کد خبر: ۳۸۳۲۲
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۳
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر کارگروه آب و محیط زیست شبکه ملی جامعه و دانشگاه در کرمان گفت: راه چاره بحران آب استان کرمان که مصرف کننده عمده آن کشاورزی است، اصلاح الگوی کشت به سمت گیاهان کم مصرف است.

مدیر کارگروه آب و محیط زیست شبکه ملی جامعه و دانشگاه در کرمان گفت: راه چاره بحران آب استان کرمان که مصرف کننده عمده آن کشاورزی است، اصلاح الگوی کشت به سمت گیاهان کم مصرف است.

به گزارش ایسنا،قاسم محمدی درباره وضعیت بحرانی آب در استان کرمان اظهار کرد: آب موضوعی است که برای تک تک مردم مهم است و به عنوان یک چالش به آن نگاه می کنند.

وی افزود: بحث شبکه آبرسانی فرسوده همواره مطرح است و حتما دوستان برنامه های مفصل و سناریوهایی برای این موضوع دیده اند که دوست داریم به عنوان شهروند این برنامه ها را بدانیم و این موارد را به بحث علمی بگذاریم.

محمدی در ادامه با تاکید بر اینکه آینده استان در خطر است و بحث این است که استان کرمان چه میزان آب را از منابع زیرزمینی مصرف می کند؟بیان کرد: کرمان یکی از استان هایی است که بیشترین بخش مصرف آب را در کشاورزی دارد و این مسئله مطرح است که دورنمای ۱۰ تا ۲۰ سال آینده کرمان را چگونه می بینیم و از اکنون چه راهکارهایی می توانیم اجرا کنیم؟

مدیر کارگروه آب و محیط زیست شبکه ملی جامعه و دانشگاه در کرمان گفت: جای سوال است که در سناریوهای آینده استان چه واقعیت هایی را می بینیم و چه توصیه هایی می توان داشت و چه بازیگرانی در استان داریم و سازمان های مردم نهاد فعال چه کاری انجام می دهند.

وی درباره استفاده از آب شرب برای آبیاری فضای سبز شهری اظهار کرد: شهرداری ۴۸ حلقه چاه آب خام را دارد و برای آبیاری فضاهای سبز استخراج می شود اما هنوز حدود هشت درصد فضای سبز با آب شرب آبیاری می شود.

محمدی تصریح کرد: سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرمان نمره قبولی خوبی دارد و طی دو سه سال اخیر در توسعه شبکه آب خام، ممنوع کردن کشت گیاهان با نیاز آبی بالا، آبیاری زیرسطحی در جنگل قائم خوب کار کرده و در این زمینه دانشگاه به عنوان مشاور با آنها همکاری دارد.

وی بیان کرد: در دو سه سال اخیر فضای سبز شهر کرمان خیلی خوب جلو رفته اما هنوز فاصله داریم و شاید کمکی به آب شرب بشود و اینکه آبیاری فضای سبز را به صفر برسانیم.

مدیر کارگروه آب و محیط زیست شبکه ملی جامعه و دانشگاه در کرمان با بیان اینکه فاضلابی که تصفیه می شود کجا می رود؟ گفت: ۱۰ درصد آن حق فضای سبز شهر کرمان است که این کامل به صنعت می رود. هر چیزی در حد تعادل درست است و امیدواریم با درایت استاندار بخشی از تصفیه فاضلاب به فضای سبز برسد و به سمتی برویم که با توسعه شبکه آب خام سهم آبیاری را به یک درصد برسانیم و حتی این سهم به زیر چهار درصد برسد نیز خیلی خوب است.

محمدی با اشاره به اینکه در شبکه آبرسانی و فاضلاب باید برنامه های اجرائی و محوری تشریح شود، تصریح کرد: در کارگروه سازگاری با کم آبی که از زمان آقای رزم حسینی استاندار سابق با عنوان همیاران آب ایجاد و بعد کارگروه کشوری تشکیل شد، موضوعات زیادی مطرح شد و دوست داریم این موضوع در این کارگروه کارشناسی مطرح شود و همه می خواهیم کمک کنیم.

وی بیان کرد: شبکه آبرسانی فرسوده است و می شود در کارگروه مطرح کرد و در صورتی که نیاز به تامین بودجه باشد، با حضور استاندار می شود پیگیری و از این مسیر کمک کرد.

مدیر کارگروه آب و محیط زیست شبکه ملی جامعه و دانشگاه در کرمان در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: ۲۰ تا ۳۰ سال آینده کرمان را می بینم و اینکه اکنون برخی محلات شهر در روز دو یا سه ساعت آب دارند و هر سال با بیلان منفی جلو می رویم، وضعیت خوبی نیست.

وی با اشاره به اینکه اصلاح الگوی کشت کشاورزی کرمان باید به سمت گیاهان کم مصرف برود و برنامه داده شد اما این کار ابتر ماند تصریح کرد: اگر امروز اصلاح الگوی کشت را جدی نگیریم فردا خیلی دیر است و در حالی که آب شرب چهار درصد مصرف استان است، اگر ۱۰ درصد صرفه جوئی در کشاورزی باشد، چند برابر نیاز آب شرب می توانیم ذخیره کنیم.

محمدی بیان کرد: راه چاره استان کرمان که مصرف کننده عمده آن کشاورزی است، اصلاح الگوی کشت به سمت گیاهان کم مصرف است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

آخرین آمار کرونا در ایران، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ / فوت ۱۲۷ نفر و شناسایی ۱۰ هزار و ۱۰۰ بیمار جدید/بستری ۱۰۶ بیمار جدید کرونایی در بیمارستان‌های کرمان

حضور پرشور مردم کرمان در انتخابات بیانگر تداوم مکتب سردار سلیمانی است

استاندار: مشارکت مردم استان کرمان در حال افزایش است

هیچ مشکل امنیتی نداشته ایم/ آماده‌باش پلیس تا اعلام نتایج انتخابات

خطاب به کسانی که برای رای دادن، «تردید» دارند

جهانگیری: امروز مردم دست به انتخابی می‌زنند که سرنوشت خود را برای به او واگذار کنند

کدخدایی: آمار مصرف تعرفه های انتخابات در حد گمانه زنی است

همتی: به انزوای خارجی پایان خواهیم داد / مردم حق دارند با رفاه و با آرامش زندگی کنند / اگر رای نیاورم باز هم پیگیر شعارهایم خواهم بود

همه جهان امروز به انتخابات ایران نگاه می‌کنند/ کاش هیچ مشکلی از روز ثبت نام نامزدها تا امروز نداشتیم

ساعات اولیه امروز ۶۰ هزارنفر در استان کرمان رای دادند

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)