کد خبر: ۳۹۵۶۳
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
ارسال به دوستان
ذخیره
دبیر اتاق تعاون استان کرمان:
اداره تشکل اقتصادی یا اجتماعی عضو محور با اداره شرکت یا موسسه تجاری خصوصی متفاوت است. تشکل اقتصادی عضو محور شرکت مادر یا شرکت سهامی نیست که در آن اکثریت سهامداران درباره فعالیت ها، سرمایه گذاری، هزینه ها و غیره تصمیم گیری کنند.

اختلافات در تشکل ها ناشی از ضعف فرهنگی اعضا است/می توان از زوال و انحطاط تشکل ها جلوگیری  کرد

دبیر اتاق تعاون استان کرمان نوشت: اتفاقاتی همچون بیماری خودایمنی را در تشکل های اجتماعی و اقتصادی شاهد هستیم و مسئولان تشکل‌ها که مغز متفکر یک تشکل هستند به برخی اعضا خود به دلیل عدم تبعیت، موازی کاری و غیره بدگمان شده و به هر طریق ممکن سعی در نابودی آن عضو دارند.

علی اصغر آخوندی، دبیر اتاق تعاون استان کرمان در یاداشتی آورده است، بیماری خودایمنی به دسته‌ای از بیماری‌ها گفته می‌شود که دستگاه ایمنی بدن به اشتباه حمله به خود بدن را آغاز و اندام‌ها و بافت‌هایی از جمله گلبول‌های سرخ خون، عروق خونی، غده تیروئید، لوزالمعده، عضلات، مفاصل و پوست را درگیر می‌کند، در این بیماری تشخیص اشتباه سبب می شود تا سیستم ایمنی اندام های بدن را که در واقع حیات آن را تامین می کنند به عنوان بیگانه تلقی نماید و به آنها حمله کند لذا اتفاقاتی همچون بیماری خود ایمنی را اکنون در تشکل های اجتماعی و اقتصادی نیز شاهد هستیم.

مسئولان (اعضای هیات مدیره) تشکل ها که در اصطلاح مغز متفکر و به نوعی رهبری یک تشکل را برعهده دارند، به یک یا چند تن از اعضا خود به عوامل مختلف از قبیل عدم تبعیت، موازی کاری و غیره ظنین شده و به هر طریق ممکن سعی در نابودی و بی اهمیت کردن آن عضو می کنند.

جدای از اینکه این درگیری با عضو چه چالش هایی از قبیل افزایش تنش های بین اعضا و بی اعتمادی به هیات مدیره را برای آینده تشکل ایجاد می کند، صرف هزینه زمانی نیز برای تشکل در بر دارد، به گونه ای که تشکل را از ادامه مسیر رسیدن به اهداف منحرف و یا سرعت رسیدن را کاهش می دهد. اما این تازه آغاز ماجراست، پس از کش و قوس های فراوان اگر این وقایع منجر به لغو عضویت عضو و به نوعی قطع عضو که یکی از اندام های تشکل است شود، اکنون محل قطع عضو خود محل تورم و التهاب و زایش دردها و عوارضی را به همراه خواهد داشت که این درد ها و التهاب ها را می توان به از بین رفتن شرایط آرامش حاکم بر آن تشکل تشبیه کرد.

اغلب اختلافات در تشکل ها ناشی از ضعف فرهنگی اعضا، سوتفاهم ها و یا عدم تقسیم عادلانه حقوق مادی و معنوی افراد است، گاها گرفتن حق اظهار نظر از اعضا خود آغاز اختلافات است، بعضاً فعالیت های غیرمتعارف عضو هر چند که مفید و اثرگذار باشند از سوی مدیریت تشکل تهدید به حساب می آید. حال اینکه از دیدگاه کارشناسانه اگر اختلافات در بدو کار با گفت و گو و تبادل نظر حل شود، شاید به مسائل حاد تری تبدیل نشوند و از این طریق از چالش های آینده برای تشکل جلوگیری شود.

اداره تشکل اقتصادی یا اجتماعی عضو محور با اداره شرکت یا موسسه تجاری خصوصی متفاوت است. تشکل اقتصادی عضو محور شرکت مادر یا شرکت سهامی نیست که در آن اکثریت سهامداران درباره فعالیت ها، سرمایه گذاری، هزینه ها و غیره تصمیم گیری کنند.

همچنین تشکل اقتصادی عضو محور با حزب سیاسی که در آن نیز اکثریت در برابر اقلیت تصمیم گیری می کنند، تفاوت دارد.

هدف تشکل اقتصادی عضو محور پیشبرد منافع مشترک اعضا در برابر دولت، اتحادیه ها یا تعاونی ها و دیگر گروه های ذینفع است.

تشکل اقتصادی عضو محور سازمانی است که متعلق به اعضای آن است؛ اعضا قلب و قوت سازمان هستند. این اعضا هستند که درباره فعالیت ها، مقام و توسعه سازمانی تصمیم گیری می کنند، نه دبیران کل یا رئیس به تنهایی، حتی وقتی که رئیس از جانب اعضا اختیار تام دارد باید مرتب فعالیت های سازمان به اعضا اطلاع داده شود و آنها در فعالیت های سازمان طرف مشورت قرار گیرند و در جریان فعالیت ها باشند.

مسلما اداره یک تشکل اقتصادی، با اداره یک شرکت متفاوت است، رهبران سازمان برای انجام این کار نیازمند دارا بودن مهارت های خاصی هستند، آنان باید همیشه از نیازهای خاص و منافع اعضا آگاه باشند و بطور فعالانه ای به طرفداری از منافع، ترجیحات، نظرات و خواسته های انان تفکر و اقدام نمایند.

موارد زیاد دیگری نیز از ویژگی های یک تشکل خوب وجود دارد که در این نوشتار نمی گنجد، اما نکته واضح این است اگر تشکل ها در عمل ضعیف جلوه کرده اند و نتوانسته اند رضایت اعضا و از سوی دیگر دولت را در راستای واگذاری ها به بخش خصوصی جلب کنند، مصداق بارز ضرب المثل از ماست که بر ماست را نمایان نموده اند، حال آنکه با اندکی افزایش روحیه جمع گرایی و تقویت مهارت های لازم جهت اداره یک تشکل می توان از زوال و انحطاط تشکل ها جلوگیری و آنها را به سمت پیشبرد اهداف هدایت کرد، زیرا همه معتقدیم یکی از مهم‌ترین شروط تحقق توسعه پایدار، بهره‌مندی از ظرفیت‎های تشکل‌های اقتصادی است.

در پایان باید گفت همانطور که بیماری های خود ایمنی بسته به نوع و میزان گسترش آنها در بدن، قابل پیشگیری، تشخیص و در برخی موارد خود کنترل شونده هستند، از شیوع خود ایمنی تشکلی نیز می توان با اقدامات به موقع پیشگیری نمود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

کلاهبرداری از دانش آموزان با شگرد کلاس‌های خصوصی مجازی

سایت نزدیک به قالیباف: انتخاب محمد به جای قاسمی با انتقاداتی از درون جریان اصولگرایی همراه خواهد بود

هیچ ملّتی بدون تحمّل بسیاری از سختی‌ها، به جایی نمی رسد/ ان‌شاءالله تحمّل این سختی‌ها، ملّت ایران را به اوج خواهد رساند

بیانیه جبهه اصلاحات درباره بحران آب در اصفهان

تحلیل پسر شهید بهشتی از جمله حزب معبد من است

تجدید ساختار حزب و تشکیل دولت سایه در دستور کار حزب کارگزاران

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)