کد خبر: ۴۰۲۵۲
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴
ارسال به دوستان
ذخیره
فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: امروز ما وارد مرحله ای از انتخابات ریاست جمهوری شده ایم که شبیه به ۹۲ است و تکثر کاندیدا داریم و چون نمی توان چهره شاخصی را بین این افراد شناسایی کرد موجب می شود، جبهه اصلاحات ایران یا نهاد اجماع ساز امروز موفق به ایفای نقش نشود. باید منتظر باشیم تا کاندیداها ثبت نام کنند و ببینیم کسانیکه امروز مدعی هستند، از ارزیابی های شورای نگهبان بیرون می آیند یا نه. حال اصلاح طلبان چند کاندیدا داشته باشند یا اصلا نداشته باشند همه این موارد تعیین کننده است.

علی صوفی، فعال سیاسی اصلاح طلب در رابطه با نامه خاتمی و بیان ترمیم رابطه اصلاح طلبان با رهبری گفت: مرحله بسیار سرنوشت سازی است. متاسفانه باید زنگ های هشدار به صدا دربیاید و از هر جایی هر کسی که این امکان را دارد اقدامی صورت بدهد. نه امروز که خاتمی این نامه را نوشته است بلکه از مدت ها پیش شرایط ما شکننده است. ما از نظر اجتماعی و بین المللی مشکل داریم. از منظر اجتماعی با دو اعتراض مردمی سخت که در کشور پراکنده بود روبرو بودیم.

به گزارش برنا، او افزود: اعتراض ۹۶ در نوع خود بی نظیر بود و برخلاف اعتراض های گذشته سیاسی نبود. اعتراض ۸۸ سیاسی بود اما اعتراضات دی ماه ۹۶ از طرف اقشار پایین جامعه بود و جنبه معیشتی داشت این ها خصوصیاتی بود که ما قبلا با آن روبرو نبودیم.

صوفی ادامه داد: وضعیت خارجی کشور نیز با وجود ترامپ و فشار حداکثری رو به وخامت گذاشت. در چنین شرایطی وضعیت جامعه حساس شد و هر لحظه امکان ایجاد موجی اجتماعی که قابل کنترل نیست وجود داشت و نظام در خطر جدی بود. آن سوی قضیه زنگ خطر بعدی در انتخابات ۹۸ بود که با مشارکت حداقلی برگزار شد و بی سابقه بود. این موارد باعث شد موسوی خوئینی ها بعد از مدت ها سکوت و انزوا نامه ای مستقیم به رهبری بنویسد که بازتاب های گسترده ای داشت. در واقع موسوی خوئینی ها و خاتمی نگران نظام هستند.

صوفی تاکید کرد: اقتصاددان ها و اساتید دانشگاه نیز هر کدام به نوعی هشدار می دهند و در فضای مجازی نیز وضعیت را می دیدیم. خاتمی نامه ای طولانی در ۳۷ صفحه نوشت که دربرگیرنده همین نوع نگرانی ها است.

این چهره اصلاح طلب تصریح کرد: تکلیف برای انتخابات آتی روشن است. انتخابات ما تا اینجا دو وضعیت داشته است یا از ابتدا یک کاندیدا شاخص وجود داشت مثل دوره هایی که رهبر معظم انقلاب یا آقای هاشمی کاندیدا بودند یا زمانی که در سال ۷۵ خاتمی کاندیدا شد و اینها چهره های شاخصی بودند. در آن دوره تک کاندیدایی بود و معلوم بود که همه می روند و پشت سر این افراد قرار می گیرند ولی از سال ۸۴ ما با تکثر کاندیداها روبرو بودیم و این وضعیت تا اینجا تغییر نکرده است.

او ادامه داد: امروز ما وارد مرحله ای از انتخابات ریاست جمهوری شده ایم که شبیه به ۹۲ است و تکثر کاندیدا داریم و چون نمی توان چهره شاخصی را بین این افراد شناسایی کرد موجب می شود، جبهه اصلاحات ایران یا نهاد اجماع ساز امروز موفق به ایفای نقش نشود. باید منتظر باشیم تا کاندیداها ثبت نام کنند و ببینیم کسانیکه امروز مدعی هستند، از ارزیابی های شورای نگهبان بیرون می آیند یا نه. حال اصلاح طلبان چند کاندیدا داشته باشند یا اصلا نداشته باشند همه این موارد تعیین کننده است.

صوفی با بیان اینکه تکثر کاندیداها به نفع اصلاح طلبان نیست، اضافه کرد: اگر باز هم با تکثر کاندیدا روبرو باشیم میزان اقبال عمومی مردم خواهند بود. امروز وضعیت اصلاح طلبان در بین مردم مانند سال ۹۲ و ۹۶ نیست.

او افزود: اعتراض ۹۶ در نوع خود بی نظیر بود و برخلاف اعتراض های گذشته سیاسی نبود. اعتراض ۸۸ سیاسی بود اما اعتراضات دی ماه ۹۶ از طرف اقشار پایین جامعه بود و جنبه معیشتی داشت این ها خصوصیاتی بود که ما قبلا با آن روبرو نبودیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

روحانی: وقتی شرایط کرونا خوب می‌شود همه می‌گویند دلیل موفقیت ما بودیم، وقتی شرایط تغییر می‌کند همه می‌خواهند به گردن دیگری بیندازند/ هفته سختی پیش رو داریم

۱۰ پاسخ به پرسش «چرا باید رای دهیم؟»

آیا انتخابات خردادماه با قانون جدید برگزار می‌شود؟

استاندار: رفع محدودیت‌های کرونایی منوط به تغییر رنگ بندی شهرهاست/ اعمال محدودیت بستگی به مردم هر شهر دارد/ ناگزیر به برخورد سلبی شدیم

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند

 همه نسبت به آینده مسئولیت داریم/ باید امید را به جامعه برگرداند/ به عنوان یک کنش گر در عرصه حضور خواهم داشت/ هیچ وقت کاری نمی کنیم که جمهوری اسلامی لطمه ببیند/ حکومت «یکدست افراطی» برای کشور خطرناک است

انعقاد قرارداد میان ایران و روسیه برای خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی

واکسن اسپوتنیک وی لختی خون ایجاد نمی‌کند

مسدود شدن راه‌های ارتباطی ۳۱ روستا بر اثر طوفان شدید در ریگان

تمام مسیرهای ورودی به پردیسان قائم، آرامستان و گلزار شهدای شهر کرمان مسدود شد

پربازدید ها

 همه نسبت به آینده مسئولیت داریم/ باید امید را به جامعه برگرداند/ به عنوان یک کنش گر در عرصه حضور خواهم داشت/ هیچ وقت کاری نمی کنیم که جمهوری اسلامی لطمه ببیند/ حکومت «یکدست افراطی» برای کشور خطرناک است

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند

با آمدن آقای رئیسی مخالف هستم/ باید به چهره های جدید راه داد

در گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا درباره ایران چه نکاتی ذکر شده است؟

نحوه معرفی كانديدای انتخابات رياست‌جمهوری در «جبهه اصلاحات ايران» چگونه است؟

آیا حضور سیدحسن سطح نزاع و تنش را در انتخابات بالا می‌بُرد؟

دولت کارآمد متکی به احزاب است/ آرا صندوق، موجودی کشور در بانک‌مرکزی سیاسی است

فتوای آیت‌الله مکارم در خصوص روزه ‌گرفتن دختران ۹ ساله

سیدحسن خمینی عزادار شد

در حاشیه صحبت‌های فائزه هاشمی در کلاب هاوس

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند   ( نظر)

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)