کد خبر: ۳۹۴۷۸
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۱
تعداد نظرات: ۳ نظر
ارسال به دوستان
ذخیره
گزارشی از تلاش یکسال اخیر وزارت خارجه درباره ترور حاج قاسم
هیچگاه فراموش نمی کنم که وقتی تقریبا هر سه شنبه ساعت هفت و نیم صبح برای شرکت در جلسه راهبردی روابط خارجی به دفتر مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه می رفتم، شهید سرافراز سپهبد حاج قاسم سلیمانی را می دیدم که با بدرقه دکتر ظریف از اطاق ملاقات خارج می شد و از روبرو می آمد، سلام و احوالپرسی می کرد و آرام از ساختمانی که اکنون بنام او مفتخر شده است، خارج می شد. روال این بود که سردار شهیدمان سه شنبه ها ساعت ۶ صبح به دفتر مطالعات می آمد و تا هفت و نیم با دکتر ظریف جلسه هماهنگی داشت.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه به مناسبت اولین سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی یادداشتی در قالب گزارشی از فعالیت های وزارت امورخارجه در یکسال اخیر نوشته و آن را تقدیم به این شهید بزرگوار و دوستداران وی کرده است.

 در یادداشت محسن بهاروند درباره فعالیت های یکسال اخیر وزارت امور خارجه پس از شهادت سردار سلیمانی می خوانیم:

هیچگاه فراموش نمی کنم که وقتی تقریبا هر سه شنبه ساعت هفت و نیم صبح برای شرکت در جلسه راهبردی روابط خارجی به دفتر مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه می رفتم، شهید سرافراز سپهبد حاج قاسم سلیمانی را می دیدم که با بدرقه دکتر ظریف از اطاق ملاقات خارج می شد و از روبرو می آمد، سلام و احوالپرسی می کرد و آرام از ساختمانی که اکنون بنام او مفتخر شده است، خارج می شد. روال این بود که سردار شهیدمان سه شنبه ها ساعت ۶ صبح به دفتر مطالعات می آمد و تا هفت و نیم با دکتر ظریف جلسه هماهنگی داشت.

یک نظامی بلند پایه که با ساده ترین لباس غیر نظامی و چهره ای که گویی چیزی جز تواضع و مهربانی در او نیست، بی ادعا در حاشیه پیاده رو قدم برمی داشت؛ گویی نگران بود که در این معبر کوچک راه کسی را سد کرده باشد. حاج قاسم را از زمانی که جوان بودم از دور می شناختم. وقتی به سمینار سفرا می آمد و در جلسات توجیهی شرکت می کرد. جلسات او طرفداران زیادی داشت، مسائل منطقه ما را با مهارت تحلیل می کرد. او در آن دوران هنوز به مرز سالخوردگی نرسیده بود. تحلیلهای او و چهره جذاب و زیبایش و لحن قاطعی که داشت همه ابزارها را فراهم می کرد تا فضای جلسات را در سیطره خود بگیرد و بر فضای سنگین جلسات مقتدرانه مسلط باشد.

اکنون تقریبا یک سال از شبی می گذرد که در انتهای آن، خبری بر روی سایت ها منتشر شد که احتمالا حاج قاسم ترور شده است. نتوانستم بخوابم. با امید به اینکه این خبر جعلی باشد تا صبح سراسیمه همه سایتها را به هر زبانی که می دانستم زیر و رو کردم. سحرگاه تماس گرفتند که ۷ صبح در دفتر وزیر حاضر باشم، پیراهن سیاهم را پوشیدم و رفتم. وقتی در دفتر وزیر حاضر شدم مدیران ارشد وزارت امور خارجه با لباس عزا و چهره هایی غمناک گرد آمده بودند.

دکتر ظریف تقسیم وظایف کردند و همه را موظف کردند که هر کدام در بخش خود تلاش نمایند تا ابعاد این جنایت برای جهانیان روشن گردد و نگذاریم خون شهید توسط مستکبرین زمان پایمال گردد. اکنون در یک سالگی آن جنایت تروریستی به حاج قاسم و مردمی که در ایران و عراق حاج قاسم و ابو مهدی المهندس و همراهان وفادار، آنها را چنین باشکوه تا خانه ابدی خود مشایعت کردند تا آنجا که اصل محرمانگی اجازه می دهد گزارش می کنم.

