کد خبر: ۳۹۲۸۲
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۹
ارسال به دوستان
ذخیره
یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: خروج از پروتکل الحاقی فراتر از تصمیمات قوا است و نیاز به تصمیم فراقوه‌ای است.

یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: خروج از پروتکل الحاقی فراتر از تصمیمات قوا است و نیاز به تصمیم فراقوه‌ای است.

به گزارش ایلنا محمود صادقی درباره خروج ایران از پروتکل الحاقی، که روز گذشته طرح دو فوریتی‌اش در صحن مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید گفت: باید دید نظر کارشناسان انرژی اتمی، کارشناسان تخصصی، وزارت خارجه و شورای امنیت ملی چیست. ظاهرا طراحان این طرح بر اساس بند‌های ۲۶ و ۳۶ که در برجام پیش‌بینی شده است دست به نوشتن چنین طرحی زده‌اند. آنها همچنین به نامه رئیس جمهور که به طرف‌های باقی مانده در برجام اعلام می‌کند که اگر تا ۱۸ اردیبهشت ۹۸ به تعهدات خود عمل نکنند جمهوری اسلامی اقدام متقابل از جمله خروج از پروتکل الحاقی و برجام را انجام می‌دهد نیز استناد می‌کنند.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با تشریح ۹ ماده طرح اقدام راهبردی در برابر تحریم‌ها گفت: آن چیزی که دو فوریت آن در صحن مجلس شورای اسلامی تصویب شد، عملاً و صریحاً توقف اجرای پروتکل الحاقی بیان می‌شود و بر طبق آن دولت جمهوری اسلامی ایران از تاریخ تصویب این قانون، اجرای داوطلبانه پروتکل پیمان منع سلاح هسته‌ای را باید خاتمه دهد در حالی که در طرح قبلی آمده بود اقدامات فراتر از پروتکل منع می‌‌شود اما در طرح جدید عملاً تصویب کردند خود پروتکل الحاقی باید متوقف شود.

وی افزود:آن چیزی که در تفاوت طرح اولیه و طرح تصویب شده مشاهده می‌شود بحث پروتکل الحاقی است. ماده ۶ طرح اصلی می‌گوید دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در خصوص بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام بعد از ۹ ماه دسترسی‌های فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف اما طرح جدید بیان می‌کند اصل پروتکل باید متوقف شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب بیان کرد: بحث اصلی در این میان این است که آیا با اجرای این طرح عملا توافق هسته ای برجام حفظ می شود یا این که به طور کلی از آن خارج می‌شویم ؟ که نکته بسیار مهمی است. من دغدغه نمایندگان را درک می‌کنم اما باید دید با این اقدام ما مجددا به قطعنامه‌های شورای امنیت که بعضا ًفصل هفتمی هستند بر می‌گردیم یا خیر؟ آن هم در حالی که حدود ۵ سال محدودیت‌های برجامی را اجرا کرده‌ایم و در سال ۱۴۰۴ زمان انقضاء و خاتمه محدودیت‌ها فرا خواهد رسید.در این صورت به نظر می‌رسد با اجرای این طرح دیگر نمی‌توانیم به برجام استناد کنیم.

وی خاطر نشان کرد: ما می‌توانیم با برخی از اقدامات به طرفهای دیگر اخطار و هشدار بدهیم و اگر دولت هم بتواند در مذاکراتش از سیاست چماق و هویچ ( فشار برای رسیدن اهداف ) استفاده کند، بسیار خوب است.

نماینده مردم تهران در مجلس دهم خاطر نشان کرد: نکته دیگر آن است که آیا با اجرای این طرح ما هم مانند آمریکا که از برجام خارج شد، خارج می‌شویم یا خیر. چرا که در بحث استفاده از مکانیزم ماشه مشاهده کردیم چون امریکا عضو برجام نبود نتوانست دیگر به برجام استناد کند و دیگر نه کشورهای طرف برجام با وی همراهی کردند و نه شورای امنیت کنارش ایستاد.

