کد خبر: ۳۹۲۰۷
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵
ارسال به دوستان
ذخیره
اذعان اوباما بر کاهش اعتماد به امریکا در سطح جهان:
در شرایطی که ناظران انتخاب «آنتونی بلینکن» به عنوان وزیر خارجه امریکا را یک نشانه قوی از سوی «جوبایدن»، رئیس‌جمهوری منتخب امریکا مبنی بر تحقق وعده بازگشت احتمالی به برجام می‌دانند، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری اسبق امریکا هم بر این مهم تأکید کرد هرچند یادآور شد خسارات وارد شده به امریکا در دوران دونالد ترامپ، عملی شدن بازگشت به توافق‌های بین‌المللی را زمانبر کرده باشد.

در شرایطی که ناظران انتخاب «آنتونی بلینکن» به عنوان وزیر خارجه امریکا را یک نشانه قوی از سوی «جوبایدن»، رئیس‌جمهوری منتخب امریکا مبنی بر تحقق وعده بازگشت احتمالی به برجام می‌دانند، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری اسبق امریکا هم بر این مهم تأکید کرد هرچند یادآور شد خسارات وارد شده به امریکا در دوران دونالد ترامپ، عملی شدن بازگشت به توافق‌های بین‌المللی را زمانبر کرده باشد.

به‌گزارش ایرنا، اوباما در گفت‌و‌گویی با روزنامه «واشنگتن‌پست» سیاست خارجی دونالد ترامپ را موجب وارد شدن لطمه به امریکا دانست و گفت با وجود این «بایدن» تیم مناسبی برای خارج کردن واشنگتن از این وضعیت دارد. رئیس‌جمهوری پیشین امریکا در همین رابطه به‌کاهش اعتماد بین‌المللی به رهبری و سیاست امریکا اشاره کرد و گفت که بازگشت به توافق‌های بین‌المللی از جمله توافق هسته‌ای برای دولت «بایدن» با موانعی رو‌به‌رو خواهد بود و بلافاصله اتفاق نخواهد افتاد. اوباما این را هم یادآور شد که با‌وجود این موانع، رئیس‌جمهوری منتخب امریکا افراد مناسب را برای آن به‌کار گرفته است. او تصریح کرد:«آسیب‌هایی وارد شده است که تغییر این وضعیت برای ما زمان خواهد برد اما من مطمئنم که از پس آن برخواهند آمد اما ممکن است در مدت زمان کوتاهی اتفاق نیفتد.» او در همین راستا آنتونی بلینکن را که رئیس جمهوری منتخب به‌عنوان وزیر خارجه خود برگزیده است ، «برجسته» و «یک دیپلمات ماهر و مورد توجه در سراسر جهان» خواند و گفت: شما در حال تحقق تیمی هستید که من به آن اطمینان زیادی دارم.
با‌وجود موانع مورد اشاره اوباما به‌نظر می‌رسد که حضور «بلینکن» به‌عنوان وزیر خارجه امریکا اقدامی برای هموار کردن راه بازگشت امریکا به‌برجام به‌شمار می‌آید. «بلینکن» پیشتر تصمیم ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای ایران را احمقانه توصیف کرده و گفته بود که این اقدام در حالی رخ داد که هیچ مدرکی درباره عدم پایبندی ایران به این توافق قابل پیش‌بینی نبود و پیش‌بینی نشد. او همچنین در سال ۲۰۱۹ هنگام افزایش تنش‌ها میان ایران و امریکا در مصاحبه با شبکه فرانس ۲۴ بخشی از مواضع خود در قبال ایران را این‌طور بیان می‌کند: «متأسفانه ما نباید جایی که الان قرار داریم، می‌بودیم. خیلی باعث تأسف است که ایالات متحده از توافقی خارج شد که ایران به‌دلیل انجام همه آن چیزهایی که ما دوست نداریم انجام دهد متعهد به توافق هسته‌ای شده بود. فکر می‌کنم از منظر ایران قطعاً اگر آنها منافع اقتصادی این توافق که بر سر آن چانه‌زنی و توافق کردند، نصیبشان نشود، احتمالاً تصمیم بگیرند برنامه هسته‌ای خود را ادامه دهند که به نظر می‌رسد به این نقطه رسیده‌اند.»
همزمان با تغییرات در حال وقوع در دولت امریکا مقام‌های اروپایی طرف برجام هم در حال رایزنی درباره موضوعاتی هستند که احتمال می‌رود بعد از استقرار دولت «بایدن» و آغاز اقدامات او درباره این توافق صورت گیرد. چنانکه دوشنبه گذشته «هایکو ماس»، «دومینیک راب» و «ژان ایو لودریان» وزرای خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه با هدف گفت‌و‌گو درباره برجام در برلین با یکدیگر دیدار کردند. آنها بعد از این دیدار تلویحاً اشاره کردند که روی کار آمدن دولت بعدی امریکا فرصتی را در اختیار اروپا قرار می‌دهد تا از برجام به‌عنوان فرصتی برای مهار برنامه هسته‌ای ایران استفاده کند. «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه هم بعد از این نشست مدعی شد که این کشور تلاش دارد تا مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود.
پیشنهادهای سه گانه «کاترین اشتون» به بایدن
علاوه بر رایزنی مقام‌های رسمی اروپایی، «کاترین اشتون»، مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم که در زمان انعقاد معاهده اولیه هسته‌ای موسوم به توافق ژنو، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای با ایران بود، برای احیای برجام راهکارهایی را به جو بایدن پیشنهاد داد. «اشتون» که اکنون عضو مجلس اعیان انگلیس و رئیس میز «اروپای جهانی» در مرکز وودرو ویلسون مستقر در واشنگتن دی‌سی است، یادداشتی منتشر کرد که در بخشی از آن نوشته است: «بایدن یک تیم با تجربه برای طراحی اینکه چه کاری بکند دارد و می‌تواند روی تخصص بسیاری از افرادی که در مذاکرات برجام حضور داشتند، حساب کند. اما البته این کار راحتی نخواهد بود. یافتن راهی برای جلب حمایت کنگره چالش برانگیز خواهد بود چرا که با توجه به شرایط موجود، دموکرات‌ها شاید کنترل (اکثریت) سنا را در اختیار نداشته باشند. او برای قرار دادن یک برجام احیا شده روی پایه‌های مستحکم، باید قادر به تضمین این موضوع باشد که درصورت پایبندی ایران به تعهدات برجامی خودش، ایالات متحده هم این کار را خواهد کرد.»
به‌گفته او، همچنین مسأله دیگر شرکای این توافق، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان که گروه 1+5 را شکل می‌دهند، هم وجود دارد. برجام به همه آنها تعلق دارد و هر صحبتی به مشارکت و حضور آنها هم نیاز دارد. وی سپس به بایدن برای احیای برجام سه راهکار ارائه و توصیه کرد و نوشت: ۱- تیمش را آماده و تقویت کند ۲- برجام را به‌عنوان توافق اول قرار دهد نه توافق پایانی ۳- پایه برجام را روی اساس مستحکم‌تری قرار دهد».

