کد خبر: ۳۹۷۴۸
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۲
ارسال به دوستان
ذخیره
دو فعال سیاسی در گفت‌وگوهای جداگانه‌ای مطرح کردند
دوتن از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب امروز در گفت‌وگوهای جداگانه با دو روزنامه اعتماد و شرق در مورد نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ریاست جمهوری اظهارنظر کردند.

دوتن از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب امروز در گفت‌وگوهای جداگانه با دو روزنامه اعتماد و شرق در مورد نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ریاست جمهوری اظهارنظر کردند.

به گزارش گفتارنو به نقل از روزنامه شرق فیض‌الله عرب‌سرخی  درباره هجمه‌های اخیر به یادگار امام گفت: یک جریان افراطی در کشور برنامه‌ریزی کرده‌اند تا تمام نهادهای انتخاباتی را به هر قیمتی در اختیار بگیرند و برای رسیدن به این هدف نیز اگر لازم باشد فضایی را به وجود می‌آورند تا مردم کمتر شرکت کنند و یک‌دستی لازم به وجود آید؛ بنابراین این جریان هر ترفندی را که لازم باشد، به کار می‌بندد تا به این هدف برسد.

وی افزود: از آنجا که یک‌سری از نیروهای سیاسی بحث کاندیداتوری سیدحسن آقای خمینی را مطرح کرده‌اند و معتقدند او این موقعیت سیاسی و اجتماعی را دارد تا به‌عنوان نامزد انتخاباتی مطرح شود، این نگرانی برای کیهان و دوستانش ایجاد شده که مبادا این اتفاق بیفتد. اگر حسن آقای خمینی حضور پیدا کند، ردصلاحیتش حتما مثل آقای هاشمی اقدام پرهزینه‌ای است و حضور ایشان نیز ممکن است دامنه مشارکت مردم را بالا ببرد. همچنین این اتفاق می‌تواند رغبت به فعالیت را در میان نیروهای سیاسی افزایش دهد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: بنابراین حضور سیدحسن خمینی در انتخابات می‌تواند تمام معادلات جریان افراطی را برهم بزند؛ از‌این‌رو به نظرم عصبانیت کیهان و دوستانش و پرخاش‌هایی که این‌روزها به نوه امام می‌شود، از این زاویه است؛ و گرنه اگر موضوع به سوابق اجرائی مربوط باشد، مگر آقای صادق لاریجانی که به ریاست قوه قضائیه رسید، سابقه‌ای اجرائی داشت؟ ایشان تا آن مقطع یک روز هم کار اجرائی نکرده بود؛ اما رئیس قوه قضائیه شدند.

وی گفت: فکر نمی‌کنم کسی از این موضوع انتقاد کرد که چرا آقای لاریجانی برای ریاست قوه قضائیه سوابق اجرائی نداشت. درباره بسیاری اشخاص دیگر نیز همین مسئله مصداق دارد؛ بنابراین به‌هیچ‌وجه بحث صلاحیت سیدحسن آقای خمینی مطرح نیست؛ مسئله اصلی نگرانی از برهم‌خوردن معادلاتی است که جریان افراطی برای خود تعریف کرده است.

عرب‌سرخی بیان کرد: به‌هرحال یک سوی گرم‌شدن تنور انتخابات منوط به حضور چهره‌هایی است که می‌توانند به این روند کمک کنند. وقتی همه چهره‌های شاخص یک جریان رد‌صلاحیت می‌شوند، چهره‌های درجه دوم در این زمینه توانمندی کمتری دارند. بنابراین حضور چهره‌هایی مانند سیدحسن خمینی به دلیل اینکه دارای پایگاه اجتماعی و ریشه و سابقه مشخصی هستند، برای بسیاری مردم ملاک قرار می‌گیرد و می‌تواند مؤثر باشد. شکی نیست که ایشان می‌تواند به افزایش مشارکت انتخابات کمک کند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: نباید تردید کرد که سیدحسن آقای خمینی می‌تواند چنین اثری در انتخابات آتی بگذارد؛ هرچند من هیچ اطلاعی از اینکه ایشان بنا دارد در انتخابات حضور پیدا کند، ندارم و این حرف‌ها به آن معنا نیست که ایشان حتما کاندیدا خواهد شد؛ اما نه‌فقط حضور ایشان، بلکه حضور هرکدام از بزرگانی که دارای موقعیت‌های جدی اجتماعی هستند، در‌صورتی‌که شورای نگهبان تصمیم به بسط مشارکت مردم بگیرد، مؤثر است.

وی بیان کرد: اگر هدف شورای نگهبان افزایش مشارکت مردم در انتخابات باشد، یکی از راه‌هایش این است که چهره‌های ممتاز، بزرگ و شناخته‌شده در صحنه حضور پیدا کنند. ‌

عرب‌سرخی در پاسخ به این سؤال که چرا بیت حضرت امام همواره مورد هجمه قرار می‌گیرد، گفت: باید توجه داشت که چهره‌های نزدیک به امام همگی با چنین سرنوشتی مواجه شده‌اند؛ از شخصیتی مانند آقای هاشمی‌رفسنجانی در نظر بگیرید تا چهره‌های حوزوی مانند مرحوم آیت‌الله موسوی‌اردبیلی و آیت‌الله یوسف صانعی و چهره‌های سیاسی مانند آقایان خاتمی، خوئینی‌ها و‌... و در میان غیر روحانیون نیز اشخاصی نظیر آقای بهزاد نبوی و... امروز در وضعیتی مشابه هستند.

