کد خبر: ۳۹۷۵۲
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۹
ارسال به دوستان
ذخیره
اپرای همای و همایون کوششی برای شناختن خواجوی کرمانی:
بهروز غریبپور کارگردان تئاتر گفت: اشتباهی که بسیاری از ادبای ما مرتکب آن می‌شوند این است که عمدتا خواجوی کرمانی را با حافظ مقایسه می کنند، درحالی که ۷۰ درصد غزلیات خواجوی کرمانی مجددا توسط حافظ دوباره‌سازی و مهندسی شده است.

بهروز غریبپور کارگردان تئاتر گفت: اشتباهی که بسیاری از ادبای ما مرتکب آن می‌شوند این است که عمدتا خواجوی کرمانی را با حافظ مقایسه می کنند، درحالی که ۷۰ درصد غزلیات خواجوی کرمانی مجددا توسط حافظ دوباره‌سازی و مهندسی شده است.

جدیدترین اثر بهروز غریپور، کارگردان تئاتر و طراح و مجری اپراهای عروسکی، اپرایی با عنوان همای و همایون است که از اشعار و آثار خواجوی کرمانی شاعر پرآوازه و شناخته شده قرن هشتم سرچشمه گرفته است.

کمال‌الدین ابوالعطاء محمودبن علی‌بن محمود، معروف به «خواجوی کرمانی» (زاده: ۶۸۹ ه‍.ق در کرمان – درگذشت: ۷۵۲ ه‍. ق در شیراز) یکی از شاعران نیمهٔ اول قرن هشتم است که در اواخر سدهٔ هفتم هجری در کرمان زاده شد و در نیمهٔ سدهٔ هشتم هجری در شهر شیراز درگذشت و در تنگ الله اکبر این شهر نزدیک رکناباد به خاک سپرده شد.

شعر خواجوی کرمانی که به نخل‌بند شاعران نیز شهرت دارد، شعری عرفانی است.

مضامین عرفانی در غزلیات وی صریحاً بیان می‌شود امّا در این اشعار که بر شاعران بعدی خود مانند حافظ تأثیرگذار هم بوده مبارزه با زهد و ریا و بی‌اعتباری دنیا و مافیها از موارد قابل ذکر است. او در شعر به سبک سنایی غزل‌سرایی می‌کرده و در مثنوی نیز سعی داشته به تقلید از فردوسی حماسه‌سرایی داشته باشد. خواجو را وابسته به سلسلهٔ مرشدیه می‌دانند.

او را در ریاضیات طب و هیئت نیز صاحب نظر می‌دانند. طنز و هزل و انتقادات اجتماعی از شرایط ادیان در آن روزگار در اشعار خواجو متداول است. او در قصیده، مثنوی و غزل طبعی توانا داشته، به‌طوری‌که گرایش حافظ به شیوهٔ سخن‌پردازی خواجو و شباهت شیوهٔ سخنش با او مشهور است. خواجو از بزرگان صوفیه قرن هشتم و اهل تصوف و عرفان (وحدت وجودی) می‌باشد.

آنچه در ادامه می‌آید گفت و گوی خبرنگار فرهنگی ایرنا با بهروز غریبپور به بهانه طراحی و ساخت اپرایی بر اساس اشعار خواجوی کرمانی است.

گوهر ناشناخته‌ای به نام خواجوی کرمانی
نویسنده و کارگردان اپراهای مولانا، حافظ، سعدی، خیام، عاشورا در توضیح اپرای جدیدی که در حل تولید آن است، بیان کرد: کار جدید ما با عنوان همای و همایون بر اساس اشعار خواجوی کرمانی است.

وی افزود: نوشتن متن اپرای همای و همایون را من از حدود دو سال و نیم پیش آغاز کردم و به پایان رساندم و قرار بود که با یاری بنیاد فرهنگی و هنری رودکی و استانداری کرمان اجرا شود که آنقدر گرفتار مسائل بوروکراتیک شدیم که شکل نگرفت؛ تا این که دوباره مرکز کرمان شناسی و بنیاد فرهنگی و هنری رودکی شرایطش را به وجود آوردند که ما بتوانیم کار کنیم.

غریبپور در پاسخ به این سوال که چرا این موسیقی در کی‌یف ساخته شده است، گفت: معمولا آقای عبدی با ارکستر سمفونیک کی‌یف کار می کند و لازم بود که این اتفاق بیفتد چرا که سرعتش هم بیشتر است و این اپرا فرصتی بود که دیگر بار با بهزاد عبدی و هم برای نخستین بار با سالار عقیلی کار کنم.

