کد خبر: ۳۹۴۸۵
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۵
ارسال به دوستان
ذخیره
مسئول حوزه سیرجان جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان در گفت‌وگو با گفتارنو مطرح کرد:
هر چه برای تک قطبی کردن جامعه تلاش می‌شود، از نظر من فضای سیاسی کشور مرده‌تر می‌شود. این که از یک جناح سیاسی خاص حمایت می‌شود و با تمام ابزارها درصدد حذف رقیب برآمده‌اند، این فضای مرده را ایجاد کرده است. آن‌ها اصلا نمی‌توانند رقیب را تحمل کنند.

مردم، همراه جریان اصلاح طلبی هستند/با کاندیدای اجاره‌ای نیاییم بهتر است/ هر چه از عمر شورا می‌گذرد، شورا در سیرجان ناکارآمدتر و بی تاثیرتر می‌شود/ می‌خواهند اصلاح طلبان باشند اما ضعیف!/ وضع به همین‌گونه مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری از مجلس هم کمتر می‌شود

گفتارنو/گروه سیاسی: با نزدیک شدن به انتخابات 1400 تحرکات جدیدی در هر دو جریان سیاسی کشور شکل گرفته است. ارودگاه اصولگرایان برغم تشت و عدم انسجامی که دارد، در پناه قانو‌گذاری‌های مجلس انقلابی، برای انتخابات 1400 خود را از پیش برنده کارزار انتخابات می‌داند. با این حال تجربه 40 سال کنش سیاسی در ایران نشان می‌دهد که نتیجه انتخابات خیلی وقت ها با معادلات و پیش فرض ها و گمانه زنی‌ها جور در نمی آید. در این میان نگاه شخصیت های سیاسی در هر منطقه به وضعیت موجود قابل تامل است. در این چارچوب با جلال گل محمدی مسئول حوزه سیرجان جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان در خصوص فضای سیاسی حاکم بر جامعه، به گفت‌وگو نشستم که حاصل آن پیش روی شماست.

آقای گل محمدی! فضای سیاسی کشور را چگونه می‌بینید؟
هر چه برای تک قطبی کردن جامعه تلاش می‌شود، از نظر من فضای سیاسی کشور مرده‌تر می‌شود. این که از یک جناح سیاسی خاص حمایت می‌شود و با تمام ابزارها درصدد حذف رقیب برآمده‌اند، این فضای مرده را ایجاد کرده است. آن‌ها اصلا نمی‌توانند رقیب را تحمل کنند.

برخی معتقدند که نتایج انتخابات آمریکا انرژی مضاعفی به اردوگاه اصلاح طلبان تزریق کرده است، نظر شما چیست؟
کسانی که نتیجه انتخابات آمریکا را دنبال می‌کردند، مردم بودند. البته من قبول دارم که نتایج انتخابات آمریکا بر خیلی جاها تاثیر می‌گذارد، در ایران اما فاکتورها خیلی متفاوت است. مردم و سیستم حاکم نظرشان متفاوت است. نتایج انتخابات آمریکا در مردم امید ایجاد کرد. مردم برایشان مهم بود. مردم امید دارند که بعد از ترامپ، آمریکا به برجام برگردد.

فکر نمی‌کنید برگشتن آمریکا به برجام، به اقبال از اصلاح طلبان در انتخابات کمک کند؟
در ارتباطات ما در شهرستان، انتقادات شدید از حمایت اصلاح طلبان از کاندیدای اصولگرا در انتخابات پیشین ریاست جمهوری می شود.

پس شما معتقدید عملکرد آقای روحانی باعث شده است که اصلاح طلبان در وضعیت نامطلوبی قرار بگیرند؟
بله؛ همین طور است.

از طرفی برخی معتقدند که عملکرد مجلس انقلابی باعث شده است که مردم از عدم مشارکتشان در انتخابات مجلس پشیمان شوند. نظر شما چیست؟
مجلس در حال حاضر با قوانینی که تصویب می‌کند مخصوصا با قوانینی که دارد برای انتخابات 1400تصویب می‌کند این رویکرد را به وجود آورده است اما در مجموع دارد جامعه را دلسرد می‌کند. خیلی ها با این قوانینی که مجلس دارد تصویب می‌کنند می‌گویند در انتخابات 1400 نباید مشارکت کرد و نباید رای داد.

خود شما چه فکر می‌کنید؟
با وضعی که الان وجود دارد، یک دست شدن ساختار قدرت شاید کمک کننده باشند، چون آن وقت می‌دانند که هر طور که هست باید خودشان مشکلات کشور را حل کنند و دیگر کم‌تر به عنوان عامل بازدارنده، عمل خواهند کرد.

البته ما تجربه دولت احمدی نژاد را داریم و به نظر نمی‌رسد که انتظار شما برآورده شود. این نسخه را چگونه دوباره تجویز می‌کنید؟
بله در دولت احمدی نژاد این مساله اتفاق افتاد و حاکمیت یک دست شد اما دیدیم که چه بر سر کشور رفت. اما با این وضعی که دارند درست می‌کنند، راه دیگری را باز نمی‌گذارند. وقتی که قرار باشد ما با یک کاندیدای اجاره‌ای بیاییم وسط، بهتر است نیاییم.

اگر تغییر رویکرد صورت بگیرد و خواستار مشارکت همه باشد، چه؟
زمان آن مهم است. اکر فرصت را از اصلاح طلبان بگیرند و فضا را خیلی باز نکنند، چه فایده دارد؟ می‌خواهند اصلاح طلبان باشند اما ضعیف!

