کد خبر: ۳۹۶۵۹
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰
تعداد نظرات: ۴ نظر
ارسال به دوستان
ذخیره
گزارش گفتارنو از حاشیه و متن سخنان واعظ معروف در سیرجان
هفته گذشته حجت‌الاسلام مهدی دانشمند در مهدیه سیرجان از کم‌کاری‌های مسئولان سیرجانی انتقادهایی کرد و حرف‌هایش به سرعت در فضای مجازی پخش شد.

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم

 

گفتارنو/ گروه شهرستان‌ها: 

هفته گذشته حجت‌الاسلام مهدی دانشمند در مهدیه سیرجان از کم‌کاری‌های مسئولان سیرجانی انتقادهایی کرد و حرف‌هایش به سرعت در فضای مجازی پخش شد.
او در سخنرانی‌اش گفت: «کارهایمان با اعمال‌مان یکی نبود. حرف‌مان با عمل‌مان دو تا بود. وقتی یک جوان سیرجانی می‌بیند که مهم‌ترین معادن کشور توی این استان قرار دارد. این‌قدر که در این شهر پول جابه‌جا می‌شود هیچ‌کجا جابه‌جا نمی‌شود. حالا توی همین شهر فقط کافی‌ست یک چرخ بزنید ببینید چه وضعی کوچه‌ها و خیابان‌ها دارد.»
او ادامه داد: «من به عنوان یک مهمان که 30 سال است دارم سیرجان میام به‌والله قسم هر سالی که می‌آیم؛ می‌بینم سیرجان بدتر از پارسال شده است. پیش که نرفته عقب هم افتاده است. پس این مسئولین چه غلطی توی این شهر می‌کنند؟» وی افزود: «خود سیرجانی‌ها می‌گویند؛ نگویید سیرجان، بگویید شهر اختلاس، بگویید شهر دزدی، بگویید شهر بخور بخور. بعد شما توقع دارید یک جوان سیرجانی که هشتش گرو نه‌اش است، با این اطلاعاتی که از این پول‌ها و اختلاس‌ها دارد می‌آید نماز بخواند؟ بله که می‌گوید خدا نیست. چون اگر خدا بود این وضعیت نبود. دیروز یک جوان سیرجانی به من می‌گفت؛ شما خدا را نشان من بده تا من بپرستمش! کو خدا؟ تو کدام اداره خدا هست؟ این خدایی که شما روی منبر داد می‌زنی کو؟ ما هرچه دیدیم بی‌خدایی دیدیم. پارتی‌بازی دیدیم، نامردی دیدیم، شایسته‌سالاری‌ست توی این کشور، توی این شهر کجاست؟ آیا هرکس که به او پست و مدیریت می‌دهند لایق این پست است؟ به والله نیست. فقط رانت و رانت‌خواری‌ست. آن کسی هم که می‌آید مقام و پست می‌گیرد فقط به دنبال این است که جیبش را پر کند. وگرنه سیرجانی‌ها چرا باید لاستیک‌های ماشین‌شان را هر 6 ماه یک بار عوض کنند به خاطر این چاله چوله‌ها. حالا من آخوند بیام بگم حسین، می‌گویند کدام حسین؟ توی شهری که این همه پول جابه‌جا می‌شود، شب‌ها چند نفر تا کمر توی سطل زباله می‌روند و دنبال غذا می‌گردند؟ وقتی سوءمدیریت باشد، می‌گویند؛ لعنت به اعتقادات‌تون! نفرین به شعارهای‌تان! چون تمام بدبختی‌شان را از اسلام می‌دانند. چون آن‌ها که علی را که ندیده‌اند، توی مسئول را دیده‌اند. دادگاه‌ها و قاضی‌ها را دارند می‌بینند. آقای مدیر و مسئول را دارند می‌بینند، میزنشین را دارند می‌بینند، خدا شاهد است این‌ها حرف‌های سیاسی نیست. این‌ها درد دل‌ها و زخم‌دل‌های اهل بیت است...»

