کد خبر: ۳۸۷۰۴
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۱
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمان
دبیر کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه جلسات برگزار شده با مسئولان ارشد اقتصادی کشور مصوبات خوبی دارد اما نکته‌ای که وجود دارد ابلاغ این مصوبات و الزام اجرای آن است تصریح کرد: خیلی وقت‌ها اجرای این مصوبات را نمی‌بینیم و گاهی حتی مشاهده می‌شود که مصوباتی که به استان‌ها جهت اجرایی شدن ارسال می‌شود با مصوبات جلسات تناقضاتی هم دارد.

خیلی وقت‌ها اجرای مصوبات را نمی‌بینیم/ابطال کارت‌های بازرگانی میخ آخر به تابوت صادرات است/ صادرات پسته 30 درصد کم می شود

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق استان کرمان گفت: ۲۰هزار تن پسته در انبارها باقی‌مانده و پیش‌بینی می‌شود با کاهش۲۰ تا ۳۰درصدی صادرات پسته روبه‌رو باشیم.
مقداد تکلوزاده در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اینکه مشکلاتی که در بحث صادرات پسته و خرما استان کرمان وجود دارد با هم متفاوت است اظهار داشت: به دلیل شیوع ویروس کرونا تقاضای جهانی برای مواد غذایی غیرفرآوری شده کاهش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه کاهش تقاضا، کاهش صادرات و کاهش مصرف را به دنبال داشت افزود: با استعلامی که از سازمان‌های بین المللی از جمله فائو و دانشگاه‌های معتبری که حوزه مواد غذایی فعالیت می‌کنند گرفته شده است مشخص شد که احتمال رشد ویروس کرونا در این مواد غذایی صفر است و این مسئله اعتمادی را به مصرف‌کنندگان داد.

دبیر کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با اشاره به پروتکل‌های مختلفی که در کشورهای مختلف و سازمان‌های بهداشت جهانی عنوان و به آن عمل شد گفت: اجرای این پروتکل‌ها کمک کرد تا مخاطراتی که ممکن بود از لحاظ صادرات به وجود آید برطرف شود.

وی با یادآوری اینکه در ابتدای سال چندین ماه خیلی از مرزهای زمینی ما بسته بودند تصریح کرد: این مسئله ضربه زیادی به صادرات محصولات کشاورزی ما از جمله پسته و خرما زد که این آسیب‌ها برای خرما بیشتر بود.

تکلوزاده با بیان اینکه در حوزه پسته مشکل اصلی ما پیمان سپاری ارزی و بازگشت ارز است که به صادرات ما ضربه زده و صادرکنندگان را با مشکل و چالش مواجه کرده است عنوان کرد: در یک سال و نیم و دو سال گذشته بانک مرکزی 20 تا 25 مورد تغییر و جابه‌جایی آیین نامه و دستورالعمل در بحث پیمان سپاری ارزی داشته است.

وی با اشاره به اینکه به دلیل بحث تحریم‌ها بازگشت ارز به کشور کار سختی است ادامه داد: وضع قوانین خلق الساعه بانک مرکزی برای صادرکنندگان متاسفانه باعث خود تحریمی‌هایی نیز شده است که نمی‌توانند پیمان سپاری ارزی را داشته باشند.

دبیر کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه امسال برای اولین بار در عمر صد ساله صادرات پسته ایران به خارج از کشور 20 هزار تن پسته در انبارهای ما باقی مانده ادامه داد: عملاً با اتفاقاتی که افتاده پیش‌بینی می‌شود که امسال نسبت به سال‌های گذشته حداقل با کاهش 20 تا 30 درصدی صادرات پسته در استان کرمان مواجه باشیم که عمده دلایل آن پیمان سپاری ارزی است.

وی با اشاره به اینکه جلسات برگزار شده با مسئولان ارشد اقتصادی کشور مصوبات خوبی دارد اما نکته‌ای که وجود دارد ابلاغ این مصوبات و الزام اجرای آن است تصریح کرد: خیلی وقت‌ها اجرای این مصوبات را نمی‌بینیم و گاهی حتی مشاهده می‌شود که مصوباتی که به استان‌ها جهت اجرایی شدن ارسال می‌شود با مصوبات جلسات تناقضاتی هم دارد.

