کد خبر: ۳۹۲۰۸
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۹
ارسال به دوستان
ذخیره
یک متخصص عفونی:
وی با اشاره به اینکه دوره نقاهت بعد از کرونا طولانی تر از دیگر بیماری های ویروسی است که می شناسیم، افزود: تا زمانی که فرد بهبودی کامل پیدا کند، مدتی حدود دو تا سه هفته طول می کشد و در برخی که علائم شدیدتر بیماری را بروز می دهند حتی ممکن است این دوره طولانی تر باشد و فرد تا یکی دو ماه هنگامی که فعالیت دارد و راه می رود احساس کمبود نفس داشته باشد و احساس درد استخوانی و عضلانی دارد که به تدرج برطرف می شود.

گفتارنو: یک متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: جدیدترین علامتی که درباره کرونا ذکر می کنند، کاهش شنوایی است و حتی ممکن است اولین علامت ابتلا باشد.

به گزارش ایسنا، میثم یوسفی درباره بروز علائم مختلف در بیماران مبتلا به کرونا اظهار کرد: کرونا تقریبا تمام ارگان های بدن را درگیر می کند. علائم آن کاملا سیستمیک است و ویروس صرف تنفسی نیست و غیر از ریه و قسمت های فوقانی دستگاه تنفسی، ممکن است هر ارگان دیگری را درگیر کند.

وی افزود: این موارد به معنی این نیست که همه اتفاقات در یک فرد می افتد اما جزو علائمی است که ویروس می تواند در افراد مختلف ایجاد بکند و همه چیز بستگی به شرایط ویروس، تعداد ویروس، واکنش سیتسم ایمنی بدن و نوع پیشرفت بیماری دارد.

یوسفی تصریح کرد: در روزهای اول که بیماری آغاز می شود تا اواخر هفته دوم همچنان ممکن است علائم جدید و شکل جدیدی از علامت ها را در افراد ببینیم و این تجربه ای است که منتقل می شود و افراد بیان می کنند بارها حالت بهبود پیدا کرده و بعد به شکل جدید علائم جدیدی بروز می دهد و ممکن است این بار علائم کاملا متفاوت با علائم روزهای قبل باشد.

این متخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینکه یکسری از علائم مربوط به خود ویروس و واکنش سیستم ایمنی بدن است، بیان کرد: بخشی از علائم که معمولا بعد از هفته دوم رخ می دهد، فاز ایمونولوژیک بیماری است که همراه با دیگر بیماری ها برای فرد اتفاق می افتد (به خاطر آنتی بادی هایی که در بدن ایجاد شده و در ارگان های متفاوت به ویژه مفاصل رسوب می کند) ممکن است افراد دردهای بدنی، درد مفصل و استخوانی و حتی علائم گوارشی داشته باشند و در دوره نقاهت بیماری اتفاق می افتد.

وی با اشاره به اینکه دوره نقاهت بعد از کرونا طولانی تر از دیگر بیماری های ویروسی است که می شناسیم، افزود: تا زمانی که فرد بهبودی کامل پیدا کند، مدتی حدود دو تا سه هفته طول می کشد و در برخی که علائم شدیدتر بیماری را بروز می دهند حتی ممکن است این دوره طولانی تر باشد و فرد تا یکی دو ماه هنگامی که فعالیت دارد و راه می رود احساس کمبود نفس داشته باشد و احساس درد استخوانی و عضلانی دارد که به تدرج برطرف می شود.

یوسفی در ادامه گفت: یکی از اتفاقات شایع در بیماران کرونائی ایجاد ضعف است زیرا معمولا این بیماری کاهش اشتها ایجاد می کند و مریض میل به غذا و توانایی غذا خوردن ندارد و همه این موارد دست به دست هم می دهد ضمن اینکه ویروس نیز اینگونه است که ممکن است فرد احساس سرگیجه و حالت تهوع داشته و به خاطر عملکرد ویروس و آسیبی که به دستگاه گوارش وارد می کند، ضعف و بی حالی تا مدتی و حتی در طول دوره نقاهت ادامه پیدا کند و بعد از بهبودی علائم اصلی، بیمار همچنان شکایت دارد و ممکن است کارهای روزانه اش را دچار اختلال بکند.

وی درباره از دست رفتن حس بویایی و چشائی در بیماران مبتلا به کرونا تصریح کرد: اولین علائمی که همراه با ابتلا به کرونا شناخته شد از دست دادن حس بویایی و چشائی بود که خوشخبتانه برمی گردد اما زمان مشخصی ندارد و در برخی افراد طولانی تر و برخی سریع تر این حس برمی گردد.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری اظهار کرد: جدیدترین علامتی که درباره کرونا ذکر می کنند، کاهش شنوائی است و حتی ممکن است اولین علامت ابتلا باشد و کسی که شنوایی اش کاهش یافته باید آن را به حساب کرونا بگذارد اما در مجموع همه علائم برگشت پذیر هستند و آسیب جدی و ماندگاری برای افراد ایجاد نمی کنند.

