کد خبر: ۳۹۷۹۲
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۷
ارسال به دوستان
ذخیره
وی گفت: در پایان روزهای تحریم هستیم از نظر من روزهای خوشی برای آینده کشور برای هفته‌ها و روزهای آینده می‌بینم زمستان تمام شد فقط روسیاهی ماند برای کسانی که در این دوره زمستان به جای این که ما را مقابل آمریکا کمک و همراهی کنند سعی کردن با زبانشان و با اقداماتشان چوب لای چرخ کار دولت بگذارند. به فضل الهی این روزهای زمستانی دارد تمام می‌شود روزهای بهاری خوبی در پیش رو خواهیم داشت.

معاون اول رییس جمهوری گفت: روزهای خوشی را درپایان تحریم‌ها برای آینده کشور می‌بینم؛ زمستان تمام شد و روسیاهی ماند برای کسانی که در این دوره بجای تقابل با آمریکا، سعی کردن با گفتار و عمل چوب لای چرخ دولت بگذارند.

به گزارش ایرنا اسحاق جهانگیری روز یکشنبه در حاشیه بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت گاز پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شرایط کرونا و ضرورت حفظ سلامتی مردم باعث شد این نمایشگاه‌ها با حضور مردم برگزار نشود.

وی با بیان اینکه در بمباران مسائل منفی قرار داریم، ادامه داد: از بیرون کشور سعی می‌شود همواره پمپاژ منفی نسبت به آینده کشور و دستاوردهای کشور انجام شود و از داخل کشور هم متاسفانه گاهی اوقات به دلیل بدسلیقگی نسبت به مسائل کشور تلاش می‌شود، فضای منفی ایجاد شود.

معاون اول رییس جمهوری اظهار کرد: همین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برای کسانی که به آینده و توسعه و پیشرفت ایران فکر می‌کنند، کفایت می‌کند. کسانی که به آینده، پیشرفت و توسعه ایران فکر می‌کنند ببینند که مجموعه فرزندان ایران در زیر مجموعه شرکت‌های مرتبط با مهمترین بخش اقتصادی نفت گاز پتروشیمی چه کارهایی بزرگی انجام داده اند و چه کارهای بزرگتری را در دست اجرا دارند.

جهانگیری اظهار کرد: پس از تحریم بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از درآمدهای ارزی ما کاهش یافت. اما وزارت نفت با اقدام‌های شجاعانه توانست رکورد صادرات نفت و فراورده‌های نفتی را بشکند به طوری که صادرات فراورده‌های نفتی بیش از چهار برابر افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: زمستان تمام شد و روسیاهی آن می‌ماند برای کسانی که با دولت همراهی نکردند و چوب لای چرخ ما گذاشتند. این روزهای زمستانی تمام خواهد شد و ملت ایران روزهای خوبی در پیش خواهد داشت.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: مجموعه فرزندان ایران در زیر مجموعه شرکت‌های مرتبط با مهمترین بخش اقتصادی کشور یعنی نفت گاز پتروشیمی کارهایی بزرگی انجام داده اند و کارهای بزرگتری در دست اجرا دارند.

جهانگیری با بیان اینکه کشور ایران یکی از بزرگترین ذخایر نفت و گاز دارد، گفت: هر ایرانی آرزو دارد که بتوانیم در مراحل مختلف در بخش‌های نفت و گاز و پتروشیمی از بالادستی و در واقع میادین نفت گاز و واحدهای پایین دستی پتروشیمی به دانش دسترسی پیدا کرده و هم داخلی سازی کنیم و هم به یک توانمندی برسیم که محصولات ما در بازارهای داخلی و بین‌المللی قابل عرضه باشد.

وی گفت: روزی که مهندس زنگنه تصمیم گرفتند که دانشگاه‌های کشور وارد حوزه نفت و گاز کشور شوند در جلسه‌ای که بنده هم حضور داشتم من فکر می‌کردم که به جهت ریسک‌پذیری کار بزرگی است.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه درگیر شدن دانشگاه‌ها با این مسئله ممکن است نیاز به زمان طولانی داشته باشد، یادآورشد: امروز در بخشهایی از این سالن‌ها نشان داده می‌شد که اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های مختلف، دانشجویان در دوره تحصیلی تکمیلی و بخش وسیعی که رشته‌های مرتبط دارند، کارهای مربوط به تولید دانش، تولید مهندسی و افزایش بازیافت به عنوان مهم‌ترین پروژه‌های نفت و گاز را در دست اجرا دارند.

جهانگیری اضافه کرد: ما به زودی در بخش‌های مختلف صاحب لیسانس خواهیم شد که توسط دانشمندان و متخصصین کشور در داخل تولید شده است که بعضی محصولات و تولیدات آن در انحصار تعداد محدودی در شرکت‌های مختلف در دنیا است.

