کد خبر: ۴۰۲۶۴
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸
ارسال به دوستان
ذخیره
رهبر كاتوليك‌هاي جهان در نجف با آيت‌الله سيستاني ديدار كرد. ديداري كه ۵۴ دقيقه به طول انجاميد و بيانيه‌هاي پاياني آن نشان داد آنچه ميان دو رهبر مذهبي بزرگ معاصر رد و بدل شده تنها پيام «صلح» بوده است.

ديدار رهبر كاتوليك‌هاي جهان و مرجع عاليرتبه شيعه، در ايران حواشي ايجاد كرد

رهبر كاتوليك‌هاي جهان در نجف با آيت‌الله سيستاني ديدار كرد. ديداري كه ۵۴ دقيقه به طول انجاميد و بيانيه‌هاي پاياني آن نشان داد آنچه ميان دو رهبر مذهبي بزرگ معاصر رد و بدل شده تنها پيام «صلح» بوده است.
به گزارش اعتماد، پاپ فرانسيس روز جمعه وارد عراق و در بغداد با استقبال گرمي روبه‌رو شد. فرداي ورود به عراق از كوچه‌هاي تنگ نجف گذشت تا به خانه محقر استيجاري آيت‌الله علي سيستاني رسيد. پس از آن دوربين‌ها تصويري از پاپ با لباس سفيد بلند، نشسته در گوشه سمت چپ اتاق، همراه با آيت‌الله در عبا و قباي سياه در گوشه سمت چپ تصوير و در حالي كه هر دو فروتنانه دست‌هاي‌شان را بر زانو قرار داده ‌بودند، به ثبت رساندند كه رسانه‌هاي جهان از آن با عنوان «سفر و رويدادي تاريخي» ياد كردند. سفري كه از بغداد شروع و به نجف و از آنجا به اور و موصل و اربيل رسيد و براي بازگشت به بغداد ختم مي‌شود و هم به دليل ديدار با آيت‌الله سيستاني به عنوان همتاي شيعي پاپ و هم به دليل ملاقات با مصطفي كاظمي، ‌نخست‌وزير عراق ديداري ديني- سياسي و پراهميت ارزيابي شد. اما هزار كيلومتر آن طرف‌تر از نجف در تهران واكنش‌ها به اين ديدار مهم چگونه بود؟