برخی چهره‌های شاخص اصلاح طلب معتقدند که جریان اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری همیشه تعیین کننده نتیجه انتخابات بوده است!
اگر فضا نیمه باز هم باشد؛ نه، انتخابات ریاست جمهوری که انتخابات مجلس و انتخابات شورا را هم اصلاح طلبان می‌برند. مردم، همراه جریان اصلاح طلبی هستند. ولی آن‌ها چون پایگاه رای ندارند، نمی‌گذارند. اگر همین وضع ادامه پیدا کند و محدودیت‌ها بیش‌تر شود انتخابات 1400 از انتخابات مجلس گذشته کم‌رونق‌تر خواهد بود و رییس جمهوری با آرای بسیار پایین انتخاب خواهد شد مگر این که زمینه مشارکت همه را فراهم کنند.

برای انتخابات شورا اصلاح طلبان در سیرجان چه برنامه‌ای دارند؟
سیرجان هم مثل خیلی از شهرهای ایران، انتخابات شورای شهر بیش‌تر تابع مسایل طایفه ای و قومیتی است. در سیرجان، مهاجر زیاد داریم که وقتی با هم می‌شوند می‌توانند چند کرسی شورا را از آن خود کنند. مسایل سیاسی در انتخابات شورا در سیرجان چندان تاثیری ندارد.

خیلی ها می‌گویند شورا کارنامه قابل دفاعی نداشته که مردم بخواهند به سمت انتخابات سیاسی بروند؟
همین طور است. هر چه از عمر شورا می‌گذرد، شورا در سیرجان ناکارآمدتر و بی تاثیرتر می‌شود. وقتی که مردم این شرایط را می‌بیند، قطعا دلسرد می‌شوند.

آیا می‌شود نتیجه گرفت ضریب نفوذ احزاب در بین مردم پایین است؟
رویکرد مثبتی نسبت به احزاب وجود ندارد. ما اول باید بدانیم احزاب را کسی می‌خواهد یا نه؟

فارغ از خواستن یا نخواستن احزاب پتانسیل ارتباط برقرار کردن با بدنه‌ی مردم را دارند؟
فعلا نه. یک تفکر بینابین اصلاح طلبی و اصولگرایی 12 سال است که سیرجان را قبضه کرده است.

این تفکر چقدر در نتیجه انتخابات شورا در سیرجان تاثیر داشته؟
خیلی؛ در سیرجان بسیار تا بسیار هزینه‌های شگرفی برای انتخابات شورا می‌شود. در انتخابات مجلس که دیگر این وضع عجیب و غریب می‌شود.

یعنی آرا با شام و ناهار ساخته می‌شوند؟
خیلی فراتر از این حرف‌هاست. وقتی ثروت باشد، قدرت کنارش شکل می‌گیرد و وقتی قدرت شکل گرفت، دوباره ثروت را تقویت می‌کند. در سیرجان این اتفاق دارد می‌افتد. بعد از شکل گیری قدرت علاوه بر ثروت، قدرت هم بین‌شان تقسیم و توزیع می‌شود. و همه جا قبضه می‌شود.

آقای گل محمدی! نشست احزاب با استاندار کرمان را چگونه بود؟
من اولین برخوردم با استاندار جدید کرمان بود و ایشان را بسیار تا بسیار با پتانسیل بالا، توانمند و با انگیزه دیدم. به نظرم استان کرمان با حضور ایشان در آینده‌ای نه چندان دور، شاهد اتفاقات خوب خواهد بود. چه مسایل اقتصادی و چه مسایل فرهنگی و اجتماعی!

آن نشست خوب بود؟
بنده راضی نبودم. اسمش نشست احزاب بود. 70-80 درصد بحث‌ها حاشیه‌ای بود. در انتخاب سخنرانان سلیقه به خرج داده نشده بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

علاج واکسن‌هراسی؛ ضرورت اطلاع‌رسانی از نتایج واکسیناسیون

قیمت مسکن هیچگاه کاهش نمی‌یابد/ مردم منتظر خانه ارزان نباشند

آغاز منع تردد شبانه از امشب در استان کرمان

درخواست عراقچی از طرف‌های مذاکره جهت اتخاذ تصمیمات لازم با جدیت و اراده قوی

درخواست عراقچی از طرف‌های مذاکره جهت اتخاذ تصمیمات لازم با جدیت و اراده قوی

قیمت دلار و یورو در بازار آزاد، امروز ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

دستور روحانی برای ارائه گزارش از وضعیت اقتصادی کشور به رئیس جمهور منتخب

عراقچی: تقریبا تمامی اسناد توافق آماده است/ برای "تصمیم‌گیری" به پایتخت‌ها برمی‌گردیم

آخرین آمار کرونا در ایران، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ / شناسایی ۸۱۶۱ مبتلای جدید / ۱۱۱ تن دیگر جان باختند

شرایط کرونایی استان کرمان ناپایدار است/واکسیناسیون ۷۰ درصدی افراد بالای ۷۰ سال /نوبت دوم واکسن اسپوتنیک در استان در حال انجام است

پربازدید ها

اعلام رسمی اعضای منتخب شورای شهر کرمان توسط فرماندار

شورای نگهبان: ۴۹۷۴ تخلف انتخاباتی گزارش شده است

تکمیل پازل حماسه حضور در ملک سلیمانی

مشارکت ۶۰ درصدی مردم استان کرمان در انتخابات/ آمار تجمیعی از شمارش آراء نداریم

همه وعده‌های رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰

همتی: به انزوای خارجی پایان خواهیم داد / مردم حق دارند با رفاه و با آرامش زندگی کنند / اگر رای نیاورم باز هم پیگیر شعارهایم خواهم بود

پیام تبریک سید حسن خمینی به رییسی

استاندار کرمان: صف‌های طولانی مردم بیانگر آغاز انتخاباتی پرشور است

آغاز حماسه حضور در کرمان در جوار سیدالشهدای مقاومت

همتی به رییسی تبریک گفت

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)