کد خبر: ۳۹۷۶۳
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۱
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس کمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با بیان اینکه تا به حال مردم در جمهوری اسلامی نسبت به پدیده رییس جمهور نظامی واکنش مثبتی نداشته‌اند و هیچ گاه رأی قابل قبولی به آنها نداده‌اند، گفت: طبیعتاً‌ نظامیان حق شرکت در انتخابات را دارند اما باید از دستگاه‌های نظامی جدا شده باشند یا بازنشسته شده باشند.

رئیس کمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با بیان اینکه تا به حال مردم در جمهوری اسلامی نسبت به پدیده رییس جمهور نظامی واکنش مثبتی نداشته‌اند و هیچ گاه رأی قابل قبولی به آنها نداده‌اند، گفت: طبیعتاً‌ نظامیان حق شرکت در انتخابات را دارند اما باید از دستگاه‌های نظامی جدا شده باشند یا بازنشسته شده باشند.

به گزارش ایلنا حسین کمالی در خصوص طرح اصلاح قانون انتخابات،‌ اظهار کرد: با توجه به نوع روی کار آمدن مجلس یازدهم و شکل گرفتن آن با رأی حداقلی، به نظر می‌رسد که این نوع برگزاری انتخابات و این نوع مسئولیت‌پذیری و پیروز شدن را مطلوب دیده‌ و پسندیده‌اند و سعی می‌کنند با ورود به بعضی از مقررات شرایط را به گونه‌ای فراهم کنند که با خیال راحت‌تری در صحنه انتخاباتی که خودشان سازمان می‌دهند،‌ حضور یابند و بدون رقابت واقعی پیروز شده و فخر بفروشند.

رئیس کمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات افزود: برگزارکنندگان و کسانی که نقش اساسی را در تنظیم امور انتخاباتی دارند باید به آن توجه کنند، این است که آینده‌نگری و دوراندیشی ایجاب می‌کند که دوستان به انتخاباتی پرشور و رقابتی فکر کنند و به دستاوردهای کوچک و ناچیز دلخوش نشوند.

دبیرکل حزب اسلامی کار بیان کرد: در اختیار گرفتن مجلس یا دولت ممکن است موجب شود که موارد مهمتر و بزرگتری را از دست بدهند، که این موضوع را باید مورد توجه قرار دهند. بنابراین گاهی خواسته‌های کوچک و حقیر ما باعث می‌شود که ما چیزهای بزرگتر و مهمتری را از دست بدهیم؛ نکات مهمی را که برای مردم و کشور اهمیت دارد، نادیده بگیریم. به نظر من سازوکاری که مجلس برای انتخابات ریاست جمهوری و مجلس و شوراهای شهر در دستور کار خود دارد، در هر سه بخش محدود کننده و نسبت به محدودیت‌های گذشته حادتر است و این موضوع از گذشته و از مجلس چهارم به بعد افزایش و جریان یافته است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تأکید کرد: در مجلس اول سطح تحصیلات اصولاً بدین صورت نبود که افرادی که دارای مدرک دیپلم یا لیسانس یا دکترا باشند، بتوانند کاندیدای نمایندگی شوند و سایرین نتوانند. قانونگذار این را به فهم و شناخت مردم و جامعه واگذار کرده بود و انتخابات بدی هم صورت نپذیرفت.

وی گفت: شیوه و دستاورد نظارت استصوابی و مغایرت آن در عمل با اصل برائت منظور شده در قانون اساسی، خلاف بیّن روح قانون اساسی است و شورای نگهبان چون این قانون را در جهت افزایش اختیارات خود دیده است آن را به راحتی تصویب کرده است در حالی که شورای نگهبان اگر به حفظ قانون اساسی می‌اندیشید باید با اختیاراتی که به آن داده شد، مخالفت می‌کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر هم نمایندگان مجلس محدودیت‌های جدیدتری را تنظیم کرده‌اند که شورای نگهبان برنامه‌های کاندیداها را ببیند یا کاندیداها باید صلاحیت خود را به شورای نگهبان اثبات کنند. سؤالی که مطرح می‌شود این است که شورای نگهبان اگر نتوانست صلاحیت شخصی را دریابد و او فاقد صلاحیت است این با کدام اصل قانون اساسی ملازمت دارد؟!

دبیر کل حزب اسلامی کار گفت: به نظر می‌رسد سازوکاری که مجلس در پیش گرفته سازوکار محدود کردن حضور دیگران در صحنه انتخابات است و در حال دوخت لباسی هستند که تنها به تن چند نفر می‌خورد و موجب می‌شود مابقی افراد از صحنه بیرون بمانند.

وی با بیان اینکه برگزاری انتخابات با ۲۰ درصد مشارکت، دستاور خوبی برای جمهوری اسلامی نیست، افزود: نتیجه این عمل عدم مشارکت مردم و برگزاری انتخاباتی مانند سال ۹۸ است. در حالی که در آمریکا علیرغم همه جدل‌ها مردم مشارکت ۷۰ درصدی در انتخابات داشتند. در صورتی که ما حکومت آنها را غیرمردمی و حکومت خودمان را مردمی می‌دانیم.