غيبت صدا و سيما
اينكه پاپ فرانسيس ۸۴ ساله به قصد ديدار با آيت‌الله علي سيستاني ۹۰ ساله از واتيكان راهي نجف مي‌شود و در اين ميان سري هم به ساكنان كاخ رياست‌جمهوري در بغداد مي‌زند آن هم در شرايط شيوع كوويد۱۹ و برخي ناامني‌هاي ناشي از حملات موشكي در عراق نشان مي‌دهد كه چقدر ديدار اين دو رهبر مذهبي با پيروان بسيار در جهان از اهميت برخوردار است و چقدر در دل اين ملاقات نشانه‌هايي از تغيير رويكرد رهبران مذهبي به چشم مي‌‌خورد. ساختمان شيشه‌اي جام‌جم اما به عنوان تنها و بزرگ‌ترين رسانه انحصاري صوتي و تصويري جمهوري اسلامي چندان ارزشي براي اين خبر قائل نيست.
پايگاه خبري «انصاف‌نيوز» بازتاب اين خبر را در صداوسيما بررسي كرد؛ خبري كه بازتاب گسترده‌اي در شبكه‌هاي اجتماعي، رسانه‌هاي منطقه‌اي و حتي فرامنطقه‌اي داشت. بنا بر آنچه اين پايگاه خبري منتشر كرده خبر ساعت ۱۳، اين خبر مهم را ۳۱ دقيقه پس از آغاز، خبر ساعت ۱۴ كه يكي از مهم‌ترين بخش‌هاي خبري روزانه است خبر ديدار را ۳۹ دقيقه بعد از آغاز اعلام كرد. در خبر ساعت ۱۹ شبكه خبر هيچ اشاره‌‌اي به آن نشد. در خبر ساعت ۲۰ شبكه خبر، ۲۷ دقيقه بعد از آغاز و در ۲۰ و ۳۰ مشهور نيز ۱۸ دقيقه بعد از شروع، خبر اعلام شد.
همچنين هيچ رد و نشاني از اين خبر در «گفت‌وگوي ويژه خبري» يا برنامه «تيتر امشب» ديده نشد. در واقع براي خبري كه دست‌كم به لحاظ ارزش‌هاي خبري دربرگيري، مجاورت، ‌شهرت را داراست اين برخورد صداوسيما به نوعي بايكوت رسانه‌اي و كم‌اهميت جلوه دادن به حساب مي‌آيد.
محمدرضا زائري، فعال رسانه‌اي نيز در توييتر خود به اين موضوع اشاره كرد و با انتشار تصويري از اين ديدار نوشت: «تا اين لحظه درباره ديدار تاريخي و سرنوشت‌ساز پاپ با حضرت آيت‌الله سيستاني پست نگذاشته بودم، زيرا مي‌ديدم ديگران به اندازه كافي به آن پرداخته‌اند. اما رفتار عجيب اخبار امشب صداوسيما در بايكوت اين حادثه مهم را كه ديدم لازم دانستم در حد نشر همين تصوير وظيفه خود را انجام دهم.» همچنين عطا‌الله مهاجراني، وزير فرهنگ پيشين ساكن لندن نيز به رفتار خبري صداوسيما انتقاد كرد و در توييتر خود در مورد شبكه تلويزيوني لبناني نوشت: «تلويزيون ميادين در نشر مستقيم ديدار پاپ فرانسيس با آيت‌الله سيستاني سنگ تمام گذاشته است. سيماي جمهوري اسلامي كار حرفه‌اي درجه اول را ياد بگيرد!»
از فتوشاپ تا تعيين تكليف كيهان
علاوه بر اين رفتار عجيب صداوسيما كه البته بي‌سابقه هم نيست، در فضاي مجازي نيز برخي كاربران كه عمدتا با عنوان اكانت‌هاي ارزشي شناخته مي‌شوند دست به كار پر كردن ميز خالي ميان پاپ و آيت‌الله شدند. آنها با فتوشاپ تصاويري كه از اين ديدار منتشر شد عكس سردار قاسم سليماني و ابومهدي المهندس را روي ميز ميان پاپ فرانسيس و آيت‌الله سيستاني و به جاي جعبه دستمال كاغذي كه در تصوير واقعي ديده‌ مي‌شد، قرار دادند و در اكانت‌هاي خود ميسر شدن اين ديدار را به «بركت خون شهدا» كه «امنيت امروز عراق» را تامين كردند، دانستند. علاوه بر اين سيد نظام موسوي، نماينده اصولگراي تهران نيز در توييتي با اين مضمون كه «اگر حماسه حاج قاسم و المهندس نبود، پاپ اعظم به ديدار آيت‌الله سيستاني كه نمي‌رفت هيچ، اصلا پا به عراق هم نمي‌گذاشت» از اين رويكرد و ايجاد دوگانه‌سازي‌ها حمايت كرد.
در غياب پوشش رسانه‌اي درست و دقيق از سوي تنها رسانه ملي، عده‌اي وقوع اين ديدار را در راستاي حضور مستشاري جمهوري اسلامي در عراق تحليل و در فحواي اين تحليل‌ها و در لفافه به عدم ديدار پاپ با مراجع تقليد شيعه ايراني اشاره و اعتراض مي‌كردند. برخي نيز نظري خلاف آنها داشتند و معتقد بودند كه انتخاب عراق عمق نفوذ سياسي و مذهبي جمهوري اسلامي در منطقه را زير سوال برده است. اين فضاي دوگانه آنچنان در فضاي مجازي به چشم مي‌آمد كه محمد صالح مفتاح از نيروهاي عدالتخواه هم به آن مستقيما اشاره كرد و نوشت: «ديدار پاپ با آيت‌الله سيستاني مي‌تواند اتفاق خوبي براي امت اسلامي باشد؛ اما كساني كه دوگانه‌سازي آيت‌الله سيستاني در برابر رهبر انقلاب، مي‌سازند، منافع‌شان با اين امت همراهي ندارد. مراقب باشيم. نه آيت‌الله سيستاني خودش را در برابر آيت‌الله خامنه‌اي مي‌بيند و نه بالعكس.» خبرگزاري «مهر» نيز احتمالا در واكنش به اين فضاي دوقطبي ايجاد شده در گزارشي با عنوان «سابقه طولاني ارتباطات بين بزرگان اديان» از ديدارهاي آيت‌الله بروجردي، امام موسي صدر مكارم شيرازي، جوادي آملي، جعفر سبحاني و... برخي ديگر از چهره‌هاي شناخته شده گفت. رويكرد برخي رسانه‌هاي نزديك به نهادهاي نظامي اما سوال‌برانگيز بود. اين خبرگزاري از قول آيت‌الله علي‌اكبر رشاد، رييس شوراي حوزه‌هاي علميه استان تهران نوشتند كه اين سفر جاي سوال و تامل دارد و بايد ديد پاپ چه مقصود و انديشه‌اي از اين سفر در سر دارد.
كيهان نيز مثل واكنشي تندروانه به اين ديدار نشان داد و براي آيت‌الله سيستاني تكليف تعيين كرد. روزنامه كيهان به مديريت حسين شريعتمداري در يادداشتي به نكاتي در باب ديدار پاپ و آيت‌الله سيستاني اشاره كرد و البته در بخشي از آن نوشت: «اكنون انتظار آن است كه پاپ فرانسيس بعد از ملاقات با حضرت آيت‌الله سيستاني و مشاهده دلشوره و دغدغه اصلي ايشان كه مبارزه با ظلم و تباهي و نجات انسان‌ها از قدرت‌هاي استكباري خونريز و غارتگر است، براي پرسش بي‌پاسخ مانده خميني كبير (رضوان‌الله تعالي عليه) كه به يقين پرسش حضرت آيت‌الله سيستاني (حفظه‌الله تعالي) نيز هست، پاسخي شايسته و بايسته بيابند.» پرسشي كه رهبر انقلاب در ديدار با «اسقف ‌هانيبال بوگينيني»، نماينده پاپ ژان پل دوم طرح كردند و پرسيدند «اگر حضرت مسيح در ميان ما بود و تخاصم و جنايات امريكا عليه ايران و مردم ايران را مشاهده مي‌فرمود، جانب ما را مي‌گرفت و يا جانب امريكا را؟»