اعتراض خواجویی به سخنان دانشمند
اسماعیل خواجویی عضو شورای شهر سیرجان اولین کسی بود که به این گفته‌ها واکنش نشان داد: «فکر می‌کنم آقای دانشمند اطلاع کافی از مسایل شهر سیرجان ندارند که می‌گویند سیرجان با پنج سال قبل فرقی نکرده است. سیرجان هزاران فرق کرده و اینکه مسئولان را زیر سوال بردند کار درستی نبوده و با اطلاع غرض‌ورزی کرده‌اند. می‌بایست با شورا صحبت کنند و انتقاد کنند. البته جرأتش را هم نداشتند. آقای دانشمند برود منبر درس اخلاق‌شان را دهد نه اینکه توهین کند. اصلا درست نیست. او به همه مسئولان سیرجانی توهین کرده، گفته گل‌گهری‌ها دزد هستند. ایشان خودشان چهار پنج روز به مهمانسرای گل‌گهر رفته و می‌خوردند و می‌خوابیدند چگونه از پول دزدها می‌خوردید و این حرف‌ها را می‌زنید؟ یک روحانی نباید این‌گونه صحبت کند. اگر مسئولان هماهنگ کنند از طریق دادگاه روحانیت با ایشان برخورد می‌کنیم. دوستان شورا باید یک مطلبی بنویسند و از طریق دادستانی اقدام کنند و حتی این موضوع در شورای تامین هم مطرح خواهد شد که وظایف اصلی آن‌هاست به او تذکر دهند».

استقبال دانشمند از شکایت
پس از آن علی دانشمند پسر مهدی دانشمند به این سخنان واکنش نشان داد و گفت: «مطمئنم پدر از دادگاه و شکایت استقبال می‌کنند اما دادگاه باید در سیرجان و با حضور مردم شریف سیرجان برگزار شود. رهبر انقلاب فرمودند لشکر مومنین انقلابی وارد میدان مطالبه‌گری شوند. ما مطالبه‌گر هستیم. حرف مردم را زدیم و پشت مردم مظلوم و محروم سیرجان را تا احقاق حق خالی نخواهیم کرد».
به گزارش هفته نامه پاسارگاد سیرجان داستان در جلسه روز چهارشنبه‌ی شورای‌شهر 5 عضو حاضر در جلسه بار دیگر به این سخنان واکنش نشان دادند. اسماعیل خواجویی بار دیگر گفت: «اگر مسئولان هماهنگ کنند از طریق دادگاه روحانیت برخورد می‌کنیم.» حسن خدامی هم گفت: «از گل‌گهر توقع بیشتری برای توجه به شهر می‌رود اما نمی‌توان ناگهان کل مجموعه را زیر سوال برد.» طاهره جهانشاهی گفت: «شرایط شهر ما شاید ایده‌آل نباشد اما بیرون آمدن از این وضعیت تلاش همگانی را می‌طلبد.» ابوذر زینلی نیز گفت: «گفتمان ایشان دور از شأن روحانیت است. بهتر است بگوییم در گل‌گهر حیف و میل می‌شود نه دزدی. ای کاش با دقت و اطلاعات کافی و حضور در شورا صحبت می‌کردند. مسئولان شهر در چهارچوب قانون برخورد کنند.»
امین صادقی اما با لحنی تندتر گفت: «آیا سیرجان، سیرجان 35 سال پیش است؟ گل‌گهر یک منبع ملی است و تقسیم بودجه آن تحت تصمیم‌گیری قانون‌گذاری کشوری است و نمی‌توان توقع داشت چون در شهر سیرجان قرار دارد سنگفرش خیابان‌های ما باید از طلا باشد ما موظف نیستیم به دانشمند توضیح دهیم».
پس از آن ابوذر زینلی رییس شورای شهر به هفته‌نامه پاسارگاد گفت: «بیشتر قسمت‌های صحبت‌های آقای دانشمند را قبول دارم ولی اینکه با این لحن و با این سخنان نامحترم بیان شود موافق نیستم. چون نمی‌شود گفت همه‌ی مسئولان دچار اشتباه هستند. شاید من نوعی دارم اشتباه می‌کنم ولی همکار مسئول من که اشتباهی نمی‌کند به پای من می‌سوزد.»
او ادامه داد: «ایشان می‌توانست یک مقدار با گفتمان محترمانه‌تری انتقادش را مطرح کند ولی در کل با برخی از انتقاداتش موافقم چون انتقاداتی بود که من خودم سه چهارماه پیش مطرح کردم.»
زینلی با بیان اینکه ما هم از عملکرد شهرداری راضی نیستیم، گفت: «ما هم ناراضی هستیم که به سمت استیضاح شهردار رفتیم. اگر راضی بودیم که به این سمت نمی‌رفتیم. به هر حال اوضاع، اوضاع خوبی نیست.» او در پاسخ به این سؤال که شما هم با آقای خواجویی که قصد دادگاهی کردن آقای دانشمند را داشتند همراه هستید، گفت: «چون آقای خواجویی نظرشان شکایت از طریق دادگاه ویژه روحانیت بود که من در جواب گفتم من بالشخصه از انتقادهای ایشان استقبال می‌کنم و فقط نسبت به نوع گفتمان‌شان انتقاد دارم. آن هم کسی که مهمان است چون اگر من مسئول شهر مثلا بیایم بگویم فلان مسئول داری چیکار می‌کنی، حق‌مان است، شهرمان است، ولی فردی که مهمان است کار شایسته‌ای نیست که بگوید شما مسئولان شهر دارید چه غلطی می‌کنید؟ مسئولان شهر هر غلطی می‌کنند حداقل این فضا را باز گذاشته‌اند که یکی مثل شما بیاید چنین انتقاداتی بکند.»
او ادامه داد: «اینکه ایشان گفته سیرجان پیشرفت نداشته حرف کذبی است. یعنی ظرف 30 سال گذشته سیرجان هیچ پیشرفتی نداشته است؟ متاسفانه گاهی بعضی حرف‌ها غلو هستند. پس این همه شهرکی که اطراف سیرجان ساخته شده هیچی نبوده؟ البته منظور حرف ایشان بیشتر از لحاظ زیرساخت‌ها بوده است که این حرف را هم ما خودمان قبول داریم. سه چهار ماه پیش من خودم در انتقاد از کمک‌های گل‌گهر به کرمان گفتم با وجود گل‌گهر این وضع شهر سیرجان نباید باشد. توقع از شهر سیرجان با وجود به پتانسیل‌هایی که در گل‌گهر و منطقه ویژه وجود دارد، پتانسیل کشاورزی و حمل‌و‌نقل و موقعیت جغرافیایی آن توقع بیش از این‌هاست. به هرحال انتقادات قابل قبول است از طرف هرکسی باشد ما استقبال می‌کنیم ولی انتقاد باشد نه تخریب».

فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم
سهراب بهاالدینی فرماندار سیرجان هم گفت: «انتقاد حق هرکسی است ولی به این شکل بخواهند انتقاد کنند که حالت توهین داشته باشد قابل پذیرش نیست. ضمن اینکه اقدامات بسیار خوبی هم در سیرجان از طریق دولت و شرکت‌های صنعتی و معدنی دارد انجام می‌شود.»
او در مورد انتقاد آقای دانشمند در مورد چاله چوله‌های خیابان‌ها هم گفت: «طرح فاضلابی که دارد انجام می‌شود طبیعتا کوچه‌ها و معابر نیاز به کنده‌کاری دارند. یک طرح 7-8 ساله‌ای هست که خواه ناخواه یک سری مشکلاتی در بحث معابر به وجود می‌آورد اما به این شکل که ایشان سیاه‌نمایی کردند چنین چیزی نیست و الحمدالله سیرجان شهری است که طرح‌ها و پروژه‌ها دارد به خوبی انجام می‌شود و انتظار هم داشتیم که ایشان به عنوان یک واعظ بیشتر به مسایل مربوط به حوزه‌ی دینی بپردازد، چون به مسایل شهری خود مسئولان دارند نظارت می‌کنند و کار دارد انجام می‌شود و نیاز به طرح این مسایل توسط این آقا نبوده است.»
او ادامه داد: «طبیعتا ما این موضوع را در دست پیگیری داریم و از مجاری قانونی قطعا این موضوع را پیگیری می‌کنیم که دیگر شاهد چنین صحبت‌های تفرقه‌افکن و توهین‌آمیزی به مسئولان در شهرستان نباشد. این توهین شامل همه‌ی مسولان می‌شود. اینکه بخواهند همه مسئولان را زیر سوال ببرند قابل پذیرش نیست.» بهاالدینی گفت: «ایشان می‌توانست درخواست جلسه‌ای با مسئولان شهر کند و مشکلات و نواقص را در آن جلسه بگوید تا راه‌حل پیدا شود.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
خاطره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
0
1
هرکس حرف مردم را می زند مقصر است مجرم است
یکی از بیرون آمده از حق مردم مظلوم و بی صدای کرمان یا سیرجان یا هرجای دیگر دفاع کرده متهم شد و قانون را به رخش می کشند؟ قانون اگر اجرا می شد که شما ناخلف ها سر پست نبودین
مدتی است می خواهند دانشمند را ممنوع المنبر کنند حالا بهانه دستشان آمد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
0
1
پای کرمان رو چرا میکشی وسط بنده خدا از کرمان حرفی نزده
راننده تاکسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
0
1
به خدا آقای خواجویی راست میگه بنده خدا . از بسکه تو این خیابونا و کوچه های فوق زیبای سیرجان رانندگی کردم تمام جلو بندی ماشینم ورزیده شده . الآن کلا همش ماهیچه و عضله هست .
الان اگه این ماشین رو از کوه بندازی پایین آخ نمی که.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
0
1
در بحث اقتصادی و بخصوص فرهنگی تکرار میکنم فرهنگی و امنیتی رتبه اول را در کشور کسب نکند رتبه دوم را حتما کسب میکند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند

