کد خبر: ۴۰۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۶
ارسال به دوستان
ذخیره
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اصولگرایان با وجود این‌که می‌گویند خواهان مشارکت مردم در انتخابات هستند، اما از این امر نگرانند.

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اصولگرایان با وجود این‌که می‌گویند خواهان مشارکت مردم در انتخابات هستند، اما از این امر نگرانند.

به گزارش ایلنا جلال میرزایی در خصوص آغاز فعالیت‌های انتخاباتی در کشور و نگرانی از کاهش مشارکت مردم در این دوره از انتخابات، گفت: در این دوره از انتخابات یک نگرانی در جناح اصلاح‌طلب وجود دارد و آن کاهش مشارکت مردم در امر انتخابات است.

وی ادامه داد: اگر امروز به تحلیل‌ها و موضع‌‌گیری‌هایی که احزاب و فعالان اصلاح‌طلب بیان می‌کنند نگاهی بیندازیم، مشاهده می‌کنیم که نگران کاهش مشارکت مردم در این دوره از انتخابات هستند و عنوان می‌کنند شاید آنچه که در انتخابات مجلس یازدهم اتفاق افتاد، امسال هم در انتخابات ریاست جمهوری رخ دهد.

وی افزود: اصلاح‌طلبان تلاش‌شان این است که بتوانند با مخاطبان‌شان به گفت‌وگو بنشینند اما برای باز کردن باب صحبت مشکل دارند؛ چراکه برقراری ارتباط با مخاطبان مشکل شده است زیرا باید کاندیدایی را به میدان بیاورند که بتواند مسائل و مشکلات را با مردم در میان بگذارد و دیدگاه‌های خود را بیان کند.

وی یادآور شد: اصلاح‌طلبان برای این‌که کاندیدایی را به میدان بیاورند تا با مردم صحبت کند موانعی را بر سر را خود دارند؛ بر کسی پوشیده نیست که این جریان با مشکل تائید صلاحیت رو به رو است و در هر دوره از انتخابات می‌ماند چه کسی را بیاورد تا تایید صلاحیت شود.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اصولگرایان شاید در ظاهر درباره افزایش مشارکت و حضور مردم و ضرورت آن صحبت کنند اما در عمل از هر اقدامی که تا حدی امید به آینده را بیشتر کند و مردم را پای صندوق‌های رای بیاورد، جلوگیری می‌کنند.

وی افزود: به طور مثال در ارتباط با «FATF» و یا برگشت آمریکا به برجام اقداماتی انجام می‌دهند و سعی دارند کارشکنی کنند تا این اتفاقات نیفتد. من برداشتم این است که جریان اصولگرا هر چند که در ظاهر به مشارکت مردم اهمیت می‌دهد و می‌گوید مهم است و ضرورت دارد اما طبق آنچه در عمل دیده می‌شود، نگران افزایش حضور مردم پای صندوق‌های رأی هستند.

میرزایی درباره افرادی که برای انتخابات اعلام کانداتوری کرده‌اند و یا از سوی نزدیکان آن‌ها مساله ورودشان در انتخابات مطرح می‌شود، گفت: ظواهر نشان می‌دهد کاندیدای جناح اصولگرا در حال حاضر آقای رئیسی و قالیباف هستند. مشاهده می‌کنیم آقای قالیباف سفرهای استانی می‌رود و آقای رئیسی نگاهی به انتخابات دارد و از سوی دیگر احتمال دارد آقای جلیلی هم وارد میدان انتخابات شود و شاید افراد دیگری هم اعلام کاندیداتوری کنند ، همه در حال حاضر منتظر فرصتی هستند برای این که کارشان را آغاز کنند.

وی تاکید کرد: آن چیزی که بیش از مشارکت اهمیت دارد، این است که در این مدت باقی مانده تغییر و تحولی در حوزه اقتصاد اتفاق بیفتد تا مردم نسبت به آینده مقداری امیدوار شوند. برداشت من این است که آن چیزی که در مجلس اتفاق افتاد، در ریاست جمهوری هم تکرار می‌شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان این مطلب که فارغ از اینکه کاندیدای هر دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا چه کسانی هستند، ‌فضای تخریب نباید در جامعه شکل بگیرد،‌ عنوان کرد: علاوه بر نگرانی که از کاهش مشارکت مردم وجود دارد، نگرانی‌هایی در مورد فضای تخریب به وجود دارد و باعث شده است بسیاری از کاندیداها و جناح‌ها در این زمینه محتاط عمل کنند.

وی ادامه داد: فضای تخریب آنقدر تاثیرگذار است که آقای قالیباف بسیار محکم آغاز کرد، سفر داخلی و خارجی می‌رفت هنگامی که تخریب‌ها بالا گرفت ناچار شد تجدیدنظر کند و بگوید من معلوم نیست بیایم. در حال حاضر آقای رئیسی می‌گوید معلوم نیست که من بخواهم بیایم و هنوز تصمیمی نگرفتم و برنامه‌ای ندارم اما سفرهای استانی می‌رود و برای اینکه فضای تخریب را مدیریت کند و جلوی تخریب را بگیرد، می‌گوید نمی‌آید!

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نامزدهای جریان اصلاح‌طلب هم شرایط‌شان بهتر از اصولگرایان نیست، بر خلاف جریان اصولگرایی و ملاحظاتی که آقای رئیسی و قالیباف دارند و فقط نگران تخریب فضای عمومی هستند، جناح اصلاح‌طلب نگران برخی از تایید صلاحیت‌ها هم هستند و نمی‌دانند چه کسی را بیاورند و بر روی آن اجماع کنند که تایید ‌شود و همین امر باعث شده است روی گزینه‌ها مردد باشند.