اندكي استقبال
به جز فضاي رسانه‌اي و مجازي در حالي كه انتظار مي‌رفت جامعه روحاني ساكن ايران و مراجع تقليد عاليرتبه از ديدار پاپ و آيت‌الله استقبال كنند اما اغلب آنها سكوت را ترجيح دادند. تنها مجمع مدرسين و محققين حوزه علميه قم كه تشكيلاتي مذهبي- روحاني و البته با رويكردهاي مصلحانه است در بيانيه‌اي از اين ديدار استقبال كرد و آن را «فرصتي مغتنم براي عالمان شيعي، روحانيت، حوزه‌هاي علميه و تشكل‌هاي حوزوي» خواند «تا با الگو قرار دادن اين ديدار، گفت‌وگوي بين‌الاديان و بين‌المذاهب را با جديتي بيشتر پيگيري كنند.»
همچنين محمدتقي فاضل‌ميبدي از روحانيون قم نيز در گفت‌وگو با «ستاره صبح» تاكيد كرد كه «زندگي مسالمت‌آميز اديان در كنار يكديگر در ديدار آيت‌الله سيستاني و پاپ فرانسيس تجلي يافت» و رسول منتجب‌نيا، دبير كل حزب جمهوريت نيز با انتشار پيامي «ديدار پاپ و آيت‌الله سيستاني» را «پاسخ مثبت به دعوت قرآن» توصيف كرد.
سفر پاپ بعد از ديدار با آيت‌الله سيستاني كه كمتر مقام سياسي را به حضور مي‌پذيرد و اخيرا نيز سيدابراهيم رييسي موفق به ديدار با او نشد، امروز با عزيمت او از اربيل به بغداد به پايان مي‌رسد. سفري كه مي‌توانست صدا و پيام صلح بين ادياني آن در اينجا و ميان برخي نيروهاي افراطيون نيز شنيده شود اما نشد!

