کد خبر: ۳۹۸۲۱
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۹
ارسال به دوستان
ذخیره
در ماجرای اختلاف بین دولت و صداوسیما که اوجش در ماجرای توهین به حسن روحانی در برنامه زاویه اتفاق افتاد، علی‌عسگری، رئیس رسانه ملی، دو جلسه است به هیئت دولت دعوت نمی‌شود. نه یکشنبه و نه دیروز.

هاشمی و ناطق‌نوری به جامعه روحانیت دعوت نمی‌شدند، ضرغامی و پورازغدی به شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی، شهرداران و حالا رئیس صداوسیما هم به هیئت دولت.
به نوشته روزنامه شرق هرجا اختلاف یا دلخوری بین افراد یا نهادهای سیاسی در قدرت ایجاد شده، خودش را در عدم دعوت‌ها نشان داده است.
مثلا وقتی ناطق‌نوری از جامعه روحانیت قهر کرد، دیگر دعوت‌نامه‌ها برایش ارسال نشد. هاشمی قهر نکرد؛ ولی بابت مشغله ریاست‌جمهوری و بعد هم حضورش در مجمع، حضورش در جلسات کم شد و کم‌کم اختلافات سیاسی هم اضافه شد تا دیگر دعوت‌نامه‌ای به دست او نرسد.
در ماجرای اختلاف بین دولت و صداوسیما که اوجش در ماجرای توهین به حسن روحانی در برنامه زاویه اتفاق افتاد، علی‌عسگری، رئیس رسانه ملی، دو جلسه است به هیئت دولت دعوت نمی‌شود. نه یکشنبه و نه دیروز.
دولت انتظار داشت عذرخواهی رسمی رئیس این رسانه از خود رسانه ملی پخش شود که نشد. حسین سیمایی‌صراف، دبیر هیئت دولت، گفته بود: «درباره انتشار واکنشش گفتند خبر را به فضای مجازی می‌فرستیم. این در حالی است که توهین در تلویزیون پخش شده است. من به آقای علی‌عسگری گفتم که چرا از‌طریق رسانه خودتان خبر را منتشر نمی‌کنید، ایشان گفت می‌خواهم این موضوع را کنترل کنم تا این صحنه کمتر انتشار پیدا کند. من به ایشان گفتم آقای علی‌عسگری این موضوع به اندازه کافی انتشار پیدا کرده است، شما می‌توانید از‌طریق زیرنویس شبکه خبر یا بخش خبری این موضوع را تقبیح کنید؛ اما این کار را نکردند. به‌ خاطر همین است که می‌گوییم واکنش نشان‌داده‌شده نه به‌موقع بود نه به‌اندازه».
دو سال قبل هم که بگو‌مگوی بین حسن رحیم‌پور‌ازغدی و عزت‌الله ضرغامی با روحانی در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی اوج گرفت، تا مدتی این دو نفر به طور موقت دعوت‌نامه حضور در جلسات این دو نهاد را دریافت نمی‌کردند (ضرغامی عضو هر دو شوراست و رحیم‌پور‌ازغدی عضو یک شورا). این دو نفر جدای از نزاع درون جلسه، دعوای خود با رئیس دولت را به خارج از جلسه و شبکه‌های اجتماعی هم می‌کشاندند.
زمان حیات هاشمی‌رفسنجانی هم سخنگوی جامعه روحانیت مدعی شد که هر جلسه برای آقای روحانی و هاشمی دعوت‌نامه ارسال می‌شود. این دو نفر عضو ثابت جامعه روحانیت هستند و درصورتی‌که تمایل داشته باشند، می‌توانند در جلسات حضور داشته باشند؛ اما مدتی است که به این جلسات نیامده‌اند.
همان زمان محمد هاشمی، برادر و رئیس دفتر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، به «شرق» گفته بود که ارسال دعوت‌نامه شرکت در جلسات جامعه روحانیت مبارز در گذشته‌های دور مرسوم بود، اما حالا مدت‌هاست که هیچ دعوت‌نامه‌ای از جامعه روحانیت مبارز دریافت نشده است.
مصباحی‌مقدم در پاسخ به این پرسش «شرق» که آیا شما از ارسال آن برای آقای هاشمی مطمئن هستید و اینکه نحوه ارسال آن به چه شکل است؟ گفته بود: «بله، مطمئن هستم که دعوت‌نامه‌ها ارسال می‌شود. احتمالا فکس می‌شود که از جزئیات‌ آن دبیرخانه در جریان است»؛ اما همان زمان هم دبیرخانه و روابط‌عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام از دریافت نامه دعوت به شرکت در جلسات جامعه روحانیت مبارز اظهار بی‌اطلاعی کرده بودند.
ماجرای دعوت‌شدن و نشدن شهرداران به هیئت دولت هم سابقه‌ای طولانی دارد. تعارض و تفاوت جناح سیاسی دولت و شهرداری همواره محمل و بهانه خوبی بوده برای حضور‌نداشتن شهردار در هیئت دولت.
زمان دولت اصلاحات اصولگرایان شاکی بودند که چرا احمدی‌نژاد به جلسات هیئت دولت دعوت نمی‌شود. احمدی‌نژاد که رئیس دولت شد، هیچ‌وقت قالیباف را به هیئت دولت راه نداد. حالا هم رابطه شهرداران با روحانی کج‌دار‌و‌مریز است.
با روی‌کار‌آمدن مدیریت پنجم شهری در سال ۹۶، بعد از حدود ۱۸ سال شهردار تهران به جلسات هیئت دولت دعوت شد. نجفی، اولین شهردار اصلاح‌طلبان، حضور در جلسات هیئت دولت را به نفع شهر و شهروندان دانسته بود؛ اما بعد از گذشت سه سال از حضور شهردار تهران در جلسات هیئت دولت یک‌باره خبر رسید که شهردار به جلسات هیئت دولت دعوت نمی‌شود. البته پیروز حناچی، شهردار تهران، در تیر امسال این موضوع را رد و تأکید کرد که در جلسات دعوت می‌شود.
با‌این‌حال عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر تهران با بیان اینکه ‌حضور شهردار تهران در جلسات هیئت دولت ضرورت دارد، گفته بود: سوءتفاهم، دلیل دعوت‌نکردن از حناچی در جلسات هیئت دولت بوده است. زهرا نژادبهرام گفته بود: «هرچند اطلاع دقیقی ندارم که به‌تازگی پیروز حناچی به دولت دعوت می‌شود یا خیر، ولی به نظرم این نکته حائز اهمیت است که همه باید بدانیم هر اتفاقی در پایتخت بر روی فضای اجتماعی و سیاسی سایر استان‌ها و کشور تأثیرگذار است. حضور شهردار تهران در جلسات هیئت دولت ضرورت دارد و باید سوءتفاهم‌های ایجاد‌شده برطرف شود. در دوره اول ریاست‌جمهوری حسن روحانی شهردار به جلسات هیئت دولت دعوت نمی‌شد؛ ولی از دور دوم فعالیت ریاست‌جمهوری شهردار تهران در جلسات هیئت دولت حضور می‌یافت که به نظرم استمرار این مسئله حائز اهمیت است».
به نظر می‌رسد که مورد حناچی مربوط به ایرادی است که شهرداری از لحاظ قانونی به ساخت‌وسازی در منطقه جماران گرفته بود؛ ساخت‌وسازی که گفته شد متعلق به حسن روحانی است و همین منشأ دلخوری شده بود! گرچه بین علت دعوت‌نکردن از شهردار تهران تا صداوسیما فاصله زیاد است. در مورد نخست، به شأن حقوقی منتخب ملت توهین شد؛ اما در مورد دوم به نظر می‌رسد که نوعی برخورد شخصی صورت گرفته است!