صادقی با بیان این که ایران عملا تعهدات و تکالیف ناشی از برجام را انجام داده و به نظر می رسد با این طرح خودمان را از مزایای برجام محروم می‌کنیم و به عبارتی هم چوب و هم پیاز را با هم خواهیم خورد، گفت: براساس ضمیمه قطع‌نامه ۲۲۳۱ از ۲۷ مهر ماه محدودیت‌های ایران در خصوص تسلیحات نظامی خاتمه پیدا کرد که این یکی از امتیازات برجام بود در صورتی که اگر ما قبل از این تاریخ از برجام خارج شده بودیم اساسا به این امتیاز دست پیدا نمی‌کردیم.

این فعال سیاسی اصلاح تاکید کرد: علاوه بر برداشتن تحریم تسلیحاتی، همزمان نام ۲۳ نفر از کسانی که تحت تحریم بودند از جمله شهید دکتر فخری‌زاده، تحریم های ناظر به محدودیتهای سفرشان خاتمه پیدا کرد و تنها تحریم‌های نقل و انتقالات مالی‌شان باقی ماند که در مرحله بعدی از آن نیز خارج خواهند شد.

وی یادآور شد: شهید دکتر فخری زاده سال ۸۶ تحریم شدند، حال جالب است که مخالفان برجام می‌گویند ایشان و برخی دیگر از دانشمندان با برجام تحریم شدند در حالی که برجام در مرحله اول و بلافاصله پس از تصویب، ۳۳ نفر و در مرحله دیگر در ۲۷ مهر سال جاری ۲۳ نفر از افراد دیگری که قبلا طی سال های ۸۵ تا ۹۱ تحریم شده بودند را از تحریم خارج کرد.

صادقی با بیان این که نمایندگان اختیارات و وظایفی دارند که باید انجام دهند، اظهار داشت:دوستانی که طرح مذکور را امضاء کردند حسن نیت داشتند و به با توجه به عنوان طرح دنبال رفع تحریم ها هستند اما چرا عنوان طرح می‌گوید راهکارهای خروج از تحریم ها اما طرحی که تصویب شد عملا ممکن است موجب محروم کردن خودمان از مزیت‌های برجام باشد چرا که ماده به ماده طرح جدید عملا خروج از برجام است.

وی با اشاره به این که در بعضی از بندهای طرح خروج از پروتکل الحاقی به برجام استناد می‌شود اما عملا این طرح به معنای خروج از برجام تلقی می‌شود که تبعاتی را برای کشور به دنبال خواهد داشت، بیان کرد: نکته مهم این است که باتوجه به رفتار طرف مقابل، ایران در ۵ مرحله تعهدات خود را کاهش داد و از نظر فنی این طرح به تعبیر حقوقی تحصیل حاصل است.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ایراد دیگری که این طرح دارد این است که برای متخلفین مجازات کیفری گذاشته است درحالی اولاً این در شأن قانون‌گذار نیست، ثانیا درباره شخصیت حقوقی موضوعیت ندارد و نیز نشان می‌دهد که ظاهراً قانون‌گذار امیدی به اجرای قانون ندارد و می‌خواهد با زور مجازات دستگاههای ذیربط را وادار به اجرای آن کند.

صادقی گفت: مسئله اصلی این است که طراحان طرح مذکور در هدف‌شان اعلام کردند قصد لغو برجام را ندارند در حالی که به نظر می‌رسد مفاد طرح عملا خروج از برجام است و در حقیقت به این ترتیب ما خودمان را دچار تحریم خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: اگر برجام و پروتکل الحاقی بخواهد متوقف شود، سابقه نشان داده که این اقدامات از جنس تصمیمات فراقوه‌ای است که آثار سیاسی و بین‌المللی دارد بنابراین نیازمند موافقت و هماهنگی با شورای عالی امنیت ملی و رهبری است.

