کد خبر: ۴۰۲۲۴
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس‌کل دادگستری استان کرمان از تعیین شعب ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در این استان خبر داد و گفت: تدوین و اجرای برنامه جامع پیشگیری از تخلفات انتخاباتی با استفاده از تجربیات گذشته ضروری است و باید پیگیری شود.

رییس‌کل دادگستری استان کرمان از تعیین شعب ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در این استان خبر داد و گفت: تدوین و اجرای برنامه جامع پیشگیری از تخلفات انتخاباتی با استفاده از تجربیات گذشته ضروری است و باید پیگیری شود.

به گزارش ایرنا، یدالله موحد شبانگاه چهارشنبه در نخسین نشست ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی استان کرمان افزود: وظایف قوه قضاییه در راستای پیشگیری از جرائم انتخاباتی و برخورد این جرائم در سه مرحله قبل، حین و بعد انتخابات تعریف شده که با برنامه ریزی مناسب در این راستا اقدام خواهد شد.

وی با اشاره به این مطلب که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر ۲ پایه اساسی جمهوریت و اسلامیت استوار است، اظهار داشت: در راستای بُعد جمهوریت نظام مقدس جمهوری اسلامی، اتکای اصلی نظام بر آرای عمومی است و اعمال اراده عمومی از طریق برگزاری انتخابات برای انتخاب رییس جمهوری، اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاها و نظایر آنها و یا از طریق همه پرسی بر اساس سازوکارهای پیش بینی شده، انجام می شود.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان خاطرنشان کرد: انتخابات های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران طی ۴۲ سال پس از انقلاب به صورت پرشمار با حضور پرشور مردم برگزار شده که موجب قوام پایه های نظام جمهوری اسلامی بوده و هر کدام پرچم افتخاری برای این ملت و کشور است که زمینه ساز یأس و سرخوردگی معاندین و دشمنان این کشور و ملت را فراهم کرده است.

موحد تاکید کرد: عرصه انتخابات همیشه آوردگاه ملت ایران با دشمنان خود بوده و دشمنان همواره با توان و امکانات خود حضور یافته اند تا یا انتخابات ها برگزار نشود و یا به تاخیر افتد.

وی اظهار داشت: تاکنون بر پایه حاکمیت نظام مقدس جمهوری اسلامی و با همت و بصیرت مردم، دشمنان نه تنها توفیق نداشته اند بلکه سرخورده و مایوس شده اند و ملت ایران با همت و بصیرت خود و به حول قوه الهی از عهده این امتحانات حساس و مهم برآمده اند.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به در پیش بودن سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، ادامه داد: امروز ملت ایران خود را برای حضور در ۲ انتخابات مهم در بهار ۱۴۰۰ آماده می کند و این در حالی است که در شرایط کنونی به دلیل شرایط موجود کشوری، منطقه ای و بین المللی انتخابات حساس تر است.

موحد با اشاره به حساسیت های فوق العاده انتخابات ریاست جمهوری، افزود: در این دوره از انتخابات نیز مردم بار دیگر سرنوشت خود را رقم زده و با حضور در انتخابات تلاش می کنند سرنوشت امور اجرایی کشور را به فردی لایق بسپارند تا در راستای حل مشکلات کشور گام های بلندی بردارد و وظیفه هر یک از دست اندرکاران برگزاری این انتخابات این است که بستر همراهی را به شکلی فراهم کنند که مردم در فضایی سالم، امن و قانونمند در انتخابات حضور یافته و فرد اصلح را انتخاب کنند.

وی یادآور شد: در راستای برگزاری انتخاباتی سالم و بی حاشیه، قانوگذار وظایفی را بر عهده قوه قضاییه گذاشته است و در این راستا مهمترین اقدمات این قوه این است که در راستای پیشگیری از جرایم انتخاباتی است و وظیفه دیگر این قوه است که در صورت ارتکاب هر نوع جرم انتخاباتی، در کوتاه ترین زمان ممکن با آن برخورد کند.

رییس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: قوه قضاییه در راستای برگزاری انتخابات سالم، امن و قانونی اقدام به تشکیل ستادهایی در سطوح ملی، استانی وشهرستانی کرده که وظیفه اتخاذ تدابیر پیشگیرانه را بر عهده دارند.