آخرین اخبار

اطلاعی از نامه فرماندهان سپاه به رهبری برای حضور رئیسی در انتخابات ندارم

گروه‌ها و شخصیت‌های جبهه اصلاح طلب، تعیین کاندیدای نهایی را توسط "جبهه اصلاح طلبان ایران”پذیرفته اند

آتش‌سوزی در خروجی دهانه پل تیر در محور جبالبارز جیرفت به سمت کرمان

وزیر بهداشت: تزریق خارج از ضابطه به مراجع قضایی معرفی شود/ قسم خورده ایم به مردم رسیدگی کنیم/ بر اجرای پروتکل ها اصرار بی وقفه داشته باشید

تاثیر واکسن کرونا تنها ۶ ماه ماندگار است

بخشودگی دوبرابری دیرکرد جرائم رانندگیری/پایان دی ماه سال ۱۴۰۰ آخرین فرصت بخشودگی دوبرابری دیرکرد جرایم

شروط وزارت بهداشت برای واردات واکسن با ارز نیمایی/واکسیناسیون کرونا رایگان و فقط از طریق مراکز بهداشتی درمانی انجام شود

استان کرمان با تنش آب شرب مواجه است/ تنش کم‌آبی در سه شهرستان کرمان، رفسنجان، زرند

اعترافات قاتل بی‌رحم دختربچه ۱۳ ساله جیرفتی

عاملان شهادت افسر پلیس در سیرجان پس از 12 سال دستگیر شدند/ زمین‌گیر شدن قاچاقچیان مواد مخدر در دل کویر

پربازدید ها

سعید محمد: مهدی جهانگیری تبرئه شد/ محکومیت او در پرونده جدید برای خرید 600 هزار یورو ارز مسافرتی توسط یکی از زیردستانش است

روحانی: وقتی شرایط کرونا خوب می‌شود همه می‌گویند دلیل موفقیت ما بودیم، وقتی شرایط تغییر می‌کند همه می‌خواهند به گردن دیگری بیندازند/ هفته سختی پیش رو داریم

مرعشی: جامعه به‌دنبال حرف‌های جدید است و هنوز آن را پیدا نکرده است/ انتخابات باید محل رقابت برنامه‌ها باشد اما در کشور ما صحنه جنگ شعارهاست/ مشارکت هیجانی نیازمند دادن پاسخ متناسب است که در این مورد واقعاً تردید وجود دارد

آیا انتخابات خردادماه با قانون جدید برگزار می‌شود؟

استاندار: رفع محدودیت‌های کرونایی منوط به تغییر رنگ بندی شهرهاست/ اعمال محدودیت بستگی به مردم هر شهر دارد/ ناگزیر به برخورد سلبی شدیم

مرعشی: ممکن است نامزد پنهان را دقیقه نود رونمائی کنیم/ توصیه رهبری به سید حسن خمینی هیچ پیام انتخاباتی به اصلاح‌طلبان ندارد/ حسن آقای خمینی در انتخابات پیش رو به نفع کاندیدای جبهه اصلاحات موضع خواهد گرفت/ جناحی که خودش را پیروز انتخابات 1400 می‌داند علاقه‌ای ندارد که انتخابات پرشور برگزار شود

تصادفات خودروهای حامل افاغنه باعث اجحاف و زحمت نیروی انتظامی می شوند/قاچاق اتباع خارجی برای استان معضل است

سازندگان کلیپ ضرب و شتم یک روحانی یک پدر و پسر بودند که می‌خواستند از کشور فرار کنند

۱۰ پاسخ به پرسش «چرا باید رای دهیم؟»

یک فعال اصولگرا: به نفع رییسی است که در قوع قضائیه بماند

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

مرعشی: قرار نیست میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه ائتلافی شکل گیرد/ظریف ثبت‌نام نمی‌کند   ( نظر)

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)