این فعال سیاسی گفت: تصویب این طرح می‌تواند کل نظام تصمیم‌گیری را دچار چالش کند مضاف بر اینکه اگر بر خلاف ادعای طراحان این طرح باعث رفع تحریم‌ها نشود، آثار اجتماعی و اقتصادی از جمله تأثیر در بازارهای مالی و اقتصادی را به دنبال خواهد داشت و در واقع با دست خودشان بازار را دچار یک التهاب جدید می‌کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وزیر کشور: آمار افرادی که [در نظرسنجی‌های دوره قبل گفته بودند در انتخابات شرکت می‌کنند]تقریبا دوبرابر آمار فعلی درمورد انتخابات ۱۴۰۰ است

فیلترینگ به سیگنال رسید

عضو هیات رئیسه اتاق کرمان: برق شهرک های صنعتی نباید قطع شود/ باید خسارت قطع برق پرداخت شود

افزایش ۴۷ درصدی کشفیات مواد مخدر استان کرمان/ دستگیری ۴۰ خرده فروش در اجرای طرح برخورد با خرده فروشان

نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان باید روند وحدت را تعیین،‌ تسهیل، تسریع و تحکیم کند/فضای سیاسی کشور بین خوف و رجا است

با تداوم بی احتیاطی‌ها، پیک چهارم حتمی است/ ویروس جهش یافته تمایل بیشتری به سنین پایین دارد

محرز خبرداد: تزریق بدون عارضه واکسن ایرانی کرونا به ۲۱ تن تا کنون

سخنگوی دولت: تصمیمات محمدجواد آذری جهرمی دیدگاه دولت در این زمینه است/ اینستاگرام محل کسب‌وکار گروه بزرگی از مردم شده است/ محدودسازی و یا تعطیلی اینستاگرام، کوچ دادن حدود یک میلیون ایرانی به سمت بیکاری و فقر می‌باشد

چه کسی گفته همه باید در مورد مسائل اجتماعی اظهارنظر کنند/در گذشته تا با موضوعی اجتماعی مواجه شدیم به شدت از استراتژی انکار استفاده کردیم

کارهای رسمی و فرمالیته و حرف‌های تکراری، تبیین و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیست

پربازدید ها

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند

آغاز واکسیناسیون از ماه جاری/واکسن خارجی تا وقتی واکسن داخلی برسد یک ضرورت است

ظریف: خيلی راحت بود در اين دوران حرف‌هايی بزنم كه بپسندند تا از اين فشارهای عظيمی كه در داخل بر روي من بود، كاسته شود/ من اقدامی نكردم كه باری بر معيشت مردم اضافه كنم/ رهبری گفتند تو وظيفه داری نظرت را به صراحت به من بگويی حتی اگر 180 درجه مقابل نظر من است/نماينده مجموعه حاكميت هستم لذا بايد از چيزهايي دفاع كنم كه خودم منتقد برخي از آنها هستم/ يك روز معلوم می‌شود كه من همه واقعيات را گفتم/ 150كشور در دنيا به آمریکا گفتند كه ما با سياست تو در برجام مخالف هستيم/ چه كسی مردم را مجبور كرده در خانه برای حاج قاسم گريه كنند؟ / اين مردم بودند كه سياست فشار حداكثری را به شكست كشاندند

صوفی: خاتمی تا جایی که این نهاد به ثبت برسد، وظیفه هدایت آن را بر عهده خواهد داشت

اعضای حقیقی «نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان» چه کسانی هستند؟

جهانگیری: در پایان روزهای تحریم هستیم/ زمستان رفت و روسیاهی ماند برای کسانی که چوب لای چرخ دولت گذاشتند

سیلی نماینده مجلس به صورت سرباز/ نماینده مجلس قصد عبور غیرقانونی از خط ویژه را داشت

فعال اصولگرا: سید حسن خمینی پایگاه رأی بالایی ندارد

۷ شرط ایران برای آغاز مذاکرات برجامی

نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان باید روند وحدت را تعیین،‌ تسهیل، تسریع و تحکیم کند/فضای سیاسی کشور بین خوف و رجا است

پر بحث

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

مرعشی: نامزد اجاره‌ای در دستور کار اصلاح‌طلبان نیست   ( نظر)

هیچ جناحی نباید استراتژی مشارکت حداقلی را در پیش بگیرد/ اگر مشارکت در انتخابات بالا رود اولین تاثیر آن بر افزایش ضریب امنیت ملی است/ متاسفانه برخی از رجال سیاسی به آثار سخنانشان توجه نمی‌کنند   ( نظر)