وی افزود: طبیعی است وقتی تمام چهره‌های سیاسی و خط‌امامی که بیشتر به‌عنوان اصلاح‌طلب شناخته می‌شوند، در چنین وضعیتی قرار می‌گیرند، بیت امام نیز از این قاعده مستثنا نیست و در مسیر هجمه و تهمت قرار می‌گیرد.‌ او در پایان در پاسخ به این سؤال که جریان اصلاح‌طلب باید برای تداوم مسیر خود با وجود تعارض دیدگاه‌ها چه اقداماتی انجام دهد، گفت: به نظرم جریان اصلاح‌طلبی باید همه تلاش خود را از یک سو روی دفاع از حقوق مردم و از سوی دیگر برای اصلاح و حفظ میراث امام به کار گیرد.

جواد امام دبیرکل مجمع ایثارگران نیز به روزنامه اعتماد گفت:

** اكنون نيز در هر دوره‌اي كه احتمالي براي نقش آفريني سيدحسن خميني و بيت امام در عرصه سياسي مطرح مي‌شود، جناح تماميت‌خواه، از ترس احياي فرهنگ و رويكرد امام در دوران جديد و گسترش اقبال مردمي، هجمه‌هاي سازمان يافته‌اي را شروع مي‌كنند.

** هجمه‌هاي اخير در برخي رسانه‌ها و فضاي مجازي نيز در همين راستا قابل تحليل است؛ تازگي هم ندارد. از آنجا كه سيدحسن خميني با گرايشي حق مدارانه، در مقاطع مختلف اظهارنظرهايي در دفاع از حقوق مردم داشته است، عده‌اي احساس خطر مي‌كنند و رو به تخريب مي‌آورند. البته سطح تخريب‌ها در مقطع كنوني بيشتر شده است. اما با وجود همه تخريب‌هايي كه صورت گرفته، نتايج نظرسنجي‌ها نشان مي‌دهند كه يادگار امام از محبوبيت بالايي در ميان مردم برخوردار است.

** تا جايي كه اطلاع دارم جمله‌اي از سخنان ايشان در آن مراسم{سالگرد آیت الله هاشمی} بازنشر شد كه خواب از چشمان عده‌اي ربود.با اينكه معتقدم اين جمله به معناي كانديداتوري شخص سيدحسن آقاي خميني نيست و انتقادي كلي نسبت به موضوع شانه خالي كردن از مسووليت بيان شده، ولي تفسيرهاي مختلفي از آن شد از جمله اينكه ممكن است خود ايشان بخواهند به صحنه بيايند و نظر ديگري كه منظور ايشان را دعوت از شخصيت‌هايي نظير آقاي خاتمي تفسير مي‌كند. ولي بايد گفت اين تخريب‌ها بيش از هر چيز نشان‌دهنده وزن بالاي ايشان در معادلات سياسي است.

** انتخابات مجلس در سال 98 نشان داد كه بخش قابل توجهي از مردم از صندوق‌هاي راي قهر كرده‌اند. اين موضوع دلايل مختلفي داشت از جمله اينكه اكثريت مردم فضاي انتخاباتي را رقابتي نمي‌ديدند.

** با اينكه مسائل اقتصادي، معيشتي و ناكامي‌هاي دولت از عمل به وعده‌هاي خود نيز وجود داشت، اما مردم وقتي حس كنند رايي كه مي‌دهند بي‌فايده است، از حضور پاي صندوق‌هاي راي خودداري مي‌كنند. بخش قابل توجهي از مردم وقتي نام ايشان مطرح مي‌شود بارقه‌هايي از اميد براي‌شان ايجاد مي‌شود. فراموش نكنيم كه در دوران 8ساله اصلاحات، تورم به كمترين ميزان خود رسيد در حالي كه رشد اقتصادي در بالاترين حد خود قرار داشت. در سطح منطقه‌اي و جهاني نيز بيشترين ميزان تعامل را در آن دوران داشتيم. 

** در حوزه آزادي‌هاي سياسي و فرهنگي نيز جامعه ما متحول شد. سال 76 با آمدن آقاي خاتمي اميدي در لايه‌هاي مختلف جامعه، طبقات متوسط و ضعيف و جامعه مطبوعاتي و روشنفكران و دانشگاهيان ايجاد شد. حتي در لايه‌هاي نظامي نظير سپاه پاسداران نيز آمارها نشان مي‌دهند كه درصد بسيار بالايي راي به آقاي خاتمي اختصاص پيدا كرد. راي 20 ميليوني ايشان در آن سال به 22 ميليون در دور دوم افزايش پيدا كرد.

