کد خبر: ۳۹۲۷۵
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی| درباره مصاحبه اخیر وزیر امور خارجه
ر این آشفته بازار شاید بتوان محمدجواد ظریف را جزو معدود دولتمردانی دانست که از آنچه که دولت و وزارتخانه تحت امر او انجام داده دفاع کند و منتقدان دولت را به چالش بکشد. ظریف هم می‌توانست مانند بسیاری دیگر در ماه‌های باقی‌مانده از دولت خود را از چشم خبرنگاران دور نگاه دارد؛ مواضع دوپهلو بگیرد؛ برای خود از اعتدال حاشیه امن درست کند و یا هوس حضور در دولت بعد را کند و مانند داخلی‌هایی که به گفته او به آمریکا گرا می‌دهند برای بقای خود به برخی جناح‌ها گرا بدهد.

ظریف و اقتضای دولتمردی

محمدرضا نژادحیدری- مدیرمسئول:
مصاحبه اخیر محمدجواد ظریف منهای ضعف‌های حرفه‌ای مصاحبه کننده؛ دارای نکات بسیار مهمی‌ بود که بعید است از دید ناظران سیاسی مغفول مانده باشد.
انتخاب زمان انجام این مصاحبه دقیق و هوشمندانه بود. در شرایطی که رقبای سیاسی ظریف او را در مرکز حملات خویش قرار داده‌اند او به بسیاری از ابهامات پاسخ و درباره بسیاری از سوالات مجددا سخن گفت و در مقابل ضد خبرهای فراوانی که این روزها فضای مجازی را پر کرده؛ اخبار درست و دقیقی ارائه داد.
ظریف همچنین با پاسخ به سوالی درباره نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری و تاکید بر این موضوع که نامزد انتخابات نخواهد بود؛ سعی کرد بخشی از تحرکات وسیع و سازمان یافته علیه خود را خنثی کند.
اما آنچه بیش از هرچیز دیگری حائز اهمیت است این است که ظریف از ابتدای دولت سعی کرده اقتضائات دولتمردی را رعایت کند.
مهمترین چالش دولت‌های اول و دوم دکتر روحانی این بوده است که اغلب وزرا و کارگزاران دولت از بالاترین سطوح حاضر در کابینه تا پائین‌ترین سطوح مدیریتی مانند مدیران شهرستانی، فرمانداران و بخشداران به اقتضائات دولتمردی پایبند نبوده‌اند.
طبعا نمی‌خواهیم اینجا فهرستی از ویژگی‌ها یا اقتضائات دولتمردی را شماره کنیم و اصحاب دولت را با این سنجه مورد ارزیابی قرار دهیم.
آنچه در اینجا برای ما دارای اهمیت است این نکته است که بسیاری از مدیران دولتی خود را در چارچوب نگرش و سیاست‌های کلی دولت تعریف نمی‌کنند و در حقیقت تابع سیاست‌های کلی دولت نیستند و در نتیجه در برابر توفان‌های سیاسی که این روزها بیش از هر زمان دیگری به سمت خیمه‌گاه دولت می‌وزد؛ سعی می‌کنند سیاست صبر و سکوت را پیشه کنند و از دولتی که برای تصدی مسئولیت در آن امضا گرفته‌اند حمایت نکنند. طرفه آنکه بعضاً نام این سیاست منفعلانه و سوداگرانه را اعتدال می‌نامند. موضوعی که چهارسال قبل درباره آن بسیار هشدار داده شد که اعتدال با چپ نشستن و با راست برخاستن به معنای عدول از استراتژی نیست و گرنه تعامل سازنده با نیروهای مختلف سیاسی برای ساختن کشور لازمه مدیریت در عصر امروز است.
آنچه اما مورد انتقاد است این است که مرزهای این تعامل آنقدر مخدوش شود که کارکرد اصلی مدیران که پیروی از سیاست‌های عمومی دولت است از بین برود و قطب‌نمای مدیران به جای آنکه خود را با دولت تنظیم کند؛ به سمت سایر مراکز قدرت بچرخد.
صریح و سر راست‌تر این بحث این است که بسیاری از مدیران حاضر در دولت فعلی به دلیل اینکه دارای کمترین میزان شباهت با استراتژی دولت هستند؛ خود را موظف نمی‌دانند که در حوزه‌ کاری خود از دولت و شخص رئیس جمهور دفاع کنند. امروز یکی از مشکلات شخص حسن روحانی این است که در دفاع از دولت تنهاست و پژواک صدای او حتی به بخشدارانش هم نمی‌رسد.
دولت در سطح سیاسی و خارج از دولت به دلیل اتخاذ برخی سیاست‌های اشتباه جبهه بزرگ حامیان خود را از دست داده و آنان را ناامید ساخته و در سطح مدیران داخلی خود نیز برای جذب منتقدین دست به انتخاب مدیرانی زده که نسبتی با دولت ندارند. امروز در بدنه دولت کمتر مدیری برای خودش این رسالت را قائل است که در حوزه کاری خود از عملکرد دولت دفاع و در برابر تهاجم‌ها سینه سپر کند و این بارِ سنگین باز هم به صورت طبیعی و نه دستوری بر دوش رسانه‌ها و اندک فعالان سیاسی خارج از دولت گذاشته می‌شود که علی‌رغم دلخوری‌هایی که وجود دارد سعی می‌کنند به یاری دولت بشتابند.
در سطح مدیران سیاسی و اجرایی الان کدام فرماندار یا مدیرکل را می‌توان پیدا کرد که از عملکرد دولت در سطح شهرستان و حوزه فعالیت خود به صورت قاطع دفاع کند؛ اگر حرفی برای گفتن ندارند و کارنامه‌ای برای دولت متصور نیستند؛ چرا در جایگاه خود مانده‌اند و اگر اعتقادی به دفاع از دولت ندارد چرا برای تصدی مسئولیت در این دولت زمین و زمان را به تنگ آوردند؟
اگر امروز همه وزرا، مدیران کل، استانداران، فرمانداران و بخشداران در سطوح مختلف و در ارتباطات سازمان‌یافته خود با بخش‌های مختلف، سعی می‌کردند چالش‌ها و مشکلات خود را برای جامعه تشریح و توفیق‌ها را تبیین کنند بسیاری از فضاسازی‌های روانی رقبای دولت خنثی می‌شد. اما شوربختانه خنثی بودن بخش وسیعی از مدیران دولتی باعث شده تا دیگر رمقی برای خنثی‌سازی عملیات روانی رقیب متعصب باانگیزه باقی نماند. صد البته در این موضوع بیش از هر کس دیگری دولت و سیاست‌گذاران پیدا و پنهان آن مقصر هستند که باتفسیر غلط از اعتدال سعی کردند افرادی را روانه دولت کنند که دفاع از دولت و رئیس جمهور را هم خلاف اعتدال می‌دانند و بعضاً افتخار می‌کنند که منتقد دولت هم هستند!
کوتاه سخن اینکه در این آشفته بازار شاید بتوان محمدجواد ظریف را جزو معدود دولتمردانی دانست که از آنچه که دولت و وزارتخانه تحت امر او انجام داده دفاع کند و منتقدان دولت را به چالش بکشد. ظریف هم می‌توانست مانند بسیاری دیگر در ماه‌های باقی‌مانده از دولت خود را از چشم خبرنگاران دور نگاه دارد؛ مواضع دوپهلو بگیرد؛ برای خود از اعتدال حاشیه امن درست کند و یا هوس حضور در دولت بعد را کند و مانند داخلی‌هایی که به گفته او به آمریکا گرا می‌دهند؛ برای بقای خود به برخی جناح‌ها گرا بدهد. اما او این کار را نمی‌کند چون او دارای یک اصول و اندیشه با اصالت است که آن اندیشه اجازه نمی‌دهد برخلاف آن عمل کند.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
0
0
خدا قوت آقا رضا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند

 همه نسبت به آینده مسئولیت داریم/ باید امید را به جامعه برگرداند/ به عنوان یک کنش گر در عرصه حضور خواهم داشت/ هیچ وقت کاری نمی کنیم که جمهوری اسلامی لطمه ببیند/ حکومت «یکدست افراطی» برای کشور خطرناک است

انعقاد قرارداد میان ایران و روسیه برای خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی

واکسن اسپوتنیک وی لختی خون ایجاد نمی‌کند

مسدود شدن راه‌های ارتباطی ۳۱ روستا بر اثر طوفان شدید در ریگان

تمام مسیرهای ورودی به پردیسان قائم، آرامستان و گلزار شهدای شهر کرمان مسدود شد

طغیان رودخانه شهداد در اثر بارندگی شدید/ ۳۷ منزل دچار آبگرفتگی شدند

استاندار کرمان: قوانین و مقررات از موانع اصلی تولید محسوب می‌شوند/ باید به قشر ضعیف تر جامعه راهکار بدهیم و آنها را توانمند کنیم

روحانی: نمی‌توانیم تا تابستان منتظر واکسن داخلی باشیم/ همه شرکت‌ها مجاز به واردات واکسن هستند

دولت کارآمد متکی به احزاب است/ آرا صندوق، موجودی کشور در بانک‌مرکزی سیاسی است

پربازدید ها

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند

احمدی نژاد به من پیشنهاد معاون اولی برای انتخابات ۱۴۰۰ داد/ اگر آقای هاشمی بودند، حتما تشویق به حضور در انتخابات می‌کردند/ با درگذشت پدر، دولت آقای روحانی شعارهایش را فراموش کردند

آیا پس از سیدحسن حضور سیدابراهیم هم منتفی شده است؟

با آمدن آقای رئیسی مخالف هستم/ باید به چهره های جدید راه داد

 همه نسبت به آینده مسئولیت داریم/ باید امید را به جامعه برگرداند/ به عنوان یک کنش گر در عرصه حضور خواهم داشت/ هیچ وقت کاری نمی کنیم که جمهوری اسلامی لطمه ببیند/ حکومت «یکدست افراطی» برای کشور خطرناک است

فتوای آیت‌الله مکارم در خصوص روزه ‌گرفتن دختران ۹ ساله

در گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا درباره ایران چه نکاتی ذکر شده است؟

نحوه معرفی كانديدای انتخابات رياست‌جمهوری در «جبهه اصلاحات ايران» چگونه است؟

آیا حضور سیدحسن سطح نزاع و تنش را در انتخابات بالا می‌بُرد؟

مسیر کنونی کنکور با هم‌اندیشی و روش‌هایی کارآمد باید اصلاح شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند   ( نظر)

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

سید حسن خمینی: راه حل مشکلات خیلی زیاد ما این است که به مردم برگردیم/ معنا ندارد که با نگاه تنگ نظرانه گروه‌هایی را از حق حضور در انتخابات محروم کنند/ تلگرام را فیلتر کردید؛ اما هست / مهم نیست چه کسی رئیس جمهور می‌شود؛ بلکه مهم این است که مردم او را رئیس جمهور کنند/ از برخی ممیزی‌ها خنده ام می‌گیرد   ( نظر)