کد خبر: ۳۸۶۰۲
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲
ارسال به دوستان
ذخیره
رسيدگي به پرونده زمين‌خواري در جيرفت
با گذشت دو ماه از اعلام وقوع زمين‌خواري گسترده در زمين‌هاي پايين‌دست سد جيرفت در استان كرمان، موسوم به زمين‌هاي «زير سد جيرفت» حالا به گفته دادستان عمومي و انقلاب شهرستان جيرفت، با احضار مديرعامل شركت احياي اراضي زير سد جيرفت به دادسرا مراحل رسيدگي به اين زمين‌خواري آغاز شده است.

رسيدگي به پرونده زمين‌خواري در جيرفت

با گذشت دو ماه از اعلام وقوع زمين‌خواري گسترده در زمين‌هاي پايين‌دست سد جيرفت در استان كرمان، موسوم به زمين‌هاي «زير سد جيرفت» حالا به گفته دادستان عمومي و انقلاب شهرستان جيرفت، با احضار مديرعامل شركت احياي اراضي زير سد جيرفت به دادسرا مراحل رسيدگي به اين زمين‌خواري آغاز شده است.  حسين سلامي در جمع خبرنگاران اعلام كرده است كه عمده تخلفات و واگذاري‌هاي غيرقانوني در اين پرونده مربوط به دهه ۶۰ و ۷۰ هستند و پرونده رسيدگي به زمين‌خواري در ۳ هزار و ۲۰۰ هكتار زمين در شعبه بازپرسي دادسراي عمومي و انقلاب شهرستان جيرفت پيگيري مي‌شود. علاوه بر اين، به گفته او، رسيدگي به پرونده ۲۴۳ هكتار اراضي مورد تصرف در ورودي شهر جيرفت نيز در دست بررسي است.
نخستين خبر كشف زمين‌خواري گسترده در اراضي زير سد جيرفت به ۲ تيرماه سال جاري باز مي‌گردد، زماني كه حسين سلامي، دادستان عمومي و انقلاب جيرفت از كشف هزار ميليارد تومان زمين‌خواري اطلاع داد.
دادستان عمومي و انقلاب جيرفت از كشف هزار ميليارد تومان زمين‌خواري توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) در اين شهرستان خبر داد. به گفته او، با ورود دستگاه قضا دو مورد زمين‌خواري يكي به ميزان ۲۵۰ هكتار در قالب چند شهرك و ديگري به ميزان ۳ هزار و ۲۰۰ هكتار معروف به «اراضي زير سد جيرفت» كشف شد.
پس از ورود دادستان عمومي و انقلاب جيرفت به زمين‌خواري گسترده در اراضي زيردست سد جيرفت، يدالله موحدظهر، رييس كل دادگستري استان كرمان از عزم جزم قوه ‌قضاييه در مقابله با فساد خبر داد و گفته بود كه سه هزار هكتار از اراضي زيردست سد جيرفت بدون ضوابط به افراد مختلف واگذار شده است.
سال ۹۴ نيز فرماندار جيرفت به ماجراي زمين‌خواري اشاره كرده و از بروز مشكلات متعدد توسط شركت احياي اراضي پايين‌دست سد جيرفت گفته بود. ۵ سال گذشته، احمد اميني از اين شركت خواسته بود تا مشكلات به وجود آمده در زمينه واگذاري ۳ هزار و ۲۰۰ هكتار از اراضي را حل و فصل كند، زمين‌هايي كه «بدون حساب و كتاب» به مردم واگذار شده بودند. فرماندار جيرفت در حاشيه بازديد از شهرك خالق‌آباد و اراضي پايين‌دست سد جيرفت به پنج يا شش نفري اشاره كرده بود كه از طريق واگذاري اين زمين‌ها «ميلياردر» شده‌اند، اما مشكلاتش امروز گريبانگير مردم شده است. به گفته او، اعضاي اين شركت تعاوني، خودشان اراضي كشاورزي را تغيير كاربري داده و به مردم واگذار كرده بودند. نتيجه اين تصميم اين بود كه در حاشيه شهر جيرفت و در مسير فرودگاه شهرك‌هايي مثل قارچ از زمين سر بلند كرده بودند.
به گفته اميني، افراد از روي ناآگاهي نسبت به وضعيت زمين‌ها اقدام به خريد زمين كرده بودند. پس از ورود فرماندار به ماجراي اين زمين‌ها وعده داده شده بود كه از هرگونه ساخت‌و‌ساز در اراضي كشاورزي اين محدوده جلوگيري به عمل خواهد آمد.
اين زمين‌ها در ابتدا در قالب باغچه واگذار شده بودند و صاحبان پس از اين واگذاري، زمين‌ها را تفكيك كردند و براي ساخت‌و ساز مسكن به مردم فروختند. زمين‌هايي كه در امتداد رود هليل‌رود، ظرفيت كشاورزي داشتند.
پيش از فتح باب پرونده زمين‌خواري در سد جيرفت، عمده انتقادات وارد بر اين سد، نحوه تاثير آن بر خشك‌ شدن هامون جازموريان بود. هما‌ن‌طور كه دادستان عمومي و انقلاب شهرستان جيرفت اشاره كرده است، تصميم‌هاي كلان در نهضت «سدسازي» در دهه ۷۰، علاوه بر پرونده زمين‌خواري كه حالا عيان شده است، نتيجه‌اي جز دستكاري جريان آب در هليل‌رود نداشت، رودي كه با گذر از جيرفت و كهنوج به رودبار مي‌پيوست و هامون جازموريان را سيراب مي‌كرد. با احداث سه سد بزرگ بر مسير هليل‌رود تصميم گرفته شد تا در يكي از خشك‌ترين مناطق ايران از آب برق توليد شود.
حاصل چنين تصميم‌هايي به خشك‌ شدن تالاب‌ها، خشك ‌شدن سفره‌هاي زيرزميني، افزايش تنش آبي در روستاهاي همجوار رود و از بين رفتن منابع درآمد كشاورزان منجر شد. علاوه بر آن، ۴۰۰ ميليون مترمكعبي كه پشت سد جيرفت ذخيره مي‌شد، تشتك تبخير بزرگي بود براي از بين رفتن آبي كه براي مردمان اين منطقه حكم طلا را داشت. با اينكه حالا زمين‌خواري زمين‌هاي كشاورزي پايين‌دست اين سد را از بين برده است، اما از همان روزي كه تغيير كاربري زمين‌ها آغاز شده بود، سد جيرفت نيز چندان در خشك ‌شدن منبع اصلي حيات اين زمين‌هاي كشاورزي بي‌تاثير نبود.