وی ادامه داد:در ساخت تجهیزات، هم در بخش کمپرسورها، هم در بخش‌های توربین‌ها و هم در بخش‌های مختلف توانمندی‌هایی ارائه می‌شود که جزو افتخارات بزرگ برای شرکت‌هایی است که این کالاها را در داخل کشور با استانداردهای معتبر بین المللی تولید می‌کنند.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین ویژگیهای بخش نفت که گاهی اوقات بعضی‌ها به عنوان منفی تلقی می‌کردند این بود که تجهیزات و لوازم و ابزاری که استانداردهای معتبر بین المللی نداشته باشد در این بخش استفاده نشود و حتما تولیدات شرکتها با استانداردهای معتبر بین المللی باشد. اما امروز در این نمایشگاه کمپرسورهایی دیدیم که در خط راهبردی انتقال نفت از گوره به جاسک استفاده می‌شود،

جهانگیری اظهار کرد: طرح انتقال گوره -جاسک یکی از بزرگ‌ترین، راهبردی‌ترین و اساسی‌ترین طرح های کشور هست که در یک مقطع زمانی تصمیم گرفته شد که فروش نفت ایران غیر از خارک و داخل خلیج فارس به یک نقطه خارج خلیج فارس منتقل شود. در این زمینه یک طرح بسیار بزرگی شروع شد و وزارت نفت ایستادگی کرد و شرکت فولاد مبارکه و شرکت‌های نوردسازی ورق‌هایی را در داخل کشور تولید کردند که بتواند گاز ترش جابجا کند که هم دانش و هم محصول آن کار بزرگی است.

وی ادامه داد: ما در مقاطعی همین ورق‌های معمولی را از خارج از کشور وارد می کردیم و امروز با این حمایت‌ها در صنعت به جایی رسیدیم که در داخل کشور بتوانیم این ورق را تولید کنیم. در کنار این مجموعه‌ها، توانمندی بزرگی که در اجرای پروژه‌های بزرگ شکل گرفته است. هیچ کس تصور نمی‌کرد کشوری که درگیر سخت‌ترین و شدیدترین تحریم‌های آمریکا در این سه سال اخیر قرار گرفته، بتواند پروژه‌های توسعه‌ای حتی متوسط در داخل اجرا کند.

جهانگیری گفت: پروژه و طرح بزرگی مثل پالایشگاه بیدبلند در همین دوران اجرا شد و به بهره برداری رسید و در واقع این طرح و این پالایشگاه نمادی از کارهایی در دوران تحریم شدید آمریکا در داخل کشور است که اجرا شد. به هر حال می‌خواستم از این چند جمله این نتیجه بگیرم که وزارت نفت و مجموعه نفت کشور و شرکت‌هایی که امروز در این نمایشگاه حضور پیدا کردن به معنای واقعی کارآمدی، توانمندی و ما می‌توانیم نه در حد شعار و حرف بلکه در واقعیت انجام دادند.

وی گفت عده ای مدعی ما می‌توانیم هستند. اما در کارنامه‌اش نگاه می‌کنیم کوچکترین کاری که از ما می‌توانیم در پرونده‌شان پیدا نمی‌شود و فقط فکر می‌کنند چون این شعار زیبایی هست تکرارش می‌کنند.

معاون اول رییس‌جمهوری گفت: ادعای کارآمدی می‌کنند چون مصداق کارآمدی این است که یک مجموعه کارهای بزرگ و نو که در انحصار شرکتهای خارجی و کشورهای بزرگ بوده را در داخل کشور اجرا کردند بدون اینکه متهم به این شوند که زد و بند یا فسادی بوده است اما اگر کارهای کوچک تشکیلات آنها را رسیدگی کنید متاسفانه دهها مورد فساد پیدا می‌شود.

وی گفت: کارآمدی به معنای کار سالم و بزرگ در مقیاس بین المللی در این نمایشگاه اتفاق افتاده است، این نمایشگاه در واقع نماد واقعی ما می‌توانیم و کارآمدی سیستم است و اینکه در دوران تحریم ما به معنای واقعی کلمه همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند که تحریم‌ها را بی‌اثر کنید در بخش نفت و گاز کشور می‌بینیم.

جهانگیری گفت: بی اثر کردن تحریم‌ها به این بوده که ما نگذاریم مهم‌ترین پروژه‌های کشور تعطیل شود و نه تنها نگذاریم تعطیل شود بلکه با سرعت پیش ببریم و اجرا شود که این اتفاق در بخش نفت افتاده است و به عنوان یک هدیه بزرگ برای ملت ایران است که فرزندان خودشان در این بخش این کارها را انجام داده اند.

معاون اول رییس جمهوری گفت: کار مهم دیگری که در دوران تحریم انجام گرفت صادرات نفت بود که جزو مهم‌ترین نیازهای کشور بود. باید بگویم که متاسفانه در سه سال گذشته بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی کشور در اثر تحریم‌ها کاهش پیدا کرد ولی وزارت نفت با روش‌هایی که پیدا کرد و اقدامات شجاعانه تحریم ها را بی اثر کرد.

