کد خبر: ۴۰۵۱۶
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۶
ارسال به دوستان
ذخیره
یادگار امام با تأکید بر اینکه راه حل مشکلات این است که به مردم برگردیم، گفت: هیچ راهی جز بازگشت به مردم و هیچ چیزی برای کشور واجب‌تر از یک انتخابات پر شور و شامل نیست. انتخابات شامل یعنی باید همه در آن نماینده داشته باشند. شرط اولش این است که بساط تنگ نظری حذف برداشته شود.

یادگار امام با تأکید بر اینکه راه حل مشکلات این است که به مردم برگردیم، گفت: هیچ راهی جز بازگشت به مردم و هیچ چیزی برای کشور واجب‌تر از یک انتخابات پر شور و شامل نیست. انتخابات شامل یعنی باید همه در آن نماینده داشته باشند. شرط اولش این است که بساط تنگ نظری حذف برداشته شود.

به گزارش گفتارنو به نقل از جماران، حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در دیدار با اعضای شورای مرکزی مجمع ایثارگران که روز پنجشنبه در حسینیه جماران برگزار شد، طی سخنانی گفت: امروز مشکل اصلی کشور در حوزه اقتصادی معضل فقر، گرانی و بیکاری است. البته شاخص‌های بیکاری تا حدّی بهتر شده است، ولی فقر، گرانی و تبعیض هنوز وجود دارد.

وی با اشاره به بی ثباتی در وضع اقتصادی موجود یادآور شد: ممکن است همه مشکلات یاد شده، وجود داشته باشد، ولی مردم بتوانند روی سرمایه‌ای که دارند برنامه ریزی کنند، اما در وضع کنونی شما نمی‌دانید در آینده چه اتفاقی می‌افتد.

یادگار امام افزود: امروز تقریبا قدرت خرید هر دهک جامعه نسبت به گذشته، به اندازه یک یا دو دهک پایین آمده و در مجموع توانمندی گروه‌های مختلف به اندازه وسع خودشان تنزل پیدا کرده است. افراد جامعه هم در کنار خودشان موج نارضایتی حاصل از بحث‌های اقتصادی را به خوبی لمس می‌کنند. این امر به مرور می‌تواند بحث حاشیه نشینی و بحث دوگانه فقیر و غنی پدید بیاورد و بحث فرار مغز‌ها را در پی داشته باشد و این تهدید هم شامل کسانی می‌شود که بیرون از ایران بازار بهتری برای سرمایه خود پیدا می‌کنند و صاحبان مغزها، که می‌توانند با سرمایه خود بیرون از ایران زندگی کنند.

توان ملی ما به سمت بیرون می‌رود؛ همه این موارد نشانه‌های موج‌های اولیه فقر اقتصادی است
وی با اشاره به آمار اخیری که در خصوص خروج روزانه پرستاران از کشور منتشر شد، افزود: این مسأله در مورد مهندسین و سایر تحصیل کرده‌ها هم صادق است. این نشان می‌دهد که توان ملی ما به سمت بیرون می‌رود. همه این موارد نشانه‌های موج‌های اولیه فقر اقتصادی است. اگر خدای ناخواسته فقر اقتصادی در یکی دو نسل باقی بماند، ممکن است به موج‌های فقر فرهنگی منجر شود که آرام آرام سطح دانش، سواد و تحلیل افراد پایین بیاید و سطح فرهنگی جامعه تنزل پیدا کند. در این شرایط آمار جرم، اعتیاد و طلاق بالا نیز می‌رود که شکاف‌های شدید خانوادگی و سایر عوارض را در پی می‌آورد.

وقتی دین داران تصدی دنیا می‌کنند باید دنیا را بهتر از غیر دین داران بسازند
سید حسن خمینی تأکید کرد: دینداران وقتی تصدی دین مردم را دارند فقط مسئولیت آخرت را دارند، ولی وقتی تصدی دنیا می‌کنند اگر نتوانند دنیا را خوب بسازند به دین هم لطمه زده اند؛ لذا وقتی دینداران تصدی دنیا می‌کنند باید دنیا را بهتر از غیر دینداران بسازند و یا حداقل مطابق و مشابه آن‌ها اداره کنند.

