کد خبر: ۳۹۲۸۶
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۳
ارسال به دوستان
ذخیره
روزهای مجلس یازدهم روزهای پر التهاب و سرشار از حواشی است و تقریبا می‌توان گفت هر جلسه‌ای که بهارستانی‌ها دور هم جمع می‌شوند بدون حرف و حدیث نیست. و حالا با تصویب مصوبه جنجالی اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها که درواقع خروج از برجام را کلید زده است دامنه این حواشی بیشتر شده است.

جلسه علنی امروز مجلس به پایان رسید اما این جلسه نیز بدون حاشیه نبود.

به گزارش خبرآنلاین، روزهای مجلس یازدهم روزهای پر التهاب و سرشار از حواشی است و تقریبا می‌توان گفت هر جلسه‌ای که بهارستانی‌ها دور هم جمع می‌شوند بدون حرف و حدیث نیست. و حالا با تصویب مصوبه جنجالی اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها که درواقع خروج از برجام را کلید زده است دامنه این حواشی بیشتر شده است.

توهین به رئیس جمهور؛ نمیمیری مرگ در حین خدمت توفیق می‌خواهد
هنوز مدت زیادی از تذکر رهبری به نمایندگان مجلس نگذشته است که بار دیگر سلسله انتقادات همراه با توهین نمایندگان از تریبون مجلس به گوش رسید و این موضوع در جلسه امروز مجلس همزمان با تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۰ قابل مشاهده بود.

احمد مرادی یکی از همان نمایندگان بود که در نطق عجیب غریبش گفت: « روحانی از ترس کرونا برای بودجه در مجلس حاضر نشد، این توهین به ۸۵ میلیون ایرانی است. مطمئن باش با کرونا نمی‌میری چون مرگ در حین خدمت توفیق می‌خواهد. سرگذشت شهدا و حاکمان خائن به ممکلت را ببین، انتخاب هرکدام به انتخاب جنابعالی است.»

البته این انتفاد از سوی نمایندگان دیگر هم با لحنی دیگر مطرح شد مثلا آزادی‌خواه نماینده ملایر گفت: «آزادیخواه افزود: به نظر من سزاوار بود که آقای روحانی به خاطر مردم و آینده کشور و با تشدید مراقبت های بهداشتی در پارلمان، در صحن علنی امروز حضور پیدا می کرد و توضیحاتی را درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ می داد تا مردم در این رابطه اطلاع کسب کنند حال من قضاوت را به مردم می سپارم.»

علی نیکزاد نایب رئیس مجلس که ریاست مجلس را به عهده داشت در پاسخ به تذکر این نماینده، گفت: من با فرمایشات شما موافقم اما براساس ماده ۸۲ آئین نامه داخلی مجلس، دولت موظف به تقدیم لایحه بودجه است.

پوشه بودجه یا لایحه‌ای در ۱۷ جلد؟
علیرضا سلیمی نماینده محلات عضو هیات رئیسه مجلس که معمولا میکروفونش برای نقد به دولت روشن می‌شود در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۱۲ آذرماه) مجلس در اخطاری با استناد به اصل ۵۲ و ۵۳ قانون اساسی درباره نحوه لایحه بودجه به مجلس، گفت: یک لوح به عنوان لایحه بودجه به هیات رئیسه تقدیم شد که مشخص نیست جداول آن ارائه شده یا خیر و مابه التفاوت قیمت ارز به چه شکل محاسبه شده است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: اگر لایحه بودجه قابل دفاع بود نوبخت به صحن می آمد اما ما صرفا ارائه یک پوشه را دیدیم که این سبک مغایر با اصل ۵۲ و ۵۳ قانون اساسی است.

امیرآبادی: لایحه بودجه به همراه ۱۷ جلد مستندات به مجلس آمده است.

احمد امیرآبادی فراهانی در پاسخ به این تذکر، گفت: لایحه بودجه کل کشور به همراه ۱۷ جلد مستندات در فلشی در کازیو نمایندگان قرار گرفته است.

متهم کردن روحانی
سیدناصر موسوی لارگانی عضو هیات رئیسه مجلس نیز در تذکری ضمن تسلیت شهادت دکتر فخری زاده، گفت: این اقدام بزدلانه را محکوم کرده و به نمایندگی از ملت ایران خواستار پاسخ محکم، بازدارنده و دقیق هستم.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در تذکری خطاب به رئیس جمهور، افزود: تشکر می‌کنم امروز هم به ملت ایران بی احترامی کرده و به مجلس نیامدید در حالی که باید در مجلس حضور پیدا کرده و حرف ملت را می شنیدید؛ شما باید در گفتار سنجیده تر عمل کرده و گرای غلط ندهید.

وی ادامه داد: شما پاسخ به ترور شهید فخری زاده را به زمان مناسب حواله می دهید و مصوبه مجلس را مضر می دانید که این با جایگاه شما تناسب ندارد به خصوص که نتیجه گلابی های برجام شما فقط ترور و تحریم بود؛ حالا صریح بگویید حفظ اقتدار ملت و نظام برای چه کسی مضر است؟ احتمالا دوباره مستوجب خشم روحانی و شکایت مجدد ایشان خواهم شد.

انتقاد پژمانفر به قاضی‌زاده
نصراله پژمان فر در جریان بررسی اولویت طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری گفت: ارجاع طرح ها و لوایح به کمیسیون ها، یکی از وظایف هیات رئیسه است و این کار توسط رئیس مجلس صورت می گیرد و موظف است طرح و لوایح را به کمیسیون های مرتبط به عنوان اصلی و فرعی ارسال کند.

