کد خبر: ۳۸۸۷۱
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل استاندارد استان کرمان افزود: تعداد سه جایگاه CNG در شهرستان کرمان، پنج جایگاه در سیرجان، چهار جایگاه رفسنجان، ۲ جایگاه در شهرستان راور و یک جایگاه در شهرستان رابر اصلا گواهی معتبر استانداردسازی ندارند و بیشتر این جایگاه‌ها متعلق به شهرداری‌ها هستند.

 گستردگی جایگاه‌های غیرایمن CNG در کرمان

افزایش روز افزون تعداد جایگاه‌های عرضه گاز CNG غیرایمن با احتمال بروز حوادثی همچون آتش‌سوزی و انفجار در استان کرمان و همچنین از طرفی نیاز عمومی جامعه به این نوع سوخت پاک و ارزان، ضرورت انجام امور استانداردسازی، نظارت و کنترل دقیق این جایگاه‌ها را در راستای پیشگیری از حوادث احتمالی دوچندان می‌کند.

به گزارش ایرنا،سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری کرمان با بیان اینکه تعداد جایگاه‌های بی‌خطر این استان به صفر مورد رسیده گفت: تعطیلی تمامی جایگاه‌ها با وجود قیمت بنزین جنبه اجتماعی و عواقب ناگواری به‌دنبال دارد.

حسین مهرابی افزود: باید تدبیری بیندیشیم که مالکان جایگاه ها از دلهره اجتماعی به نفع خود استفاده نکنند و برای تحلیل و واکاوی بهتر، وضعیت جایگاه‌های کشور نیز در قیاس با ما سنجیده شود.

وی با اشاره به ضرورت دادن اخطار جدی به جایگاه های غیر ایمن اظهار داشت: پیش از حاد شدن موضوع در استان کرمان باید ایمنی جایگاه‌های CNG رعایت شود.

سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری کرمان گفت: پیشنهاد می شود نشستی جداگانه با حضور یک کمیته فنی برگزار شود و علاوه بر علت یابی جایگاه‌هایی که به سراغ استاندارد نمی روند، برنامه اجرایی و اهرم عملیاتی برخورد با آنان مشخص شود و علت صفر بودن تعداد جایگاه های بی‌خطر استان را باید مشخص کرد.

وی با اشاره به عمده فعالیت های مناسب اداره کل استاندارد استان کرمان طی سال جاری گفت: اقدامات این اداره کل در شرایط کرونا در بسیاری حوزه‌ها بیش از برنامه و هدف گذاری بوده اما حوزه آموزشی و ترویجی به‌میزان نیمه گذشته از امسال کار نشده که در این زمینه مشکلات مالی مطرح شده و استاندارد در مکاتبه با تهران به این چالش رسیدگی کند.

اهرم فشار برای برخورد با متخلفان استانداردسازی وجود دارد

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کرمان گفت: شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منطقه کرمان ابزار لازم و اهرم فشار برای برخورد با متخلفان استانداردسازی را در اختیار دارد اما نیاز به مصوبات و دستور اجرایی داریم.

سیدباقر نورالدینی افزود: جایگاه های گاز CNG با جان مردم سروکار دارند و درصورتی‌که موارد استاندارد و ایمنی را انجام ندهند، باید به شورای تامین ارجاع یابند که پیشگیری از حوادث بعدی شود.

وی با بیان اینکه استان کرمان در زمینه ایمن سازی از شرایط فعلی کشور بسیار عقب‌تر است تصریح کرد: تعداد ۲۳ جایگاه گاز CNG این منطقه حتی استانداردهای اولیه را دریافت نکرده‌اند و ۵۶ مورد پس از دریافت مرحله نخست، اقدامی نکرده‌اند.

