کد خبر: ۳۹۴۷۴
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۹
ارسال به دوستان
ذخیره
آغاز رقابت‌های انتخابات شوراها 1400 در کرمان
حالا و در آستانه انتخابات شورای شهر دوره ششم می‌توان نقدهای فروانی به شورای شهر کرمان وارد دانست اما برچسب «سیاسی عملکردن» شورا آنقدر ناچسب است که بعید است اصولگرایان منصف شورای شهر هم آن را قبول داشته باشند؛ مشروط به آنکه امکان اظهار نظر آزادانه پیدا کنند. 

گفتارنو علی کاظمی‌تبار:
وزارت کشور بیستم اسفندماه را زمان آغاز ثبت نام انتخابات شوراهای شهر و روستا اعلام کرده‌است؛ اما فعلا همه‌چیز زیر سایه برادر بزرگتر انتخابات شوراها، یعنی انتخابات ریاست جمهوری گم شده است. با این حال اخبار جسته وگریخته‌ای هم از انتخابات شوراها به گوش می‌رسد اگرچه به شدت اخبار ریاست جمهوری نیست.

به گزارش گفتارنو احمدعلی مقدم دبیرحزب موتلفه کرمان اخیرا در مصاحبه‌ای عنوان کرده که : شورای شهر کرمان عملکرد قابل قبولی ندارد (نمی‌گویم بد بوده اما قابل قبول نیست) و شاید یکی از اشکالات این باشد که سیاسی عمل کردند.

او همچنین در این مصاحبه از آغاز برنامه‌ریزی جریان متبوع خود برای انتخابات شورای شهر خبر داده و توضیحات بیشتری نیز در این زمینه مطرح نکرده است.

اما مهمترین بخش مصاحبه این عنصر سیاسی اصولگرا، سیاسی عملکردن شورای شهر کرمان در دوره پنجم است. موضوعی که از دید بسیاری از ناظران سیاسی بیشتر شبیه یک رجزخوانی سیاسی است تا تحلیلی واقع بینانه.

شورای شهر کرمان دوره پنجم در ابتدا با ترکیبی شامل 7 عضو اصلاح طلب، 3 عضو اصولگرا و 1 عضو مستقل شکل گرفت. 

در ادامه نیز با استعفای 3 عضو شورای شهر یعنی علی بهرامی، زهرا ایرانمنش و ماه‌بانو معصوم‌زاده، 3 عضو دیگر یعنی احمد حسن‌زاده، زهرا لری و فتح‌الله مویدی وارد شورای شهر شدند. به عبارتی 2 عضو فهرست اصلاح‌طلبان و یک عضو فهرست اصولگرایان از ترکیب شورا خارج و 2 عضو اصولگرا و 1 عضو اصلاح‌طلب به عنوان علی‌البدل وارد شورا شدند.

با استعفای 3 عضو شورای شهر ترکیب اصلاح‌طلبان از 7 کرسی به 6 کرسی تنزل و کرسی‌های اصولگرایان به 4 کرسی ارتقا پیدا کرد.

با این ترکیب و حتی با وجود استعفای دو عضو نزدیک به اصلاح‌طلبان، بازهم اکثریت شورای شهر کرمان در اختیار اصلاح‌طلبان قرار داشت. 

رئیس شورای شهر کرمان اگرچه از چهره‌های سیاسی شناخته استان کرمان و دبیرکل یکی از احزاب محوری جریان اصلاحات در استان کرمان است، اما هیچ‌گاه سعی نکرد در مقام ریاست شورای شهر رفتار سیاسی از خود بروز دهد. تاکید او بر عدم تخطئه عملکرد دوره قبل شورا که در اختیار اصولگرایان بود نمونه‌ای از عدم جهت‌گیری سیاسی اکثریت شورای شهر کرمان است. محمدفرشاد که آخرین روزهای تصدی خود بر شورای شهر را می‌گذراند در طول مدت ریاست شورای حتی مصاحبه‌ها و موضع‌گیری‌های سیاسی خود را کاهش داد تا موضع‌گیری‌های سیاسی‌اش بر فعالیت‌هایش در شورای شهر سایه نیفکند.