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی افزود: طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری به کمیسیون اصلی یعنی شوراها و کمیسیون فرعی امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع شده در حالی که بخشی از این طرح مربوط به کمیسیون اصل نود است و وظیفه ای که در آئین نامه و قانون اساسی برای کمیسیون اصل نود پیش بینی شده شفاف و روشن است.

وی ادامه داد: بنابراین در ارجاع طرح مذکور به کمیسیون ها تخلف صورت گرفته و این طرح باید به کمیسیون اصل نود ارجاع می شد و ما مدعی هستیم که کمیسیون اصلی هستیم و حداقل به عنوان کمیسیون فرعی باید به ما ارجاع می شد.

نماینده مردم مشهد وکلات در مجلس یازدهم یادآور شد: می گویند نایب رئیس مجلس طرح را به کمیسیون ها ارجاع کرده و باید بررسی شود که چه توجیهی وجود داشته که به کمیسیون اصل نود ارجاع نشده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

افزایش ۴۷ درصدی کشفیات مواد مخدر استان کرمان/ دستگیری ۴۰ خرده فروش در اجرای طرح برخورد با خرده فروشان

نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان باید روند وحدت را تعیین،‌ تسهیل، تسریع و تحکیم کند/فضای سیاسی کشور بین خوف و رجا است

با تداوم بی احتیاطی‌ها، پیک چهارم حتمی است/ ویروس جهش یافته تمایل بیشتری به سنین پایین دارد

محرز خبرداد: تزریق بدون عارضه واکسن ایرانی کرونا به ۲۱ تن تا کنون

سخنگوی دولت: تصمیمات محمدجواد آذری جهرمی دیدگاه دولت در این زمینه است/ اینستاگرام محل کسب‌وکار گروه بزرگی از مردم شده است/ محدودسازی و یا تعطیلی اینستاگرام، کوچ دادن حدود یک میلیون ایرانی به سمت بیکاری و فقر می‌باشد

چه کسی گفته همه باید در مورد مسائل اجتماعی اظهارنظر کنند/در گذشته تا با موضوعی اجتماعی مواجه شدیم به شدت از استراتژی انکار استفاده کردیم

کارهای رسمی و فرمالیته و حرف‌های تکراری، تبیین و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیست

وزیر بهداشت: عدم ایستادگی در مقابل پروتکل‌شکنان خیانت ملی است/ امروز شیوه منطقی عزاداری جده سادات، شیوه رهبری است/ باید کنترل بر خطوط هوایی و روی مسافرت‌ها در دانشگاه‌ها به شدت افزایش پیدا کند

اعضای حقیقی «نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان» چه کسانی هستند؟

جهانگیری: در پایان روزهای تحریم هستیم/ زمستان رفت و روسیاهی ماند برای کسانی که چوب لای چرخ دولت گذاشتند

پربازدید ها

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند

آغاز واکسیناسیون از ماه جاری/واکسن خارجی تا وقتی واکسن داخلی برسد یک ضرورت است

ظریف: خيلی راحت بود در اين دوران حرف‌هايی بزنم كه بپسندند تا از اين فشارهای عظيمی كه در داخل بر روي من بود، كاسته شود/ من اقدامی نكردم كه باری بر معيشت مردم اضافه كنم/ رهبری گفتند تو وظيفه داری نظرت را به صراحت به من بگويی حتی اگر 180 درجه مقابل نظر من است/نماينده مجموعه حاكميت هستم لذا بايد از چيزهايي دفاع كنم كه خودم منتقد برخي از آنها هستم/ يك روز معلوم می‌شود كه من همه واقعيات را گفتم/ 150كشور در دنيا به آمریکا گفتند كه ما با سياست تو در برجام مخالف هستيم/ چه كسی مردم را مجبور كرده در خانه برای حاج قاسم گريه كنند؟ / اين مردم بودند كه سياست فشار حداكثری را به شكست كشاندند

صوفی: خاتمی تا جایی که این نهاد به ثبت برسد، وظیفه هدایت آن را بر عهده خواهد داشت

وضعیت جهانگیری با دستان بسته، محدود و منزوی در میان یک حلقه انحصارطلب در دولت، بهترین نماد جایگاه اصلاح‌طلبان در دولت است

اعضای حقیقی «نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان» چه کسانی هستند؟

مرعشی: نامزد اجاره‌ای در دستور کار اصلاح‌طلبان نیست

نهایت احترام و تکریم را برای سرمایه گذار قائل هستیم/ در نقاطی چارچوب‌هایی وجود دارد که نمی‌توان از آن گذر کرد

جهانگیری: در پایان روزهای تحریم هستیم/ زمستان رفت و روسیاهی ماند برای کسانی که چوب لای چرخ دولت گذاشتند

فعال اصولگرا: سید حسن خمینی پایگاه رأی بالایی ندارد

پر بحث

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

مرعشی: نامزد اجاره‌ای در دستور کار اصلاح‌طلبان نیست   ( نظر)

هیچ جناحی نباید استراتژی مشارکت حداقلی را در پیش بگیرد/ اگر مشارکت در انتخابات بالا رود اولین تاثیر آن بر افزایش ضریب امنیت ملی است/ متاسفانه برخی از رجال سیاسی به آثار سخنانشان توجه نمی‌کنند   ( نظر)