کد خبر: ۳۹۷۵۸
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۸
ارسال به دوستان
ذخیره
عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر
استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: حضور و مشارکت حداکثری مردم در عرصه انتخابات سبب گردش نخبگان در هرم قدرت، افزایش ضریب امنیت ملی و در نهایت کارآمدی مسئولان را به دنبال خواهد داشت.

استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: حضور و مشارکت حداکثری مردم در عرصه انتخابات سبب گردش نخبگان در هرم قدرت، افزایش ضریب امنیت ملی و در نهایت کارآمدی مسئولان را به دنبال خواهد داشت.
به گزارش ایرنا حسین معین آبادی افزود: در زمینه اهمیت مشارکت در انتخابات یک قانون نانوشته وجود دارد، و آن این که انتخابات نشانه ای از رفراندوم و نوعی از پذیرش حکومت‌هاست و نظام ما توانسته این موضوع را بر مبنای دینی بومی سازی کند.
وی با اشاره به حق شهروندی بیان کرد: در قوانین برخی از کشورها، شرکت در انتخابات دارای قواعد خاصی است و برای مشارکت مردم دو رویکرد شکل گرفته به طوری که شرکت در انتخابات به عنوان یک مسئولیت و وظیفه شهروندی قلمداد می‌شود و یا حق مشارکت و شرکت داوطلبانه در انتخابات اختیاری است.
این استاد دانشگاه ادامه داد: برای مثال در ایتالیا شرکت در انتخابات امری الزامی است و شرکت نکردن جرم محسوب می‌شود اما در ایران و برخی کشورهای دیگر شرکت در انتخابات یک حق است.
معین آبادی تاکید کرد: در ایران شرکت در انتخابات یک مسئولیت و یک حق شهروندی محسوب می‌شود؛ درست است که شرکت نکردن جرم نیست اما ما به عنوان یک شهروند مسئولیت شرکت در این رویداد را داریم زیرا شرکت در انتخابات، ساختن آینده و شکل دادن به سرنوشت جمعی است.
استاد دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به تخطی برخی از جناح‌های سیاسی خاطرنشان کرد: اگر برخی از نمایندگان جناح‌ها با هدف گروکشی روند کاهش مشارکت را راهی برای منافع خود می‌بینند، این زنگ خطر جدی برای آینده و سرنوشت جامعه است و لذا هیچ جناحی نباید استراتژی مشارکت حداقلی را در پیش بگیرد.
معین آبادی با اشاره به اینکه انتخابات دوره قبل مجلس برای ما هشدار بود، تصریح کرد: رویکرد برخی نمایندگان جناح‌ها در انتخابات مجلس یازدهم موجب گردید تا شاهد کاهش ۱۰ درصدی مشارکت در مقایسه با ۱۰ دوره انتخابات قبلی مجلس شورای اسلامی باشیم.
وی نداشتن امید به آینده و بی تاثیر بودن انتخابات از منظر رای دهندگان را از دلایل مهم کمرنگ شدن مشارکت در عرصه های انتخاباتی ذکر کرد و اظهار داشت : اگر مردم به این نتیجه برسند که شرکت در انتخابات تاثیری در تغییر فضای سیاسی نداشته و در زندگی آنها تحولی ایجاد نخواهد کرد، آنها هم به نظام انتخابات بی اعتماد می شوند و دیگر انگیزه‌ای برای مشارکت نخواهند داشت.
به گفته معین آبادی، همانگونه که بسیاری از مشاغل و رشته‌ها تخصصی است، سیاست هم امری مهم، پیچیده و کاملا تخصصی است و به دنبال آن حکمرانی نیز موضوعی کاملا تخصصی محسوب می‌شود که الزامات خاص خودش را می‌طلبد.
وی با اشاره به اهمیت مشارکت در انتخابات گفت: اگر مشارکت در انتخابات بالا رود اولین تاثیر آن بر افزایش ضریب امنیت ملی است و شکاف میان جامعه و دولت را کاهش خواهد داد، شکاف میان دولت و جامعه یک بیماری خطرناک در همه ادوار تاریخ معاصر ایران بوده است که آثار مهلک آن برکسی پوشیده نیست و این بحران با مشارکت مردم در انتخابات قابل حل است.

امید، کلید افزایش مشارکت مردم در انتخابات
وی با اشاره به راهکارهای افزایش مشارکت در انتخابات تصریح کرد: باید امید را به جامعه باز گردانیم و یا حداقل کاری کنیم تا امید را در بین آحاد جامعه زنده نگه داریم؛ می‌بایست با یک بازنگری کلی تشخیص دهیم که راهکار چیست و چه چیزی امید را افزایش می‌دهد، اگر با تعاملات خارجی، با بهبود حکمرانی، با بهبود روابط میان جناح‌های سیاسی چپ و راست این توفیق حاصل می‌شود، باید به هر طریقی که می‌توانیم در این راه تلاش کنیم.
این استادیار گروه علوم سیاسی تصریح کرد: متاسفانه برخی از رجال سیاسی به آثار سخنانشان توجه نمی‌کنند و با موضع گیری و سخن پراکنی‌های خود افکار منفی و نا امیدی را منتشر می کنند در حالی که ما باید بتوانیم نسبت به سیستم و عملکرد آن امید داشته باشیم تا انگیزه ای برای مشارکت وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: نخبگان سیاسی باید راه برون رفت از مشکلات کنونی جامعه را پیدا کنند و گرنه با جامعه ناامید نمی توان توقع مشارکت حداکثری را داشت.