وی با بیان اینکه در حوزه فرهنگی نیز با یک تنزل مواجه هستیم که بخشی از آن زاییده همان فقر است، ادامه داد: فقر باعث تنزل فرهنگ عمومی می‌شود و ممکن است اعتیاد را پدید بیاورد و خود اعتیاد به نوعی خروج از آداب اجتماعی را دامن می‌زند. ادب اجتماعی تابع هنجار است و انسان می‌خواهد خودش را به عنوان یک عنصر «به هنجار» نشان دهد. وقتی این قید در کار نباشد، طبیعتا انسان تن به خیلی کار‌ها می‌دهد. یعنی کسی که برای او مهم نباشد جامعه در مورد او چه چیزی می‌گویند هر کاری می‌کند. چون از موانع اصلی نرفتن انسان‌ها به طرف ناهنجاری ها، قضاوت مردم در رابطه با ماست.

یادگار امام با اشاره به نقش مهم «کنترل غیررسمی» اجتماعی در بازداشتن افراد از کار‌های غیراخلاقی، یادآور شد: به خاطر وجود همین عامل، در فضای مجازی که برخی افراد در پوشش ناشناس حرف‌هایی می‌زنند یا کار‌هایی می‌کنند که در فضای حقیقی-که او را می‌شناسند- این کار را نمی‌کنند.

اگر قدرتمند باشیم می‌توانیم عناصر فرهنگی خودمان را بازتولید و صادر کنیم
وی همچنین با اشاره به نقش تغییر هنجار‌ها در تحولات فرهنگی جامعه ایران، گفت: بخشی از فضای فرهنگی ما تابع همین موجی است که از بیرون آمده، چرا که طبعا در‌ها هم بسته نیست و هنجار‌های مختلفی وارد جامعه می‌شوند. البته اگر قدرتمند باشیم می‌توانیم عناصر فرهنگی خودمان را بازتولید و صادر کنیم؛ ولی متقابلا دریافت کننده هم هستیم و امروز اندیشه هرکس اگر مطابق اندیشه جهانی باشد پذیرفته می‌شود.

سید حسن خمینی با اشاره به انتخابات پیش رو، گفت: درد امروز جامعه ما حتما اقتصادی، و در مرحله دوم فرهنگی است. اما راه حل آن مستقیما پرداختن به این معلول‌ها نیست و باید به علت بپردازیم و اگر به این علت توجه نکنیم، یک مسکّن به این بیمار داده ایم. ممکن است مشکلات درآمد ارزی ما حل شود و بخشی را درمان کنیم، ولی مهمترین مسأله این است که جامعه باید خودش را در قبال خودش مسئول بداند. اگر مردم احساس کنند در تصمیمات کلان کشور، تعیین تصمیم سازان و تعیین عملی که این تصمیم را به انجام می‌رساند دخالت دارند، ما می‌توانیم بگوییم بخش زیادی از این مسیر را جلو رفته ایم.

وی با بیان اینکه اول انقلاب تحولی در عامه مردم می‌شود، تصریح کرد: اینکه ما به انقلاب می‌بالیم، به آن بخش بزرگ تری می‌بالیم که کار‌های بسیار بزرگی شد؛ نه به آن بخش کوچک تری که احیانا کار‌های اشتباهی بود. کار بسیار بزرگی اتفاق افتاد، اما در هر کار بزرگی ممکن است اشتباهاتی هم باشد. به خاطر آن بخش اندک چشممان را به عظمت آن بخش بزرگ‌تر نمی‌بندیم. از آن طرف هم نمی‌گوییم ما فقط پدیده‌هایی را تکریم می‌کنیم که صددرصد خوب باشد؛ اگر دنبال این هستید هیچ جایی پیدا نمی‌کنید.