برچسب ها: آمریکا ، ایران ، برجام ، اوباما
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وزیر کشور: آمار افرادی که [در نظرسنجی‌های دوره قبل گفته بودند در انتخابات شرکت می‌کنند]تقریبا دوبرابر آمار فعلی درمورد انتخابات ۱۴۰۰ است

فیلترینگ به سیگنال رسید

عضو هیات رئیسه اتاق کرمان: برق شهرک های صنعتی نباید قطع شود/ باید خسارت قطع برق پرداخت شود

افزایش ۴۷ درصدی کشفیات مواد مخدر استان کرمان/ دستگیری ۴۰ خرده فروش در اجرای طرح برخورد با خرده فروشان

نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان باید روند وحدت را تعیین،‌ تسهیل، تسریع و تحکیم کند/فضای سیاسی کشور بین خوف و رجا است

با تداوم بی احتیاطی‌ها، پیک چهارم حتمی است/ ویروس جهش یافته تمایل بیشتری به سنین پایین دارد

محرز خبرداد: تزریق بدون عارضه واکسن ایرانی کرونا به ۲۱ تن تا کنون

سخنگوی دولت: تصمیمات محمدجواد آذری جهرمی دیدگاه دولت در این زمینه است/ اینستاگرام محل کسب‌وکار گروه بزرگی از مردم شده است/ محدودسازی و یا تعطیلی اینستاگرام، کوچ دادن حدود یک میلیون ایرانی به سمت بیکاری و فقر می‌باشد

چه کسی گفته همه باید در مورد مسائل اجتماعی اظهارنظر کنند/در گذشته تا با موضوعی اجتماعی مواجه شدیم به شدت از استراتژی انکار استفاده کردیم

کارهای رسمی و فرمالیته و حرف‌های تکراری، تبیین و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیست

پربازدید ها

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند

آغاز واکسیناسیون از ماه جاری/واکسن خارجی تا وقتی واکسن داخلی برسد یک ضرورت است

ظریف: خيلی راحت بود در اين دوران حرف‌هايی بزنم كه بپسندند تا از اين فشارهای عظيمی كه در داخل بر روي من بود، كاسته شود/ من اقدامی نكردم كه باری بر معيشت مردم اضافه كنم/ رهبری گفتند تو وظيفه داری نظرت را به صراحت به من بگويی حتی اگر 180 درجه مقابل نظر من است/نماينده مجموعه حاكميت هستم لذا بايد از چيزهايي دفاع كنم كه خودم منتقد برخي از آنها هستم/ يك روز معلوم می‌شود كه من همه واقعيات را گفتم/ 150كشور در دنيا به آمریکا گفتند كه ما با سياست تو در برجام مخالف هستيم/ چه كسی مردم را مجبور كرده در خانه برای حاج قاسم گريه كنند؟ / اين مردم بودند كه سياست فشار حداكثری را به شكست كشاندند

صوفی: خاتمی تا جایی که این نهاد به ثبت برسد، وظیفه هدایت آن را بر عهده خواهد داشت

اعضای حقیقی «نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان» چه کسانی هستند؟

جهانگیری: در پایان روزهای تحریم هستیم/ زمستان رفت و روسیاهی ماند برای کسانی که چوب لای چرخ دولت گذاشتند

سیلی نماینده مجلس به صورت سرباز/ نماینده مجلس قصد عبور غیرقانونی از خط ویژه را داشت

فعال اصولگرا: سید حسن خمینی پایگاه رأی بالایی ندارد

۷ شرط ایران برای آغاز مذاکرات برجامی

نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان باید روند وحدت را تعیین،‌ تسهیل، تسریع و تحکیم کند/فضای سیاسی کشور بین خوف و رجا است

پر بحث

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

مرعشی: نامزد اجاره‌ای در دستور کار اصلاح‌طلبان نیست   ( نظر)

هیچ جناحی نباید استراتژی مشارکت حداقلی را در پیش بگیرد/ اگر مشارکت در انتخابات بالا رود اولین تاثیر آن بر افزایش ضریب امنیت ملی است/ متاسفانه برخی از رجال سیاسی به آثار سخنانشان توجه نمی‌کنند   ( نظر)