مدیر شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منطقه کرمان گفت: نشستی با حضور فرمانداران و شهرداران استان کرمان در راستای استانداردسازی جایگاه‌های گاز CNG تشکیل شد و با توجه به اینکه ۴۴ جایگاه استان دولتی و ۳۵ مورد خصوصی هستند، فرایند استانداردسازی به خوبی پیش نرفته است.

وی اظهار داشت: شرکت‌ها در دادن گواهینامه استاندارد سخت‌گیری می کردند لذا مقرر شد که استاندارد چک لیست اولیه شاخصی را برای رسیدگی به وضعیت جایگاه‌های گاز CNG تهیه و ارائه کند که هنوز این اتفاق نیفتاده است.

نورالدینی افزود: سه جایگاه گاز CNG در سیرجان طی سال‌های گذشته تعطیل شده که باید پرونده آنان به شورای تامین ارجاع شود که اگر راه اندازی مجدد نمی شوند، امتیاز آنان به فردی دیگر واگذار شود.

جایگاه‌های پرخطر در کرمان تعطیل می‌شوند

مدیرکل استاندارد استان کرمان نیز تاکید کرد: در صورت مشاهده عاملی پرخطر در جایگاه‌های عرضه گاز CNG، به سرعت نسبت به تعطیلی آنان اقدام می‌شود و ۷۹ جایگاه در سطح استان وجود دارد که هم اکنون ۵۷ جایگاه مراحل استانداردسازی را می گذرانند.

اسماعیل عاقلی با اشاره به آغاز فعالیت استانداردسازی جایگاه‌های سوخت از سال ۷۳ در استان کرمان گفت: استاندارد یکصد آیتم برای استانداردسازی جایگاه‌های عرضه در نظر گرفته است.

وی با بیان اینکه هر جایگاه CNG تقریبا ۲۵ سیلندر گاز دارد که هر کدامشان حکم یک بمب دارد و بسیار خطرناک است بیان داشت: استانداردسازی ضریب ایمنی جایگاه را ارتقا می‌دهد و رعایت آن در استان کرمان بسیار ضروری است.

مدیرکل استاندارد استان کرمان افزود: تعداد سه جایگاه CNG در شهرستان کرمان، پنج جایگاه در سیرجان، چهار جایگاه رفسنجان، ۲ جایگاه در شهرستان راور و یک جایگاه در شهرستان رابر اصلا گواهی معتبر استانداردسازی ندارند و بیشتر این جایگاه‌ها متعلق به شهرداری‌ها هستند.

هرچند غیر ایمن بودن جایگاه های گاز CNG همچون بیماری مسری به تمامی جایگاه های استان کرمان سرایت کرده اما تا وقوع حوادث جانی و اقتصادی انفجار و آتش سوزی جایگاه ها، همچنان زمانی طلایی باقی مانده است که مسئولان و متولیان در صورت جدی گرفتن فرایند استانداردسازی از هم اکنون می توانند از فاجعه ای بزرگ بیخ گوش مردم و رانندگان جلوگیری کنند و مسئولان با انجام امور تشویقی و اهرم فشار و همچنین استفاده از ظرفیت های قانونی یکبار برای همیشه احتماع وقوع اینگونه خطرات را در استان حادثه خیز کرمان به صفر برسانند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ببینید| گزارش تصویری مراسم بزرگداشت اولین سالگرد مرحوم دعایی در کرمان

قیمت سکه کاهش یافت

دستگیری سارق 30 میلیارد طلا در کرمان

مراقب گزش حشرات و خزندگان باشید

رژیم لاغری موفق این ویژگی را باید داشته باشد

تهیه جهیزیه برخی زوج‌ها از سمساری‌ها/ مردم به فکر تغییر لوازم خانه نیستند

میانده جیرفت با دمای ۴۶ درجه گرم‌ترین نقطه کرمان / وقوع ناپایداری‌های جوی به صورت افزایش ابر و رگبار باران

دانلود نرم افزار جعلی بانک 700 میلیون آب خورد

ثبت نام صدور گذرنامه زیارتی از ۲۸ تیرماه آغاز می شود / تحویل گذرنامه ۲ الی ۳ روزه