مشکلات ما خیلی زیاد است، اما راه حل آن‌ها این است که به مردم برگردیم
یادگار امام ادامه داد: ما برای رخدادی که کاخ استبدادی را فرو ریخته و تحول عظیمی ایجاد کرده، خودباوری آورده، شعار‌های بسیار عمیقی دارد و نسلی را متحول کرده بسیار احترام قائل هستیم. اما این امر آیا به این معنا است که از هرچه واقع شد باید دفاع شود؟! این مغالطه خیلی بزرگی است که فکر می‌کنند دست گذاشتن روی دو یا سه نقطه‌ی ضعف به معنای نفی عظمتی است که صورت گرفته و پدید آورندگان آن با نیت‌های خیر در صدد پدید آوردن این بنای بزرگ بوده اند.

وی یادآور شد: مشکلات ما خیلی زیاد است، اما راه حل آن‌ها این است که به مردم برگردیم و به خواسته آن‌ها تن بدهیم. البته ممکن است آنچه که مردم می‌خواهند مطابق خواسته شخص من نباشد. من تلاش می‌کنم آن‌ها را راضی کنم که این حرف درست است. هیچ راهی جز بازگشت به مردم و هیچ چیزی برای کشور واجب‌تر از یک انتخابات پر شور و شامل نیست. انتخابات «شامل» یعنی باید همه در آن نماینده داشته باشند. شرط اول آن این است که بساط تنگ نظری و حذف برداشته شود. «تقسیم بر دو کردن» نیرو‌های کشور باعث ترفیع چاپلوسان و متملقانی می‌شود که اتفاقا به سخنانی که می‌گویند هم باور ندارند.

معنا ندارد که با نگاه تنگ نظرانه گروه‌هایی را از حق حضور در انتخابات محروم کنند
سید حسن خمینی تأکید کرد: بنده چه اولویتی نسبت به شما دارم که یکی را راه بدهم و یکی را راه ندهم؟! قانون هم اگر جلوی حقوق مردم را می‌گیرد، قانون غلطی است و باید به سمت اصلاح آن رفت. ضمن اینکه با قانون‌های موجود، به خصوص قانون اساسی، به راحتی می‌شود حقوق عمومی مردم را احیاء کرد.

وی با انتقاد شدید از ردصلاحیت شمار قابل توجهی از کاندیدا‌های انتخابات شورای شهر پیش رو، گفت: معنا ندارد که با نگاه تنگ نظرانه گروه‌هایی را از حق حضور در انتخابات محروم کنند. به چه حقی می‌توان پذیرفت که چند نفر با سلیقه خاص حق مردم برای حضور نماینده شان را نادیده بگیرند؟! به خصوص آنکه اساسا شورا‌های شهر و روستا نهاد‌هایی اجتماعی و غیرسیاسی هستند.

وی افزود: اگر خود مردم تصمیم به مبارزه و مقابله بگیرند در صف می‌ایستند و حتی فقر را هم تحمل می‌کنند. در زمان دفاع مقدس یک نفر هم بابت گرانی و کمبود‌ها غرّ نزد، چرا که روستایی و شهری این جنگ را جنگ خودشان می‌دانستند. سربازی که در جبهه است به شرطی تفنگش شلیک می‌کند که وقتی نامه از شهرش می‌آید مادرش بگوید کل روستا و کل کوچه برای تو آش نذری پخته اند و در چشم مردمش، قهرمان باشد. الآن هم اصلا مهم نیست چه کسی رئیس جمهور می‌شود؛ بلکه مهم این است که این مردم او را رئیس جمهور کنند. اتفاقا فقط کسی که مردم او را رئیس جمهور کنند می‌تواند به خوبی مقابل آمریکا بایستد و عزتمندانه منافع ملی را تأمین کند.