 همه نسبت به آینده مسئولیت داریم/ باید امید را به جامعه برگرداند/ به عنوان یک کنش گر در عرصه حضور خواهم داشت/ هیچ وقت کاری نمی کنیم که جمهوری اسلامی لطمه ببیند/ حکومت «یکدست افراطی» برای کشور خطرناک است

انعقاد قرارداد میان ایران و روسیه برای خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی

واکسن اسپوتنیک وی لختی خون ایجاد نمی‌کند

مسدود شدن راه‌های ارتباطی ۳۱ روستا بر اثر طوفان شدید در ریگان

تمام مسیرهای ورودی به پردیسان قائم، آرامستان و گلزار شهدای شهر کرمان مسدود شد

طغیان رودخانه شهداد در اثر بارندگی شدید/ ۳۷ منزل دچار آبگرفتگی شدند

استاندار کرمان: قوانین و مقررات از موانع اصلی تولید محسوب می‌شوند/ باید به قشر ضعیف تر جامعه راهکار بدهیم و آنها را توانمند کنیم

روحانی: نمی‌توانیم تا تابستان منتظر واکسن داخلی باشیم/ همه شرکت‌ها مجاز به واردات واکسن هستند

دولت کارآمد متکی به احزاب است/ آرا صندوق، موجودی کشور در بانک‌مرکزی سیاسی است

پربازدید ها

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند

احمدی نژاد به من پیشنهاد معاون اولی برای انتخابات ۱۴۰۰ داد/ اگر آقای هاشمی بودند، حتما تشویق به حضور در انتخابات می‌کردند/ با درگذشت پدر، دولت آقای روحانی شعارهایش را فراموش کردند

با آمدن آقای رئیسی مخالف هستم/ باید به چهره های جدید راه داد

آیا پس از سیدحسن حضور سیدابراهیم هم منتفی شده است؟

 همه نسبت به آینده مسئولیت داریم/ باید امید را به جامعه برگرداند/ به عنوان یک کنش گر در عرصه حضور خواهم داشت/ هیچ وقت کاری نمی کنیم که جمهوری اسلامی لطمه ببیند/ حکومت «یکدست افراطی» برای کشور خطرناک است

فتوای آیت‌الله مکارم در خصوص روزه ‌گرفتن دختران ۹ ساله

در گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا درباره ایران چه نکاتی ذکر شده است؟

نحوه معرفی كانديدای انتخابات رياست‌جمهوری در «جبهه اصلاحات ايران» چگونه است؟

آیا حضور سیدحسن سطح نزاع و تنش را در انتخابات بالا می‌بُرد؟

مسیر کنونی کنکور با هم‌اندیشی و روش‌هایی کارآمد باید اصلاح شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند   ( نظر)

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

سید حسن خمینی: راه حل مشکلات خیلی زیاد ما این است که به مردم برگردیم/ معنا ندارد که با نگاه تنگ نظرانه گروه‌هایی را از حق حضور در انتخابات محروم کنند/ تلگرام را فیلتر کردید؛ اما هست / مهم نیست چه کسی رئیس جمهور می‌شود؛ بلکه مهم این است که مردم او را رئیس جمهور کنند/ از برخی ممیزی‌ها خنده ام می‌گیرد   ( نظر)