کد خبر: ۴۰۵۳۲
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۹
ارسال به دوستان
ذخیره
وزیر بهداشت گفت: در کشور به فاصله پنج روز ۴۷ شهر قرمز به ۲۵۷ شهر رسیده، این نشان از این است که به سمت شرایط بدتر می‌رویم. رعایت پروتکل‌ها به ۵۸ درصد رسیده و همه این مسائل با افزایش موارد بستری و مرگ و میر ارتباط مستقیم دارد. منحنی‌ها نشان می‌دهد هر چقدر اجرای پروتکل‌ها کمتر شود میزان بستری و مرگ و میر و ابتلا بالاتر می‌رود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: وضعیت نقشه‌های کرونا در کشور نشان می‌دهد که به سمت قرمزتر شدن کشور و به سمت رنگ سیاه پیش می‌رویم.

به گزارش تابناک، سعید نمکی در گفت‌وگوی زنده با مردم، ضمن تبریک سال نو و آرزوی روزهایی بهتر از این روزها برای همه، گفت: قبل از عید گفتم تاب آوری مردم مهم است، اما تاب آوری کادر بهداشت و درمان کشور که یک روز خوش در ۱۴ ماه گذشته نداشته اند بسیار مهمتر است یکی از دلایل بی توجهی‌ها این بود که مثل کودکی که لباس خود را گلی می‌کند می‌گوید ماشین لباسشویی مادرم هست. شاید فکر می‌کردند کادر درمان که بی صدا چند موج اپیدمی را با تمام مضایق مادی و تحریم‌ها اداره کردند و نفس شان هم در نیامد. عده‌ای گفتند اگر خیز چهارمی باشد باز هم این‌ها مدیریت می‌کنند، اما متوجه نبودند که خیز چهارم بسیار شدیدتر است.

وی گفت: اسفند، کشور سرشار از نقاط آبی و زرد بود، اما امروز نقاط قرمز فراوان و نقاط آبی بسیار نایاب داریم. برآورد ما این است که هفته جاری و آتی نقشه کرونا به مراتب قرمزتر و سیاه می‌شود. امروز با کمال تاسف حدود ۲۵۸ مرگ را تجربه کردیم خیلی برای من سخت و سهمگین بود که در مدت کمتر از سه هفته تعداد مرگ‌ها پنج برابر شود.

وزیر بهداشت افزود: امروز دچار گرفتاری جدید هستیم و وارد موج سهمگین‌تر از قبل شده ایم، مجبوریم با رویکرد جدید مسائل را حل کنیم. قرار نیست به علت عدم همراهی عده ای، مردم را تنها بگذاریم بنده به عنوان متولی نظام سلامت مکلف هستم مشکلات مردم را حل و فصل کنم و آرامش را به هموطنان بدهم؛ بنابراین در اوج این خیز جدید نیز با تمام توان و قدرت و همه امکانات در خدمت مردم هستیم.

نمکی گفت: تلخ کامی شیوع کووید۱۹ ذائقه همه را تلخ کرده است. قبل از پایان سال به مردم اعلام کردم و به مسئولان گفتم، پیش بینی‌ها این است که به سمت وضعیت خطرناکی می‌رویم. به زبان‌های مختلف این مساله را بیان کردیم گاهی با تمنا و الماس و گاهی با هشدار.

وی افزود: گفتیم مردم سفر نروید و گرفتاری جدید ایجاد نکنید. با تلاش همکاران توانستیم موج سوم کووید۱۹را در کشور مهار کنیم با اینکه مدتی بیش از یک ماه ویروس جهش یافته در استان خوزستان ما را گرفتار کرده بود، اما با لطف خدا توانستیم مرگ‌ها را در حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر نگه داریم، اما گفته بودم اگر دقت نکنیم فروردین و بهار خیلی سختی را خواهیم داشت.

وزیر بهداشت گفت: این خصوصیت نگاه کارشناسی است و اگر دقت نداشته باشیم، آسیب می‌بینیم. احترام به نگاه کارشناسی از واجبات زندگی درست است. این وضعیت را پیش بینی می‌کردیم و برآورد ما این بود که با اجرای برنامه تشخیص و بیماریابی طرح شهید سلیمانی از ۲۵ اسفند تا ۱۸ فروردین و خانه به خانه دنبال موارد مبتلا بگردیم از شعله ور شدن آتش ویروس بکاهیم.

نمکی گفت: گفتیم اگر این اقدامات انجام شود، می‌توانیم مطمئن باشییم بهار آرام تری خواهیم داشت، اما اگر جمعیت ساکن نداشته باشیم و جمعیت جا به جا شونده و سیال داشته باشیم. بیماری از نقاط گرفتار به نقاط کمتر گرفتار منتقل می‌شود و انتشار جهش یافته بهاری بسیار سخت و شاید تابستان سخت را رقم می‌زند.

وی گفت: به هر حال به دلایل مختلف عرایض و هشدار‌های ما مورد توجه قرار نگرفت. اکنون کالبدشکافی این بی توجهی ها، مشکلی را از کشور حل نمی‌کند و دردی را درمان نمی‌کند. منحنی کرونا در کل کشور نشان می‌دهد که موارد ابتلا، بستری‌ها و متاسفانه فوتی‌ها رو به فزونی است و وضعیت بسیار سختی در پیش است و باید اقدام کنیم.

وزیر بهداشت گفت: در مورد بیماران سرپایی با خط شتابنده عمومی موجه هستیم و این حاصل همان صف‌های خرید مرغ، سفر‌ها و جا به جایی‌های ایام تعطیلات است. اکنون برآورد این است که هفته آینده باید منتظر خیز سنگین‌تر موارد بستری در کشور باشیم.