** در حوزه شفافيت و مبارزه با فساد نيز پس از جنگ، بهترين شرايط را در دوران اصلاحات داشتيم. در آمارهاي بين‌المللي نيز بهترين رتبه را كسب كرده بوديم. در داخل نيز كمترين ميزان از فساد را داشتيم. بنابراين مردم اين مسائل را از دوران آقاي خاتمي به ياد دارند. اما متاسفانه بعد از سال 84 همه مسائل دگرگون شد و مردم تفاوت‌ها را حس مي‌كنند. اغراق نيست اگر بگويم كه دوران آقاي خاتمي، درخشان‌ترين دوران در توسعه و پيشرفت كشور بود.

** بنابراين نوستالژي دوره آقاي خاتمي باعث مي‌شود تا وقتي نام ايشان يا كساني كه با او هم‌سو هستند مانند سيدحسن آقا در سطح جامعه مطرح شود، باوجود تخريب‌هاي سازمان‌يافته‌اي كه هم از سوی جناح تماميت‌خواه و هم از سوي براندازان عليه ايشان صورت گرفته، اميد زنده گردد.

** امروز مي‌بينيم گروه‌هايي از مردم دايما حرف از نااميدي مي‌زنند اما وقتي نام اين بزرگان مطرح مي‌شود، به سرعت عجيبي بارقه‌هاي اميد در آنها ديده مي‌شود. به همين دليل مي‌بينيم رقبا كه سال‌هاست در پي يكدست كردن حاكميت هستند به ويژه با طرح‌هايي نظير اصلاح قانون انتخابات رياست‌جمهوري، نگران مي‌شوند. به نظر مي‌رسد همواركردن مسير براي اندك‌سالاری جزو ماموريت‌هاي از پيش تعيين شده مجلس يازدهم شده است. لذا طبيعي است نام‌هايي كه بتواند فضاي يخ زده فعلي را همانند خرداد 76، بشكند تندروها را وادار مي‌كند تا همه توش و توان خود را براي تخريب آنها و فضاسازي براي ايجاد مانع بر سر راه‌شان به‌كار گيرند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

رئیس جمهور: دستگاه‌های مسوول تمام تلاش خود را برای جلوگیری از موج چهارم بیماری کرونا در کشور بکار گیرند

مونسان: کرمان مقصد اصلی گردشگران خارجی می‌شود/ تمدید فرصت استفاده از تسهیلات صنایع دستی تا پایان اسفند/ طرح زیرگذر باغ شاهزاده ماهان  غیرقابل توجیه است

ما قیمت گذاری می‌کنیم اما در بازار یک اتفاق دیگر می‌افتد

بهزاد نبوی رییس و سیدحسین مرعشی نایب رئیس جبهه اصلاحات شدند

اطلاعیه مهم وزارت اطلاعات از خنثی شدن یک عملیات تروریستی در غرب کشور

روحانی: من می ترسم پشت پرده دستی در کار باشد که بخواهند مردم را از انتخابات مایوس کنند و بگویند اراده دست ما است نه دست شما، شما مردم کاره ای نیستید/ ما می‌توانستیم از برجام خارج شویم ولی آن را حفظ کردیم؛ برای به کرسی نشاندن حرف‌مان

نظارت صداوسیما بر اینترنت مثل سپردن هوافضا به اتحادیه مینی‌بوس‌رانی است

فرماندار بافت: ۲ روستای شهرستان بافت قرنطینه شدند

۸۳ درصد اقتصاد کرمان تحت تأثیر کرونا قرار گرفته

تخصیص ارز مورد نیاز خرید واکسن از هند

پربازدید ها

ماجرای تذکر موسسه امام به رئیس جمهور چه بود؟

رئیسی، دعوت اعضای خبرگان برای برگزاری جلسه انتخابات ۱۴۰۰ را نپذیرفت

بهزاد نبوی رییس و سیدحسین مرعشی نایب رئیس جبهه اصلاحات شدند

حمایت غیرمنتظره حسین شریعتمداری از توافق ایران و آژانس: چنین توافقی نمی تواند بدون نظر شورای عالی امنیت ملی تهیه شده باشد / نمایندگان معترض می‌توانستند اعتراض خود را به جلسه غیرعلنی منتقل کنند

نظارت صداوسیما بر اینترنت مثل سپردن هوافضا به اتحادیه مینی‌بوس‌رانی است

واکنش باهنر به درخواست از او برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری

ما قیمت گذاری می‌کنیم اما در بازار یک اتفاق دیگر می‌افتد

دولت از فرمان رهبری برای یکصدایی در مسیر رفع تحریم ها استقبال کرد

روحانی: من می ترسم پشت پرده دستی در کار باشد که بخواهند مردم را از انتخابات مایوس کنند و بگویند اراده دست ما است نه دست شما، شما مردم کاره ای نیستید/ ما می‌توانستیم از برجام خارج شویم ولی آن را حفظ کردیم؛ برای به کرسی نشاندن حرف‌مان

سردار سلیمانی با کدام بمب آمریکایی به شهادت رسید؟

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)