کد خبر: ۴۰۲۲۹
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰
ارسال به دوستان
ذخیره
مسعود نیلی:
 یک اقتصاد دان با اشاره به اینکه با کمیابی سرمایه در کشور مواجه هستیم و هزینه فرصت انرژی در اقتصاد ما بالاست، بیان کرد: نسبت تعداد شاغلین به کل جمعیت در کشور ما حدود 3.6 درصد در اقتصاد است و هر یک نفر نان آور 3.6 نفر است و در دنیا متوسط این عدد 2.2 درصد است.

 با کمیابی سرمایه در کشور مواجه هستیم/هزینه فرصت انرژی در اقتصاد ما بالاست/بهره وریِ پایین، به همه واحدهای تولیدی سرایت کرده است/علامت هایی که به تولیدکننده می دهیم، با آرمان ها و ارزش هایی که شعارش را می دهیم، در تضاد هستند

گفتارنو/ گروه اقتصاد: یک اقتصاد دان گفت: بهره وریِ پایین یک بیماری فراگیر است که در همه واحدهای تولیدی سرایت کرده و سرایت این بیماری ناشی از علامت هایی است که به واحدهای تولیدی می دهیم.

به گزارش ایسنا، مسعود نیلی در ارتباط ویدئوکنفرانس با دومین جشنواره بهره وری و رقابت پذیری استان کرمان با اشاره به ورودی های زیاد و خروجیِ کم اقتصاد در ایران اظهار کرد: بهره وری کل عوامل تولید در این است که با وجود مساوی بودن همه اجزای تشکیل دهنده دو واحد تولیدی، خروجی یکی نسبت به دیگری پایین تر است در حالی که به نسبت مساوی عوامل تولید را استفاده می کند اما در نهایت کمیت و کیفیت تولید با هم متفاوت است.

وی افزود: بهره وری کل عوامل به علامت هایی مربوط می شود که به تولیدکننده داده می شود و تولیدکننده می بیند از عوامل تولید بهتر استفاده کند به نفعش است یا نه؟ اگر دومی باشد، ضایع کننده منابع کشور خواهد بود و در اینجا علامت های دریافتیِ تولیدکننده مقصر هستند.

نیلی تصریح کرد: اقتصاد ایران برخلاف کشورهای جنوبی حوزه خلیج فارس که با کمبود نیروی کار مواجه هستند، با مشکل اشتغال و مازاد نیروی کار مواجه است و قاعدتا انتظار داریم بنگاه های اقتصادی با استفاده بیشتر از نیروی کار تولید را انجام بدهند.

وی با اشاره به اینکه با کمیابی سرمایه در کشور مواجه هستیم و هزینه فرصت انرژی در اقتصاد ما بالاست، بیان کرد: نسبت تعداد شاغلین به کل جمعیت در کشور ما حدود 3.6 درصد در اقتصاد است و هر یک نفر نان آور 3.6 نفر است و در دنیا متوسط این عدد 2.2 درصد است.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: تعداد شاغلین ما باید 35 تا 37 میلیون نفر باشد و اگر این اتفاق نیفتاده به خاطر این است تولیدکننده در زمان تصمیم گیری عوامل تولید می بیند به نفعش است کارگر کمتر و سرمایه و انرژی بیشتر مصرف کند و در این صورت به واحد تولیدی غیربهره ور تبدیل می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: در اهداف اقتصاد کلان و رفتارهای در سطح اقتصاد خرد هماهنگی وجود ندارد و علامت هایی که سیاست گذار به تولیدکننده می دهد، او را به سمت بهره وری کمتر سوق می دهد.

نیلی تصریح کرد: اگردراقتصاد با خودروهای فرسوده مواجه هستیم و پدیده عجیبی است، به این معنیست برای صاحب خودرو استفاده غیراقتصادی از خودرو به صرفه است.

وی بیان کرد: علامت هایی که به تولیدکننده می دهیم، با آرمان ها و ارزش هایی که شعارش را می دهیم، در تضاد هستند و نتیجه می شود تولید به بهره وری پایین و ناچار هستیم برای رشد اقتصادی خیلی زیاد سرمایه گذاری کنیم که گاهی غیرممکن می شود.

این اقتصاد دان با اشاره به اینکه بهره وری، یک مفهوم اقتصاد خرد است که نتیجه آن در اقتصاد کلان مشخص می شود افزود: بهره وریِ پایین یک بیماری فراگیر است که در همه واحدهای تولیدی سرایت کرده و سرایت این بیماری ناشی از علامت هایی است که به واحدهای تولیدی می دهیم. وقتی علامت می دهیم با بهره وری کمتر می توانی به سود برسی، تولیدکننده به همین روش فعالیت می کند.

وی افزود: بهره وری به کیفیت سیاست گذاری مربوط می شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

۱۰ پاسخ به پرسش «چرا باید رای دهیم؟»

آیا انتخابات خردادماه با قانون جدید برگزار می‌شود؟

استاندار: رفع محدودیت‌های کرونایی منوط به تغییر رنگ بندی شهرهاست/ اعمال محدودیت بستگی به مردم هر شهر دارد/ ناگزیر به برخورد سلبی شدیم

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند

 همه نسبت به آینده مسئولیت داریم/ باید امید را به جامعه برگرداند/ به عنوان یک کنش گر در عرصه حضور خواهم داشت/ هیچ وقت کاری نمی کنیم که جمهوری اسلامی لطمه ببیند/ حکومت «یکدست افراطی» برای کشور خطرناک است

انعقاد قرارداد میان ایران و روسیه برای خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی

واکسن اسپوتنیک وی لختی خون ایجاد نمی‌کند

مسدود شدن راه‌های ارتباطی ۳۱ روستا بر اثر طوفان شدید در ریگان

تمام مسیرهای ورودی به پردیسان قائم، آرامستان و گلزار شهدای شهر کرمان مسدود شد

طغیان رودخانه شهداد در اثر بارندگی شدید/ ۳۷ منزل دچار آبگرفتگی شدند

پربازدید ها

یارانه ماه رمضان امشب ۲۵ فروردین واریز می‌شود

افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان

۴ محصول ایران خودرو پیش فروش شد/ تولید ۴۸۰ هزار و ۳۳۸ دستگاه خودرو توسط ایران خودرو در سال گذشته

رئیس اتاق کرمان: با تمرکز بر معادن، اقتصاد استان ۱۵ تا ۲۰ سال آینده با مشکل روبرو خواهد شد

سرمازدگی اخیر به باغ‌های پسته استان چقدر خسارت وارد کرد؟

هزینه هر پیامک چگونه محاسبه می‌شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند   ( نظر)

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)