شورای نگهبان فضای سیاسی را بهبود ببخشد
دکتر معین آبادی با اشاره به اینکه باز شدن فضای سیاسی توسط شورای نگهبان از دیگر مولفه هایی است که می تواند بر ضریب مشارکت مردمی اثرگذار باشد معتقد است : رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی دارای پایگاه اجتماعی می تواند در کاهش مشارکت حداکثری رای دهندگان اثرگذار باشد زیرا بخش قابل توجهی از مردم به صورت حرفه ای به احزاب و گروه های مورد نظر خود رای می دهند.
وی ادامه داد: تعداد دیگری از شهروندان که در زمره آرای خاکستری قرار می‌گیرند، به برنامه کاندیدای احزاب دیگر رای می‌دهند و عده ای هم در انتخابات مشارکت نمی‌کنند که لازم است به رفتار حرفه‌ای این گروه ها توجه داشته باشیم.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: ما نباید سازوکار انتخابات و اهمیت جامعه و نظام انتخاباتی را با مصلحت حکمرانی، کمرنگ کنیم؛ جوامع بین المللی اذعان دارند که نظام انتخاباتی در ایران جدی است و آن را مهم تلقی می کنند، نگذاریم مردم عقیده دیگری داشته باشند و فکر کنند انتخابات هیچ تاثیری در جامعه نخواهد داشت.

در بحران اقتصادی نمی‌توانیم انتظار مشارکت حداکثری داشته باشیم
استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه شهید باهنر کرمان با تاکید براینکه برای اعتماد سازی شاید به اصلاح قانون نیاز باشد تا تاثیر نظام انتخاباتی بیشتر شود اظهار داشت: یکی از مولفه‌های مهم در بحث مشارکت مردم، وضعیت اقتصادی آحاد جامعه و در زمان بحران اقتصادی نمی توان توقع مشارکت حداکثری را داشت.
معین آبادی اظهار داشت: در حوزه حکمرانی نیازمند گشایش‌هایی هستیم که می تواند در حوزه اقتصاد، یا بهبود عملکرد سیستم، تعاملات جهانی و بهبود روابط با همسایگان پیگیری شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

پرواز از مبدا و مقصد ۳۲ کشور به ایران ممنوع شد

۲۵ درصد کارکنان شرکت‌های پخش به کرونا مبتلا شدند/ مسوولان استان پتانسیل صنعت پخش استان را نشناخته‌اند/مطالبه عوارض پسماند توسط شهرداری محمل قانونی ندارد/کارشناسان دارایی سلیقه‌ای عمل می‌کنند/ عملا متولی شرکت‌های پخش مشخص نیست

رئیسی : سفر نوروزی تنها مربوط به شهر‌های دارای وضعیت آبی و زرد کرونایی است

مادر سردار شهید علی شفیعی آسمانی شد

چرا هنوز بايدن به برجام بازنگشته است؟

آرمین: شعار راهبردی اصلاح‌طلبان حل نهادینه مشکلات اقتصادی با تاکید بر تحول در سیاست خارجی باشد/ 4 گرایش در درون اصلاحات وجود دارد

مرعشی: سیاست عرصه واقعیت‌هاست/ سیاست‌مداران اصلاح‌طلب نباید هیچ‌گاه خودشان را اسیر آرمان‌های روشنفکرانشان کنند/ سیاست‌مدار کسی است که در بدترین شرایط می‌تواند راهی را برای پیشرفت کشور باز کند/ پایگاه اجتماعی لاریجانی قوی نیست

روحانی: قیمت فعلی ارز کاهش خواهد یافت / تلاش داریم با آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده، سریع‌تر قیمت ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کنیم / قیمت فعلی به هیچ وجه به نفع اقتصاد کشور نیست / سودجویی کاسبان تحریم، عوارض جنگ اقتصادی را تشدید کرد

۳۸ ميليارد تومان از اموال مازاد دولت در استان فروخته شد/ تمديد مهلت جذب اسناد خرانه توسط دستگاههاي اجرايي استان تا پايان ارديبهشت۱۴۰۰/ ۴۵ درصد اعتبارات تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي جذب شده است

جزئیاتی از نامه 37 صفحه‌ای خاتمی به مقام معظم رهبری

پربازدید ها

با ارتقا برخی بخش‌های شهرستان کرمان به شهرستان موافقم

جزئیاتی از نامه 37 صفحه‌ای خاتمی به مقام معظم رهبری

علم الهدی: متاسفانه زن و همسر در خانه همدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند

مرعشی: سیاست عرصه واقعیت‌هاست/ سیاست‌مداران اصلاح‌طلب نباید هیچ‌گاه خودشان را اسیر آرمان‌های روشنفکرانشان کنند/ سیاست‌مدار کسی است که در بدترین شرایط می‌تواند راهی را برای پیشرفت کشور باز کند/ پایگاه اجتماعی لاریجانی قوی نیست

عطریانفر: جهانگیری هنوز به جمع‌بندی نرسیده

پیرهادی: قالیباف گفته بنای کاندیداتوری در ⁧انتخابات ۱۴۰۰ را ندارد

روحانی: قیمت فعلی ارز کاهش خواهد یافت / تلاش داریم با آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده، سریع‌تر قیمت ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کنیم / قیمت فعلی به هیچ وجه به نفع اقتصاد کشور نیست / سودجویی کاسبان تحریم، عوارض جنگ اقتصادی را تشدید کرد

مادر سردار شهید علی شفیعی آسمانی شد

اختلاف وحدتی‌ها و ائتلافی‌ها در جریان اصولگرا

چرا هنوز بايدن به برجام بازنگشته است؟

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)