هدف دستگاه دیپلماسی این بود که:

- خون شهید حاج قاسم و یارانش پایمال نگردد و در میان سیل اخباری که هر ثانیه منتشر می شود و هیچ واقعه ای بیش از چند دقیقه در مقابل آن توان مقاومت ندارد، به فراموشی سپرده نشود.

- دستگاه عظیم تبلیغات مستکبرین و غولهای رسانه ای از ما پیشی نگرفته و جای قربانی و جنایتکار و ظالم و مظلوم با هم عوض نشود.

- ماهیت تروریستی بودن این جرم بر جهانیان آشکار شود.

- خدمات و جانفشانی های قاسم سلیمانی و یاران او در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در منطقه غرب آسیا بر جهانیان آشکار گردد.

- نقاب از چهره خشونت گرا، تروریست و افراطی دولت آمریکا برداشته شود.

- جنایت دولت آمریکا توسط دولتها و ملتهای آزاده جهان محکوم گردد.

- مسئولیت دولت آمریکا در ارتکاب به ترورهای هدفمند و پهپادی تبیین گردد.

- مسئولیت کیفری آمرین، معاونین و مباشرین این جنایت روشن گردد.

- درخواست برای سپردن جنایتکاران به دست عدالت سازماندهی و دائمی گردد.

برای دستیابی به این اهداف دهها نشست مشترک با نهادهای قضایی و غیر قضایی داخلی کشور برگزار شد تا فعالیت های خارجی دیپلماسی در هماهنگی با مرتبطین داخلی و در امتداد آن به پیش رانده شود.

وزارت امور خارجه پس از تقسیم وظایف داخلی و در راستای ایفای نقش ذاتی خود، از همان روز اول ارتکاب این جنایت اقدامات خود را شروع نمود.

* آقای دکتر ظریف بعنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۱۲ بار موضع علنی گرفته و در سطح بین المللی منتشر نموده اند و در صدها مورد بخش مهمی از مذاکرات، دیدارها و گفتگوهای تلفنی ایشان با همتایان خود و روسای سازمانهای بین المللی به موضوع ترور شهید حاج قاسم اختصاص یافته است.

* ۵ فقره یادداشت سیاسی و حقوقی نزد شورای امنیت سازمان ملل متحد و دبیر کل آن سازمان ثبت و بعنوان سند سازمان ملل منتشر شده است.

* نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد و سازمانهای منطقه ای در نیویورک، ژنو، وین، پکن (شانگهای) بیش از ۱۰۰ بار با مسئولین و روسای این سازمانها مذاکره کردند. با ارائه اطلاعات مستند به نماینده ویژه سازمان ملل، باعث شدند که در گزارشی مستقل و بیطرفانه ترور او را غیر قانونی و عملی خلاف حقوق بشر اعلام نماید.

* نمایندگی های سیاسی دوجانبه کشور ما نیز ۷۵۰ بار به مقامات کشورهای متوقف فیه ملاقات و رایزنی نمودند.

* ۱۰ نمایندگی ما در خارج از کشور در سطح روسای کشورهای مربوطه ملاقات کردند.

* ۴۰ ملاقات در سطح وزرا و قائم مقام وزرا صورت گرفت.

*۳۰ مورد ملاقات و رایزنی در سطح معاون وزیر صورت گرفت.

*۵۵۰ ملاقات و رایزنی نیز با مقامات کشوری، لشگری و پارلمانی و حزبی انجام شده است.

* ۱۴۰ نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، پرچم های کشورمان را به نشانه عزا نیمه افراشته کرده و دفتر یادبود شهید حاج قاسم سلیمانی را گشودند تا هزاران نفر در سطحی که فرصت یافتند، همدردی خود را با ملت ایران از این طریق اعلام نمایند.

* نمایندگیهای ما ۲۰۰ مراسم یادبود با شرکت مردم و مسئولین کشورهای خارجی برگزار کردند، این در حالی بود که پاندمی کرونا آنها را محدود کرده بود.

*۸۰۰ مقاله و مطلب در فضای واقعی و مجازی برای آگاهی افکار عمومی در خارج از کشور منتشر شده است.

* ۸۰ یادداشت رسمی و دیپلماتیک برای مقامات کشورها ارسال شده است.

* ۱۰ یادداشت رسمی برای درخواست همکاری قضایی به کشورهای خارجی ارسال شده است.

* ۱۵۰ مصاحبهحبه تلویزیونی، رادیویی و مطبوعاتی توسط نمایندگان و سفرای ما در خارج انجام شده است.