وی درباره شکایت برخی مبتلایان به کرونا از طولانی شدن دردهای قفسه سینه افزود: دردهای ناحیه قفسه سینه گاهی به خاطر درگیری بافت ریه و به ویژه پرده جنب است که در هنگام تنفس فرد احساس درد می کند و گاهی جزو درهای عضلانی و اسکلتی است و در مرحله ایمونولوژیک بیماری بعد از دو سه هفته ممکن است این درد ادامه داشته باشد و اگر در گروه بافت ریه باشد زمان بهبودی طولانی تر است و اگر درد استخوانی باشد، زودتر بهبود می یابد.

یوسفی تصریح کرد: برای مبتلا نشدن به کرونا همچنان بر رعایت توصیه های بهداشتی تاکید داریم و اینکه محدودیت هایی که اعمال شده همه با دقت و شدت رعایت کنند تا بار بیماری کمتر شود و اگر محدودیت های جدید رعایت شود و مردم دورهمی نداشته باشند، این محدودیت ها موثر خواهد بود.

وی درباره درمان کرونا گفت: درمان بیماران مبتلا به کرونا همان موارد قبلی است اما به نظر می رسد واکسن موثری طی ماه های آینده در دسترس قرار گیرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

روحانی: سه سال ما را در تحریم شدید و یک جنگ بی‌نظیر قرار دادند/ منابع مالی ما را در دنیا قفل کرده‌ و نگذاشتند از منابع مالی خود استفاده کنیم/ شبی نبود که با خیال آسوده سر به بالین بگذارم

فقط یک هکتار به گلخانه های گل رز استان افزوده شد/ دوره بازگشت سرمایه تولید گل­ 3 الی 4 سال است

تأکید اسحاق جهانگیری برای رسیدگی به خسارات کشاورزان شهرستان رودبار

نخستین موزه نفت‌سوزهای جهان در محله زریسف کرمان افتتاح می‌شود

پرستاران منتظر انجام وظیفه قوای سه گانه‌اند/ تبعیضات ناروا و ۱۴ سال تبعیض تعرفه نداشتن پرستاران رفع شود

معاون سیاسی وزیر کشور: فعالیت احزاب کمک بزرگی به گرم شدن فضای انتخابات می کند

دلیل درگذشت مهرداد میناوند چه بود؟

ماجرای دعوت‌نامه‌هایی که اختلافات سیاسی باعث عدم ارسال آن‌ها می‌شود

روحانی: افزایش پهنای باند به دستور من بوده است/ اگر می خواهید کسی را محاکمه کنید من را باید محاکمه کنید/ اگر وزیر راه ما جاده و اتوبان درست کرد و در آن تصادف شد، باید وزیر راه را احضار کرد؟ / برای فردی که حامی دولت است هم آزادی بیان و هم مصونیت آن معلوم نیست+فیلم

عباس عبدی: اصولگرايان از حيث شعاری كه بايد در انتخابات آینده بدهند در يك مخمصه جدي قرار گرفته‌اند

پربازدید ها

افزایش ۴۷ درصدی کشفیات مواد مخدر استان کرمان/ دستگیری ۴۰ خرده فروش در اجرای طرح برخورد با خرده فروشان

مدیرکل اجتماعی استانداری خبر داد: سمن‌سرای کرمان به زودی افتتاح می‌شود

آمار پایین سپردن کودکان به مهد‌های کودک آسیب‌های بسیاری به دنبال دارد/ در سال جاری ۱۴۰۲ نفر از کودکان خیابانی و کار را ساماندهی کردیم

دلیل درگذشت مهرداد میناوند چه بود؟

مرگ سه عضو یک خانواده با منوکسیدکربن

زنگ خطر پیک چهارم کرونا به صدا درآمد /افزایش تردد و تجمع خطرناک است

پرستاران منتظر انجام وظیفه قوای سه گانه‌اند/ تبعیضات ناروا و ۱۴ سال تبعیض تعرفه نداشتن پرستاران رفع شود

پر بحث

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

مرعشی: نامزد اجاره‌ای در دستور کار اصلاح‌طلبان نیست   ( نظر)

هیچ جناحی نباید استراتژی مشارکت حداقلی را در پیش بگیرد/ اگر مشارکت در انتخابات بالا رود اولین تاثیر آن بر افزایش ضریب امنیت ملی است/ متاسفانه برخی از رجال سیاسی به آثار سخنانشان توجه نمی‌کنند   ( نظر)