کد خبر: ۳۸۶۱۸
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
ارسال به دوستان
ذخیره
نگاهی به چالش‌های صادرات پسته؛
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان کرمان با اشاره به موانع پیش روی صادرات پسته سال گذشته کرمان می گوید: عدم شفافیت راه بازگشت ارز به کشور باعث شد تا بانک مرکزی کارت های بازرگانی صادرکنندگانی که ارز صادراتی شان را به کشور بازگردانده بودند، تعلیق کند، آنها را در سیستم بانک مرکزی بدهکار نشان داده، معافیت مالیات صادرات شان را برداشته و مدعی شود که آنها ارز صادراتی شان را به کشور بازنگردانده اند.

بانک مرکزی زیرساخت های لازم برای تعهدات ارزی تعریف نکرده است /دلاری دست بازرگان نبوده که به بانک مرکزی تحویل دهد/ پسته هنوز قیمت واقعی خودش را ندارد

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان کرمان با اشاره به موانع پیش روی صادرات پسته سال گذشته کرمان می گوید: عدم شفافیت راه بازگشت ارز به کشور باعث شد تا بانک مرکزی کارت های بازرگانی صادرکنندگانی که ارز صادراتی شان را به کشور بازگردانده بودند، تعلیق کند، آنها را در سیستم بانک مرکزی بدهکار نشان داده، معافیت مالیات صادرات شان را برداشته و مدعی شود که آنها ارز صادراتی شان را به کشور بازنگردانده اند.
به گزارش جام جم، سیدمحمد ترابی موسوی با بیان این که برگشت ارز توسط صادرکننده به کشور یک راه شفاف می خواهد، می گوید: کسانی که مدعی اند صادرکننده، ارز صادراتی اش را به کشور بازنگردانده، باید به این پرسش پاسخ دهند که چگونه یک صادرکننده که مرتب صادرات انجام می دهد، می تواند ارز حاصل از صادرات پسته را به داخل کشور نیاورد و دوباره بتواند پسته بخرد و صادر کند.
شاید یک صادرکننده برای یک یا دو نوبت بتواند ارز صادراتی اش را به کشور نیاورد، ولی صادرکنندگانی که با این مشکلات تحریمی و در شرایط سخت در طول سال خرید و صادرات پسته را انجام می دهند، ارز حاصل از صادراتشان را می آورند، ولی راه برگشت ارز به گونه ای است که برای بانک مرکزی شفاف نیست، اما دلیلی مبنی بر عدم برگشت ارز صادراتی به کشور وجود ندارد.
وی تصریح می کند: صادرکننده ارز را در خارج از کشور به صراف می دهد و او نیز یک شماره حساب در کشور ثالث باز می کند که ارز حاصل از صادرات به آن حساب رفته و مبلغ ریالی اش را در ایران تحویل صادرکننده می دهند، لذا دلاری دست بازرگان نبوده که به بانک مرکزی تحویل دهد.
دغدغه ها و نگرانی های رئیس کمیسیون کشاورزی و اتاق بازرگانی استان کرمان درعین حال با یک خبر خوش همراه است؛ خبری که می گوید از خرداد ماه به بعد وضعیت صادرات پسته کمی بهتر شده و بخشی از پسته انبارهای کرمان صادر شده است.
به گفته ترابی موسوی اکنون و در فصل برداشت، قیمت انواع پسته در نمونه های مختلف همچون پسته اکبری ۳۰ تا ۴۰ درصد و پسته فندقی ۱۵ درصد افزایش داشته و به قیمت واقعی نزدیک شده، با وجود این پسته هنوز قیمت واقعی خودش را ندارد و هزینه های تولید همچون قیمت نهاده هایی چون کود و سم، هزینه های کارگری و ادوات کشاورزی برای تولید و برداشت پسته نسبت به قیمت فروش آن بالاتر است.
کاهش ۴۰ درصدی تولید
رئیس کمیسیون کشاورزی و اتاق بازرگانی استان کرمان درباره میزان تولید پسته هم می گوید: میزان تولید پسته در استان کرمان امسال نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کمتر است و ما سال کم باری را سپری می کنیم، زیرا پسته یک سال پربار و یک سال کم بار است و امسال در سال کم باری هستیم، هرچند در بحث تنوع برداشت انواع پسته، امسال پسته نوع احمد آقایی و اکبری نسبت به پسته فندقی بیشتر برداشت می شود.
ترابی موسوی به موضوع مهم دیگری هم در زمینه تولید اشاره کرده و می گوید: مشکل کم آبی دائمی در این خطه به مرور بر تولید پسته تاثیر گذاشته، به نحوی که اکنون تولید پسته در مناطق کم آب حذف و در مناطق پرآب افزایش یافته است.
وی درخواستی هم از باغداران درخصوص مدیریت فروش محصول دارد و می گوید: باغداران محصول پسته برداشتی شان را به مرور زمان در طول سال طی سه الی چهار نوبت به بازار عرضه کنند تا اولا همیشه در بازار پسته وجود داشته باشد و دوما در صورت نوسانات قیمت در فصل برداشت دچار ضرر نشوند.
شفاف نبودن راه بازگشت ارز صادراتی
از سوی دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق کرمان می گوید: عوامل متعددی برای عدم صادرات پسته ایران وجود دارد؛ عواملی چون تحریم ها و محدودیت های ناشی از شیوع کرونا، بااین حال یکی از عوامل مهم در این زمینه تعلیق کارت های بازرگانی تعداد زیادی از صادرکنندگان است، آن هم با این ادعا که آنها به تعهدات ارزی خود عمل نکرده اند. حال آن که بانک مرکزی خود در بحث تعهدات ارزی زیرساخت های لازم را تعریف نکرده است.
محمدعلی محمدمیرزاییان ، صدور بخشنامه بانک مرکزی و تعلیق کارت های بازرگانی را زمینه ای برای افزایش قاچاق پسته به خارج از کشور دانسته و می گوید: بانک مرکزی صادرکنندگان را ملزم کرده ۸۰درصد ارز صادراتی را به سامانه نیما بدهند و ۲۰درصد باقیمانده را خودشان بیاورند.
درواقع بانک مرکزی از صادرکنندگان می خواهد بخشی از درآمد خود را به صورت ارز وارد کشور کنند، حال آن که امکان برگرداندن ارز برای صادرکنندگان وجود ندارد و آنها تمام ارز صادراتی خود را به صورت ریالی به کشور بازمی گردانند و تا زمانی که یک تعامل بین بانک مرکزی و صادرکننده شکل نگیرد امکان صادرات محصول و بازگشت درآمد ان به کشور وجودندارد.
این گلایه صادرکنندگان چندی پیش از زبان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز مطرح شد و حسینی نژاد با اشاره به این که ۵۰درصد صادرات کرمان از محصول پسته است، تعلیق صادرکنندگان پسته را برای اقتصاد استان و کشاورزان فاجعه خوانده بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

