کد خبر: ۳۸۸۷۸
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۳
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان:
مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان در زمینه گاز گرفتگی با مونوکسیدکربن در فصول سرد سال به شهروندان هشدار داد.

مراقب قاتل خاموش باشیم!

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان در زمینه گاز گرفتگی با مونوکسیدکربن در فصول سرد سال به شهروندان هشدار داد.


به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رضا میرزایی مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان با اشاره به اینکه متأسفانه با فرا رسیدن فصل سرما به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی در وسایل گرمایشی هر ساله تعدادی از شهروندان دچار گاز گرفتگی و مرگ می‌شوند، با تأکید بر رعایت نکات ایمنی به منظور حفظ جان و سلامتی افراد بیان داشت: گاز گرفتگی از جمله حوادثی است که معمولاً در اثر فقدان دودکش مناسب برای وسایل گاز سوز به خصوص بخاری، آبگرمکن و نداشتن تهویه کافی در فضای بسته رخ می‌دهد.

او افزود: دودکش‌ها حتما قبل از روشن کردن بخاری بایستی بازدید شوند و هر وسیله گاز سوز باید دارای یک دودکش استاندارد، مجزا و مجهز به کلاهک باشد.

میرزایی تصریح کرد: باید همواره محل اتصال دودکش به وسایل گاز سوز را بازرسی و از آب بندی و ثبات آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

او بر لزوم رعایت استفاده از دودکش باکلاهک استاندارد تاکید کرد و گفت: مسدود شدن دودکش سبب سوخت ناقص و ایجاد گاز‌های خطرناک و مسموم کننده می‌شود که برگشتن چنین گاز‌هایی به داخل فضای زندگی سبب گاز گرفتگی و مرگ افراد حاضر در آن مکان می‌شود؛ چرا که مقدار کمی از گاز مونوکسید کربن برای انسان کشنده است.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان افزود: دود کش‌های وسایل گاز سوز در محل عبور از شیشه‌های پنجره نباید مستقیما با شیشه در تماس باشد، زیرا در چنین صورتی امکان شکستن شیشه در اثر حرارت، لق شدن و افتادن دودکش وجود دارد.

میرزایی تصریح کرد: قطر لوله خروجی بخاری بزرگتر و یا مساوی خروجی بخاری باشد و در صورتی که دودکش از پنجره به بیرون هدایت شده است، باید دارای حداقل یک متر ارتفاع عمودی از محل خروج از پنجره باشد.

او تاکید کرد: شهروندان باید هر چند وقت یک بار، کلاهک دودکش‌های وسایل گاز سوز را بازرسی و چنانچه کلاهک افتاده باشد، آن را در محل خود نصب کنند، همچنین کلاهک علاوه بر اینکه از نفوذ باران و برف و افتادن سایر اشیاء به داخل دودکش جلوگیری می‌کند، در منظم سوختن وسیله گاز سوز هم موثر است.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان گفت: باید از فشردن بیش از اندازه کلاهک که سبب تغییر حالت و گرفتگی منافذ خروج گاز‌های دودکش می‌شود نیز خودداری شود.

او با اشاره به اینکه انتهای دودکش‌های توی کار باید حداقل یک متر از سطح پشت بام بالاتر باشد، افزود: هر وسیله گاز سوز باید دارای دودکش مناسب و بدون اشکال برای تخلیه گاز‌های حاصل از احتراق به فضای آزاد باشد و هر گونه نقص و نارسایی و رعایت نکردن استاندارد‌ها در این مورد سبب حادثه خواهد شد.

میرزایی تصریح کرد: از ساخت، خرید و اجاره خانه‌هایی که فاقد دودکش مناسب در داخل دیوار هستند و از نصب آبگرم کن و بخاری بدون دودکش در فضا‌های بسته مثل حمام خودداری شود.

او یکی دیگر از عوامل وقوع حوادث گاز گرفتگی را روشن کردن خودرو در گاراژ و پارکینگ منازل دانست و بیان داشت: برخی رانندگان، هنگام صبح برای اینکه موتور خودرو را گرم کنند، این وسیله را درفضای بسته مثل پارکینک ساختمان‌ها روشن می‌کنند و به مدت طولانی در این حالت باقی می‌گذارند که انتشار دود خودرو در فضای ساختمان و خانه سبب بروز گاز گرفتگی و حتی مرگ افراد می‌شود.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان گفت: شهروندان نباید لوله بخاری را در ظرف آب قرار دهند و به این نکته توجه کنند که شعله بخاری حتما باید آبی باشد و از داغ بودن لوله دودکش بخاری اطمینان حاصل کنند.

