کد خبر: ۴۰۱۶۹
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۹
ارسال به دوستان
ذخیره
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا علت تاخیر در تصمیم گیری این ستاد برای سفر‌های نوروزی را چرخیدن ویروس انگلیسی کرونا در تمام استان‌های کشور اعلام کرد و گفت که تاکنون تصمیمی در ستاد برای این موضوع اتخاذ نشده است.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا علت تاخیر در تصمیم گیری این ستاد برای سفر‌های نوروزی را چرخیدن ویروس انگلیسی کرونا در تمام استان‌های کشور اعلام کرد و گفت که تاکنون تصمیمی در ستاد برای این موضوع اتخاذ نشده است.

به گزارش ایرنا، دکتر علیرضا رئیسی یکشنبه شب در حاشیه جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای مازندران در ساری در گفتگو با خبرنگاران گفت که از ۲ هفته پیش موضوع سفر‌های نوروزی در ستاد ملی کرونا مطرح شد، اما بحث اصلی این است که با توجه به چرخشی که ویروس انگلیسی در همه مناطق کشور پیدا کرده است، از هم اکنون نمی‌توان برای سفر نوروزی تصمیم گیری کرد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تمامی نقاط کشور توسط مردم و تداوم ثبات در روند کاهشی شیوع کرونا را لازمه تصمیم گیری در باره سفر‌های نوروزی دانست و تاکید کرد: اگر مردم و کسبه پروتکل‌های بهداشتی را بدرستی رعایت کنند، می‌توانیم شب عید و ایام نوروز آرامی داشته باشیم و بر اساس آن طبق شرایط سفر نوروزی هم داشته باشیم.

وی سفر نوروزی را تنها مربوط به شهر‌های دارای وضعیت آبی و زرد کرونایی اعلام کرد و توضیح داد: البته طبق مصوبه ستاد ملی کرونا در حال حاضر سفر به شهر‌های گردشگر پذیر دارای وضعیت زرد کرونایی از جمله شهر‌های استان‌های مازندران، گیلان، گلستان، اصفهان، فارس، بوشهر و خوزستان و همچنین مشهد مقدس ممنوع است.

رییسی از شهروندان خواست تا مدیریت شده خرید نوروزی را انجام دهند و گفت: اگر پروتکل‌های بهداشتی همزمان با خرید شب عید رعایت نشود، حرکت شیوع کرونا تند می‌شود و با تغییر رنگ بندی و وضعیت کرونایی کشور، مسافرت‌های نوروزی هم به طور کلی ممنوع خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به پرسشی در باره سفر با تور‌های گردشگری هم تاکید کرد: تمامی محدودیت‌های مسافرت در قالب تور‌های گردشکری هم بشدت اجرا می‌شود.

وی در باره سفر به جزایر قشم و کیش هم گفت که در حال حاضر سفر به این مناطق هم در صورت منفی بودن تست کرونای مسافران و گردشگران قابل انجام است.

معاون وزیر بهداشت با اذعان به این که شرایط طی یک سال گذشته سخت بوده و مردم نیز همچنان تحمل می‌کنند، تاکید کرد: به عنوان یک کارشناس بهداشتی به مردم عزیز توصیه می‌کنم عید نوروز امسال هم در خانه ماندن را تحمل کنند تا بتوانیم با انجام واکسناسیون، سال‌های آینده با خیال آسوده به هر کجا که خواستند سفر کنند.

رئیسی ماه اسفند را شلوغ‌ترین ماه بازار‌های کشور به خاطر خرید‌های نوروزی توصیف کرد و گفت: با توجه به این که بسیاری از اصناف در اسفند ماه بیشترین درآمد را دارند و کسبه زیادی بویژه خرده فروش‌ها به درآمد این ماه چشم دوخته اند، امیدواریم همه موارد بهداشتی را بدرستی رعایت کنند تا وضعیت کرونایی شهرهایشان با توجه به رنگ بندی که آخر هر هفته انجام می‌شود، تغییر نکند.

واکسن تمامی سالمندان و گروه‌های آسیب‌پذیر تا پایان خرداد ۱۴۰۰

معاون وزیر بهداشت همچنین از واکسن هشت میلیون نفر جمعیت بالای ۶۵ سال و افراد ۱۶ تا ۶۵ ساله دارای بیماری‌های زمینه‌ای در کشور تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت که واکسن این بخش از جمعیت کشور پس از کادر درمانی و جانبازان و معلولان مهم‌ترین اولویت است.