موحد به وظایف ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی اشاره و عنوان کرد: پایش و رصد مداوم و مستمر اقدامات و فعالیت‌های انتخاباتی و اتخاذ تدابیر و تمهیدات پیشگیرانه با هدف پیشگیری از جرایم انتخاباتی، ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها و نهادهای عضو ستاد در جهت پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی، تبیین و تعیین برنامه‌های پیشگیرانه و نحوه اجرای آن‌ها در زمینه پیشگیری از جرایم احتمالی و هماهنگی و تعامل مداوم با هیات‌های اجرایی و نظارت بر انتخابات و سایر دستگاه‌ها و نهادهای مسئول در زمینه برگزاری هر چه بهتر انتخابات و پیشگیری از وقوع جرایم مصرح در قانون از جمله این وظایف به شمار می رود.
وی ادامه داد: انعکاس فوری شرح وقایع و جرایم مهم به ترتیب به ستاد استانی و ستاد مرکزی، توجیه، ارشاد و انذار تشکل‌ها، احزاب، گروه‌ها، ستادهای تبلیغاتی، اشخاص حقیقی و حقوقی با هدف بازدارندگی و پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی، اطلاع رسانی، تشریح و توضیح مفاد قانون و جرایم و مجازات‌های قانونی از طریق رسانه‌های جمعی با هدف ارتقاء آگاهی‌های عمومی، کاهش و پیشگیری از بروز جرایم انتخاباتی و انعکاس رسمی اقدامات مجرمانه دستگاه‌ها، نهادها یا اشخاص به مراجع صالح از دیگر وظایف ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان نیز با اشاره به اینکه قریب به ۴۵ هزار نیروی انسانی امر برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ را در استان کرمان انجام می دهند، گفت: استان کرمان تجربه خوبی در برگزاری انتخابات های ادوار گذشته از جمله انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال ۹۸ داشته است.

محمدصادق بصیری با اشاره به اینکه روند انتخابات از ۱۸ اسفندماه جاری در قالب ۳۰ فرایند آغاز خواهد شد، گفت: ثبت نام داوطلبان شورای شهر از ۲۰ اسفندماه جاری ساعت ۸ صبح آغاز می شود و تا ساعت ۱۶ روز ۲۶ اسفندماه به مدت هفت روز در محل فرمانداری های تابعه صورت می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: ثبت نام داوطلبان نامزدی در انتخابات شوراهای روستا نیز از ۱۶ فروردین تا ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ به مدت هفت روز در بخشداری های تابعه انجام می شود.

معاون استاندار کرمان تاکید کرد: داوطلبان شرکت در انتخابات شورای شهر تا ۲۵ اسفندماه جاری مهلت دارند برای دریافت گواهی عدم سوءپیشینه اقدام کنند و نامزدهای شورای روستا تا ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ مهلت دارند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

۱۰ پاسخ به پرسش «چرا باید رای دهیم؟»

آیا انتخابات خردادماه با قانون جدید برگزار می‌شود؟

استاندار: رفع محدودیت‌های کرونایی منوط به تغییر رنگ بندی شهرهاست/ اعمال محدودیت بستگی به مردم هر شهر دارد/ ناگزیر به برخورد سلبی شدیم

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند

 همه نسبت به آینده مسئولیت داریم/ باید امید را به جامعه برگرداند/ به عنوان یک کنش گر در عرصه حضور خواهم داشت/ هیچ وقت کاری نمی کنیم که جمهوری اسلامی لطمه ببیند/ حکومت «یکدست افراطی» برای کشور خطرناک است

انعقاد قرارداد میان ایران و روسیه برای خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی

واکسن اسپوتنیک وی لختی خون ایجاد نمی‌کند

مسدود شدن راه‌های ارتباطی ۳۱ روستا بر اثر طوفان شدید در ریگان

تمام مسیرهای ورودی به پردیسان قائم، آرامستان و گلزار شهدای شهر کرمان مسدود شد

طغیان رودخانه شهداد در اثر بارندگی شدید/ ۳۷ منزل دچار آبگرفتگی شدند

پربازدید ها

 همه نسبت به آینده مسئولیت داریم/ باید امید را به جامعه برگرداند/ به عنوان یک کنش گر در عرصه حضور خواهم داشت/ هیچ وقت کاری نمی کنیم که جمهوری اسلامی لطمه ببیند/ حکومت «یکدست افراطی» برای کشور خطرناک است

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند

با آمدن آقای رئیسی مخالف هستم/ باید به چهره های جدید راه داد

در گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا درباره ایران چه نکاتی ذکر شده است؟

نحوه معرفی كانديدای انتخابات رياست‌جمهوری در «جبهه اصلاحات ايران» چگونه است؟

دولت کارآمد متکی به احزاب است/ آرا صندوق، موجودی کشور در بانک‌مرکزی سیاسی است

آیا حضور سیدحسن سطح نزاع و تنش را در انتخابات بالا می‌بُرد؟

فتوای آیت‌الله مکارم در خصوص روزه ‌گرفتن دختران ۹ ساله

سیدحسن خمینی عزادار شد

در حاشیه صحبت‌های فائزه هاشمی در کلاب هاوس

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند   ( نظر)

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)