل وجود ندارد.
او در ادامه می‌افزاید: برای گسل‌های داخل شهر مثل زنگی آباد که رویشان مطالعاتی انجام نشده، براورد‌ها حاکی ازآن است که این گسل پتانسیل زلزه‌ای به بزرگی ۶ ریشتر و حتی بالاتر را داشته باشد، ولی چون هیچ اطلاعات دقیقی رویش انجام نشده است و تجهیزاتی هم نیست نمی‌شود در مورد این‌ها با قطعیت صحبت کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

برگزیدگان اولین جشنواره فیلم کرمان معرفی شدند

بخش وسيعي از درآمدهاي حاصله در کشور وارد خزانه نمي‌شود

14 محدوده جدید اکتشافی داریم/ با تکنولوژی 55 سال گذشته در معادن کار می‌کنیم/حمل و نقل ریلی استان برای جابه‌جایی مواد معدنی باید توسعه پیدا کند

انتظار حمایت از معادن داخل کشور منطقی نیست/زغال سنگ کرمان باید کیفیت را افزایش دهد/ ذغال سنگ کرمان باید به‌موقع به سمت اصفهان منتقل شود

رای می‌آورد/ رزم‌حسینی برنامه ده ساله بنویسد

سید حسین مرعشی: این ها از خدا نمی‌ترسند/محمد هاشمی:عملکرد هرکسي در تاريخ ثبت و ضبط است

مجلس یازدهم به جای ارائه طرح جدید، لایحه جامع انتخابات را بررسی کند

وزارت کشور موانع اداری فعالیت احزاب را برطرف کند/ طرح مجلس برای تغییر نوع نظارت انتخابات شوراها باعث ایجاد نگرانی شده است؛ دولت با این طرح مخالفت کند/ سخنان مدافعان این طرح که می‌گویند شوراها تحت نظارت نیستند درست نیست

قیمت سکه بهار آزادی ۱۲ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان

آسوشیتدپرس:سخنرانی روحانی آتشین بود،آمریکا تسلیم ایران خواهدشد

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)