منبع: اعتماد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

از گذشته خود پشیمان نیستم/ از جمع ۲۵ نفره ما ۱۹ نفر شهید شدند/ در صورت بروز اختلاف حاج قاسم فصل الخطاب بود/ شهید مغفوری الگویم است

هراس از ليدربودنِ رئيس دولت اصلاحات

تحریم‌ها در دراز مدت نمی‌تواند ادامه پیدا کند

معاون اول رئیس جمهور بعدی زن باشد

روحانی اصولگرا: اصلاح‌طلبان بیایند اصولگریان هم به سمت گزینه پخته بروند

فعال سیاسی اصولگرا: اصلاح طلبان شانس خوبی برای انتخابات ۱۴۰۰ دارند

واکنش سردار حاجی زاده به تهدیدات ترامپ برای حمله نظامی به ایران

یک جوان روستایی از کرمان تبدیل به حاج قاسم سلیمانی شد/ برخی‌ها تلاش دارند تا با استناد به خطایی که در یک جمعی صورت گرفته، دفاع مقدس را به بی‌تدبیری متهم کنند

آیت الله هاشمی بنا داشت جنگ را تمام کند/قطعنامه به امام تحمیل نشد؛ تشخیص امام بود/ آمریکا قطعا وارد جنگ با ایران نمی‌شود

جوان کهنوجی در کنکور تجربی رتبه یازده کشوری شد/ محمدطاها سالاری حاضر به استفاده از سهمیه ایثارگری نشد

پربازدید ها

هراس از ليدربودنِ رئيس دولت اصلاحات

توصیه عطریانفر: اجازه دهند اصلاح‌طلبان نماینده تمام عیار خود را در 1400 داشته باشد

تکذیب معرفی رزم حسینی به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت

تحریم‌ها در دراز مدت نمی‌تواند ادامه پیدا کند

معاون اول رئیس جمهور بعدی زن باشد

فرماندار وقت کرمان دو خودرو برای ما تدارک دید و همراه ما کرد/تنها دارایی ما همین دو خودرو بود که تیپ ثارالله را راه اندازی کردیم

آیت الله هاشمی بنا داشت جنگ را تمام کند/قطعنامه به امام تحمیل نشد؛ تشخیص امام بود/ آمریکا قطعا وارد جنگ با ایران نمی‌شود

واکنش سردار حاجی زاده به تهدیدات ترامپ برای حمله نظامی به ایران

روحانی اصولگرا: اصلاح‌طلبان بیایند اصولگریان هم به سمت گزینه پخته بروند

فعال سیاسی اصولگرا: اصلاح طلبان شانس خوبی برای انتخابات ۱۴۰۰ دارند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)