کد خبر: ۳۹۲۷۵
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی| درباره مصاحبه اخیر وزیر امور خارجه
ر این آشفته بازار شاید بتوان محمدجواد ظریف را جزو معدود دولتمردانی دانست که از آنچه که دولت و وزارتخانه تحت امر او انجام داده دفاع کند و منتقدان دولت را به چالش بکشد. ظریف هم می‌توانست مانند بسیاری دیگر در ماه‌های باقی‌مانده از دولت خود را از چشم خبرنگاران دور نگاه دارد؛ مواضع دوپهلو بگیرد؛ برای خود از اعتدال حاشیه امن درست کند و یا هوس حضور در دولت بعد را کند و مانند داخلی‌هایی که به گفته او به آمریکا گرا می‌دهند برای بقای خود به برخی جناح‌ها گرا بدهد.

ظریف و اقتضای دولتمردی

محمدرضا نژادحیدری- مدیرمسئول:
مصاحبه اخیر محمدجواد ظریف منهای ضعف‌های حرفه‌ای مصاحبه کننده؛ دارای نکات بسیار مهمی‌ بود که بعید است از دید ناظران سیاسی مغفول مانده باشد.
انتخاب زمان انجام این مصاحبه دقیق و هوشمندانه بود. در شرایطی که رقبای سیاسی ظریف او را در مرکز حملات خویش قرار داده‌اند او به بسیاری از ابهامات پاسخ و درباره بسیاری از سوالات مجددا سخن گفت و در مقابل ضد خبرهای فراوانی که این روزها فضای مجازی را پر کرده؛ اخبار درست و دقیقی ارائه داد.
ظریف همچنین با پاسخ به سوالی درباره نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری و تاکید بر این موضوع که نامزد انتخابات نخواهد بود؛ سعی کرد بخشی از تحرکات وسیع و سازمان یافته علیه خود را خنثی کند.
اما آنچه بیش از هرچیز دیگری حائز اهمیت است این است که ظریف از ابتدای دولت سعی کرده اقتضائات دولتمردی را رعایت کند.
مهمترین چالش دولت‌های اول و دوم دکتر روحانی این بوده است که اغلب وزرا و کارگزاران دولت از بالاترین سطوح حاضر در کابینه تا پائین‌ترین سطوح مدیریتی مانند مدیران شهرستانی، فرمانداران و بخشداران به اقتضائات دولتمردی پایبند نبوده‌اند.
طبعا نمی‌خواهیم اینجا فهرستی از ویژگی‌ها یا اقتضائات دولتمردی را شماره کنیم و اصحاب دولت را با این سنجه مورد ارزیابی قرار دهیم.
آنچه در اینجا برای ما دارای اهمیت است این نکته است که بسیاری از مدیران دولتی خود را در چارچوب نگرش و سیاست‌های کلی دولت تعریف نمی‌کنند و در حقیقت تابع سیاست‌های کلی دولت نیستند و در نتیجه در برابر توفان‌های سیاسی که این روزها بیش از هر زمان دیگری به سمت خیمه‌گاه دولت می‌وزد؛ سعی می‌کنند سیاست صبر و سکوت را پیشه کنند و از دولتی که برای تصدی مسئولیت در آن امضا گرفته‌اند حمایت نکنند. طرفه آنکه بعضاً نام این سیاست منفعلانه و سوداگرانه را اعتدال می‌نامند. موضوعی که چهارسال قبل درباره آن بسیار هشدار داده شد که اعتدال با چپ نشستن و با راست برخاستن به معنای عدول از استراتژی نیست و گرنه تعامل سازنده با نیروهای مختلف سیاسی برای ساختن کشور لازمه مدیریت در عصر امروز است.
آنچه اما مورد انتقاد است این است که مرزهای این تعامل آنقدر مخدوش شود که کارکرد اصلی مدیران که پیروی از سیاست‌های عمومی دولت است از بین برود و قطب‌نمای مدیران به جای آنکه خود را با دولت تنظیم کند؛ به سمت سایر مراکز قدرت بچرخد.