همانطور که تشییع این فرماندهان ایثارگر و بی ادعا توسط دو ملت ایران و عراق کم نظیر و حتی بی نظیر بود، فعالیت های نمایندگیهای کشورمان در خارج از کشور نیز کم نظیر بود، بطوریکه می توانم ادعا کنم که ترور کمتر فرمانده نظامی در جهان تا این حد تاثیر جهانی و بین المللی برجای گذاشته است. آنچه گفتم کمترین کاری است که ما دیپلماتها تاکنون توانسته ایم بعنوان قدردانی از خدمات سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی انجام دهیم. بخاطر جانفشانی ها و تلاشهای شبانه روزی او و همراه او بود که من و امثال من بعنوان دیپلمات بتوانیم این دوگانه ظریف - سلیمانی را بکار گیریم، سینه سپر کرده، گردن برفرازیم تا اقتدار و هیمنه ایران را به منافع ملی ترجمه نماییم. دیپلماتی که پشتش خالی است سخنش توخالی است و راه بجایی نخواهد برد.

موضوع ترور شهید حاج قاسم هنوز از اولویتهای وزارت امور خارجه است. کارهای زیادی مانده است که باید انجام شود. فعالیتهای بسیاری هنوز به نتیجه نرسیده است. زمان مهم نیست. هر چقدر هم زمان بگذرد ما از خواسته خود برای سپردن آمرین، معاونین و مباشرین این جنایت بدست عدالت نخواهیم گذشت. سردار سلیمانی مسلح نبود. او برای تهدید امنیت دیگران به عراق نرفته بود. او حامل یک پیام سیاسی در راستای ایجاد صلح بود. او با کسی رو در رو نشد بلکه در تاریکی شب، از پشت سر و از آسمان بدون هیچ هشداری و دزدانه به او شلیک کردند.

اکنون همه جهان آمرین این جنایت را می شناسند. ترامپ رئیس جمهور آمریکا خود بارها اعتراف نموده است که او و اعضای تیم امنیت ملی دولت آمریکا در جلسه ای با شرکت وزیر امور خارجه، رییس ستاد مشترک، رییس سازمان سیا و مشاور امنیت ملی تصمیم به ارتکاب این جنایت گرفته اند. اندک زمانی مانده است که آنها از برج عاجی که در آن نشسته اند بیرون انداخته شوند و دیگر نمی توانند برای فرار از مجازات به مباحث حقوقی مثل مصونیت متوسل شوند.

مباشرین را هم تا حدودی می شناسیم. فرماندهان و خلبانان پایگاههای آمریکایی را تا حدودی می توان نام برد. با دولت همسایه و دوست، عراق در حال همکاری هستیم تا معاونین جرم و کسانی را که در خاک عراق حضور داشته اند و به ارتکاب این جنایت کمک کرده اند شناسایی و بدست عدالت بسپاریم. پرونده این افراد در قوه قضائیه کشورمان در حال رسیدگی و ان شاالله بزودی کیفر خواست مستدل و مستند در مورد این جنایت صادر خواهد شد تا بر اساس آن دور تازه ای از فعالیتها را آغاز کنیم. ما از همه کشورها و سازمانهای مردم نهاد جهان و حتی از انسانهای آزاده داخل آمریکا در خواست می کنیم کمک کنند تا بتوانیم جنایتکاران به دست عدالت سپرده و مجازات کنیم. ما بی کیفری را رد می کنیم و از جامعه جهانی میخواهیم همکاری نمایند تا این مجرمین در مقابل دادگاه حاضر شوند.

علاوه بر این افراد، کشور آمریکا در مقابل جنایت سردمداران خود مسئولیت دارد. دولت آمریکا باید به ماهیت مجرمانه و جنایتکارانه عمل رئیس جمهور خود اعتراف کند و از مردم ایران و عراق بخاطر این جنایت طلب بخشش و عذرخواهی نماید.

من در این گزارش به دو موضوع بدلیل محذوراتی که وجود دارد، اشاره نکرده ام. اول اموری که بصورت محرمانه انجام می شود که مجاز به افشای آن نیستم. دوم اقداماتی است که توسط برادران و خواهران ما در سایر بخش های کشور اعم از قضایی، امنیتی و اطلاعاتی، لشگری و کشوری انجام شده است که صلاحیت تشریح آن را ندارم.