از گذشته خود پشیمان نیستم/ از جمع ۲۵ نفره ما ۱۹ نفر شهید شدند/ در صورت بروز اختلاف حاج قاسم فصل الخطاب بود/ شهید مغفوری الگویم است

هراس از ليدربودنِ رئيس دولت اصلاحات

تحریم‌ها در دراز مدت نمی‌تواند ادامه پیدا کند

معاون اول رئیس جمهور بعدی زن باشد

روحانی اصولگرا: اصلاح‌طلبان بیایند اصولگریان هم به سمت گزینه پخته بروند

فعال سیاسی اصولگرا: اصلاح طلبان شانس خوبی برای انتخابات ۱۴۰۰ دارند

واکنش سردار حاجی زاده به تهدیدات ترامپ برای حمله نظامی به ایران

یک جوان روستایی از کرمان تبدیل به حاج قاسم سلیمانی شد/ برخی‌ها تلاش دارند تا با استناد به خطایی که در یک جمعی صورت گرفته، دفاع مقدس را به بی‌تدبیری متهم کنند

آیت الله هاشمی بنا داشت جنگ را تمام کند/قطعنامه به امام تحمیل نشد؛ تشخیص امام بود/ آمریکا قطعا وارد جنگ با ایران نمی‌شود

جوان کهنوجی در کنکور تجربی رتبه یازده کشوری شد/ محمدطاها سالاری حاضر به استفاده از سهمیه ایثارگری نشد

پربازدید ها

تعهد سپاری ارزی سرمایه گذاران طرح کشاورزی قراردادی را پراند/ اگر دولت دخالت می کند هزینه اش را هم بپردازد

کارت‌های بازرگانی تجار تعلیق است/ تجار نگران تشدید تحریم‌ها و نتایج انتخابات آمریکا هستند/ مداخله دولت در بازار کار را خراب‌تر خواهد کرد/ نباید جملات کلی در مورد صرفه اقتصادی نداشتن یک محصول بگوییم

افزایش قیمت کودهای ازته غیر قانونی است/ پیگیری می کنم

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)