انتخابات پر شور از نان شب واجب‌تر است
یادگار امام اظهار کرد: برای رفع بیکاری، فقر و حتی مسائل اجتماعی از نان شب واجب‌تر این است که ما به سمت یک انتخابات پر شور برویم. اینکه چه کسی انتخاب می‌شود، بُعد دوم قضیه است. اما معنا ندارد که به لوازم آن تن ندهیم و بعد هم بگوییم «می خواهیم؛ اما امکانش نیست». «دوستی با پیلبانان یا مکن یا طلب کن خانه‌ای در خورد پیل»؛ لذا من فکر می‌کنم هیچ امری واجب‌تر از بازگشت به این شعار امام نیست که «همه با هم». اول انقلاب این شعار سرتیتر آرم جهاد سازندگی قرار گرفت. به صورت «تنها» کاری پیش نمی‌رود، ولی اگر دست هایمان در هم افتاد همه کار می‌توانیم بکنیم.

وی ادامه داد: ایران، خیلی بزرگ است؛ تمدن و تاریخ این کشورخیلی عزیز و بزرگ است و در حدّ یک، دو یا سه نفر نیست. البته این ایران با تشیع عزیزتر شده، تشیع در این خانه شکل گرفته و اسلام در این خانه قوام پیدا کرده است. جمع «ملیّت» با «دیانت» کار بزرگی کرده است. به نظر من تردید نباید کنیم و باید به گذشته خودمان افتخار کنیم و می‌کنیم. به وضع موجودمان باید معترض باشیم و هستیم، البته باید هم به آینده امیدوار باشیم و همت کنیم.

به یک گام جلوتر توجه کنیم و راهش تحول بنیادین فرهنگی است
سید حسن خمینی در بخش پایانی سخنان خود گفت: اگرچه حل بخش زیادی از معضلات فرهنگی منوط به حل مشکلات اقتصادی است، اما بخش دیگر مشکلات به خاطر این است که هنوز به این واقعیت توجه نشده است که اگرچه تا برهه‌هایی از تاریخ می‌توانستیم با ایجاد محدودیت‌ها و بگیر و ببند مصونیت فرهنگی ایجاد کنیم، اما امروز دیگر نمی‌شود این رویکرد را ادامه داد؛ چه بخواهیم و چه نخواهیم، امکان ندارد! ماهواره را منع کردیم، اما امروز هست! بعد گفتیم تماس‌های تصویری نباشد؛ اما آن هم آمد! تلگرام را فیلتر کردیم؛ آن هم هست! یعنی واقعیت این است که امکان محدود کردن نیست. من بعضی وقت‌ها از ممیزی‌هایی که در کتاب‌ها صورت می‌گیرد، خنده ام می‌گیرد. برای یک کتاب ۵۰۰ نسخه‌ای چه بگیر و ببند‌هایی داریم، اما بعدا نسخه پی دی اف بدون سانسور آن ۶۰ تا ۷۰ هزار بار خوانده می‌شود! باید به نوع دیگری از مدیریت تن داد و مصونیت را این بار نباید از زاویه محدودیت رفت و به نوع دیگری باید وارد این فضا شد. آن وقت او خودش را تحمیل می‌کند و ما همیشه از عقب سر می‌دویم.

وی با تأکید بر اینکه آینده پژوهی در همه امور کشور ما واجب است، اظهار داشت: هم در اقتصاد و هم در فرهنگ و سیاست ۱۰ سال آینده را ببینیم. فقط مملکت ما دچار این معضلات نیست. سنت ما، هم ملی و هم مذهبی است و امروز به خاطر تضعیف آن ناراحت هستیم، ولی بقیه دنیا هم گرفتار همین شده اند. از همین رو، توجه به اقتضائات شرایط جدید در عرصه فرهنگ اصلا به معنای ولنگاری و تسلیم نیست، بلکه به معنای آینده نگری است و نشان می‌دهد که ما به یک گام جلوتر از جایگاه فعلی توجه کنیم.