وی گفت: در پایان روزهای تحریم هستیم از نظر من روزهای خوشی برای آینده کشور برای هفته‌ها و روزهای آینده می‌بینم زمستان تمام شد فقط روسیاهی ماند برای کسانی که در این دوره زمستان به جای این که ما را مقابل آمریکا کمک و همراهی کنند سعی کردن با زبانشان و با اقداماتشان چوب لای چرخ کار دولت بگذارند. به فضل الهی این روزهای زمستانی دارد تمام می‌شود روزهای بهاری خوبی در پیش رو خواهیم داشت.

جهانگیری گفت: در ماه‌های اخیر که هنوز در دوران ریاست جمهوری ترامپ بودیم وزارت نفت رکوردهایی در صادرات فرآورده‌های نفت و نفت خام و میعانات نفتی شکسته که در تاریخ کشور جزو کارهای استثنایی است. کسی که آرزو می‌کرد فروش نفت ایران به صفر برسانید باید بداند که دی‌ماه امسال هنوز دوران حکومت او بود. بزرگترین میزان صادرات نفت خام و میعانات و فرآورده‌های نفتی در این سالها بیش از ۴ برابر نسبت به سال‌های قبل از این دوران تحریم شد.

وی گفت: مجموعه کارهای بزرگ انجام گرفته است ما امیدوار هستیم که با اقدامات و هماهنگی و انسجام که در داخل کشور پیش می اید مردم طعم شیرینی مقاومت خودشان در روزهای آینده و هفته‌های آینده و ماه‌های آینده بچشند. و نگذارند کسانی که بی‌خود برای خودشان یک خیالاتی تصور کردن روزهای خوش مردم را با شعارهای بی‌جا تلخ کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

پرواز از مبدا و مقصد ۳۲ کشور به ایران ممنوع شد

۲۵ درصد کارکنان شرکت‌های پخش به کرونا مبتلا شدند/ مسوولان استان پتانسیل صنعت پخش استان را نشناخته‌اند/مطالبه عوارض پسماند توسط شهرداری محمل قانونی ندارد/کارشناسان دارایی سلیقه‌ای عمل می‌کنند/ عملا متولی شرکت‌های پخش مشخص نیست

رئیسی : سفر نوروزی تنها مربوط به شهر‌های دارای وضعیت آبی و زرد کرونایی است

مادر سردار شهید علی شفیعی آسمانی شد

چرا هنوز بايدن به برجام بازنگشته است؟

آرمین: شعار راهبردی اصلاح‌طلبان حل نهادینه مشکلات اقتصادی با تاکید بر تحول در سیاست خارجی باشد/ 4 گرایش در درون اصلاحات وجود دارد

مرعشی: سیاست عرصه واقعیت‌هاست/ سیاست‌مداران اصلاح‌طلب نباید هیچ‌گاه خودشان را اسیر آرمان‌های روشنفکرانشان کنند/ سیاست‌مدار کسی است که در بدترین شرایط می‌تواند راهی را برای پیشرفت کشور باز کند/ پایگاه اجتماعی لاریجانی قوی نیست

روحانی: قیمت فعلی ارز کاهش خواهد یافت / تلاش داریم با آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده، سریع‌تر قیمت ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کنیم / قیمت فعلی به هیچ وجه به نفع اقتصاد کشور نیست / سودجویی کاسبان تحریم، عوارض جنگ اقتصادی را تشدید کرد

۳۸ ميليارد تومان از اموال مازاد دولت در استان فروخته شد/ تمديد مهلت جذب اسناد خرانه توسط دستگاههاي اجرايي استان تا پايان ارديبهشت۱۴۰۰/ ۴۵ درصد اعتبارات تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي جذب شده است

جزئیاتی از نامه 37 صفحه‌ای خاتمی به مقام معظم رهبری

پربازدید ها

با ارتقا برخی بخش‌های شهرستان کرمان به شهرستان موافقم

جزئیاتی از نامه 37 صفحه‌ای خاتمی به مقام معظم رهبری

علم الهدی: متاسفانه زن و همسر در خانه همدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند

مرعشی: سیاست عرصه واقعیت‌هاست/ سیاست‌مداران اصلاح‌طلب نباید هیچ‌گاه خودشان را اسیر آرمان‌های روشنفکرانشان کنند/ سیاست‌مدار کسی است که در بدترین شرایط می‌تواند راهی را برای پیشرفت کشور باز کند/ پایگاه اجتماعی لاریجانی قوی نیست

عطریانفر: جهانگیری هنوز به جمع‌بندی نرسیده

پیرهادی: قالیباف گفته بنای کاندیداتوری در ⁧انتخابات ۱۴۰۰ را ندارد

روحانی: قیمت فعلی ارز کاهش خواهد یافت / تلاش داریم با آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده، سریع‌تر قیمت ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کنیم / قیمت فعلی به هیچ وجه به نفع اقتصاد کشور نیست / سودجویی کاسبان تحریم، عوارض جنگ اقتصادی را تشدید کرد

مادر سردار شهید علی شفیعی آسمانی شد

اختلاف وحدتی‌ها و ائتلافی‌ها در جریان اصولگرا

چرا هنوز بايدن به برجام بازنگشته است؟

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)