این کارگردان تئاتر در ادامه و توضیح ماهیت اپرای همای و همایون یادآور شد: اشعار این اپرا از منظومه همای و همایون و غزلیات خواجوی کرمانی انتخاب شده است. تمام کوشش من این بوده است که یک گوهر ناشناخته را که خواجوی کرمانی است معرفی کنم؛ اشتباهی که بسیاری از ادبای ما مرتکب آن می شوند این است که عمدتا خواجوی کرمانی را با حافظ مقایسه می کنند، درحالی که ۷۰ درصد غزلیات خواجوی کرمانی مجددا توسط حافظ دوباره سازی و مهندسی شده است.

غریبپور در ادامه تصریح کرد: درحال حاضر موسیقی تا ۸۰ درصد ساخته شده است و صرفا اجرای خوانندگان باقی مانده و پس از آن انشالله می رویم برای ساخت عروسک ها.

وی افزود: به دلیل شرایط کرونایی نمی توانیم بگوییم که این اثر چه زمانی برای تماشا آماده خواهد شد اما کارمان را شروع کرده ایم و درحال جلو بردن آن هستیم و این کار را ادامه می دهیم همچنان که به شخصه و زمانی که به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری بودم هم کار می کردم.

هنر زنده است: آخرین رویداد فرهنگی هنری قرن
جشنواره هنر زنده است که از آن تحت عنوان آخرین رویداد فرهنگی هنری قرن نیز یاد می شود، جشنواره ای است که قرار است تا در روزهای پایانی سال ۹۹ و قرن، گریزگاهی برای فرار از رخوت روزهای کرونا باشد.

در حقیقت این جشنواره مولود شرایطی است که بیماری کووید ۱۹ بر جامعه جهانی تحمیل کرده است و با وجود مصائبی که این پاندومی به بار آورده، انگیزه‌ای ایجاد شده تا ضمن توجه به راه‌های ارتباطی سنتی، راه‌های پرامکان ارتباط مجازی از نو مورد توجه قرار گیرد.

پیام این جشنواره چندوجهی است: «جهان زنده است، هنر زنده است، هنرمندان زنده‌اند، مخاطبان زنده‌اند».

در نخستین دوره جشنواره هنر زنده است که با مشارکت موسسه فرهنگی هنری «برداشت آخر» و مجموعه هنری «مربع ۱۱» به شکل رقابتی در شبکه‌های اینترنتی با حمایت مادی بخش خصوصی و حمایت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ۱۰ تا۲۰ اسفندماه سال جاری برگزار می‌شود، چهار بخش فیلم به دبیری کمال تبریزی، تئاتر به دبیری بهروز غریب پور، موسیقی به دبیری فردین خلعتبری و دیجیتال آرت به دبیری محمود کلاری وجود دارد.

غریبپور که در این رویداد فرهنگی علاوه بر دبیری بخش تئاتر، سمت مدیریت این جشنواره را بر عهده دارد در توضیح فلسفه شکل گیری و ماهیت جشنواره هنر زنده است بیان کرد: جشنواره هنر زنده است یک شعار در این مفهوم است که مخاطب ما زنده است، هنر زنده است، فعالیت های هنری همچنان وجود دارد و نوعی واکنش است به این حالت یاس و ناامیدی (که بسیاری به درستی و برخی به صورت اغراق آمیز درباره آن صحبت می کنند) تا بگوییم که حتی در این شرایط سخت هم کار می کنیم.

مترجم کتاب های انیمیشن از نخستین گام‌ها تا اعتلا ۱۳۷۷ ، قلعه حیوانات ۱۳۸۴، بینوایان ۱۳۸۵ و قصه تلخ طلا ۱۳۸۵، افزود: به همین دلیل ما با بهره گیری از فضای مجازی، این جشنواره را طراحی کردیم که آن را به صورت آنلاین برگزار و تلاش می کنیم که جشنواره‌ای جامع باشد؛ چنانچه تئاتر و فیلم و موسیقی را در بر می گیرد و به همین دلیل وقتی که در خود عناوین جشنواره ها غور می کنید می بینید که هرکدام دارای شاخه های متعددی هستند؛ مثلا صرفا در بخش تئاتر ۱۶ عنوان زیر رده وجود دارد: تئاتر بلند مدت، تئاتر کوتاه مدت، پانتومیم، نمایش های آیینی، کمدی، تعزیه و ... حتی گفت وگوی با پیشکسوتان و گزارش پشت صحنه عناوینی هستند که در بخش تئاتر وجود دارند.