ناظر واکسیناسیون اروپا: کووید19 هنوز یک تهدید است

پربازدید ها

اعلام ساعت فعالیت مراکز معاینه فنی خودرو همزمان با تغییر ساعت کاری ادارات

غیر فعال بودن 48 درصد از پست‌های اداری مجموعه قضایی استان کرمان

۶ خوراکی و نوشیدنی که باعث کم آبی بدن در تابستان می‌شوند

شهریه مدارس غیردولتی اواخر خرداد مشخص می‌شود / عدد شهریه هنوز مشخص نیست

کشف 32 هزار لیتر گازوئیل قاچاق در محور بم زاهدان

ثبت نام صدور گذرنامه زیارتی از ۲۸ تیرماه آغاز می شود / تحویل گذرنامه ۲ الی ۳ روزه

کلاهبرداری اینترنتی به بهانه فروش دام از طریق سایت دیوار

دانلود نرم افزار جعلی بانک 700 میلیون آب خورد

دستگیری سارق 30 میلیارد طلا در کرمان

رگبار پراکنده باران و تند باد‌های لحظه‌ای تا اوایل هفته آینده در کرمان ادامه دارد

پر بحث

چرا مرگ زهرا لری حاشیه‌ساز شد/ همه واکنش‌ها به درگذشت عضو پیشین شورای شهر کرمان   (۶ نظر)

جامعه ایران مدت‌ها است که جنبشی است/ مطالبات جامعه تخلیه نشده/ مهندسی فرهنگی از بالا دائم شهروند ناراضی تولید می‌کند/ جامعه ایران از رسانه‌ای به شبکه‌ای تبدیل شده/ باید مردم را تشویق کنیم به راه میانه و احیای حد وسط/ الان یک عده به ما می‌خندند، اما تا ابد نخواهند خندید/یکی از سرمایه‌های ایران دهه هشتادی‌ها هستند / مطالعات نشان می‌دهد در اعتراضات خشونت‌بار همه بازنده هستند   (۴ نظر)

مجازات طلاق صوری فرزندان متوفی به قصد دریافت مستمری چیست؟    (۳ نظر)

موروثی بودن هیات امنا در موسسه مولی الموحدین مطرح نیست/ اگر می‌خواستم با رانت آقای هاشمی مسئولیت بگیرم بعد از انقلاب به جای کار کردن در بم به دفتر ایشان می‌رفتم / کار‌هایی که در قالب موسسه مولی‌الموحدین انجام شد اگر با نگاه تنگ جناحی نگاه نشود از افتخارات کرمان است   (۳ نظر)

باید در یک فضای سیاسی و همراه با گفت‌وگو مسائل را حل کرد/ ظرفیت اصل 27 قانون اساسی باید آزاد شود/ احزاب در همه جای دنیا نقش میانجی را بازی می‌کنند اما در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند   (۲ نظر)

باز شدن مجدد موضوع تغییر نام فرودگاه کرمان این بار توسط پناهیان+ مخالفت سال گذشته امام جمعه و خانواده سردار سلیمانی با این موضوع   (۲ نظر)

به زودی پلاک سوم بر روی خودروها نصب می‌شود / کار برای سارقان خودرو و مخدوش‌کنندگان پلاک سخت می‌شود   (۲ نظر)

حمله سگ‌های ولگرد موجب مرگ یک زن در رفسنجان شد    (۲ نظر)

صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای کرمان / کاهش شدید دما و بارش برف   (۱ نظر)

۷ منطقه در استان کرمان امروز وارد فاز عملیاتی ساخت مسکن می‌شوند / هرچه زمین در اختیار دستگاه‌هاست باید برای ساخت مسکن واگذار شود / منطقه حاشیه‌نشین شهرک 14 معصوم با 10 هزار جمعیت بلاتکلیف است   (۱ نظر)