وی در پایان با تأکید بر تحقق تحول بنیادین فرهنگی در کشور، یادآور شد: چه اتفاقی افتاد که موج ارزش‌های انقلاب اسلامی در زمان خود تا اوج جوامع دنیا رفت؟ چون ما الگوی یک حکومت دینی، مردمی و جهادگر مقابل استکبار شدیم؛ امروز باید این الگو را مجددا بسازیم.

در ابتدای این دیدار، جواد امام دبیرکل و چندتن از اعضای شورای مرکزی حزب ایثارگران سخنانی را ایراد کردند که مشروح آن متعاقبا منتشر می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فردا شب یارانه نقدی اردیبهشت ماه واریز می‌شود

آقای رئیسی حضور خود در انتخابات را نفی نکردند

توقیف میلیاردی لوازم خانگی قاچاق

خاطرات رضا ایرانمنش بازیگر از سردار سلیمانی/ هر بار که در بیمارستان بستری می‌شدم حاج‌قاسم به عیادتم می‌آمد

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: ظریف می‌گوید به هیچ وجه قصد حضور در انتخابات را ندارم

۵ بیمار در اثر ابتلا به کرونا در استان جان خود را از دست دادند

قاتل فراری پس از ۱۵ ماه به چنگ قانون افتاد

ماندگاری ناپایداری‌های جوی به طور متناوب تا روزهای پایانی هفته در کرمان

رحمانی فضلی: مبنای عمل وزارت کشور تفسیر معاونت حقوقی رییس جمهوری از ابلاغیه انتخابات شورای نگهبان است/ با هماهنگی وزارت بهداشت، مجوز برگزاری نشست‌ها در استادیوم‌ها را خواهیم داد

۱۳ میلیون نفر گروه پرخطر تا پایان تیرماه واکسن کرونا دریافت می‌کنند

پربازدید ها

برنامه ریزی برای ترور سردار سلیمانی به اوایل دولت ترامپ برمی گردد/آمریکا به دنبال ترور «عبدالرضا شهلایی» فرمانده ارشد سپاه هم بود/پیک خرید تلفن حداقل یک تلفن دستکاری شده خریداری کرد/صدها میلیون دلار هزینه برای دستیابی به مکالمات مقامات ایرانی

اسامی کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه کرده‌اند

نامزدی رئیسی قطعی شده است؟

اصولگرایان محترم! جرات دارید اعلام کنید وضع دین‌داری چگونه شده؟

مسافرت از ۲۱ تا ۲۵ اردیبهشت ماه جاری ممنوع است

هشدار تاریخی امام خمینی(ره) به دخالت مجتهدین در انتخابات

احتمالا جهانگیری به عنوان گزینه اصلی اطلاح‌طلبان در انتخابات معرفی شود

زیرساخت های پروژه گردشگری هنزا و هتل رابر تامین شود/ دستور خارج از قائده برای اقدامات غیر کارشناسی صادر نمی‌کنیم/ارجاع موانع به کمیسیون توهین به سرمایه گذار است/معین‌های اقتصادی باید تعهدات باید را انجام دهند/ مس سرچشمه، گل گهر، جهاد نصر و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و جهان فولاد تاکنون پروژه‌های اقتصاد مقاومتی خود را ارائه نکردند

مذاکرات وین برای چانه‌زنی نیست/ فضای مذاکرات کُند اما مثبت است/ضرورتی به گفت وگوی مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا نیست/ ایران هرگز در خصوص امنیت ملی خود با هیچ کسی مذاکره نمی کند

رحمانی فضلی: مبنای عمل وزارت کشور تفسیر معاونت حقوقی رییس جمهوری از ابلاغیه انتخابات شورای نگهبان است/ با هماهنگی وزارت بهداشت، مجوز برگزاری نشست‌ها در استادیوم‌ها را خواهیم داد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)