وی ادامه داد: معتقدم آغاز فعالیت‌های انتخاباتی بسیار طول کشیده و دیر شده است و من نمی‌دانم خود این شرایطی که پیش آمده روی حضور مردم تاثیرگذار است یا خیر، کاندیداها مشخص نیستند و این می‌تواند تاثیر منفی روی مشارکت مردم داشته باشد یا خیر.

میرزایی با بیان این که نمی‌توان پیش بینی کرد اگر شوکی به جامعه وارد شود می‌توان به افزایش مشارکت کمک و حرکتی ایجاد کرد، گفت: حتی امروز نمی‌توان پیش‌بینی کرد مانند گذشته اگر افرادی بیایند موج ایجاد کنند و این فضای سردی که وجود دارد و سرخوردگی که بخشی از جامعه نسبت به آینده پیدا کرده است و ناامید شده‌اند از بین می‌رود یا خیر.

وی ادامه داد: کمتر از ۳ماه به انتخابات مانده است و کاندیداها فرصت دارند در مجامع مختلف صحبت و ایجاد انگیزه در میان حامیان سرخورده و نگران خود کنند.

میرزایی ادامه داد: بحث دیگری که مطرح می‌شود این است که دولت چه نقشی می‌تواند در افزایش مشارکت ایفا کند‌، اصلاً آیا این اجازه به دولت داده می‌شود؟

وی با بیان این‌که بسیار مهم است روحانی ابتکار عمل در سیاست خارجی را به دست بگیرد و تحرک ایجاد کند تا امیدها دوباره احیا شود، گفت: قطعاً این عامل تاثیرگذار بر انتخابات است و لازم است بازیگران تاکتیک‌هایی اتخاذ ‌کنند تا امید به وجود بیاید.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: البته بازیگران هم انگیزه چندانی ندارند تا حرکتی کنند و قدم‌های رو به جلو بردارند.

وی ادامه داد: باید دید این فضای سرد با سر رسیدن بهار انتخابات گرم و بهاری می‌شود؟

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نمی‌دانم چه اتفاقی قرار است بیفتد یک بلاتکلیفی در هر دوجناح با توجه به وضعیتی که دارند وجود دارد. البته معتقدم هنگامی که اجازه نمی‌دهند آن دولتی که رای آورده است برنامه‌هایش را اجرا کند مشخص است ناامیدی به وجود می‌آید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فردا شب یارانه نقدی اردیبهشت ماه واریز می‌شود

آقای رئیسی حضور خود در انتخابات را نفی نکردند

توقیف میلیاردی لوازم خانگی قاچاق

خاطرات رضا ایرانمنش بازیگر از سردار سلیمانی/ هر بار که در بیمارستان بستری می‌شدم حاج‌قاسم به عیادتم می‌آمد

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: ظریف می‌گوید به هیچ وجه قصد حضور در انتخابات را ندارم

۵ بیمار در اثر ابتلا به کرونا در استان جان خود را از دست دادند

قاتل فراری پس از ۱۵ ماه به چنگ قانون افتاد

ماندگاری ناپایداری‌های جوی به طور متناوب تا روزهای پایانی هفته در کرمان

رحمانی فضلی: مبنای عمل وزارت کشور تفسیر معاونت حقوقی رییس جمهوری از ابلاغیه انتخابات شورای نگهبان است/ با هماهنگی وزارت بهداشت، مجوز برگزاری نشست‌ها در استادیوم‌ها را خواهیم داد

۱۳ میلیون نفر گروه پرخطر تا پایان تیرماه واکسن کرونا دریافت می‌کنند

پربازدید ها

برنامه ریزی برای ترور سردار سلیمانی به اوایل دولت ترامپ برمی گردد/آمریکا به دنبال ترور «عبدالرضا شهلایی» فرمانده ارشد سپاه هم بود/پیک خرید تلفن حداقل یک تلفن دستکاری شده خریداری کرد/صدها میلیون دلار هزینه برای دستیابی به مکالمات مقامات ایرانی

اسامی کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه کرده‌اند

نامزدی رئیسی قطعی شده است؟

اصولگرایان محترم! جرات دارید اعلام کنید وضع دین‌داری چگونه شده؟

مسافرت از ۲۱ تا ۲۵ اردیبهشت ماه جاری ممنوع است

هشدار تاریخی امام خمینی(ره) به دخالت مجتهدین در انتخابات

احتمالا جهانگیری به عنوان گزینه اصلی اطلاح‌طلبان در انتخابات معرفی شود

زیرساخت های پروژه گردشگری هنزا و هتل رابر تامین شود/ دستور خارج از قائده برای اقدامات غیر کارشناسی صادر نمی‌کنیم/ارجاع موانع به کمیسیون توهین به سرمایه گذار است/معین‌های اقتصادی باید تعهدات باید را انجام دهند/ مس سرچشمه، گل گهر، جهاد نصر و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و جهان فولاد تاکنون پروژه‌های اقتصاد مقاومتی خود را ارائه نکردند

مذاکرات وین برای چانه‌زنی نیست/ فضای مذاکرات کُند اما مثبت است/ضرورتی به گفت وگوی مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا نیست/ ایران هرگز در خصوص امنیت ملی خود با هیچ کسی مذاکره نمی کند

رحمانی فضلی: مبنای عمل وزارت کشور تفسیر معاونت حقوقی رییس جمهوری از ابلاغیه انتخابات شورای نگهبان است/ با هماهنگی وزارت بهداشت، مجوز برگزاری نشست‌ها در استادیوم‌ها را خواهیم داد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)