وی هدف از واکسناسیون در جهان را کاهش مرگ و میر در درجه نخست و قط زنجیره شیوع ویروس کرونا برشمرد و توضیح داد: طبق بررسی‌های صورت گرفته به ازای هر هفت نفر جمعیت گروه‌های آسیب پذیر که واکسن کرونا دریافت می‌کنند، از مرگ یک نفر جلوگیری می‌شود در حالی که در سایر گروه‌های جمعیتی بویژه جوانان با واکسن ۱۲ هزار نفر جلوی یک مرگ گرفته می‌شود.

رییسی با اعلام این که اولویت بندی کردن جمعیت کشور برای دریافت کرونا در یک گروه تخصصی انجام می‌شود، گفت که در این گروه ۱۹ متخصص کشور با کار مدوام سه هفته‌ای اولویت‌ها را تعیین و تدوین می‌کنند.

وی افزود که طبق اولویت بندی همین گروه تخصصی مقرر شده است تا در مرحله اول ۶۰۰ هزار نفر کادر درمان و ۷۰۰ هزار نفر از گروه‌های آسیب پذیر شامل معلولان و جانبازان بویژه جانبازان شیمیایی‌ها واکسن شوند.

معاون وزیر بهداشت همچنین با اشاره به تولید واکسن داخلی، گفت: امیدواریم از تیر ماه سال آینده به طور متوسط میزان انجام واکسناسیون در ماه به بالای ۲۰ میلیون دوز برسد که در این صورت در آذر ماه سال ۱۴۰۰ همه گروه‌ها در کشور واکسن دریافت خواهند کرد.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا عصر یکشنبه به مازندران سفر کرد و شرکت در نشست ستاد مقابله با کرونای استان نخستین برنامه سفرش بود. دکتر رییسی روز دوشنبه هم مهمان مازندران است و قرار است با حضور وی سامانه نسخه نویسی الکترونیکی پزشک خانواده شهری مازندران رونمایی شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

محموله جدید واکسن کرونا فردا به کرمان می رسد/ واکسیناسیون حدود 19 هزار نفر در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان

روحانی: وقتی شرایط کرونا خوب می‌شود همه می‌گویند دلیل موفقیت ما بودیم، وقتی شرایط تغییر می‌کند همه می‌خواهند به گردن دیگری بیندازند/ هفته سختی پیش رو داریم

۱۰ پاسخ به پرسش «چرا باید رای دهیم؟»

آیا انتخابات خردادماه با قانون جدید برگزار می‌شود؟

استاندار: رفع محدودیت‌های کرونایی منوط به تغییر رنگ بندی شهرهاست/ اعمال محدودیت بستگی به مردم هر شهر دارد/ ناگزیر به برخورد سلبی شدیم

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند

 همه نسبت به آینده مسئولیت داریم/ باید امید را به جامعه برگرداند/ به عنوان یک کنش گر در عرصه حضور خواهم داشت/ هیچ وقت کاری نمی کنیم که جمهوری اسلامی لطمه ببیند/ حکومت «یکدست افراطی» برای کشور خطرناک است

انعقاد قرارداد میان ایران و روسیه برای خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی

واکسن اسپوتنیک وی لختی خون ایجاد نمی‌کند

مسدود شدن راه‌های ارتباطی ۳۱ روستا بر اثر طوفان شدید در ریگان

پربازدید ها

۴۶۲ هزار و ۶۴۲ دز مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور است/۳۰۴ بیمار در کشور طی ۲۴ ساعته گذشته بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند

مسدود شدن راه‌های ارتباطی ۳۱ روستا بر اثر طوفان شدید در ریگان

طغیان رودخانه شهداد در اثر بارندگی شدید/ ۳۷ منزل دچار آبگرفتگی شدند

واکسن اسپوتنیک وی لختی خون ایجاد نمی‌کند

تمام مسیرهای ورودی به پردیسان قائم، آرامستان و گلزار شهدای شهر کرمان مسدود شد

کشف ۵۲ تن سیمان قاچاق در استان کرمان

میزان اثر بخشی واکسن کرونای مدرنا

انعقاد قرارداد میان ایران و روسیه برای خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی

محموله جدید واکسن کرونا فردا به کرمان می رسد/ واکسیناسیون حدود 19 هزار نفر در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند   ( نظر)

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)