نمکی افزود: تصویر نقشه استان‌ها نشان می‌دهد، هنوز جا دارد که شیب ابتلا و بستری تندتر شود. همه استان‌ها در یک خیز شتابنده بی وقفه جلو می‌روند برای همکاران من که ۱۴ ماه مستمر شبانه روز تلاش کردند و خیز‌های مختلف را مهار کردند بسیار روز‌های سختی است.

وی ادامه داد: در کشور به فاصله پنج روز ۴۷ شهر قرمز به ۲۵۷ شهر رسیده، این نشان از این است که به سمت شرایط بدتر می‌رویم. رعایت پروتکل‌ها به ۵۸ درصد رسیده و همه این مسائل با افزایش موارد بستری و مرگ و میر ارتباط مستقیم دارد. منحنی‌ها نشان می‌دهد هر چقدر اجرای پروتکل‌ها کمتر شود میزان بستری و مرگ و میر و ابتلا بالاتر می‌رود.

نمکی گفت: چند توصیه مهم دارم اول تقاضا می‌کنم همه روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، استانداران و کسانی که دست اندرکاران اعمال پروتکل‌ها هستند اجرای پروتکل‌ها را جدی بگیرند و با هر پروتکل شکنی به صورت جدی برخورد کنند. نگذارند کار سخت‌تر شود.

وی افزود: از مردم می‌خواهم در رعایت دستورالعمل‌ها بیشتر همکاری کند. مراکز بهداشتی ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته فعال شده اند مردم اگر علایمی دارند به این مراکز مراجعه کنند. هر عطسه و سرفه‌ای دلیل ابتلا به کووید۱۹ بگذارند، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

وزیر بهداشت گفت: همکاران دانشگاه‌های علوم پزشکی آمادگی دارند که تخت‌های بستری بیشتری را آماده کنند، همان طور که در موج‌های قبلی این کار را کردند گرچه ارتفاع همه گیری کمتر بود. این بار هم نمی‌گذاریم بیماری بدون تخت بیمارستانی بماند. رئیس جمهوری هم دستور داده است که ارگان‌های دیگر به وزارت بهداشت کمک کند تا تعدادی از تخت‌های بیمارستانی جدید آماده شود و مردم از این امکانات جدید استفاده کنند.

نمکی افزود: امیدواریم این ایام هم با همکاری همه مردم و مسئولان و بخش خصوصی سپری شود. از همه تقاضای کمک داریم ما را تنها نگدارید تا این مرحله را به خوبی سپری کنیم. از اهل دل هم می‌خواهیم ما را برای عبور سرافرازنه از این مرحله دعا کنند

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

قوت گرفتن نیامدن رئیسی و آمدن قالیباف

جبهه اصلاحات کرمان از نامزدهای شورای شهر که علاقمند به حضور در لیست این جبهه هستند دعوت به عمل آورد

محسن هاشمی روز شنبه به جمع بندی می‌رسد

صادقی:نامزد جبهه اصلاحات فقط از میان اصلاح‌طلبان انتخاب می‌شود

ستاد‌های اصلاح طلبان کی و چگونه تشکیل می‌شود؟

26 سال است که تاوان اتفاقات دوم خرداد را می‌دهیم/ امسال مانند سال 76 در پیچ تاریخ قرار گرفته‌ایم/ مشکلات امروزه جامعه از انقلاب نیست، از انتخاب بد است/ انتخاب امسال ما باید ظهور ساز باشد/ اگر رئیسی به انتخابات نیاید مردم ایشان را نخواهند بخشید

روحانی: همه جناح‌ها و گروه‌ها باید در انتخابات شرکت داشته باشند/ دولت یازدهم و دوازدهم در سخت‌ترین شرایط تاریخ ایران حداقل در یک قرن گذشته حتی در جنگ جهانی اول و دوم بود

نرخ مشارکت و نتیجه سبد رای کاندیداها احتمالا چقدر خواهد بود؟

علی مطهری پس از ثبت نام: همه باید حرف خود را بزنند خط قرمز آشوب و بلواست

برخی از نامزد‌های ریاست جمهوری حرف‌های دشمن را تکرار می‌کنند/ این حرف‌ها توسط افرادی مطرح می‌شود که بار‌ها از مردم رای گرفته اند

پربازدید ها

فوتی‌های کرونا در استان دو رقمی شد

جان پدر کجاستی/ «جان پدر» این بار برای دردانه دختر خواهد سوخت

دو نیروی راهداری و یک پیمانکار در جیرفت به اتهام ارتشاء و مشارکت در پولشویی بازداشت شدند

از غایبان امتحانات حضوری آزمون مجدد گرفته می‌شود

از نخستین محصول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا به نام "کوو ایران برکت فردا رونمایی می‌شود

تردد خودروهای شخصی بین شهرهای استان در پایان هفته جاری ممنوع شد

ما تقریبا از دام ویروس انگلیسی با افتخار جستیم/اکنون چند موتاسیون جدید وارد کشور شدند/وحشتی که از ویروس انگلیسی داشتم، از ویروس هندی ندارم/ از ویروس آفریقای جنوبی هراس دارم

کرونای هندی تهدید جهانی است

خط تولید واکسن «برکت» با ظرفیت ماهانه ۳ میلیون دوز آماده شد / به محض تایید وزارت بهداشت، تولید آغاز می‌شود/واکسیناسیون عمومی با واکسن برکت از خرداد ۱۴۰۰

کاهش نسبی کرونا/ نگرانی وزارت بهداشت از افزایش کرونا در تعطیلات عید فطر

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)