باری، شاید برای اذهان مادی عجیب باشد، ولی حاج قاسم سلیمانی به آرزوی دیرینه خود که شهادت بود، رسید. دشمنان ما شادمان نباشند شهادت آرزوی مردان خدا است. اگر پهلوانی از ایران ناجوانمردانه از اسب افتاده است هزاران پهلوان دیگر پرچم او را در دست گرفته و راه او را ادامه خواهند. وزارت امورخارجه نیز تا آنجا که توان خواهد داشت برای او همراهانش و یارانش اقدامات خود را ادامه خواهد داد.

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

محسن بهاروند - معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
0
1
ظریف رفیق حاج قاسم بود پس چرا در جریان سفر بشار اسد وقتی دید حاج قاسم را خبر داده‌اند و او بی اطلاع بود و وقتی ظریف دید در سفر بشار اسد به تهران حاج قاسم کنارش نشسته استعفا داد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
لازم است بدانید که ظریف از ناهماهنگی دفتر رئیس جمهور در عدم دعوت از او گلایه مند بود و این گلایه مندی یک حقیقت است. او با درخواست سردار سلیمانی از استعفایش صرف نظر کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
0
0
دیدار بشار اسد به اتفاق حاج قاسم با رهبری بود و ظریف استعفا داد و دفتر رییس‌جمهور هم از این دیدار بی خبر بودند و بشار اسد به دعوت حاج قاسم به تهران آمده بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند

 همه نسبت به آینده مسئولیت داریم/ باید امید را به جامعه برگرداند/ به عنوان یک کنش گر در عرصه حضور خواهم داشت/ هیچ وقت کاری نمی کنیم که جمهوری اسلامی لطمه ببیند/ حکومت «یکدست افراطی» برای کشور خطرناک است

انعقاد قرارداد میان ایران و روسیه برای خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی

واکسن اسپوتنیک وی لختی خون ایجاد نمی‌کند

مسدود شدن راه‌های ارتباطی ۳۱ روستا بر اثر طوفان شدید در ریگان

تمام مسیرهای ورودی به پردیسان قائم، آرامستان و گلزار شهدای شهر کرمان مسدود شد

طغیان رودخانه شهداد در اثر بارندگی شدید/ ۳۷ منزل دچار آبگرفتگی شدند

استاندار کرمان: قوانین و مقررات از موانع اصلی تولید محسوب می‌شوند/ باید به قشر ضعیف تر جامعه راهکار بدهیم و آنها را توانمند کنیم

روحانی: نمی‌توانیم تا تابستان منتظر واکسن داخلی باشیم/ همه شرکت‌ها مجاز به واردات واکسن هستند

دولت کارآمد متکی به احزاب است/ آرا صندوق، موجودی کشور در بانک‌مرکزی سیاسی است

پربازدید ها

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند

احمدی نژاد به من پیشنهاد معاون اولی برای انتخابات ۱۴۰۰ داد/ اگر آقای هاشمی بودند، حتما تشویق به حضور در انتخابات می‌کردند/ با درگذشت پدر، دولت آقای روحانی شعارهایش را فراموش کردند

آیا پس از سیدحسن حضور سیدابراهیم هم منتفی شده است؟

با آمدن آقای رئیسی مخالف هستم/ باید به چهره های جدید راه داد

 همه نسبت به آینده مسئولیت داریم/ باید امید را به جامعه برگرداند/ به عنوان یک کنش گر در عرصه حضور خواهم داشت/ هیچ وقت کاری نمی کنیم که جمهوری اسلامی لطمه ببیند/ حکومت «یکدست افراطی» برای کشور خطرناک است

فتوای آیت‌الله مکارم در خصوص روزه ‌گرفتن دختران ۹ ساله

در گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا درباره ایران چه نکاتی ذکر شده است؟

نحوه معرفی كانديدای انتخابات رياست‌جمهوری در «جبهه اصلاحات ايران» چگونه است؟

آیا حضور سیدحسن سطح نزاع و تنش را در انتخابات بالا می‌بُرد؟

مسیر کنونی کنکور با هم‌اندیشی و روش‌هایی کارآمد باید اصلاح شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند   ( نظر)

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

سید حسن خمینی: راه حل مشکلات خیلی زیاد ما این است که به مردم برگردیم/ معنا ندارد که با نگاه تنگ نظرانه گروه‌هایی را از حق حضور در انتخابات محروم کنند/ تلگرام را فیلتر کردید؛ اما هست / مهم نیست چه کسی رئیس جمهور می‌شود؛ بلکه مهم این است که مردم او را رئیس جمهور کنند/ از برخی ممیزی‌ها خنده ام می‌گیرد   ( نظر)