صریح و سر راست‌تر این بحث این است که بسیاری از مدیران حاضر در دولت فعلی به دلیل اینکه دارای کمترین میزان شباهت با استراتژی دولت هستند؛ خود را موظف نمی‌دانند که در حوزه‌ کاری خود از دولت و شخص رئیس جمهور دفاع کنند. امروز یکی از مشکلات شخص حسن روحانی این است که در دفاع از دولت تنهاست و پژواک صدای او حتی به بخشدارانش هم نمی‌رسد.
دولت در سطح سیاسی و خارج از دولت به دلیل اتخاذ برخی سیاست‌های اشتباه جبهه بزرگ حامیان خود را از دست داده و آنان را ناامید ساخته و در سطح مدیران داخلی خود نیز برای جذب منتقدین دست به انتخاب مدیرانی زده که نسبتی با دولت ندارند. امروز در بدنه دولت کمتر مدیری برای خودش این رسالت را قائل است که در حوزه کاری خود از عملکرد دولت دفاع و در برابر تهاجم‌ها سینه سپر کند و این بارِ سنگین باز هم به صورت طبیعی و نه دستوری بر دوش رسانه‌ها و اندک فعالان سیاسی خارج از دولت گذاشته می‌شود که علی‌رغم دلخوری‌هایی که وجود دارد سعی می‌کنند به یاری دولت بشتابند.
در سطح مدیران سیاسی و اجرایی الان کدام فرماندار یا مدیرکل را می‌توان پیدا کرد که از عملکرد دولت در سطح شهرستان و حوزه فعالیت خود به صورت قاطع دفاع کند؛ اگر حرفی برای گفتن ندارند و کارنامه‌ای برای دولت متصور نیستند؛ چرا در جایگاه خود مانده‌اند و اگر اعتقادی به دفاع از دولت ندارد چرا برای تصدی مسئولیت در این دولت زمین و زمان را به تنگ آوردند؟
اگر امروز همه وزرا، مدیران کل، استانداران، فرمانداران و بخشداران در سطوح مختلف و در ارتباطات سازمان‌یافته خود با بخش‌های مختلف، سعی می‌کردند چالش‌ها و مشکلات خود را برای جامعه تشریح و توفیق‌ها را تبیین کنند بسیاری از فضاسازی‌های روانی رقبای دولت خنثی می‌شد. اما شوربختانه خنثی بودن بخش وسیعی از مدیران دولتی باعث شده تا دیگر رمقی برای خنثی‌سازی عملیات روانی رقیب متعصب باانگیزه باقی نماند. صد البته در این موضوع بیش از هر کس دیگری دولت و سیاست‌گذاران پیدا و پنهان آن مقصر هستند که باتفسیر غلط از اعتدال سعی کردند افرادی را روانه دولت کنند که دفاع از دولت و رئیس جمهور را هم خلاف اعتدال می‌دانند و بعضاً افتخار می‌کنند که منتقد دولت هم هستند!
کوتاه سخن اینکه در این آشفته بازار شاید بتوان محمدجواد ظریف را جزو معدود دولتمردانی دانست که از آنچه که دولت و وزارتخانه تحت امر او انجام داده دفاع کند و منتقدان دولت را به چالش بکشد. ظریف هم می‌توانست مانند بسیاری دیگر در ماه‌های باقی‌مانده از دولت خود را از چشم خبرنگاران دور نگاه دارد؛ مواضع دوپهلو بگیرد؛ برای خود از اعتدال حاشیه امن درست کند و یا هوس حضور در دولت بعد را کند و مانند داخلی‌هایی که به گفته او به آمریکا گرا می‌دهند؛ برای بقای خود به برخی جناح‌ها گرا بدهد. اما او این کار را نمی‌کند چون او دارای یک اصول و اندیشه با اصالت است که آن اندیشه اجازه نمی‌دهد برخلاف آن عمل کند.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
0
0
خدا قوت آقا رضا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