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

رئیس جمهور: دستگاه‌های مسوول تمام تلاش خود را برای جلوگیری از موج چهارم بیماری کرونا در کشور بکار گیرند

مونسان: کرمان مقصد اصلی گردشگران خارجی می‌شود/ تمدید فرصت استفاده از تسهیلات صنایع دستی تا پایان اسفند/ طرح زیرگذر باغ شاهزاده ماهان  غیرقابل توجیه است

ما قیمت گذاری می‌کنیم اما در بازار یک اتفاق دیگر می‌افتد

بهزاد نبوی رییس و سیدحسین مرعشی نایب رئیس جبهه اصلاحات شدند

اطلاعیه مهم وزارت اطلاعات از خنثی شدن یک عملیات تروریستی در غرب کشور

روحانی: من می ترسم پشت پرده دستی در کار باشد که بخواهند مردم را از انتخابات مایوس کنند و بگویند اراده دست ما است نه دست شما، شما مردم کاره ای نیستید/ ما می‌توانستیم از برجام خارج شویم ولی آن را حفظ کردیم؛ برای به کرسی نشاندن حرف‌مان

نظارت صداوسیما بر اینترنت مثل سپردن هوافضا به اتحادیه مینی‌بوس‌رانی است

فرماندار بافت: ۲ روستای شهرستان بافت قرنطینه شدند

۸۳ درصد اقتصاد کرمان تحت تأثیر کرونا قرار گرفته

تخصیص ارز مورد نیاز خرید واکسن از هند

پربازدید ها

ماجرای تذکر موسسه امام به رئیس جمهور چه بود؟

رئیسی، دعوت اعضای خبرگان برای برگزاری جلسه انتخابات ۱۴۰۰ را نپذیرفت

بهزاد نبوی رییس و سیدحسین مرعشی نایب رئیس جبهه اصلاحات شدند

حمایت غیرمنتظره حسین شریعتمداری از توافق ایران و آژانس: چنین توافقی نمی تواند بدون نظر شورای عالی امنیت ملی تهیه شده باشد / نمایندگان معترض می‌توانستند اعتراض خود را به جلسه غیرعلنی منتقل کنند

نظارت صداوسیما بر اینترنت مثل سپردن هوافضا به اتحادیه مینی‌بوس‌رانی است

واکنش باهنر به درخواست از او برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری

ما قیمت گذاری می‌کنیم اما در بازار یک اتفاق دیگر می‌افتد

دولت از فرمان رهبری برای یکصدایی در مسیر رفع تحریم ها استقبال کرد

روحانی: من می ترسم پشت پرده دستی در کار باشد که بخواهند مردم را از انتخابات مایوس کنند و بگویند اراده دست ما است نه دست شما، شما مردم کاره ای نیستید/ ما می‌توانستیم از برجام خارج شویم ولی آن را حفظ کردیم؛ برای به کرسی نشاندن حرف‌مان

سردار سلیمانی با کدام بمب آمریکایی به شهادت رسید؟

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)