ما به کرونا نیاز داشتیم
بنیان‌گذار فرهنگسرای بهمن، مدیر و بنیانگذار خانه هنرمندان ایران در ادامه و در پاسخ به این پرسش که ایده جشنواره هنر زنده است از کجا نشئت گرفته است، گفت: ایده اولیه را آقای مازیار رضاخانی که دبیر جشنواره های مختلف از جمله پروین اعتصامی بوده اند با من مطرح کردند که در ابتدا مانند هر ایده خام دیگر بود و تلاش کردم با تجربه ای که داشتم و دعوت از افراد شاخص، این ایده را وسعت بخشیده و جامع تر کنیم.

غریبپور در پاسخ به این پرسش که با توجه به ابداعی که در زمینه تئاتر عروسکی داشته آیا در طی سالیان گذشته نیروها و کسانی را بر اساس دانش و تجربیات خود تربیت کرده است یا خیر، توضیح داد: من در ۲۰ سالگی خیمه شب بازی در حال مرگ را احیا کردم و همه کسانی که در گروه تئاتر عروسکی آران هستند ایده های من را می بینند و طبیعتا تربیت شده اند اما این که تا چه حد مانند خودم عاشقانه کار کنند، موضوعی دیگر است.

نویسنده کتاب‌های تئاتر چیست؟ چگونه زاده شد، چگونه اجرا می‌شود ۱۳۷۰، نمایش عروسکی گام به گام ۱۳۷۰ و تئاتر در ایران ۱۳۸۴ در پاسخ به این پرسش که آیا امروز افراد یا گروه‌هایی راهی را که غریبپور در توجه و اجرای نمایش‌های سنتی ایرانی (خمیه شب بازی و ...) گشوده است را دنبال می کنند، تصریح کرد: بله اساسا خیمه شب بازی امروز توسط گروه های متعددی اجرا می شود درحالی که زمانی که من آن را کار کردم و به دانشگاه تهران آوردم استادان ما هم خیمه شب بازی ندیده بودند. این اتفاق افتاده و قطعا هم نتیجه داشته است.

غریبپور در انتها و در پاسخ به این سوال که آیا این افراد برای نوشتن و اجرای کارهایشان با وی در ارتباط هستند یا خیر، خاطرنشان کرد: غالبا در ارتباط هستند؛ ضمن این که قرار نیست اگر من چیزی به این آدم ها یاد داده ام تا آخر بر کار ایشان نظارت داشته باشم؛ دنیای تئاتر عروسکی، دنیای وسیعی است.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

پرواز از مبدا و مقصد ۳۲ کشور به ایران ممنوع شد

۲۵ درصد کارکنان شرکت‌های پخش به کرونا مبتلا شدند/ مسوولان استان پتانسیل صنعت پخش استان را نشناخته‌اند/مطالبه عوارض پسماند توسط شهرداری محمل قانونی ندارد/کارشناسان دارایی سلیقه‌ای عمل می‌کنند/ عملا متولی شرکت‌های پخش مشخص نیست

رئیسی : سفر نوروزی تنها مربوط به شهر‌های دارای وضعیت آبی و زرد کرونایی است

مادر سردار شهید علی شفیعی آسمانی شد

چرا هنوز بايدن به برجام بازنگشته است؟

آرمین: شعار راهبردی اصلاح‌طلبان حل نهادینه مشکلات اقتصادی با تاکید بر تحول در سیاست خارجی باشد/ 4 گرایش در درون اصلاحات وجود دارد

مرعشی: سیاست عرصه واقعیت‌هاست/ سیاست‌مداران اصلاح‌طلب نباید هیچ‌گاه خودشان را اسیر آرمان‌های روشنفکرانشان کنند/ سیاست‌مدار کسی است که در بدترین شرایط می‌تواند راهی را برای پیشرفت کشور باز کند/ پایگاه اجتماعی لاریجانی قوی نیست

روحانی: قیمت فعلی ارز کاهش خواهد یافت / تلاش داریم با آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده، سریع‌تر قیمت ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کنیم / قیمت فعلی به هیچ وجه به نفع اقتصاد کشور نیست / سودجویی کاسبان تحریم، عوارض جنگ اقتصادی را تشدید کرد

۳۸ ميليارد تومان از اموال مازاد دولت در استان فروخته شد/ تمديد مهلت جذب اسناد خرانه توسط دستگاههاي اجرايي استان تا پايان ارديبهشت۱۴۰۰/ ۴۵ درصد اعتبارات تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي جذب شده است

جزئیاتی از نامه 37 صفحه‌ای خاتمی به مقام معظم رهبری

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)