کد خبر: ۳۹۷۲۸
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۵
ارسال به دوستان
ذخیره
محمدجواد ظریف دیپلمات است، حرف‌هایش را پیش از گفتن می‌سنجد، بار معنایی آنها را هم می‌داند. «آن‌بار» اعلام کردم، یعنی «بار یا بارها»یی هم بوده که اعلام نکرده‌ام؟ آن‌بارها گلایه و انتقادش به چه کسی یا کسانی بوده؟ او در همین مصاحبه می‌گوید اگرنامه‌نگاری‌هایم منتشر شود، می‌بینید که گاه از برخی منتقدین هم تندتر انتقاد کرده‌ام.

سیدشهاب‌الدین طباطبایی در روزنامه شرق نوشت: وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با روزنامه همدلی گفته «آن‌باری» که استعفایم را اعلام کردم، به خاطر این بود که اعتقاد داشتم وزیر خارجه‌ای که در ملاقات یک رئیس کشور حضور نداشته باشد و این را به‌صورت علنی اعلام کنند، دیگر در هیچ‌جای دنیا به‌عنوان وزیر خارجه تحویلش نمی‌گیرند. او از «آن‌بار»ی نام می‌برد که استعفا را اعلام کرده، محمدجواد ظریف دیپلمات است، حرف‌هایش را پیش از گفتن می‌سنجد، بار معنایی آنها را هم می‌داند. «آن‌بار» اعلام کردم، یعنی «بار یا بارها»یی هم بوده که اعلام نکرده‌ام؟ آن‌بارها گلایه و انتقادش به چه کسی یا کسانی بوده؟ او در همین مصاحبه می‌گوید اگرنامه‌نگاری‌هایم منتشر شود، می‌بینید که گاه از برخی منتقدین هم تندتر انتقاد کرده‌ام.
معنای این جمله هم روشن است، او به کسی نامه می‌نویسد که منتقدین انتقادهای تندی به او می‌کنند‌ و ظریف گاهی از آنها هم تندتر انتقاد می‌کند. شاید انتقادش به ناهماهنگی‌هایی است که بارها نه از بیرون دولت که در داخل دولت بر تلاش‌هایش سایه انداخته است. واقعیت‌هایی که او قول داده پس از پایان دولت بگوید. البته با یک جست‌وجوی ساده در حوزه اخبار مرتبط با سیاست خارجی ایران می‌شود یکی از «آن‌بارها که به اعلام استعفا کشیده نشده» را یافت. 30 تیر امسال وزارت خارجه روسیه از سفر ظریف به مسکو خبر می‌دهد. اول مرداد ظریف در گفت‌وگو با ایرنا از صحبت امن تلفنی یک‌ساعته با پوتین می‌گوید.
۱۲شهریور لاوروف، وزیر خارجه روسیه در جمع استادان و دانشجویان دانشگاه روابط بین‌الملل مسکو از آمادگی کشورش برای میانجیگری بین ایران و آمریکا خبر می‌دهد.
۱۴شهریور رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری ایران در گفت‌وگو با تسنیم میانجیگری روسیه برای انجام مذاکره بین ایران و آمریکا را رد می‌کند و می‌گوید ما با آمریکایی‌ها بنای مذاکره نداریم.
درست بعد از این مصاحبه برخی منابع خبری از عدم حضور وزیر امور خارجه در جلسات دولت خبر دادند... .
غیبتی که گویا دو هفته ادامه پیدا می‌کند و بالاخره با پادرمیانی اعضای ارشد دولت ختم به خیر می‌شود.
محمدجواد ظریف به همدلی گفته بعد از پایان مسئولیتش واقعیات را خواهد گفت‌ و نامه‌نگاری‌ها و انتقادات تندش درمورد سیاست خارجی را منتشر خواهد کرد. به نظر می‌رسد بتوان مخاطب این واقعیات و نامه‌نگاری‌ها و انتقادهای تند را جایی نزدیک وزیر، شاید در جلسات دولت پیدا کرد. او می‌داند اگر آن‌طور‌که خودش گفته بنایش بر نیامدن در انتخابات باشد، گفتن این واقعیات قبل از اتمام مسئولیتش برگ‌های برنده زیادی برای رقبای دولت خواهد داشت، اگر در دقیقه 90 تصمیم به آمدن بگیرد، آن‌وقت ممکن است قبل از پایان دولت از آن واقعیات و از آن بار یا بارها رونمایی کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

روند کاهشی ابتلا به کرونا در کرمان

نماینده شورای شهر در شورای شهرستان بافت انتخاب شد

رئیس اتاق کرمان: نظام مصرف آب در استان نیازمند بازنگری است

استاندار کرمان: کشور‌ها با قوانین مزاحم سقوط می‌کنند نه جنگ و لشکرکشی

بسیج جناحی فکر نمی‌کند/ دولت در مقابل زیاده‌خواهی‌های دشمن ایستادگی می‌کند/ امروز گزینه التماس برای رفع تحریم‌ها به اقتدار در برابر تحریم‌ها مبدّل شده است

نماینده مجلس: تحصن کارگران معدن آسمینون منوجان پایان یافت

اهدای عضو نوجوان ۱۲ ساله بافتی به ۳ بیمار جان دوباره بخشید

مطالعات کشوری تبدیل باغین به بخش انجام می‌شود

تحریم‌های ظالمانه آمریکا بیماری را سخت کرده است

برخورد مرگبار دو خودرو حامل اتباع افغان در محور بم – ایرانشهر

پربازدید ها

مرعشی تشریح کرد: چند سیاست حزب کارگزاران در دوره جدید

اروپا به ایران: فوراً دسترسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کرج را بازگردانید

مطالعات کشوری تبدیل باغین به بخش انجام می‌شود

نماینده مجلس: تحصن کارگران معدن آسمینون منوجان پایان یافت

مخالفت مرکز پژوهش‌های مجلس با طرح افزایش تعداد نمایندگان

بسیج جناحی فکر نمی‌کند/ دولت در مقابل زیاده‌خواهی‌های دشمن ایستادگی می‌کند/ امروز گزینه التماس برای رفع تحریم‌ها به اقتدار در برابر تحریم‌ها مبدّل شده است

استاندار کرمان: کشور‌ها با قوانین مزاحم سقوط می‌کنند نه جنگ و لشکرکشی

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)