او به دودکش ها اشاره کرد و افزود: دودکش‌ها باید حتما دارای شیب مثبت باشد، یعنی جهت دودکش رو به بالا بوده و به سمت پایین نباشد.

میرزایی توصیه کرد: حتی الامکان از نصب زانوی اضافی در مسیر دودکش خودداری شود، زیرا زانو کارایی دودکش را کاهش می‌دهد.

او با بیان اینکه نباید از لوله‌های آکاردونی به عنوان لوله بخاری استفاده کرد، تصریح کرد: این لوله‌ها به مرور زمان مقاومتشان را از دست داده و در آن‌ها افتادگی و در نتیجه ایجاد شیب منفی در لوله و در نهایت برگشت گاز‌های ناشی از احتراق به فضای سکونت می‌شود.

میرزایی خواب آلودگی، سردرد و خستگی، سر گیجه و بی قراری، حالت تهوع، بی حالی، کبودی بدن، رنگ پریدگی و کاهش دید را از علائم گاز گرفتگی عنوان کرد و بیان داشت: شهروندان در صورت مواجهه با گاز گرفتگی سریعاً با اورژانس تماس گرفته و درب و پنجره‌ها را باز کنند تا هر چه سریعتر هوای محیط عوض شود.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی کرمان افزود: باید بلافاصله شیر اصلی گاز بسته شود و فرد دچار گاز گرفتگی به سرعت در محیط باز قرار گیرد و عملیات اکسیژن دهی با دقت انجام شود.

میرزایی تأکید کرد: این اطمینان را داشته باشید که با مراکز فروش لوازم گرمایشی غیر استاندارد که جان شهروندان را به خطر می‌اندازند، برخورد قانونی خواهد شد.

او از شهروندان خواست: برای اطلاع از هر گونه مشاوره، راهنمایی و تماس با مشاوران این سازمان، می توانند در طول شبانه روز با شماره ۱۲۵ تماس حاصل کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ببینید| صدای معروف رادیو کرمان خاموش شد

نمکی: اگر آزمایشات انسانی نتیجه دهد، بهار ۱۴۰۰ از تولیدکنندگان مطرح واکسن کرونا خواهیم بود

نظر آشنا درمورد مصوبه مجلس: می خواهند گشایش های قطعی از طرف بایدن را به اسم نتیجه طرح مجلس و به نفع خودشان مصادره کنند؛ برای انتخابات ۱۴۰۰ هم مصرف خوبی خواهد داشت

روایت عطالله مهاجرانی از زیارت حرم حضرت زینب با لطف سردار سلیمانی

ناسزا گفتن و توهین به روحانی از تریبون مجلس /آقای رئیس جمهور از کرونا نمی‌میری

باید طرح‌هایی دنبال شود که پویا و کارآمد باشد/ خوب نیست برای یک طرح دوبار مصوبه بگیریم

کرونا جان 26 نفر را در کرمان گرفت

محمودصادقی: خروج از پروتکل الحاقی نیاز به تصمیم فراقوه‌ای دارد/ طرح مجلس خروج از برجام است نه رفع تحریم‌ها

برای مردم تعیین تکلیف نمی‌کنیم/ مردم با رفتار مدرن اقتصادی که داشتند تقاضا برای مرغ را به تعویق انداختند

ربیعی: تصمیم درباره برجام و برنامه هسته‌ای فراقوه‌ای است/ وزارت اطلاعات وظیفه خود را در زمینه اطلاع‌رسانی و هشدار قبل از حادثه انجام داده است

پربازدید ها

کرونا جان ۳۷۱ نفر دیگر را در ایران گرفت

مردانی: اعمال محدودیت های کرونایی نتایج مثبتی داشته است

تکمیل دو پروژه درمانی نیمه تمام توسط بخش خصوصی در سیرجان

کرونا جان 26 نفر را در کرمان گرفت

نمکی: اگر آزمایشات انسانی نتیجه دهد، بهار ۱۴۰۰ از تولیدکنندگان مطرح واکسن کرونا خواهیم بود

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۹ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

ظریف و اقتضای دولتمردی   ( نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

سرنخ‌های وزارت اطلاعات از عوامل ترور شهید فخری‌زاده   ( نظر)

برگزاری مراسم بزرگداشت آیت الله جعفری به صورت محدود   ( نظر)