کد خبر: ۳۸۹۶۳
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۲
ارسال به دوستان
ذخیره
گفتارنو بررسی می‌کند
موضوعی که توقع می‌رفت در دولت روحانی از شدت آن کاسته شود؛ اما در همان ابتدا و با اعلام این موضوع از سوی وزیر کشور که انتخاب استانداران با نظر ائمه جمعه و نمایندگان صورت خواهد گرفت؛ راه را برای مداخله نمایندگان در امور اجرائی هموار تر کرد. چرا که نمایندگان اینک جزئی از پروسه انتخاب استاندار بودند و انتخاب استاندار محصول توافق آنان با دولت بوده است و حالا که نوبت چیدن محصول آن توافق است؛ استاندار بایستی در انتخاب فرمانداران و مدیران –حتی بخشداران- نظر نمایندگان مجلس را تامین کند.

گفتارنو/ علی کاظمی تبار:
استاندار کرمان هفته گذشته در نشست شورای اداری استان کرمان زبان به گلایه از برخی نمایندگانی گشود که به گفته او با 18 درصد آرا به دنبال دخالت در عزل و نصب‌ها و امور اجرائی استان هستند.
محمدجواد فدائی با طرح این انتقاد و بدون آنکه نامی بر زبان بیاورد و نماینده خاصی را مخاطب خود قرار دهد به یکی از مهم‌ترین چالش‌های نظام اداری کشور یعنی مداخله نمایندگان در امور اجرائی اشاره کرد.
موضوعی که توقع می‌رفت در دولت روحانی از شدت آن کاسته شود؛ اما در همان ابتدا و با اعلام این موضوع از سوی وزیر کشور که انتخاب استانداران با نظر ائمه جمعه و نمایندگان صورت خواهد گرفت؛ راه را برای مداخله نمایندگان در امور اجرائی هموار تر کرد. چرا که نمایندگان اینک جزئی از پروسه انتخاب استاندار بودند و انتخاب استاندار محصول توافق آنان با دولت بوده است و حالا که نوبت چیدن محصول آن توافق است؛ استاندار بایستی در انتخاب فرمانداران و مدیران –حتی بخشداران- نظر نمایندگان مجلس را تامین کند.
بالابردن سطح توقع نمایندگان توسط وزیر کشور را بایستی در کنار ابزارهای قانونی نمایندگان مانند طرح سوال و استیضاح و... را از جمله اهرم‌های فشاری دانست که به نمایندگان این اجازه را می‌دهد تا در کوچک‌ترین عزل و نصب‌های حوزه انتخابیه خود دخالت کنند.
دخالت نمایندگان در عزل و نصب‌ها اکنون به چنان رویه‌ای تبدیل شده است که اگر نماینده‌ای هم برای رعایت چارچوب‌های نظام اداری کشور قصد دخالت در اینگونه امور را نداشته باشد از سوی اطرافیان، هواداران و همفکران خود به کم‌کاری متهم می‌شود.
این رویه غلط در هیچ دوره‌ای به اندازه دو دولت حسن روحانی گسترش پیدا نکرد؛ چرا که دولت برای متقاعد کردن نمایندگان به رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی یا عبور لوایح خود از پیچ مجلس سعی کرد به قیمت مسلوب الاختیار کردن خود و نمایندگان عالی خود در استان‌ها نظر نمایندگان را جلب کند. تا جائیکه در حال حاضر بسیاری از مدیران دستگاه‌های اجرائی بیش از آنکه قائل به پیروی از سیاست‌های استانداران باشند؛ خود را با نمایندگانی تنظیم می‌کنند که برای تصدی مسئولیت آنان لابی‌های گسترده‌ای را شکل داده‌اند.
همه این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که بسیاری از همین نمایندگان گاه و بی گاه دولت را به تنبلی و عدم تحرک متهم می‌کنند؛ اما حاضر به پذیرش مسئولیت کسانی که مسبب انتصاب یا ابقای آنان بوده‌اند نیستند و سهم خود را در این ناکارآمدی صفر می دانند.
شاید - تاکید می شود شاید- این یکی از عواملی است که استاندار کرمان بعضی اوقات از عملکرد برخی مدیران استان گلایه می‌کند؛ اما گامی در مسیر تغییر آنان بر نمی‌دارد همین مسأله باشد که این مدیران از چنان حاشیه امنی برخوردار هستند که امکان تغییر آن‌ها از سوی مدیریت استان‌ها فراهم نیست.
گلایه استاندار کرمان در جلسه شورای اداری استان کرمان به صورت کلی اشاره به مساله مهمی دارد که امروز دامنگیر نظام اداری کشور شده است. شریک‌تراشی برای استانداران به چنان نقطه‌ای رسیده است که مدیریت استان برای انتخاب یک فرماندار یا مدیرکل، علاوه بر پیچ و خم قواعد بروکراتیک به دست‌انداز هماهنگی با مجموعه‌های غیررسمی و چاله هماهنگی با نمایندگان می افتد و همین مسأله باعث شده برخی دستگاه‌ها ماه‌ها با سرپرست اداره شوند.
رویه فعلی، در مقام عمل ناکارآمدی خود را نشان داده و بایستی برای آن چاره‌ای اندیشیده شود. احیای جایگاه استانداران موضوعی است که ابتدا وزرا بایستی به آن ایمان داشته باشند؛ امتیاز دادن‌های بی حساب و کتاب برای چند روز بیشتر تکیه زدن بر کرسی وزارت؛ شیرازه امور را از هم می گسلد. این درد باید سریعتر درمان شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