تکلوزاده با بیان اینکه تغییرات متعدد آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های بانک مرکزی در حوزه صادرات باعث سردرگمی صادرات کنندگان شده است تصریح کرد: ابطال کارت‌های بازرگانی میخ آخر به تابوت صادرات است.

وی با انتقاد از ابطال کارت‌های بازرگانی صادرکنندگانی که 20 یا 25 سال با شفافیت صادرات کرده‌اند گفت: برای اینکه به صادرات محصولات کشاورزی در استان کرمان بیش از این ضربه نخورد باید این دستورالعمل‌ها به گونه‌ای اصلاح شوند در غیر این صورت ضربه سنگینی به صادرات غیر نفتی ما بوده و ارزآوری کشور را به شدت کاهش می‌دهد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ملی شدن طرح راه‌آهن جیرفت تنها راه حل تکمیل این پروژه است/طرح راه‌آهن جیرفت به جاسک در مدیریت بحران در شرایط جنگی بسیار مهم است

اطلاعات: مردم به دولت و مجلس رأی نداده‌اند که بیایند بگویند دلیل گرانی کم شدن کالاست و دلیل کم شدن تحریم است/ کیهان: رهبری پوشالی بودن ادعای دموکراسی و آزادی بیان در فرانسه و سایر کشورهای اروپایی را به چالش کشیده‌اند/ آرمان: حتی اگر بایدن به ميانگين مرسوم سياست‌هاي آمريکا در قبال ايران بازگردد، وضع فرق می کند

مرعشی: جهانگیری و هاشمی آماده نامزدی در انتخابات نیستند/ کارگزاران با برنامه جسورانه اقتصادی در پی یک دولت فنی و کار است

کرمان، رفسنجان، سیرجان، بافت، بردسیر و زرند در وضعیت حاد و فوق قرمز کرونایی قرار دارند/اگر مردم مراعات نکنند شاید حتی محدودیت‌های جاده‌ای را دوباره اعمال کنیم/ تمامی مدارس به صورت غیرحضوری برگزار خواهند شد

مشکل دارویی و تخت بیمارستانی نداریم/منکر تاثیر بازگشایی مدارس و برگزاری تجمعات، بر روند اپیدمی نیستیم/مردم ساده انگاری کرده و پس از ابتلا دیر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند/مرگ و میرها در استان کرمان از متوسط کشوری پایین‌تر است

قیمت ۱۰۰ متر آپارتمان معمولی ساز در محله‌های متوسط نشین، یک میلیارد تومان است

يك زن در قامت رياست‌جمهوري

شکاف رشد قیمت بین دهک‌های درآمدی عمیق‌تر شد

خام تبلیغات شارژ شگفت انگیز و بسته اینترنت ارزان قیمت نشوید

۲۴ هزار درخواست برای دریافت تسهیلات کرونا در کرمان ثبت شد

پربازدید ها

قیمت ۱۰۰ متر آپارتمان معمولی ساز در محله‌های متوسط نشین، یک میلیارد تومان است

افزایش قیمت گوشت و کمبود روغن در کرمان

شکاف رشد قیمت بین دهک‌های درآمدی عمیق‌تر شد

نرخ محصولات کشاورزی استانداردسازی شده جنوب کرمان ۲۰ درصد افزایش یافت

۲۴ هزار درخواست برای دریافت تسهیلات کرونا در کرمان ثبت شد

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

قیمت ۱۰۰ متر آپارتمان معمولی ساز در محله‌های متوسط نشین، یک میلیارد تومان است   ( نظر)

کرونا ظرف ۲۴ ساعت ۱۹ قربانی در کرمان گرفت   ( نظر)

وثایق مورد نظر صندوق چندان تفاوتی با بانک ها ندارد و سختگیرانه است   ( نظر)

برگزاری مراسم ختم مرحوم خدادادپور به صورت مجازی+ پیام تسلیت شورای شهر کرمان   ( نظر)

حاج ماشاءالله خدادادپور دار فانی را وداع گفت   ( نظر)