رئیس کمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در خصوص حضور نظامیان در انتخابان نیز گفت: حضور و فعالیت نظامیان در مسائل مختلف سیاسی ایرادی ندارد و در کشورهای دیگر هم چنین چیزی را شاهد هستیم. مشکل کشور، استفاده از دستگاه‌های نظامی در امر انتخابات است یعنی دستگاه نظامی که باید برای دفاع از کشور به کار گرفته شود،‌ مورد بهره‌برداری عده‌ای خاص قرار می‌گیرد یا خدماتی را به کاندیدای نظامی ارائه می‌دهد که این موضوع در هیچ کشوری پذیرفته شدنی و قابل قبول نیست. آنچه که شبهه ایجاد می‌کند و عده‌‎ای را از حضور نظامیان نگران می‌کند، نقشی است که دستگاه‌های نظامی در امر انتخابات بخواهند بازی کنند.

کمالی ادامه داد: البته تا به حال مردم در جمهوری اسلامی نسبت به این پدیده واکنش مثبتی نداشته‌اند و هیچ گاه رأی قابل قبولی به آنها نداده‌اند. طبیعتاً‌ نظامیان حق شرکت در انتخابات را دارند اما باید از دستگاه‌های نظامی جدا شده یا بازنشسته شده باشند.

وی بیان کرد: دستگاه‌های نظامی و انتظامی به هیچ وجه نباید در امر انتخابات دخالت کنند که نشان دهنده گرایش آنها به یک سلیقه یا نظر خاصی باشد چون این نهادها، نهادهای ملی هستند و باید در خدمت کل جامعه باشند نه یک بخش از جامعه.

این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره عدم استعفای رؤسای قوا برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: سعی کرده‌اند که موقعیت‌های فعلی این افراد را حفظ کنند. اشاره آنها نیز به این است که در زمان آقای خاتمی و آقای ناطق نوری، آقای ناطق نوری رئیس مجلس بود و استعفا نداد و رؤسای مجالس بعدی هم استعفا ندادند برهمین اساس فرضشان بر این است که این سابقه دارد. در مجموع مهم این است که از امکانات، موقعیت‌ها و شرایط سواستفاده نشود که متأسفانه شاهد هستیم که در اکثر مواقع این اتفاق می‌افتد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

رئیس جمهور: دستگاه‌های مسوول تمام تلاش خود را برای جلوگیری از موج چهارم بیماری کرونا در کشور بکار گیرند

مونسان: کرمان مقصد اصلی گردشگران خارجی می‌شود/ تمدید فرصت استفاده از تسهیلات صنایع دستی تا پایان اسفند/ طرح زیرگذر باغ شاهزاده ماهان  غیرقابل توجیه است

ما قیمت گذاری می‌کنیم اما در بازار یک اتفاق دیگر می‌افتد

بهزاد نبوی رییس و سیدحسین مرعشی نایب رئیس جبهه اصلاحات شدند

اطلاعیه مهم وزارت اطلاعات از خنثی شدن یک عملیات تروریستی در غرب کشور

روحانی: من می ترسم پشت پرده دستی در کار باشد که بخواهند مردم را از انتخابات مایوس کنند و بگویند اراده دست ما است نه دست شما، شما مردم کاره ای نیستید/ ما می‌توانستیم از برجام خارج شویم ولی آن را حفظ کردیم؛ برای به کرسی نشاندن حرف‌مان

نظارت صداوسیما بر اینترنت مثل سپردن هوافضا به اتحادیه مینی‌بوس‌رانی است

فرماندار بافت: ۲ روستای شهرستان بافت قرنطینه شدند

۸۳ درصد اقتصاد کرمان تحت تأثیر کرونا قرار گرفته

تخصیص ارز مورد نیاز خرید واکسن از هند

پربازدید ها

ماجرای تذکر موسسه امام به رئیس جمهور چه بود؟

رئیسی، دعوت اعضای خبرگان برای برگزاری جلسه انتخابات ۱۴۰۰ را نپذیرفت

بهزاد نبوی رییس و سیدحسین مرعشی نایب رئیس جبهه اصلاحات شدند

حمایت غیرمنتظره حسین شریعتمداری از توافق ایران و آژانس: چنین توافقی نمی تواند بدون نظر شورای عالی امنیت ملی تهیه شده باشد / نمایندگان معترض می‌توانستند اعتراض خود را به جلسه غیرعلنی منتقل کنند

نظارت صداوسیما بر اینترنت مثل سپردن هوافضا به اتحادیه مینی‌بوس‌رانی است

واکنش باهنر به درخواست از او برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری

ما قیمت گذاری می‌کنیم اما در بازار یک اتفاق دیگر می‌افتد

دولت از فرمان رهبری برای یکصدایی در مسیر رفع تحریم ها استقبال کرد

روحانی: من می ترسم پشت پرده دستی در کار باشد که بخواهند مردم را از انتخابات مایوس کنند و بگویند اراده دست ما است نه دست شما، شما مردم کاره ای نیستید/ ما می‌توانستیم از برجام خارج شویم ولی آن را حفظ کردیم؛ برای به کرسی نشاندن حرف‌مان

سردار سلیمانی با کدام بمب آمریکایی به شهادت رسید؟

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)