۳۰۷ فوتی و ۱۸۱۳۳ ابتلای جدید کرونا در کشور

جان پدر کجاستی/ «جان پدر» این بار برای دردانه دختر خواهد سوخت

ربیعی:همه سلایق باید بتوانند کاندیدای خود را در انتخابات داشته باشند /دیپلماسی ایران در وین به خوبی پیش می‌رود

عضو جبهه اصلاحات ایران: ظریف کاندیدا نمی‌شود

کدخدایی: ثبت نام کاندیداها بر اساس مصوبه شورای نگهبان نهایی می شود

برجام مانع از اعمال تحریم‌های غیرهسته‌ای علیه ایران نمی‌شود

توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگ برنده ایران در مذاکرات

خط تولید واکسن «برکت» با ظرفیت ماهانه ۳ میلیون دوز آماده شد / به محض تایید وزارت بهداشت، تولید آغاز می‌شود/واکسیناسیون عمومی با واکسن برکت از خرداد ۱۴۰۰

آغاز ثبت‌نام داوطلبان نامزدی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

ره پیک: مصوبات اخیر شورای نگهبان برای حذف شخص و یا جریان سیاسی به تصویب نرسیده/ فردی که سن بالا یا پایینی دارد، آیا مدیر و مدبر است؟ / اگر تشخیص دهیم فردی شرایط تعیین شده را دارد، می‌تواند «ثبت نام» کند

پربازدید ها

اسامی کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه کرده‌اند

برنامه ریزی برای ترور سردار سلیمانی به اوایل دولت ترامپ برمی گردد/آمریکا به دنبال ترور «عبدالرضا شهلایی» فرمانده ارشد سپاه هم بود/پیک خرید تلفن حداقل یک تلفن دستکاری شده خریداری کرد/صدها میلیون دلار هزینه برای دستیابی به مکالمات مقامات ایرانی

سخنگوی جبهه اصلاحات استان خبرداد: تصمیم‌گیری درباره لیست اصلاح‌طلبان در شورای شهر پس از اعلام‌نظر هیات نظارت استان

مسافرت از ۲۱ تا ۲۵ اردیبهشت ماه جاری ممنوع است

نماینده معین اقتصادی: عده‌ای در توسعه رابُر کرمان مانع‌تراشی می‌کنند/مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان:ظرفیت تامین آب پروژه گردشگری هنزا را نداریم

زیرساخت های پروژه گردشگری هنزا و هتل رابر تامین شود/ دستور خارج از قائده برای اقدامات غیر کارشناسی صادر نمی‌کنیم/ارجاع موانع به کمیسیون توهین به سرمایه گذار است/معین‌های اقتصادی باید تعهدات باید را انجام دهند/ مس سرچشمه، گل گهر، جهاد نصر و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و جهان فولاد تاکنون پروژه‌های اقتصاد مقاومتی خود را ارائه نکردند

رحمانی فضلی: مبنای عمل وزارت کشور تفسیر معاونت حقوقی رییس جمهوری از ابلاغیه انتخابات شورای نگهبان است/ با هماهنگی وزارت بهداشت، مجوز برگزاری نشست‌ها در استادیوم‌ها را خواهیم داد

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: ظریف می‌گوید به هیچ وجه قصد حضور در انتخابات را ندارم

احتمالا جهانگیری به عنوان گزینه اصلی اطلاح‌طلبان در انتخابات معرفی شود

طبیعی است که گاهی بین دو بازوی «دیپلماسی» و «میدان» اختلاف نظرهای کارشناسی رخ دهد/کشور نباید دو دستگاه موازی دیپلماسی برای سیاست خارجی داشته باشد/همیشه و در همه جا از جمله در این مصاحبه سه ساعته، ظریف از سردار شهید قاسم سلیمانی تعریف و تمجید کرده است/برداشت اهانت از سخنان ظریف نادرست است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)