بازداشت 2 تن از کارکنان پزشکی قانونی سیرجان به اتهام دریافت رشوه

هشدار کشاورزی سطح نارنجی سازمان مدیریت بحران در خصوص بروز سرما در استان کرمان

طرح حذف صنوف مزاحم و آلاینده در حال انجام است

تازه‌ترین وضعیت شیوع کووید ۱۹ در استان کرمان+ جدول

کلاهبرداری سایبری با پیامک جعلی توقیف خودرو

سارقان درب بازکن های تصویری در کرمان دستگیر شدند/ متهمین دو برادر هستند/ مالخر هم دستگیر شد

سرما بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان به کشاورزی جنوب کرمان خسارت زد/کمبود بارندگی و کاهش دمای خاک از دلایل شدت سرمازدگی بود/ فرهنگ بیمه محصولات کشاورزی باید در جامعه نهادینه شود

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو

عباس عبدی: اگر نظام سلطه می خواهد با آزاد کردن ارز قیمت سکه را پائین ببرد، پس چرا وقتی قیمت آن بالا رفت اصولگرایان در برابر نظام سلطه از دولت دفاع نکردند!

ابطحی: اصلاح‌طلبان همچنان مانند 10 سال گذشته زير فشارهای مختلف خواهند بود/ مردم بايد بدانند که با شرکت نکردن در انتخابات مشکلات کشور حل نمی‌شود/اصلاح‌طلبان نمی‌خواهند براي انتخابات 1400 کانديدای اجاره‌اي معرفی کنند/ رئيس دفتر روحانی ادعا کرد اصلاح‌طلبان هيچ نقشي در پيروزي روحانی در انتخابات نداشته‌اند/ دليل اصلی سخت شدن شرايط کشور حضور دونالد ترامپ در قدرت بوده است

پربازدید ها

اخطار استاندار فقط شامل مدیران دستگاه‌های اجرائی که بدون عذر موجه غایب بودند می‌شود/ دادگستری عضو شورای آموزش و پرورش نیست

به واسطه وجود قانون خیانت‌بارغربالگری، سقط جنین بسیار زیاد است/ اگر مردم متوجه شوند که سند حمایتی بهزیستی وجود دارد دیگر کودکان خود را به قتل نمی‌رسانند

بخشی از مشکلات به دلیل بی عرضگی ما مدیران است/مدیری در جلسات بدون عذر موجه حضور نداشته باشد، دیگر حق ندارد هیچ جلسه ای در استانداری بیاید

انتقادات بودجه‌ای در محیط رسانه‌ای رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است/ همه دستگاه‌ها و نهادها تابع نظامات برنامه و بودجه قرار گیرند

محسن هاشمی: قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را ندارم

شخصیت‌های حقیقی نهاد اصلاح‌طلبان به زودی تعیین می‌شوند/ لاریجانی جزو مصادیق اصلاح‌طلبان نیست

آمریکا می‌خواهد امنیت منطقه را به ایران و عربستان بسپارد

باید به سند تحول قضایی عینیت بخشید/ هیچکس نباید خود را فارغ یا غایب در اعمال مفاد سند تحول بپندارد/با تاسیس دادگاه بخش اسماعیلیه جیرفت مشکلات قضایی مردم این بخش نیز حل خواهد شد

ابطحی: اصلاح‌طلبان همچنان مانند 10 سال گذشته زير فشارهای مختلف خواهند بود/ مردم بايد بدانند که با شرکت نکردن در انتخابات مشکلات کشور حل نمی‌شود/اصلاح‌طلبان نمی‌خواهند براي انتخابات 1400 کانديدای اجاره‌اي معرفی کنند/ رئيس دفتر روحانی ادعا کرد اصلاح‌طلبان هيچ نقشي در پيروزي روحانی در انتخابات نداشته‌اند/ دليل اصلی سخت شدن شرايط کشور حضور دونالد ترامپ در قدرت بوده است

عباس عبدی: اگر نظام سلطه می خواهد با آزاد کردن ارز قیمت سکه را پائین ببرد، پس چرا وقتی قیمت آن بالا رفت اصولگرایان در برابر نظام سلطه از دولت دفاع نکردند!

پر بحث

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)