شورای شهر کرمان اگرچه اکثریتی اصلاح‌طلب دارد اما روسای سه کمیسیون مهم و حیاتی شورای شهر یعنی کمیسیون حقوقی و نظارت، کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون فرهنگی اجتماعی را در اختیار 3 عضو اصولگرا قرار داد. همچنین سخنگویی شورای شهر کرمان نیز در این دوره از شورای شهر با چهره نزدیک به اصولگرایان یعنی سردار چناریان بوده است.

طبعا وقتی یک جریان سیاسی اکثریت را در یک نهاد انتخابی بر عهده دارد می‌تواند جریان رقیب را به بازی نگیرد، مانند دوره‌هایی که اصولگرایان مسئولیت برخی نهادها را بر عهده‌ داشته‌اند ولی رقبای خود را از گردونه مسئولیت حتی مسئولیت‌های کارشناسی حذف کرده‌اند یا مانند همفکران جناب مقدم در مجلس شورای اسلامی که تلاش وافری دارند تا قانون انتخابات ریاست جمهوری به نحوی بنویسند که زمینه را برای پیروزی نامزد همفکر خود را بیش از پیش فراهم کنند! 

اینکه شورای شهر کرمان 4 مسئولیت کلیدی شورای شهر را در اختیار جریان رقیب قرار داده بزرگترین نشانه از عدم سیاسی کاری اصلاح‌طلبان در شورای شهر و تلاش برای خدمت به مردم بدون دخالت انگیزه‌های سیاسی است. 

حالا و در آستانه انتخابات شورای شهر دوره ششم می‌توان نقدهای فروانی به شورای شهر کرمان وارد دانست اما برچسب «سیاسی عملکردن» شورا آنقدر ناچسب است که بعید است اصولگرایان منصف شورای شهر هم آن را قبول داشته باشند؛ مشروط به آنکه امکان اظهار نظر آزادانه پیدا کنند. 

خوب است آقای مقدم دلایل، استنادات و بینه خود را درباره سیاسی عملکردن شورای شهر را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند تا امکان داوری درباره آن بیشتر فراهم باشد. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم داچار انفعال شده

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

رصد کرونایی مسافران هوایی با کد ملی و ممنوعیت‌های هوشمند

ابتکار استان کرمان در برگزاری جشنواره رسانه و عدالت می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد

تاثیرگذاری رسانه‌ها در سالم‌سازی جامعه بیشتر از دستگاه‌های رسمی است

رسانه‌ها در تحقق گقتمان عدالت نقش بسیار مهمی بر عهده دارند

70 رسانه استان کرمان در جشنواره رسانه و عدالت استان کرمان شرکت کردند

از تشریح وضعیت کرونا تا پیشنهاد درباره سخنرانان سالگرد سردار سلیمانی

روند کاهشی ابتلا به کرونا در کرمان

نماینده شورای شهر در شورای شهرستان بافت انتخاب شد

پربازدید ها

مطالعات کشوری تبدیل باغین به بخش انجام می‌شود

نماینده مجلس: تحصن کارگران معدن آسمینون منوجان پایان یافت

بسیج جناحی فکر نمی‌کند/ دولت در مقابل زیاده‌خواهی‌های دشمن ایستادگی می‌کند/ امروز گزینه التماس برای رفع تحریم‌ها به اقتدار در برابر تحریم‌ها مبدّل شده است

از تشریح وضعیت کرونا تا پیشنهاد درباره سخنرانان سالگرد سردار سلیمانی

استاندار کرمان: کشور‌ها با قوانین مزاحم سقوط می‌کنند نه جنگ و لشکرکشی

جزئیات دستور رهبری درباره سیف و معاونانش

ابتکار استان کرمان در برگزاری جشنواره رسانه و عدالت می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد

تاثیرگذاری رسانه‌ها در سالم‌سازی جامعه بیشتر از دستگاه‌های رسمی است

رسانه‌ها در تحقق گقتمان عدالت نقش بسیار مهمی بر عهده دارند

مجلس بعد از روی کارآمدن دولت سیزدهم داچار انفعال شده

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)